Gönderen Konu: et verimi yüksek tavuk cinsi  (Okunma sayısı 8229 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ismail aydoğdu

• Ziyaretçi
et verimi yüksek tavuk cinsi
« : Haziran 04, 2011, 01:59:51 ÖS »
herkese selamlar.

arkadaşlar,köy ortamında köy tavukları arasında yetiştirilebilecek,et verimi yüksek olan tavuk cinsleri hangileri dir. amcam köyde bu şekilde et amaçlı tavuk beslemek istiyor. hangi cins'i tavsiye edersiniz .
kendi yapıp gönderdiğim kuluçka makinesin den köy tavuğu denemesin i başarıyla elde etti.sizi n tavsiye edeceğiniz cinslere göre yumurta tedarik edip amcama göndereceğim.tavukların broilerle r gibi kısa sürede kesime gelmesi önemli değil. normal koşullarda yetişkin olan ve et verimi yüksek tavuk için, hangi cinsi tavsiye edersiniz .
vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler.

bulut sezginer

• Ziyaretçi
Ynt: et verimi yüksek tavuk cinsi
« Yanıtla #1 : Haziran 04, 2011, 02:07:52 ÖS »
broiler cinsi ile aynımıdır tam bilmiyoru m ama haybora cinsi var. az yumurtlay an et cinsi diye bi abiden duymustum . bu cinsin çok şişme yürüyememe gibi sıkıntısıda olmuyomuş.

Yunus_Demirci

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Haziran 04, 2011, 02:47:16 ÖS »
haybora dediğiniz cins, hybride kelimesin den türemiş aslında broiler veya tam manasıyla etlik olarak bildiğimiz cinstir.

yumurta ve et verimi en yüksek olan ve kolay/hızlı yetiştirilen cinsler playmount h ve susex lerdir. langshan, dev kochine ve brahma gibi cinsler cüsse olarak daha büyük olurlar fakat hem yumurta verimi az olur hemde büyütme dönemi kısmi olarak daha uzun ve sıkıntılı olur.

cumhursargin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Haziran 04, 2011, 02:52:38 ÖS »
dünyanın en büyük tavuğu JERSEY GIANT tavuğudur ama türkiyede sanırım ya hiç yok yada çok az var.

bulut sezginer

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Haziran 04, 2011, 02:55:50 ÖS »
cumhur abi sende yoksa kimsede yoktur :) inanıyorum en kısa zamanda bu türüde ülkemize kazandırırsınız..

Cemgil Tutuk

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Haziran 04, 2011, 04:45:57 ÖS »
Jersey Giant'ın İstanbul'da güvendiğim bir satıcıda bir ay evvel 40 TL'ye civcivler i satılıyordu, ama pek sağlıklı değildi yavrular çekindim almadım.
Ama belirtmek isterim ki Jersey Giant et verimi yüksek bir ırk değil, sadece iri bir ırk. 6-7 kg'a gelmesi ise baya bir zaman alıyor, bundan dolayı tavuk endüstrisinde kullanılmamaktadır.

ilyasşen

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Haziran 04, 2011, 05:27:57 ÖS »

Red rhode ısland horozlarının da sussex den daha iri olduğunu duymuştum.  Ama birde ismi belki yanlış telaffuz ediyor olabiliri m. Fransada uzun soluklu gelişim sağlayan broiler üretilmiş. Üstelik bu broiler diğerlerinden farklı olarak saf hat yani kendi cinsinden üreyebilme özelliğine sahipmiş. Adını Sasso diye duydum. 120-150 günde kesime geliyor ve yarı organik olarak besleniyo rmuş. Fransızların kendileri ne has daha lezzetli et tavukları üretimi için araştırmaları da devam ediyormuş. Artık dünya daha hızlı büyüyen den daha lezzetli et üretimine doğru yöneliyor sanırım.

ilyasşen

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Haziran 04, 2011, 05:32:22 ÖS »

Ama kolay bulunması ve kendi neslinden üretilebilmesi (safhat) bakımında rhode ısland sussex ve pleymaunt ön plana çıkıyor.