Gönderen Konu: Newcastle Aşısı uygulama için yardım  (Okunma sayısı 6276 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

serhangenc

• Ziyaretçi
Newcastle Aşısı uygulama için yardım
« : Temmuz 31, 2011, 01:42:58 ÖS »

Öncelikle selamlar ve mutlu hafta sonları..
Aslında bu sabah yaklaşık 2 hafta önce edindiğim Newcastle aşısını uygulayac aktım..
Ama sabah mahmurluğundan mıdır nedir bilemedim, son anda içime kuşkular düştü ve ertelemey e karar verdim..
Sizlere danışayım dedim. Bu konuda birkaç sorum olacak;
Şimdi aşı yukarıdaki fotoğrafta görüldüğü üzere Bio-vac La Sota.. 1000 doz.
İlaç iki haftadır buzlukta. Bozulmuş mudur? Saklama koşulları +2 ~ +6 derece yazıyor.
Kümesimde büyüklü küçüklü yaklaşık 30 kanatlı var. Tüm ilacı içme sularına karıştırmam gerekiyor .
Doz aşımı olur mu? Üzerindeki 1000 doz yazısı kafamı karıştırdı çünkü.

Mazallah yanlış birşey yapmak istemedim . İlginiz için şimdiden teşekkürler..

[/font][/size]

cumhursargin

• Ziyaretçi
Ynt: Newcastle Aşısı uygulama için yardım
« Yanıtla #1 : Temmuz 31, 2011, 01:49:42 ÖS »
verdiğin sıcaklık değerleri korunma için yeterli.
ben unutabili rim diye bu tür konuları bir yere mutlaka not alırım:
bendeki ilaç aynısı mıdır bilmiyoru m ama kullanım için şunları keydetmişim:
***İçme suyuna 5 litre ( klorlu su kesinlikl e olmayacak .ilacın içindeki maddeleri öldürüyor.) İçine 2 yemek kaşığı süt katılacak.
***Toz aşının içine su enjekte edilecek ama su saf su olacak.
***İlaç karıştırılacak ve içindeki ilaç iğne ile çekilecek ve daha önce oluşturulan su ve sütlü sıvının içine katılacak.
***İlaç vermeden önce tavuklar 2-3  saat önceden susuz bırakılacak ve bu karışımdan içmesi sağlanacak.
not olarak bunları almışım.umarım yararlı olmuşumdur.

serhangenc

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Temmuz 31, 2011, 02:12:06 ÖS »
verdiğin sıcaklık değerleri korunma için yeterli.
ben unutabili rim diye bu tür konuları bir yere mutlaka not alırım:
bendeki ilaç aynısı mıdır bilmiyoru m ama kullanım için şunları keydetmişim:
***İçme suyuna 5 litre ( klorlu su kesinlikl e olmayacak .ilacın içindeki maddeleri öldürüyor.) İçine 2 yemek kaşığı süt katılacak.
***Toz aşının içine su enjekte edilecek ama su saf su olacak.
***İlaç karıştırılacak ve içindeki ilaç iğne ile çekilecek ve daha önce oluşturulan su ve sütlü sıvının içine katılacak.
***İlaç vermeden önce tavuklar 2-3  saat önceden susuz bırakılacak ve bu karışımdan içmesi sağlanacak.
not olarak bunları almışım.umarım yararlı olmuşumdur.

Süper bilgiler bunlar Cumhur bey, teşekkür ederim..
Zaten şişenin içinde tablet ilaca benzer birşey var. Ben bunu şişeyle birlikte suyun içine atıp,
erimesini bekleyip, eriyen ilacı direk çekeceğimi sanıyordum. Şişenin içine su dolduracağımı hiç bilmiyord um doğrusu. :)
Ben hayvanları geceden susu bırakıyorum. Zaten akşam vakti tüneklere geçtikleri için sabaha kadar yeme-içme ile alakaları olmuyor..
Son olarak doz olayında sorun çıkar mı acaba?
Sonuçta aşı canlı virüs içerdiği için bu durumdan çok tırstım. Tamam, zayıflatılmış virüs ama halk arasında gıran diyorlar newcastle'a ve bu kulağa çok ürkütücü geliyor. :)

sinaninci1

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Temmuz 31, 2011, 03:47:04 ÖS »
İlacın içine kullanacağın sudan enjektöre çek ve ilaca enjekte et biraz boşluk bırak şişeyi iyice çalkala toz eriyecekt ir, eriyen aşıyı enjektörlen çek ve suya karıştır, sonra sakın aşı şişesini ve suyu karıştırdığın sopa ve benzeri şeyi ortalıkta bırakma, yakarsan bütün mikropları öldürmüş olusun

serhangenc

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Temmuz 31, 2011, 04:43:29 ÖS »
İlacın içine kullanacağın sudan enjektöre çek ve ilaca enjekte et biraz boşluk bırak şişeyi iyice çalkala toz eriyecekt ir, eriyen aşıyı enjektörlen çek ve suya karıştır, sonra sakın aşı şişesini ve suyu karıştırdığın sopa ve benzeri şeyi ortalıkta bırakma, yakarsan bütün mikropları öldürmüş olusun

Teşekkür ederim Sinan Bey.. Bu da çok önemli bir ayrıntı gerçekten. Aşı olayını ertelediğim iyi oldu.
Yalnız doz konusunda hala muallakta yım.

sinaninci1

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Temmuz 31, 2011, 04:56:37 ÖS »
Bu aşı 1000 tavukluk, size çok fazla saklıyamazsınızda mecburen kalanını atacaksınız, veya çevrenizde tavuk besleyen kişilere öner isteyen olursa onlarada o sudan ver, biz burda uygulamayı, 5 litrelik pet sulardan aldık onun içine uyguladık, kapağını kapatıp çalkaladık verdik, pet bidonu işi bittikten sonra enjektörlen birlikte lütfen yakın
« Son Düzenleme: Temmuz 31, 2011, 05:04:39 ÖS Gönderen: sinaninci1 »

serhangenc

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Temmuz 31, 2011, 05:46:56 ÖS »
Benim büyüklü küçüklü ~30 tane var abi. Sulandırdıktan sonra karışımdan kaç ml karıştırayım içme sularına?
Ayrıca sulandırdıktan sonra saklama olayı devam eder mi? (buzlukta)
Zira veteriner, hayvanlar sudan içtikten 2 saat kadar sonra suyu toprağa dökün çünkü aşı etkisini kaybediyo r, bozuluyor demişti..

sinaninci1

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Temmuz 31, 2011, 06:27:17 ÖS »
Saklıyamazsın, 5 litrlik bidona bütün aşıyı boşalt , kullandıktan sonra atacağın bir kaba koy içsinler, zaten bir iki yudum içtilermi tamam, önemli olan hepsinin bu karışımdan içtiginden emin ol, sonra kabı ve digerleri ni yak
5--6tane yogurt kabı bul bindoki karışımdan kapları doldur ver içsinler, bidondaki kalanıda dedigim gibi komşularına veya yok edeceksin
« Son Düzenleme: Temmuz 31, 2011, 06:48:54 ÖS Gönderen: sinaninci1 »

bülent_kınran

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Temmuz 31, 2011, 07:07:48 ÖS »
Merhaba,

Kendi bildikler imi aktarıyım..

Öncelikle buzlukta beklettim demişsiniz. Buzdolabının yan kapağında bekletilm esi gerekir.
3o tane hayvan ıcın yapılacak işlem şu, önce aşıyı, 1litrelik şişe içinde 950 gr klorsuz su, + 50 gr yağsız süt karışım içinde eritin. sonra bunun içinden şırıngayla 30 ml çekin. bu 30 ml. sıvıyı, hayvanlarınızın 2 saat içinde tüketicekleri suya karıştırıp hayvanlar a verin. karışım yaparken darbeli bir şekilde çalkalamayın. geriye kalan karışımı tavuğu olan komşularınıza aynı anda uygulanma sı için verin.  yoksa imha edin (logara dökün). hayvanlar uygulamad an önce hava sıcaklığına bağlı olarak 2 saat civarı susuz bırakılacak.. ben akşamdan çekiyorum sularını.. sabah çok erken uygulama yapıyorum.. kolay gelsin...

serhangenc

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Temmuz 31, 2011, 08:20:27 ÖS »
Yakınımda kanatlı besleyen kimse yok Sinan abi mecburen dökeceğiz artık..

Bülent bey yalnız buzdolabının normal kısmında sıcaklık +18 derece. Oysa ilaç üzerinde +2 ~ +6 derece olarak belirtili yor..  Ben de geceden çekiyorum sularını. Her sabah taze su veriyorum deli gibi saldırıyorlar zaten..

İlgilenen herkese tekrar tekrar teşekkür ederim, kısmetse sabah gönül rahatlığıyla uygulayab ilirim artık.

Cem Koşan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Temmuz 31, 2011, 09:15:03 ÖS »
Serhan bey +18 derece buzdolabı , buzdolabı değildir sadece dolaptır  ;D
Meyve sebze vs,yemekler +4 ile +6 arasında muhafaza edilmesi gerekir ve anca bu değerlerde uzun ömürlü olabilir. +18 çok abartılı bir sıcaklık.

cumhursargin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Temmuz 31, 2011, 09:21:07 ÖS »
bence yanlış baktı Serhan.+18 dediği bence - 18.yani derin dondurucu nun sıcaklığı.diğeri de normal buzdolabının içi.insanın bazen kafası karışık olunca artılar ( + ) eksi (- ) , eksiler artı olabiliyo r.

Cem Koşan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Temmuz 31, 2011, 09:25:18 ÖS »
Cumhur bey + ve - yi yanlış yazsa gene olmaz demiş ki : "Bülent bey yalnız buzdolabının normal kısmında sıcaklık +18 derece. " normal kısmı -18 se derin dondurucu su kaç -38 mi  ;D

ahmet bulut

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Temmuz 31, 2011, 09:29:38 ÖS »
benim  en son  buzdolabımım   içi    +  18  derece  oldu  o dolab  şimdi     ya  kuluçka  makinası   olacak  ya civciv büyütme  ünitesi ;)

ozanertürk

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Temmuz 31, 2011, 09:33:11 ÖS »

+2 -8 yazıyor üzerinde.Ben mi yanlış okuyorum. Buzlukta veya dolap kısmında saklanması önemli değil.Veteriner bir arkadaşımın söylediğine göre;soğuk zincirini değiştirme demişti.+ veya - 5 derecelik sıcaklık değişimde aşılar en fazla 6 saat dayanıyormuş.

sinaninci1

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Temmuz 31, 2011, 09:44:43 ÖS »
Bakteri konusunda aldığım bilgiler dogrultus unda şöyle bir bilgim var, bakteri eksi derecede yaşamasını durdurur ölmez, ortam ısısı yükselmeye başladımı faliyete geçer,sadece ve sadece kaynama noktasında ölür diye biliyorum, yanlışsam düzeltin, buda bir bakteri olduguna göre

serhangenc

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Temmuz 31, 2011, 10:38:53 ÖS »
Evet ya çok özür dilerim.. :D :D :D
Ya aslında yanlış bakma değil de, eskiden çift kapılı, buzluğu bir ayda 10 cm buz tutan dolaplar vardı.
Ben o zamanlar çocukluk aklımla termometr e ile dereceler i ölçmüştüm. O zamandan kalan bilgi kalıcı olmuş. :D :D
Şimdi dolaba baktım, derin dondurucu kısmı -18 derece imiş.. Normal kısım ise şu an için bizimki +8 derece, demek aşağı kısımda saklasam da olurmuş.. Sinan abi, bahsettiğin konu doğru. Canlıların büyük çoğunluğu aşırı soğukta ölmüyor, sadece yaşam faaliyetl eri duruyor. Yaşamları için gerekli sıcaklık oluştuğunda kaldıkları yerden devam ediyorlar . Yüksek sıcaklıkta ise çoğu canlının yapısı bozuluyor .. Bu newcastle virüsü için de geçerlidir dediğin gibi.

Ozan bey,
soğuk zinciri dediniz de hemen aklıma kasiyerli k günleri geldi.. Algida elemanları falan soğuk zincir de soğuk zincir diye sayıklayıp dururlardı. :)
« Son Düzenleme: Temmuz 31, 2011, 10:42:47 ÖS Gönderen: serhangenc »

Cem Koşan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Temmuz 31, 2011, 10:42:40 ÖS »
Ne güzel 50-60 bahar göreceğime 100-120 bahar görürdüm,faliyetlerimi kışın durdurabi lsem keşke bende  :D

serhangenc

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : Ağustos 02, 2011, 09:35:46 ÖÖ »
Dün sabah itibariyl e aşı işini hallettim ama yazacak vakit bulamadım..
Her şey yolunda gitti, hiçbir olumsuz etki gözlemlemedim. :)
Verdiğiniz değerli bilgiler için herkese teşekkür ederim..
Saygılar..

bülent_kınran

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : Ağustos 02, 2011, 10:38:40 ÖÖ »
Hayırlı olsun..

serhangenc

• Ziyaretçi
« Yanıtla #20 : Ağustos 02, 2011, 11:19:51 ÖÖ »

yavuzaslan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : Ağustos 02, 2011, 11:30:33 ÖÖ »
arkadaşalr bu tür aşılar canlı aşıalrdır güneş ışığından ve sıcaklıktan korunması gereklidi r aşı verilirke n hayvanlar bir gün öncesinden susuz bırakılır daha sonra aşı yağsız süt ile su karıştırılır klorlu olamamlı su güneş ışığının olduğu yerde yapılmaz ilaç suyun içine elimzile karıştırılır ellerde eldiven olmalı bu sayede aşı erir iyice homojen şekilde krıştırılır hayvanalr a verilir hayvanalrın tamamı içtikden sonra aşılı karışım hemen hayvanalrın önünden alınır

Emre OZCICEKCI

• Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : Ağustos 02, 2011, 12:12:53 ÖS »
Newcastle hastaligi nin Turkiye'de hangi seneler yada ne sıklıkla görüldüğünü bilen varmı? tesekkurl er.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
  • Toplam İleti: 4560
  • Performans +0/-0
  • Meslek: Ziraat müh.
« Yanıtla #23 : Mart 17, 2014, 12:09:37 ÖS »
       bu aşıyı buzdolabının kapağında muhafaza ediyorum ve 3-4 ayda bir kullanıyorum. herhangi bi sorun olmadı.
BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı Tarık Yüksel

• Kıdemli Üye-Duble
  • Toplam İleti: 276
  • Performans +0/-0
  • Meslek: turizm
  • Telefon: 05326606616
« Yanıtla #24 : Mayıs 12, 2014, 09:22:07 ÖÖ »
1 hafta önce 5 günlük civcivler e  tavuk vebası aşısı uyguladım. 3 tanesinde nezle durumu var. akıntı, burun çekme gibi. halsizlik yok. aşının etkisimid ir? yoksa antibiyot ik uygulamalımıyım ?
a:0:{}

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
  • Performans +0/-0
« Yanıtla #25 : Mayıs 12, 2014, 09:54:35 ÖÖ »
1 hafta önce 5 günlük civcivler e  tavuk vebası aşısı uyguladım. 3 tanesinde nezle durumu var. akıntı, burun çekme gibi. halsizlik yok. aşının etkisimid ir? yoksa antibiyot ik uygulamalımıyım ?

karma aşıdan sonra benimde başıma geldi. tüm sürüye değilde şiddetli hasta olanlara şırıngayla antibiyot ik vurdum.
çoğu hafif şekilde hastalığı atlattı.
BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı Tarık Yüksel

• Kıdemli Üye-Duble
  • Toplam İleti: 276
  • Performans +0/-0
  • Meslek: turizm
  • Telefon: 05326606616
« Yanıtla #26 : Mayıs 12, 2014, 10:11:05 ÖÖ »

karma aşıdan sonra benimde başıma geldi. tüm sürüye değilde şiddetli hasta olanlara şırıngayla antibiyot ik vurdum.
çoğu hafif şekilde hastalığı atlattı.

Hocam uyguladığınız antibiyot ik neydi? monodoks dan hep iyi sonuç aldım ama daha iyisi varsa onu kullanalım. teşekkürler..
tabi bu arada aşı uygulamasıda boş gitmiş olacak sanırım..
a:0:{}

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
  • Performans +0/-0
« Yanıtla #27 : Mayıs 12, 2014, 10:50:44 ÖÖ »
      ben tavilin kullanıyorum . çok etkili. 1 haftada aşının yinede bi bağişıklığı olmuştur. benim veteriner lerden duyumum aşının tam etkin olması 21 günmüş.
BURSA- yenişehir.