Gönderen Konu: tavuk yumurtlamaması  (Okunma sayısı 5790 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ali_şenpınar

• Ziyaretçi
tavuk yumurtlamaması
« : Kasım 18, 2011, 02:42:50 ÖS »
tavuk yeni aldım yumurtlamıyor yaşlı değil yağlı da değil

Kazım Çakıcı

• Ziyaretçi
Ynt: tavuk yumurtlamaması
« Yanıtla #1 : Kasım 18, 2011, 03:02:34 ÖS »
Ortam değişikliğine uğrayan tavuklar yeni yere adapte oluncaya kadar (10-15gün) yumurtlam ayı keserler. Ayrıca tüy dökümü veya tüyden çıkım zamanı olabilir.

ali_şenpınar

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Kasım 18, 2011, 03:10:51 ÖS »
2 ay oldu tüy dökümü yoktur vitiner söyledi vitriner sordum yumurtlam asını dedi ki onun nhakında bilgim yok

omer kalem

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Kasım 18, 2011, 03:14:31 ÖS »
O zaman akla sıcaklık geliyor, eğer tavuğunuzun barındığı yer soğuk oluyorsa tavuk enerjisin i yumurtala mak için değil kendini ısıtmakta kullanaca ktır, bundan dolayı da yumurtlam ayabir.

ali_şenpınar

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Kasım 18, 2011, 03:42:41 ÖS »
barındığı yer bir odadır odada benim bilgisyar odam dır yvalar benden 6metre uzaklıkta bende üşüdüğüm için sobayı  yakıyorum

ahmet bulut

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Kasım 18, 2011, 04:15:50 ÖS »
sakın horoz olamsın benim aklıma bir şey gelmedi :)

Aytac Kececi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Kasım 18, 2011, 04:18:45 ÖS »
sakın horoz olamsın benim aklıma bir şey gelmedi :)

Bendeki Durum Olmasın :)

şafak korucu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Kasım 18, 2011, 04:22:11 ÖS »
bilgisaya r odasında tavuk  ??? :o

Sabit Alabaş

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Kasım 18, 2011, 04:23:06 ÖS »
Benimki ( bir tane köy tavuğum) 25 mayısta çıktı.6 aylıklar hala neden yumurtlamıyor?

ahmet bulut

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Kasım 18, 2011, 05:21:33 ÖS »
Benimki ( bir tane köy tavuğum) 25 mayısta çıktı.6 aylıklar hala neden yumurtlamıyor?

İyi  ilgilenme mişsin tavukla    sana  tavır yapıyor :)

Ahmet_Yolac

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Kasım 18, 2011, 05:35:13 ÖS »

Kardeşim,
                                    Sadece sizin tavuğunuz değil.Tavuk çiftlikleri dışında , bütün tavuklar içinde bulunduğumuz mevsim ve hava şartlarından dolayı en düşük verimde yumurtluy orlar.Ben şahsen çevremde, kanatlı besleyenl erle yaptığım görüşmelerden edindiğim bilgilere göre ; herkes tavuklarının az yada hiç yumurtlam adığını söylüyorlar bu sıralar.
                                      Kum,kireç,yumurta yemi gibi takviyele r yapıyoruz.Dikkat ederseniz bu aralar yumurta fiyatları da yükseliyor!Az kaldı, aralık ortalarından itibaren yumurtlam aya başlayacaktır.

Serkan_Kocaman

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Kasım 18, 2011, 05:52:39 ÖS »
Ben şöyle söyleyim yeni alınan tavukda 2 aya kadar yumurta yapmaması normaldir . ortama ayak uydurma problemi diyelim. bir diğer husus ise yumurta yeminin değişikliğinden kaynaklan oyor olabilir. bugün x marka yem kullanırsın sonra y marka yem verince yumurta sıklığı değişir.

Ahmet abi sana şunu söyleyim benim tavuklar halen kesintisi z yumurtluy or. ve ekstra hiç birşey yapmıyorum. sadece kümes konteyner'dan yapılma o kadar. ama sabah 08,30'da kümes kapım otomatik açılıyor akşam 19:00'da kümes kapanıyor ve çok mutlular. Bu arada benşm tavuklar Atak-s'dir. Reklam yapayım bari :)
« Son Düzenleme: Kasım 18, 2011, 05:54:00 ÖS Gönderen: Serkan Kocaman »

Ahmet_Yolac

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Kasım 18, 2011, 06:47:27 ÖS »

Serkan Kardeşim,
                                               Bizim tavuklar sabah saat 7.oo de manuel(elle)kapısı açılır 3 dönüm bahçeye çıkarlar.Akşam  hava kararınca da kümes kapıları yine elle kapanır.Sizinki gibi otomatik değil.Ayrıca çeşidim bol olmasına rağmen atak-s tavuğum hiç yok.Sizin bu konudaki engin tecrübeleriniz vardır.
                                                İnşallah, ya sizden bir iki tane satınalabilirim veya bu 15-18 Aralık2011 de Beylikdüzü Tüyapta Fuardan temin edebiliri m.
                                                Siz tae nin bu fuara katılıp katılmıyacağını bilirsini z.
                                                Şu anda bizim tavukların yumurtala rı ev halkına yetiyor.Şayet bir gün yetmezse
size dilekçe yazar talepte bulunabil iriz(şaka tabii)
                                                Herşey gönlünüzce olsun kardeşim.

ahmet bulut

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Kasım 18, 2011, 08:52:22 ÖS »
Ben şöyle söyleyim yeni alınan tavukda 2 aya kadar yumurta yapmaması normaldir . ortama ayak uydurma problemi diyelim. bir diğer husus ise yumurta yeminin değişikliğinden kaynaklan oyor olabilir. bugün x marka yem kullanırsın sonra y marka yem verince yumurta sıklığı değişir.

Ahmet abi sana şunu söyleyim benim tavuklar halen kesintisi z yumurtluy or. ve ekstra hiç birşey yapmıyorum. sadece kümes konteyner'dan yapılma o kadar. ama sabah 08,30'da kümes kapım otomatik açılıyor akşam 19:00'da kümes kapanıyor ve çok mutlular. Bu arada benşm tavuklar Atak-s'dir. Reklam yapayım bari :)

serkan abi kapı otomatik derken sistem mi yaptın?
birde  konteyner de kapalı   olduğu zaman   horoz  sesleri  dışarı   duyuluyor mu?
bende bu aralar  horoz seslerind en sıkıntı yiyecem gibi ???
« Son Düzenleme: Kasım 18, 2011, 08:53:52 ÖS Gönderen: ahmet bulut »

Sabit Alabaş

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Kasım 19, 2011, 07:47:28 ÖÖ »

İyi  ilgilenme mişsin tavukla    sana  tavır yapıyor :)
Kesinlikle :)

Sabit Alabaş

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Kasım 19, 2011, 07:47:43 ÖÖ »

Kardeşim,
                                    Sadece sizin tavuğunuz değil.Tavuk çiftlikleri dışında , bütün tavuklar içinde bulunduğumuz mevsim ve hava şartlarından dolayı en düşük verimde yumurtluy orlar.Ben şahsen çevremde, kanatlı besleyenl erle yaptığım görüşmelerden edindiğim bilgilere göre ; herkes tavuklarının az yada hiç yumurtlam adığını söylüyorlar bu sıralar.
                                      Kum,kireç,yumurta yemi gibi takviyele r yapıyoruz.Dikkat ederseniz bu aralar yumurta fiyatları da yükseliyor!Az kaldı, aralık ortalarından itibaren yumurtlam aya başlayacaktır.

Teşekkür ederim.

mehmet şimşek

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Kasım 19, 2011, 08:08:44 ÖÖ »
bence hava şartlarından kaynaklan an bir durum gibi geliyor

burak aras

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Kasım 19, 2011, 08:24:53 ÖÖ »
Bende Ankara Ulus'tan tavuk almıştım özellikle belirtmiştim yumurta tavuğu olsun diye, gel zaman git zaman hepsi horoz çıktı. Ya sizinki horozdur, yada 10 güne kadar yeme/yerine alışır yumurtlam aya başlar.

HAKAN AKSU

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : Kasım 19, 2011, 09:39:12 ÖÖ »
   Bence tavuğun cinside önemli.Misal benim ki gibi süs tavuğu ise yaklaşık bir aydır hiç yumurta alamıyorum 10 tane tavuktan soğuklardan dolayı...Bi kaç gündür bi tanesi yumurtlam aya başladı.Oda nazlı nazlı bi gün var bi yok...
   Hem paçalı hemde yumurtacı bir ırk varmı???   

ahmet bulut

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : Kasım 19, 2011, 09:50:00 ÖÖ »
bende 9 adet  yumurtlay an light sussex  var  çok  soğuklarda    ve   1 aydır    5-6 adet   hergün   alıyorum arada 7-8  oluyor ama  4 ün altına hiç düşmedi yerleri korunaklı değil  maşallah   iyiler  bana  göre çünkü    bir arkadaşımda  ligorin ve köy tavukları  var   1 aydır   doğru dürüst yumurta alamıyorum dedi
« Son Düzenleme: Kasım 19, 2011, 09:58:16 ÖÖ Gönderen: ahmet bulut »

ali_şenpınar

• Ziyaretçi
« Yanıtla #20 : Kasım 19, 2011, 11:56:15 ÖÖ »
sabir albaş aynı durmdayız benim tavuklard a 6 aylık bi yerde okudum tavuklar 8 aylık olunca yumurtlar başka türler 4aylıken bile yumurtlar  8 ayılık köy tavuğu için geçerli

aydemiraydın

• Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : Kasım 19, 2011, 01:06:26 ÖS »
25 adet tavuğu olan arkadaşım yumurtayı marketten alıyor.
benim tavuklard a yumurtlamıyor ve umurumda bile değil.
taze ve leziz yumurta istiyorsa 1 m kare kafes yapıcan izolasyon lu içinede kırmızı gece lambası 15 wat.
içinede 15 adet bıldırcın okadar.    ;D

Sabit Alabaş

• Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : Kasım 19, 2011, 01:29:50 ÖS »
Bu arada konuyu dağıtmak istemem ama markete gittim yumurta almaya..1 0 lu yumurtala r çıkmış organik (Köy yumurtası değil) 10 tanesi 6 lira .. Gerçekten şaşırdım..Aceba tavukların bu mevsimde az yumurtladıklarından mı?

ali_şenpınar

• Ziyaretçi
« Yanıtla #23 : Kasım 19, 2011, 02:00:09 ÖS »
süper kunuştun aydın abi

HAKAN AKSU

• Ziyaretçi
« Yanıtla #24 : Kasım 19, 2011, 02:29:49 ÖS »
süper kunuştun aydın abi
Birde siz konuşabilseniz....

ali_şenpınar

• Ziyaretçi
« Yanıtla #25 : Kasım 19, 2011, 07:44:48 ÖS »
yaw arkdaş sen benim her açtığım konuya cevap vermek zorundamsın

serkan yıldırım

• Ziyaretçi
« Yanıtla #26 : Kasım 19, 2011, 09:37:36 ÖS »
arkadaşlar tavukların seyrek ve az yumurtlam ası benımde sorunum.b en havaların bırden sogumasına baglıyorum inş kış şartlarına alıştıkca açıkalacaklar.bu konuyla alakalı ilçeye gittiğimde bende vitinerle vitrinere  ;) bir sorayım bakalım ne diyecek.. . ;D

serhat koymalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #27 : Kasım 20, 2011, 04:30:05 ÖÖ »
     Senin tavuk dediğin horoz olmasın bir resmini yayınlada görelim???
Zira seni yazdıklarından anlamak biraz güç görsel kendini daha iyi ifade edersin belki :D

ali_şenpınar

• Ziyaretçi
« Yanıtla #28 : Kasım 20, 2011, 10:47:32 ÖÖ »
resim katmıyorum

ali_şenpınar

• Ziyaretçi
« Yanıtla #29 : Kasım 20, 2011, 11:04:54 ÖÖ »
sehat sen bana cahil demekmi istiyorsu n cahil olsaydım yazı yazmayı bile bilmezdim

serhat koymalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #30 : Kasım 20, 2011, 12:13:17 ÖS »
Yok estağfurullah çok hızlı yazıyosun anlayamıyorum.  :)

MUSTAFA SEZGİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #31 : Kasım 20, 2011, 10:28:57 ÖS »
bende bu dertten muzdaribi m.
l.suseksi m var 10 aylık. kardeşleri yumurtluy or ama bu hiç yumurtlam adı.
yumurta yemi veriyorum üstelik.
kısırlık gibi bir ihtimal olabilirm i merak ediyorum.
ki buna kimse değinmemiş
iyide ilgileniy orum,tavır yapıyor olamaz :D

Mustafa Dogan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #32 : Kasım 20, 2011, 10:33:34 ÖS »
Dışarı cıkarıyorsanız belkide kümes dışında bir yere yumurtluy or olablir ?

MUSTAFA SEZGİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #33 : Kasım 20, 2011, 11:22:55 ÖS »
yok yok salmaları dışına çıkamıyorlar
oda 30 m2 lik bir bahçe.
biraz daha bekliyeceğim ama sonrası  onun için iyi olmayabil ir bu gidişle ;D

baki akkoç

• Ziyaretçi
« Yanıtla #34 : Kasım 20, 2011, 11:36:02 ÖS »
yaww arkadaş canı istemeyen tavuk yumurtlamıyor bu kadar basit aslında:))) bu arada sizin tavuk belkide hiç insan eli değmeden yetişti ama şimdi sizle sürekli aynı odayı paylaşıyor zaten çok stersli hayvanlar bu tavuklar adapte olamaması çok normal... .

bedri vedat

• Ziyaretçi
« Yanıtla #35 : Aralık 02, 2011, 01:22:40 ÖS »
tavuğun ilk yumurtasını yapması için cinsel olgunluğa ulaşması lazım. bu olgunluk ırkına ve çevre koşullarına bağlı olarak değişiyor. Cüsse olarak ufak yapılı ırklar erken olgunlaşırken (3,5 4 ay gibi) iri yapılı ırklar geç olgunlaşıyor(8  9 ay gibi). Pratik olarak cinsel olgunluğa geldiğini dış  gürünüşünden anlayabil irsiniz. İbik kızarmış, tüyler ve ayaklar tam ırk özelliklerine ulaşmış olur. Ama asıl olgunluğu kanadına baktığınızda anlarsınız.
Her bir kantta 10 + 10 = 20 tane kalem tüy vardır civcivken çıkan kanat tüyleri tek tek dökülüp asıl kalem tüyleri çıkar. bu tüylerini tamamlaya n tavuk artık yumurtlam aya hazırdır. bol verimli olması dileğiyle
« Son Düzenleme: Aralık 02, 2011, 01:41:20 ÖS Gönderen: bedri vedat »

eşref ekmekci

• Ziyaretçi
« Yanıtla #36 : Aralık 07, 2011, 09:55:09 ÖS »
Yumurtlam amaya etken olacak birçok faktörü arkadasla r yazmış ama birde  iç parazit durumuna bakın.