Gönderen Konu: yaz aylarında bıldırcın bakımı hakkında  (Okunma sayısı 7744 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aliserdar

• Ziyaretçi
yaz aylarında bıldırcın bakımı hakkında
« : Eylül 04, 2011, 08:30:06 ÖS »
arkadaşlar 1haftalık bıldırcınlarım var
 bu yaz aylarında gündüz sıcaklık 35-40 civarı
ancak gece sıcaklık 25 civarına kadar düşüyor
sorum gece lamba gerkecek mi
ayrıca kafesim yok civciv büyütme için kullandığım küçük bir
kümesim vardı 40-45 civarı bıldırcını oraya koydum
zemin toprak eleştirilerinizi bekliyoru m
foto ekleyebil irim sonra  ;)

Mehmet Arpat

• Ziyaretçi
Ynt: yaz aylarında bıldırcın bakımı hakkında
« Yanıtla #1 : Eylül 04, 2011, 08:56:16 ÖS »
1 Haftalık civcivler e geceleri 25 watlık bir ampul koymanız doğru olur çünkü henüz küçükler ve vücut ısılarını koruyamaz lar en azından 15 günlük olana kadar geceleri sıcak tutmalısınız. Ayrıca gecelerid e yemlenmel eri daha hızlı büyümelerini sağlar bu dönemde.

musa PEHLİVAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Eylül 04, 2011, 09:02:02 ÖS »
büyütme kafesi  2 günlük      civcivler   kasanın altı tel ve ayakları telde yürüyor kulucka net ailesinde n ögrendim   abilerimi z  dediki kay gan zeminde  ayakları  yumuk ve  kalca  cıkıklıgı oldunu sölediler bende tel yaptım  ve  telde yumuk ayaklar ve  sakat  hiç  yok derecede    ben  gündüzleri  3 gün boyunca ısık yakıyorum  ve dördüncü gün ışıkları gündüz söndürüyorum ve akşamları  6 gün boyunca yakıyorum  ve daha sonra  yakmıyorum  ben bide antalyada  oturuyoru m malum bizim buralar  aşırı sıcak oluyor   onedenle  derece koyuyorum  ve  akşamları 25 dereceye kadar düşmeye başladı onedenle akşamları yanık  ama dikkat   içerinin sıcaklıgı  çok olmasın sanırım bir abimiz söle dedi  1 gün 37.5     2ve 3 gün 35.0    4 gün ortam sıcaklıgı yanlış hatırlamıyorsam   ve ondan sonra ışık yakmaya gerek yok demişti   

not: yazım biraz bozuktur kusura bakmayın

musa PEHLİVAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Eylül 04, 2011, 09:04:51 ÖS »
buda benim büyütme kafesi  ;D

musa PEHLİVAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Eylül 04, 2011, 09:06:32 ÖS »
bu da biraz büyükleri
« Son Düzenleme: Eylül 04, 2011, 09:07:42 ÖS Gönderen: musa PEHLİVAN »

Mehmet Arpat

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Eylül 04, 2011, 09:19:58 ÖS »
Civcivler imiz bizim bebeğimizdir bu yüzden sürekli bir anne gibi gözümüz onların üstünde olmalı.
Ne zaman neye ihtiyaçları varsa biran önce karşılanmalıdır. Özellikle bıldırcın civcivler i biraz üşüdüklerinde bir yere toplandıklarında ezilmeler den dolayı ölümler olabilir. Tabi fazla sıcakta ölümlere yol açabilir. Önemli bir konuda suluk meselesi. Bıldırcın civcivler inde yeni çıktıklarında uygun suluklar kullanılmadığında boğulmalarda gerçekleşebilir. Birde ben daha önce yapmıyordum ama bir süredir civcivler e yumurta maması veriyorum en azından 2 haftalık olana kadar yapılırsa çok hızlı bir büyüme sağlıyor.

Civciv sayısına göre haşlanmış yumurta ve 1 yumurtaya 1 avuç düşecek şekilde ayarlanmış açıkta yemcilerd e satılan katkısız mısır unu ve toz civciv yemiyle karıştırıp verebilir siniz. Varsa içine bebe bisküviside koyarsanız çok iyi olur.

aliserdar

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Eylül 05, 2011, 10:31:47 ÖS »
işte 1haftalık bıldırcınlarım

aliserdar

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Eylül 05, 2011, 10:32:50 ÖS »
zemin toprak nasıl olur bilmiyoru m

Mevlut_Uysal

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Eylül 06, 2011, 10:02:51 ÖÖ »
Maşallah epeyce büyümüşler.Artık lamba ihtiyaçları yok sayılır.Toprak zemin iyidir ama bir zaman sonra kirlenece ktir ve temizlenm eye ihtiyacı olacaktır.

aliserdar

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Eylül 06, 2011, 02:36:11 ÖS »
Maşallah epeyce büyümüşler.Artık lamba ihtiyaçları yok sayılır.Toprak zemin iyidir ama bir zaman sonra kirlenece ktir ve temizlenm eye ihtiyacı olacaktır.

mevlüt bey teşekkürler bıldırcın yumurtala rı için
45 civarında çıkım oldu çok azı dölsüz çoğuda
çıkamadan ölmüş üzüldüm
ama maaşallah çıkanlar çok hızlı büyüyor
size sorum burda 3 farklı bıldırcın var resimdede görülüyor
bunların cinslerin i söylermisinz koyu renkli var sarı var siyah beyaz karışımı var bunların hangileri
jumbo hangileri japon v.s

Nadide Türk

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Eylül 06, 2011, 04:07:20 ÖS »
Bıldırcın civcivler i için yabancı sitelerde şöyle bir karışım verdikler ini okudum:
Bıldırcın civcivler ine ilk zamanlar, haşlanmış yumurta ile doğranmış ısırgan otu, birlikte blendırdan geçirilir ve sonra buna haşhaş tohumu (ishalden korur ve iyi besler) ilave edilir. İçecek olarak da yarı yarıya su ve papatya çayı veriliyor .
Sanırım hindi başlangıç yemi de veriyorla r, tekrar bir bakmalıyım...

Mevlut_Uysal

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Eylül 06, 2011, 04:13:44 ÖS »
Ali bey sarılar amerikan jumbo,kahverengi kırçıl renktekil er japon jumbodur. Fakat her iki türde de nadiren farkı renkler çıkabiliyor.Bu bende de oluyor başka bıldırcın besleyenl erde de.

RUSAN FAYTONCU

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Ekim 05, 2011, 01:35:57 ÖÖ »
zemin toprak nasıl olur bilmiyoru m

Merhaba Ali Bey,
Sanırım civcivler iniz artık birer yetişkin olmuşlardır.
Ve belki de yumurtlam aktalar. Verimleri bol olsun.
Ben de toprak tabanda besliyoru m bıldırcınlarımı.
"Bıldırcınlarım" dediğime bakmayın, şu an topu topu 6 taneler.
Benim kafesim, 1,5m2'lik bir taban alanına ve 65cm'lik (bu yükseklik 40cm'yi geçmemeli)
yüksekliğe sahip. Tabana bir havuz yapıp yaklaşık 15cm toprakla doldurmuştum.
Toprağı alacağınız yer ne kadar "bakir" olursa o kadar iyi olur.
Bıldırcın mevcudumu n azlığı göz önüne alarak, toğrağı 2-3 ayda bir kez eleyip
yaklaşık bir gün boyunca güneşlendiriyorum. Kafesim zaten güneş gördüğünden 1 gün yetiyor.
Sonra tekrardan altlarına seriyorum . Güneşlendirme sırasında, toprağı "sirkeli su"yla
arındırmakta fayda var. Toprağı, kümese, yeniden sermeden önce de kireçleme yapılabilir.
Elekte kalanlard an çiçekler ve ağaçlar yararlana caklardır.
Şu ana kadar hiç kokmadı desem yalan olmaz. Yalnız bir kaç kötü yönü var toprak tabanın.

-Öncelikle her ne kadar folluk yapsanız da öylece ortalığa yumurtluy orlar ve eşindiklerinden
nadiren de olsa yumurtala r toprağa gömülüyor. Ve yine nadiren eşinirken yumurtala rı kırabiliyorlar.
   -Eşinirken ve toprak banyosu yaparken ortalığı toza boğuyorlar. (Bu durumdan kurtulmak için
toprağı nemlendir mek büyük hata olur.)
   -Toprak seçiminde hata yaparsanız bıldırcınların ayakları nasır bağlıyor ve sonrasında çatlayarak kanamaya
yol açıyor. Ayrıca yanlış toprak seçimi çeşitli tırnak rahatsızklıklarına da yol açabiliyor. Ve kolay kolay da tedavi
edilmiyor . Hayvanı iyileşene kadar tel tabanlı bir kafeste otamak gerekiyor .

Deneyimle rimden aklıma gelenler şimdilik bunlar. Uygun koşulları sağlayabilirseniz toprak iyi bir seçimdir.
Toprak yumuşak olmalı, olabildiğince çakılsız ve "bakir" olmalı. Belirli aralıklarla elenmeli, güneşlendirilmeli ve
arındırılmalı. Toprak; eskimez, yitip gitmez ve tekrar tekrar kullanılabilir lâkin özelliklerini yeniden kazanması
için arada bir dinlendir ilmelidir .

Saygılar...

Mustafa Dogan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Ekim 11, 2011, 04:57:14 ÖS »
Güzel ßi AcıkLamaya DeginmişSizin ßilgileriniz icin teşekkürLer..