Gönderen Konu: Rhode İsland Red Horoz ile Light Sussex tavuk eşleşmesi.  (Okunma sayısı 14383 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

RAMAZAN ÇAĞAN

• Ziyaretçi
Rhode İsland Red Horoz ile Light Sussex tavuk eşleşmesi.
« : Kasım 22, 2011, 01:22:12 ÖÖ »
Rhode İsland Red Horoz ile Light Sussex tavuk eşleşmesinden acaba nasıl bir sonuç çıkar? Fikir yürütebilir misiniz ya da deneyen olmuşsa sonuçlarını paylaşması mümkün müdür?

resul yaman

• Ziyaretçi
Ynt: Rhode İsland Red Horoz ile Light Sussex tavuk eşleşmesi.
« Yanıtla #1 : Kasım 22, 2011, 02:52:44 ÖS »
veya tam tersi bir eşleşmede olabilir dersek nasıl bir tür alırız acaba literütüre yeni bir cins olarak girermi :)

omer kalem

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Kasım 22, 2011, 02:58:15 ÖS »
İkisinin eşleşmesinden belki de çok güzel, yumurta oranı yüksek ve dayanıklı bir ırk çıkar.

tolga uçar

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Kasım 22, 2011, 06:39:05 ÖS »
İkisinin eşleşmesinden belki de çok güzel, yumurta oranı yüksek ve dayanıklı bir ırk çıkar.
Bencede öyle olur...

RAMAZAN ÇAĞAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Kasım 22, 2011, 09:05:36 ÖS »
Sorma sebebim şu; Rhode İsland Red sanarak 12 yumurta satın aldım, yumurtala r geldi ve içinde bir not var, "RIR horoz ve LS tavuklar" yazıyor, satın aldığım ilana dönüp baktım öyle yazıyormuş ben dikkatli bakmamışım. 12 RHODE ISLAND RED X LIGHT SUSSEX HYBRID LARGE FOWL HATCHING EGGS yazıyor.

Ben de Ömer KALEM arkadaşımızın
cümlesindeki tahminine katılıyorum.

İsmet Bayramoğlu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Kasım 22, 2011, 11:57:32 ÖS »
Ramazan bey, dayanamayıp yine yumurta almışsınız..:), umarım bu defa yavrular çıkar..

mustafa salih aksoy

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Kasım 23, 2011, 12:18:19 ÖÖ »
Rhode İsland Red Horoz ile Light Sussex tavuk eşleşmesinden acaba nasıl bir sonuç çıkar? Fikir yürütebilir misiniz ya da deneyen olmuşsa sonuçlarını paylaşması mümkün müdür?
Ramazan Bey genelde Horoz L.S. tavukda R.I.R.olu rsa çıkan civciv horoz olursa Anneye benzemekl e beraber beyaz yerleri yani genelde sırt kısımlarıhafif sarı sarı lekeli oluyor.Ba ba R.I.R. anne L.S. olursa Babaya benzeme olasılığı Biraz yüksek oluyor.hu y ve verime gelince henüz yumurtlam aya başlamadı .(Bu Arada Ağzımdan kaçtı değişik çaprazlama denemeler im sürüyor) bazı yeni cins olabilece k yarkalar elde ettim fakat henüz yumurtaya gelmedi horozun ötüşü biraz babaya benziyor. Denemeler başarılı olursa resim ve videolarını paylaşılacağım.Horoz ve ve tavuk yarkalarında baya bir gelişme var. sanırım yakında yumurtlar lar.
« Son Düzenleme: Kasım 23, 2011, 12:21:37 ÖÖ Gönderen: mustafa salih aksoy »

Nafiz ÇOLAK

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Kasım 23, 2011, 07:00:52 ÖÖ »
Hocam aslında denense iyi olur biliyorsu nuz bende Denizli'den başka ırk yok. Bu denemede galiba size düşüyor. :)

omer kalem

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Kasım 23, 2011, 08:16:55 ÖÖ »
Ramazan Bey genelde Horoz L.S. tavukda R.I.R.olu rsa çıkan civciv horoz olursa Anneye benzemekl e beraber beyaz yerleri yani genelde sırt kısımlarıhafif sarı sarı lekeli oluyor.Ba ba R.I.R. anne L.S. olursa Babaya benzeme olasılığı Biraz yüksek oluyor.hu y ve verime gelince henüz yumurtlam aya başlamadı .(Bu Arada Ağzımdan kaçtı değişik çaprazlama denemeler im sürüyor) bazı yeni cins olabilece k yarkalar elde ettim fakat henüz yumurtaya gelmedi horozun ötüşü biraz babaya benziyor. Denemeler başarılı olursa resim ve videolarını paylaşılacağım.Horoz ve ve tavuk yarkalarında baya bir gelişme var. sanırım yakında yumurtlar lar.

Mustafa Bey, sizi tebrik ederim, herkesin gönlünden geçip elinde türler olmadığından veya yeri ve zamanı müsait olmadığından bu denemeler i yapamadılar, siz bu konuda çalışmalar yapıyorsunuz, elinize sağlık, Allah kolaylıklar versin, eğer baba hattı R.I.R ana hattı L.S = işte yavrusu, Baba hattı L.S, ana hattı R.I.R = işte yavrusunu n fotoğrafı ve ayrıca yumrta verimleri şu şekilde diyeceğiniz günü iple çekiyoruz, başarılar dilerim.

metin_akalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Kasım 23, 2011, 11:40:06 ÖÖ »
bende rırla australor pu çaprazladım  bakalım sonuç ne olacak

omer kalem

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Kasım 23, 2011, 12:55:06 ÖS »
Metin Bey, eğer civcivler çıkıp büyüdülerse renklerin den biraz bahsederm isiniz, sonuçları bekliyoru z, kolaylıklar dilerim.

metin_akalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Kasım 23, 2011, 05:30:51 ÖS »
şu an makinadal ar yeni koydum

ahmet tolga anıl

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Kasım 23, 2011, 05:52:18 ÖS »
inşallah bol çıkım alırsınız  :)

RAMAZAN ÇAĞAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Kasım 23, 2011, 06:48:47 ÖS »
Ramazan bey, dayanamayıp yine yumurta almışsınız..:), umarım bu defa yavrular çıkar..

O yola girdikten sonra rahat durmak biraz zor :)

RAMAZAN ÇAĞAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Kasım 23, 2011, 06:54:05 ÖS »
(Bu Arada Ağzımdan kaçtı değişik çaprazlama denemeler im sürüyor) bazı yeni cins olabilece k yarkalar elde ettim fakat henüz yumurtaya gelmedi horozun ötüşü biraz babaya benziyor. Denemeler başarılı olursa resim ve videolarını paylaşılacağım.Horoz ve ve tavuk yarkalarında baya bir gelişme var. sanırım yakında yumurtlar lar.
Dilerim istediğiniz güzellikte ve özelikte hayvanları elde edersiniz . paylaşırsanız biz de güzellikler görmüş oluruz.
Yumurtala rdan çıkım olursa gelişmeleri ara ara paylaşabilirim.

metin_akalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Kasım 23, 2011, 07:16:43 ÖS »
iki sussex dişi iki rhode island erkek  iki sussex erkek iki rhode island dişiyi ayrı ayrı kullandımdişileri yaklaşık 45 gün çiftleştirmedim

omer kalem

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Kasım 24, 2011, 08:24:12 ÖÖ »
Bereketli ve sağlıklı çıkımlar dilerim Metin Bey.

Cengiz Basut

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Kasım 24, 2011, 08:42:47 ÖÖ »
merakla sonucu bekliyoru z.emeğinizin karşılığını alırsınız inşaallah

RAMAZAN ÇAĞAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : Aralık 14, 2011, 10:51:21 ÖS »
Yumurtalardan çıkım olursa gelişmeleri ara ara paylaşabilirim.
21 Kasımda makinaya koyduğum 12 adet RIR+LS yumurtala rımdan 11 çıkım oldu, birisi gelişimini tam olarak tamamlaya mamış ben makinadan almadan ölmüş.
Daha önce Light Sussex yumurtala rından 1/60 oranında çıkım almış ve bahara kadar getirtmem eye karar vermiştim. Aynı İngiltere'den, uçakla, X-Ray cihazından geçerek, yüksek-düşük basınca ve soğukluğa maruz kalarak geliyor ve çıkım oranı 11/12.

Acaba ırklar arası farklılık mı var yoksa tamamen rastlantı mı?

İsmet Bayramoğlu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : Aralık 14, 2011, 11:37:52 ÖS »
Ramazan bey, gözün aydın..bakalım büyüyünce nasıl olacaklar ..

bedri vedat

• Ziyaretçi
« Yanıtla #20 : Aralık 15, 2011, 02:43:03 ÖÖ »
Ramazan bey
"RIR horoz ve LS tavuklar" dedikleri doğruysa: çıkan yavrulard a renklenme ne şekilde oldu? şimdiden renklerin den cinsiyet ayrımı olacaktır gibi geliyor bana.

Hatta tavuk olacak olanlar koyu renkli  horoz olacaklar ise açık renk olmalı büyüdüklerinde horozlar limon  rengine yakın sarı olacak  tavuklard a kırmızı colombia rengi diye hesapladım.
her iki cinsiyett e de  sussexe benzer şekildeboyunda siyah kırçıllar  ve kuyruklar siyah olacak sanırım.

birde onları kendi aralarında melezlers eniz bu 2. nesilde gümüş horoz olmaz ama  ninesine benzeyen gümüş tavuk mutlaka çıkacaktır. bazı gümüş tavuklarıda omuzda kırmızılık olacak gümüşün yanı sıra altın ve kırmızı tavuklard a olacaktır. Horozlar da limon altın ve kırmızı renkte olacak görünüyor.
tabi bu tahminler im tamamen saf iseler ve gamet oluşumunda linkage olmadıysa böyle olacaktır. sağlıkla büyütün
« Son Düzenleme: Aralık 15, 2011, 02:51:39 ÖÖ Gönderen: bedri vedat »

omer kalem

• Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : Aralık 15, 2011, 08:10:01 ÖÖ »
Ramazan Bey, gözünüz aydın, civcivler iniz hayırlı olsun, Allah hepsini sağlıkla büyütüp onlarında yavrularını görmeyi nasip etsin.

omer kalem

• Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : Aralık 15, 2011, 08:55:18 ÖÖ »
şu an makinadal ar yeni koydum

Metin Bey R.I.R ve Ausralorp çaprazlamasından elde ettiğiniz yumurtala rdan civcivler iniz çıktımı aceba?

Emre OZCICEKCI

• Ziyaretçi
« Yanıtla #23 : Aralık 15, 2011, 01:32:41 ÖS »
ben urettim australor p rhode kirmalari ndan, bir tanesi buyudu gurk oldu civciv cikardi, aylar once palazken resimleri ni paylasmis dim.

horoz
www.kuluc ka.net/index.php?topic=8257.msg125276#msg125276

tavuk
www.kuluc ka.net/index.php?topic=8257.msg125286#msg125286

İsmet Bayramoğlu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #24 : Aralık 15, 2011, 01:46:45 ÖS »
Ramazan bey
"RIR horoz ve LS tavuklar" dedikleri doğruysa: çıkan yavrulard a renklenme ne şekilde oldu? şimdiden renklerin den cinsiyet ayrımı olacaktır gibi geliyor bana.

Hatta tavuk olacak olanlar koyu renkli  horoz olacaklar ise açık renk olmalı büyüdüklerinde horozlar limon  rengine yakın sarı olacak  tavuklard a kırmızı colombia rengi diye hesapladım.
her iki cinsiyett e de  sussexe benzer şekildeboyunda siyah kırçıllar  ve kuyruklar siyah olacak sanırım.

birde onları kendi aralarında melezlers eniz bu 2. nesilde gümüş horoz olmaz ama  ninesine benzeyen gümüş tavuk mutlaka çıkacaktır. bazı gümüş tavuklarıda omuzda kırmızılık olacak gümüşün yanı sıra altın ve kırmızı tavuklard a olacaktır. Horozlar da limon altın ve kırmızı renkte olacak görünüyor.
tabi bu tahminler im tamamen saf iseler ve gamet oluşumunda linkage olmadıysa böyle olacaktır. sağlıkla büyütün

Bedri bey, bu kadar bilgi birikimin izi bizlerle paylaştığınız için gerçekten teşekkür ederim. Sizden öğreneceğimiz çok şey var.

omer kalem

• Ziyaretçi
« Yanıtla #25 : Aralık 15, 2011, 03:09:59 ÖS »
ben urettim australor p rhode kirmalari ndan, bir tanesi buyudu gurk oldu civciv cikardi, aylar once palazken resimleri ni paylasmis dim.

horoz

tavuk

Emre Bey, R.I.R ile australor p eşleşmesinde baba hattı olarak Australor p ana hattı olarak R.I.R mı kullanmıştınız veya tam tersimi ? Ayrıca resimlerl ede aydınlattığınız için teşekkür ederim.

bedri vedat

• Ziyaretçi
« Yanıtla #26 : Aralık 15, 2011, 03:47:09 ÖS »
Emre bey
 "australor p rhode kirmalari"  hakkında   biraz daha açıklayıcı bilgi verebilir seniz sevinirim Ana baba olarak neleri kullandınız kaç yavru aldınız civci renklerli neydi çıkım oranı yaşam kabiliyet i   ana baba olarak kullandığınız bireyleri n daha başka yavruları oldumu olduysa bu üvey kardeşler ve üvey ebeveyinl er nasıldı şimdi çıkan yavruların ana babası kimlerdi
Hatta ırklar arası melezleme diye ayrı bir konu başlığı  bile oluşturup ora bilgileri niz paylaşırsanız memnun olurum

LEVENT ÖZES

• Ziyaretçi
« Yanıtla #27 : Aralık 15, 2011, 05:12:52 ÖS »
Ramazan Hocam gözünaydın
eğer nazar değmez diyorsan civcivler in resimleri ni yayınlarmısın?

Emre OZCICEKCI

• Ziyaretçi
« Yanıtla #28 : Aralık 15, 2011, 05:18:04 ÖS »

horoz

tavuk

Emre Bey, R.I.R ile australor p eşleşmesinde baba hattı olarak Australor p ana hattı olarak R.I.R mı kullanmıştınız veya tam tersimi ? Ayrıca resimlerl ede aydınlattığınız için teşekkür ederim.

iki ayri yavru cesidi aldim Omer bey,

baba leghorn anne australor p   
baba australor p anne rhode red

bunlarda leghorn&australor p civcivler im
www.kuluc ka.net/index.php?topic=4699.msg118620#msg118620

bu irklardan (australor p-rhode red-leghorn) harici baska cinslerle X eslesme yapdildig inda, alinan civcivler ebevenyle rinden daha kotu yumurtaci oluyorlar, bu resimdeki ler olabilice k en iyi karma civcivler ve kombinasy onlar, bu yavrulari dagittigi m herkes cok memnun, yumurta verimi zirve yapiyor, senelik 300+ yumurta yumurtluy orlar,tabiki uretim icin kullanila n tavuklari n hepsinin safkan olmalari gerekiyor, saygilar.

RAMAZAN ÇAĞAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #29 : Aralık 15, 2011, 09:27:39 ÖS »
şimdiden renklerin den cinsiyet ayrımı olacaktır gibi geliyor bana.
tavuk olacak olanlar koyu renkli  horoz olacaklar ise açık renk olmalı

Bedri Bey,
Dediğiniz doğru çıkarsa eğer sadece bir tane tavuğum ve 9 tane horozum olacak demektir. Sağlıkla büyüsünler de her cins kabulümdür:)
Ekteki fotoğraftai hint horozu ve tavuğumdan 18 yavru çıkarttım baba renginden olanların tamamı erkek, anne renginden olanların tamamı dişi. Sadece bir tane anne babadan farklı bir renk çıktı (gri) o da horoz çıktı.

RAMAZAN ÇAĞAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #30 : Aralık 15, 2011, 09:30:36 ÖS »
Ramazan Hocam gözünaydın
eğer nazar değmez diyorsan civcivler in resimleri ni yayınlarmısın?
Nazar olayına kesinlikl e inanırım ama birilerin in yüzünden nazar değecekse kulucka.n et üyelerinden değsin düşüncesiyle fotoğraf koymaktan rahatsız olmam:)

RAMAZAN ÇAĞAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #31 : Aralık 15, 2011, 09:33:01 ÖS »
İyi dilekleri niz için teşekkürler arkadaşla. Dilerim uğraşan arkadaşların hepsi de istedikle ri başarıya ulaşır; "komşuda pişer bize de düşer nasılsa" :)

cumhursargin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #32 : Aralık 15, 2011, 09:50:16 ÖS »
hayırlı olsun Ramazan Bey.ebayd en aldıysanız size civcivler in nasıl olacağını söyleyebilirim.eğer benim aldığım üreticilerden aldıysanız

RAMAZAN ÇAĞAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #33 : Aralık 15, 2011, 09:56:42 ÖS »
Hatta tavuk olacak olanlar koyu renkli  horoz olacaklar ise açık renk olmalı
Köy tavuğu olarak beslediğim ve yaşına gelmeden gurk olup çıkardığı civcivler i 3,5 ay arkasında gezdirdiği için kıyıp da kümesimden uzaklaştıramadığım, ekte fotoğrafı bulunan tavuğum sussexler in arasında yaşadı ve yumurtasından çıkan civcivler in tamamı siyah renkte çıktılar. Büyüyünce siyah yerine beyaz dışında başka renk alabilirl er sanırım. Hepsinin rengi de babaya benzemediğine göre dilerim hepsi de dişi olurlar. Büyüyünce bakarız nasipse.. .

RAMAZAN ÇAĞAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #34 : Aralık 15, 2011, 09:59:15 ÖS »
hayırlı olsun Ramazan Bey.ebayd en aldıysanız size civcivler in nasıl olacağını söyleyebilirim.eğer benim aldığım üreticilerden aldıysanız
Teşekkür ederim Cumhur Bey.
Ebay'dan sheilapoc ock0 isimli kullanıcıdan almışım. Diğerleri gidi gayet sorunsuz bir alışveriş oldu.

cumhursargin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #35 : Aralık 15, 2011, 10:04:18 ÖS »
onu tanımıyorum.umarım güzel boylu poslu olurlar

Nafiz ÇOLAK

• Ziyaretçi
« Yanıtla #36 : Aralık 15, 2011, 10:11:16 ÖS »
Hocam hayırlı olsun gözünüz aydın. Ben yanılmıyorsam siz bunların şu anda kaç dişi kaç erkek mi  olduğunu öğrenmek istiyorsu nuz? Eğer öyleyse ben size yardımcı olayım yalnız burada yazmakla bir şey anlaşılmıyor. Msn de görüntülü olarak uygularsa k cinsiyetl erini öğrenirsiniz.

bedri vedat

• Ziyaretçi
« Yanıtla #37 : Aralık 15, 2011, 11:27:47 ÖS »
Ramazan bey
fotolar için tşk ler sağlıkla büyütün  maşallah diyorum nazarım deymesin
ben anayı ve babayı saf ırk olarak kabul edip öyle bir tahminde bulundum 
tavuklard a cinsiyet tayini yöntemlerden biri olarak geçen cinsiyete bağlı renk  genleri taşıyan ırklardan seçim yaptığınız için  civcivken rengine  göre tavuk yada horoz olacağını söyledim ilerleyen zamanda ilgi büyürse genetik yapı konusunda bu konuları yazışabiliriz
birdaha dikkatini z çekiyorum bu söylediklerim cinsiyete bağlı renk geni taşıyan ebeveyinl er içindir köy tavukları veya saf olmayan ırklarda civcivken rengine bakarak cinsiyet tayin etmek olsaılığı yoktur.
sizin seçtiniz her iki ırktada cinsiyete bağlı S gümüş geni ve onun resesif allelli s altın gen  rengi oluğu için sadece 2 renk yavru elde edersiniz onlrdan tavuk olacak olanlar koyu renkli  horoz olacaklar ise açık renk olmalı diye fikir yürütmüştümhatta büüyüdüklerinde ne renk olcaklarını genlerine bakarak tahmin ettim
sağlıkla  büyütmek nasip olsun başarılar

« Son Düzenleme: Aralık 15, 2011, 11:29:31 ÖS Gönderen: bedri vedat »

omer kalem

• Ziyaretçi
« Yanıtla #38 : Aralık 16, 2011, 08:05:11 ÖÖ »

horoz

tavuk

iki ayri yavru cesidi aldim Omer bey,

baba leghorn anne australor p   
baba australor p anne rhode red

bunlarda leghorn&australor p civcivler im
www.kuluc ka.net/index.php?topic=4699.msg118620#msg118620

bu irklardan (australor p-rhode red-leghorn) harici baska cinslerle X eslesme yapdildig inda, alinan civcivler ebevenyle rinden daha kotu yumurtaci oluyorlar, bu resimdeki ler olabilice k en iyi karma civcivler ve kombinasy onlar, bu yavrulari dagittigi m herkes cok memnun, yumurta verimi zirve yapiyor, senelik 300+ yumurta yumurtluy orlar,tabiki uretim icin kullanila n tavuklari n hepsinin safkan olmalari gerekiyor, saygilar.

Emre Bey, bilgilend irdiğiniz için çok teşekkür ediyorum, sağolun.

LEVENT ÖZES

• Ziyaretçi
« Yanıtla #39 : Aralık 16, 2011, 09:44:12 ÖÖ »
Ramazan Hocam,
resimler teşekkürler keyifle ve sağlıkla büyütmen
dileğiyle nazar değmesin.
Umarım kısa bir zamanda çayını içmeye gelirim.

RAMAZAN ÇAĞAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #40 : Aralık 16, 2011, 12:34:34 ÖS »
Umarım kısa bir zamanda çayını içmeye gelirim.
Levent Bey her zaman beklerim, çok da memnun olurum.

bedri vedat

• Ziyaretçi
« Yanıtla #41 : Aralık 16, 2011, 01:05:29 ÖS »
Köy tavuğu olarak beslediğim ve yaşına gelmeden gurk olup çıkardığı civcivler i 3,5 ay arkasında gezdirdiği için kıyıp da kümesimden uzaklaştıramadığım, ekte fotoğrafı bulunan tavuğum sussexler in arasında yaşadı ve yumurtasından çıkan civcivler in tamamı siyah renkte çıktılar. Büyüyünce siyah yerine beyaz dışında başka renk alabilirl er sanırım. Hepsinin rengi de babaya benzemediğine göre dilerim hepsi de dişi olurlar. Büyüyünce bakarız nasipse.. .
bu tavuk LS horoz ile mi eşleşip tamamen siyah yavru verdi  ?
konuyu biraz çalışalım sizle hem elinizdek i  LS lerin hemde bu tavuğun renk genetiğini bulma konusunda uğraşırken LSlerle bu köy tavuğunun melezleme sinden ne tipte yavrular alabiliri z?
 sanırım bu tavuğun özelliklerini seviyorsu nuz ve elinizden çıkartmak istemiyor sunuz.  Bu tavuğun ve elinizde ki LS horozunu soyundan neler oluşabilir sorusunu soralım ve birlikte cevaplar bulalım ne dersiniz?. Bunun içinde bu tavuğun ve horozun tüy renklerin i net olarak tesbit etmek için hangi bölgesinde ne renk ve ne desende tüyler var onu bilmemiz lazım renk genetiği kısmında tavukta renklenme bölgeleri ni açıklamıştım ona bakarak tespit yapmak gerekli ayrıca isterseni z bacak ibik gibi konularad a bakabilir iz
(bu tavuk derken anlaşılması için fotuyu alıntı yapıp ekledim)
« Son Düzenleme: Aralık 16, 2011, 01:23:46 ÖS Gönderen: bedri vedat »

Emre OZCICEKCI

• Ziyaretçi
« Yanıtla #42 : Aralık 16, 2011, 02:42:16 ÖS »
Emre bey
 "australor p rhode kirmalari"  hakkında   biraz daha açıklayıcı bilgi verebilir seniz sevinirim Ana baba olarak neleri kullandınız kaç yavru aldınız civci renklerli neydi çıkım oranı yaşam kabiliyet i   ana baba olarak kullandığınız bireyleri n daha başka yavruları oldumu olduysa bu üvey kardeşler ve üvey ebeveyinl er nasıldı şimdi çıkan yavruların ana babası kimlerdi
Hatta ırklar arası melezleme diye ayrı bir konu başlığı  bile oluşturup ora bilgileri niz paylaşırsanız memnun olurum
Bedri bey tavuklari m serbest geziniyor lar, kumesleri nin kapilarid a devamli acik, sabah cikar aksam girerler ben karismiyo rum onlara, gruplar halinde geziniyor lar, her grup kendi irki ile gezinir, karisik grup oldumu kirma civciv cikiyor, australor plarin en uygun x eslesmesi rhodelerl e oluyor, civciv cok oldu 100-150 tane olmusdur, genelde safkan civcivler cikiyor, karma olanlari dagitiyor um, bir kac tanesini yumurtasi icin kendime ayirdim, australor p civcivler i soguk sicak icin dayanikli dir, kolay kolay olmuyorla r, kisin gece lamba patlarsa yada gurklar kavga ederken yada anasi ezerse bir sezonda 3 5 tane kayip oluyor, australor p rhode eslesmesi nde 10 civcivden 9 tanesi siyah kirmizi benekli 1 taneside sari siyah benekli oluyor, 3 ayri nesil var bende yakinda 4. nesil olusucak, selamlar.

bedri vedat

• Ziyaretçi
« Yanıtla #43 : Aralık 16, 2011, 05:53:38 ÖS »
Emre bey
olmadı sizinle doğru sonuçlar almak imkansız  çok yanıltıcı olabilir gereksiz yere kafa patlatmak zorunda kalırız serbest aşım olduğu sürece kim kimin yavrusu anlamak çok zor hatta imkansızdır olsa olsa yöntemi ile yapılmaz bu işler işte bu şekilde saf ırk ve ırk melezleri elde edilemez atalarımız tavuk güdülmez demiş bir bakarsınız orda bir bakarsınız burda yumurtlam ak için folluğa giderken öbür ırktan olan horozun çöplüğünden geçse ve gen alsa kim ne bilecek. ;D
Ben güllerde (Ki onlar sabit duruyor ama böcekler ve rüzgar polen taşıyor) melezleme yaparken bile çiçeklerde doğal polenizas yon olmasın diye ufak keselerle dış koşullardan uzaklaştırıyordum. siz tavukla horouz serbet bırakıp yavruları şu ırktan bu ırktan diye ayırt edebiliyo rsanız çok iyi. Bir şey diyemem
Kaç ırk beslediğiniz bilemiyor ama bence ırk sayısı arttıkça yavruların ebeveyinl erinide bilme oranınız düşer. üstelik eliizdeki ırkta  kırılır. tavuklard a tüm kanatlılardaki gibi horozu seçme özelliği vardır  hangi horoz hangi tavuğa göre cazipse ondan yavruları olsun ister. buda genellikl e güçlü horozların seçimi  şeklinde yada onların tecavüzü sonucu olur. Anadoluya osmalılardan beri bir çok ırk giermesin e rağmen neden köy tavuklarında yumurta verimi düşük hiç düşündünüzmü bunun tek nedeni hind horozları olarak düşünüyorum ben hem güçlüler hemde çapkın ;D
çalışmalarınızda başarılar
« Son Düzenleme: Aralık 16, 2011, 05:56:50 ÖS Gönderen: bedri vedat »

Emre OZCICEKCI

• Ziyaretçi
« Yanıtla #44 : Aralık 16, 2011, 07:15:28 ÖS »
Emre bey
olmadı sizinle doğru sonuçlar almak imkansız  çok yanıltıcı olabilir gereksiz yere kafa patlatmak zorunda kalırız serbest aşım olduğu sürece kim kimin yavrusu anlamak çok zor hatta imkansızdır olsa olsa yöntemi ile yapılmaz bu işler işte bu şekilde saf ırk ve ırk melezleri elde edilemez atalarımız tavuk güdülmez demiş bir bakarsınız orda bir bakarsınız burda yumurtlam ak için folluğa giderken öbür ırktan olan horozun çöplüğünden geçse ve gen alsa kim ne bilecek. ;D
Ben güllerde (Ki onlar sabit duruyor ama böcekler ve rüzgar polen taşıyor) melezleme yaparken bile çiçeklerde doğal polenizas yon olmasın diye ufak keselerle dış koşullardan uzaklaştırıyordum. siz tavukla horouz serbet bırakıp yavruları şu ırktan bu ırktan diye ayırt edebiliyo rsanız çok iyi. Bir şey diyemem
Kaç ırk beslediğiniz bilemiyor ama bence ırk sayısı arttıkça yavruların ebeveyinl erinide bilme oranınız düşer. üstelik eliizdeki ırkta  kırılır. tavuklard a tüm kanatlılardaki gibi horozu seçme özelliği vardır  hangi horoz hangi tavuğa göre cazipse ondan yavruları olsun ister. buda genellikl e güçlü horozların seçimi  şeklinde yada onların tecavüzü sonucu olur. Anadoluya osmalılardan beri bir çok ırk giermesin e rağmen neden köy tavuklarında yumurta verimi düşük hiç düşündünüzmü bunun tek nedeni hind horozları olarak düşünüyorum ben hem güçlüler hemde çapkın ;D
çalışmalarınızda başarılar

Bedri bey, gul fidanlari nda capraz eslesme oldumu, cok basit sekilde en alttan kirma gul vericek dallar cikar, hemen kendini belli eder, bunlar zamanla yukari dogru uzar gulun rengini degistiri r, bunlari budadigin iz zaman gul agaclarin izda renk karisimi olmaz, orjinal renginde devam eder, gulleri cok seven biri olarak en basit cozum bu, tavuklar icin bir ugrasim yok gorsellik lerini ve evcil olmalarin i seviyorum kafami sakinleti yor ama farkli tur sebze fidanlari ile kapsamli olarak ilgileniy orum.

benim tavuklari mda gruplasma var, birbirler ine yaklasmiy orlar, dominantl ik hat safhada(hiyerarsi), her bir cins kendi grubu icinde kaliyor, ilk grubum 8 taneydi, hep oyle kaldilar, bunun icinde 1 horoz 5 australor p tavuk 2 tane rhode tavugum var bunlar kendi aralarind a karma civciv veriyorla r, hergun 5 safkan 2 tane rhode red kirmasi yumurta aliyorum bu grupdan, civciv resimleri ni ekledim sitemize, tahmin ediyorum hayvanlar dis etkilerde n ve insanlard an kotuluk gormedikl eri icin bu kadar evcillesi yorlar, yabani hayatta yasayan hayvanlar in da hepsi ele geliyor, hobicilik icin iyi gozlemci olmak gerekli, tavuklari mi ayaklarin daki halkalar ile isimlendi riyorum, isim ile taniyorum tavuklari mi, karisma gibi birsey olmadi bugune kadar, kabul ederlerse light sussex australor p eslesmesi deniyicem vakdi gelince, onun harici australor p yumurtala rindan baska butun yumurtala ri yemek icin arkadasla rima dagitiyor um, australor p olanlarid a Turkiye'ye yolluyoru m, australor plarda kendinden yasca kucuk ve farkli cinslerle kendi esleri harici ciftlesmi yorlar, en sevdigim yanida tavuklari min hepsinin ayri ayri kisiligi var, evcil cins katogoris indeki tavuk bunlar, kucak tavugu diyorum ben, ilk basda yumurtala rida ayirt edebiliyo rdum, simdik o konuda zorlaniyo rum, cok fazla yumurta birikiyor folluklar da, 20 yumurtada n 2 3 tanesinin hangi irka ayit oldugunu tahmin edemiyoru m, artik Turkiyeye kuluckali k yumurta yollamak icin zaman zaman tavuklari mi farkli alanlara alicam farkli folluklar a yumurtlat icam, yumurtala ri icin suphe duymadan yolliyica m bu aralar bu islerle ugrasiyor um, yumurta seciminde sorun yasiyorum son zamanlard a, aksi taktirde safkanlik icin irklari ayirmak gerekmiyo r, esaret altinda tutmayi sevmiyoru m canlilari, bu duzenim cok iyi, 7 ayri kumesim var, alan olarak genis yerde yasiyorla r, kavgasiz gurultusu z gidiyoruz, saygilar, sevgiler.

bedri vedat

• Ziyaretçi
« Yanıtla #45 : Aralık 16, 2011, 08:52:13 ÖS »
Emre bey
Gerçekten tam bir hobici olarak yetiştiricilik yapıyorsunuz hepside çok  sağlıklı görünüyorlar eliize  sağlik
bol ve sağlıklı nesiller oluşturmanız temennisi ile başarılar dilerim.

RAMAZAN ÇAĞAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #46 : Aralık 17, 2011, 12:05:35 ÖÖ »
bu tavuk LS horoz ile mi eşleşip tamamen siyah yavru verdi  ?
konuyu biraz çalışalım sizle hem elinizdek i  LS lerin hemde bu tavuğun renk genetiğini bulma konusunda uğraşırken LSlerle bu köy tavuğunun melezleme sinden ne tipte yavrular alabiliri z?
Önceleri çıkan yavruları elimde tutmuyord um ama yumurta için tutabilec eğimi çok düşündüm. Şimdi sanırım 3 aylık kadar bir yavru var elimde yarın onun ve annesinin fotoğrafını çekip koyayım. Onun dışındakiler sanırım 3-4 haftalıklar belki bir şey ifade etmeyebil ir ama onları da çekerim.
Bu tavuk hem sevimli, hem iyi yumurtluy or, en çok da çok iyi annelik yaptı o yüzden çok seviyorum .

bedri vedat

• Ziyaretçi
« Yanıtla #47 : Aralık 17, 2011, 12:35:34 ÖÖ »
Ramazan bey
tamam bu tavukla çalışmaya başlar bişeyler çıkarabiliriz diye düşünüyorum bana gerekleri  bilgileri verirseni z renk genetiğini çıkarır oluşabilecek yavruları ve onlardan oluşacak  bi kaç nesil ileriyi tüy rengi olarak görebiliriz. sanırım bu bilgilerd e yanılmayız ve ilerde işinize yarayacak sonuçlar elde edersiniz .
« Son Düzenleme: Aralık 17, 2011, 12:57:34 ÖÖ Gönderen: bedri vedat »

bedri vedat

• Ziyaretçi
« Yanıtla #48 : Nisan 15, 2012, 02:58:23 ÖS »
Ramazan bey
Rhode İsland Red Horoz ile Light Sussex tavuk eşleşmesinden acaba nasıl bir sonuç çıkar deyip başlık açmış gerekli yazışmalar yapılmış ama sonucu görme şansı olmadan arkadaşımız siteden ayrılmış.
Sorma sebebim şu; Rhode İsland Red sanarak 12 yumurta satın aldım, yumurtala r geldi ve içinde bir not var, "RIR horoz ve LS tavuklar" yazıyor, satın aldığım ilana dönüp baktım öyle yazıyormuş ben dikkatli bakmamışım. 12 RHODE ISLAND RED X LIGHT SUSSEX HYBRID LARGE FOWL HATCHING EGGS yazıyor.

Ben de Ömer KALEM arkadaşımızın
cümlesindeki tahminine katılıyorum.
Bu çalışmaya sürdürmek ve sonuşlandırmak  gerek diye düşünüyorum bunun içinde proje başlatabiliriz.

bedri vedat

• Ziyaretçi
« Yanıtla #49 : Nisan 15, 2012, 03:04:09 ÖS »
Bu çalışmada kullanılacak iki ırkın genetik yapısı

Light  Sussex horoz renk genleri: eb/eb, Co/Co, S/ S 
Light  Sussex tavuk renk genleri: eb/eb, Co/Co, S/ -
Rhode Island Red horoz renk genleri: eWh/eWh, Co/Co, Mh/Mh,  s+/s+ 
Rhode Island Red tavuk renk genleri: eWh/eWh, Co/Co, Mh/Mh,  s+/-

olduğuna göre bu eşleşmeden elde edilecek ilk yavurlar daha yumurtada n çıkar çıkmaz cinsiyetl erine göre farklı renklerde olacaktır.

bedri vedat

• Ziyaretçi
« Yanıtla #50 : Nisan 15, 2012, 03:07:19 ÖS »
Rhode İsland Red Horoz ile Light Sussex tavuk eşleşirse karşımıza çıkacak olan tablo şöyle olur

Yavruların koyu renkte olanları tavuk açık renkte olanları horoz olacaktır.
« Son Düzenleme: Nisan 15, 2012, 03:12:59 ÖS Gönderen: bedri vedat »

bedri vedat

• Ziyaretçi
« Yanıtla #51 : Nisan 15, 2012, 03:09:46 ÖS »
Şayet Tersini yaparsak yani Light Sussex Horoz ile Rhode İsland Red tavuğu eşleştirirsek karşımızda şöyle bir tablo  olur.
 Çıkan civcivler in açık renkete olanları tavuk koyu renkte olanları horoz olacaktır.
« Son Düzenleme: Nisan 15, 2012, 03:14:57 ÖS Gönderen: bedri vedat »

bedri vedat

• Ziyaretçi
« Yanıtla #52 : Nisan 15, 2012, 03:19:57 ÖS »
Tüy renklerin e göre civcivler in cinsiyeti  nasıl ayırt ediliyor diye devamlı sorulan sorunun Gümüş ve Altın geni taşıyan bireyler için cevabı da işte bu iki tabloda verilmiş oluyor.
« Son Düzenleme: Nisan 15, 2012, 03:20:49 ÖS Gönderen: bedri vedat »

tayfun er

• Ziyaretçi
« Yanıtla #53 : Nisan 15, 2012, 03:57:45 ÖS »
Bedri Bey öncelikle sağolun çok önemli bilgiler paylaşıyorsunuz.Bahsettiğiniz bu tablodaki civciv renkleri bütün ırklar için geçerli midir?Örneğin benim koyu kahvereng i serama tavuğum ve beyaz serama horozum var.Yavru lar dişi ise beyaz, erkek ise kırmızı mı olacaktır? Saygılar.

tayfun er

• Ziyaretçi
« Yanıtla #54 : Nisan 15, 2012, 04:05:44 ÖS »
Resimleri burada: http://www.kulucka.net/index.php?topic=10165.60       3.resimde ki horoz ve 4. resimdeki tavuktan bahsediyo rum.

bedri vedat

• Ziyaretçi
« Yanıtla #55 : Nisan 15, 2012, 10:25:55 ÖS »
Bu tabloda verdiğim örnekler S gümüş ve s altın genli bireyler için serama ırkının genleri ile ilgili her hangi bir veriye şu zamana kadar rastlamadım. Şayet onlarda ki beyazlık ve kırmızılık bu genlerden geliyorsa civcivler i aynen bu tablo gibi olur. Sanki sizin resimlere bakınca o beyazlık I geninden gleiyor gibi.

Bu gen aynı B çubukluluk geni gibi cinsiyet kromozomu üzerinde taşındığı için böyle bir sonuç ortaya çıkmaktadır. Babadan kızına anadan oğluna.(zikzak etkili)

Aksi durumlard a yani cinsiyet kromozomu üzerinde değil de Autozomal kromozoml arın üzerinde taşınan renk  genlerini n etkisiyle oluşan civcivler de cinsiyet ayrımı yapmak için Japon yöntemi uygulanma ktadır
« Son Düzenleme: Nisan 15, 2012, 11:05:52 ÖS Gönderen: bedri vedat »

tayfun er

• Ziyaretçi
« Yanıtla #56 : Nisan 16, 2012, 09:05:44 ÖS »
Teşekkürler Bedri Bey.