Gönderen Konu: KABUKSUZ YUMURTA  (Okunma sayısı 7730 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eflan

• Ziyaretçi
KABUKSUZ YUMURTA
« : Nisan 14, 2009, 11:14:42 ÖÖ »
slm alykm ben bu  yıl ilk defa sülün beslemeye başladım sülünüm ilk yumurtasını yaptı. bir gün sonra kabuğu oluşmamaış bir yumurta daha yaptı iki gün sonra yani bu gün gene yumurtanın kabuğu oluşmamış. neden ne olabilir. kümesim 4 metreye 2 metre 2 metresi tel kafes 2 metresi beton. güneş alıyor yemleri kafes yumurta tavuğu yemi yeşillik canlı yemler. kümesin küçük bir bölümü hariç tamamı çim döşenmiş şekilde. yardımcı olursanız memnun olurum. hayırlı günler.

engin_kulak

• Ziyaretçi
Ynt: kabuksuz yumurta neden olur....
« Yanıtla #1 : Nisan 14, 2009, 11:18:49 ÖÖ »
Kireç sorunu var sanırım. Sülünleriniz kireç bulamadığından kabuksuz yumurta yapmışlar. Toprak bölüm olsa toprak içinde ki kireçlerden faydalanırlar yada bir köşeye kireç atın

Celil Sami

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Nisan 14, 2009, 11:21:40 ÖÖ »
Tavuk yumurtası kabuklarını ezip vermeniz gerekmekt e veya minik kireç taşı dediğimiz taşlardan yemesi gerekiyor du kalsiyum eksikliğinden kaynaklan mış olabilir büyük bir ihtimalle .
 Sağlıkla Kalın
Daha Geniş Bilgi İçin
http://www.veterinerx.com/kanaryasa.htm
« Son Düzenleme: Nisan 14, 2009, 11:24:30 ÖÖ Gönderen: Celil Sami »

eflan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Nisan 14, 2009, 11:29:53 ÖÖ »
cevaplarınız için teşekkür ederim kümesin küçük bir bölümü toprak geri kalanı çim bu gün yumurta kabuklarını ezip vereceğim inşallah düzelir.

fikret

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Nisan 14, 2009, 04:11:50 ÖS »
bulabılırsenız girit verin veya kırılmıs mıdye kabugu istiridye kabugu verebilir siniz bunlar cok miktarda kalsium cabonat icerir giriti guvercın yemı atanlarda n bulabılırsınız  kabuksuz yumurta genelde kalsium ekikligin den olur

Yavuz Turhan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Nisan 14, 2009, 04:39:34 ÖS »
  Şu anda kuluçkada yatan tavuğum,kuluçkaya yatmadan önceki son yumurtasını kabuksuz yapmıştı.Bende bunu gurk olmasına bağladım.Tabiki başka nedenleri de olabilir. ..

denizlici

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Nisan 25, 2009, 09:44:34 ÖS »
SELAM KANATLISE VER ARKADAŞLARIM.KABUKSUZ YUMURTA GENELDE HAYVANLAR ARADA SIRADA DİKKAT EDERSENİZ KÜÇÜK ÇAKIL TAŞLARI DA YERLER.KÜMESİN VEYA BAHÇENİZİN BİR KÖŞESİNE 1 KOVA İRİ KUM ANİ ÇAKILLI KUM KOYUN.DİKKAT EDİN HAYVANLAR BUNLARI NASIL YİYECEKLERDİR.BU HEM KATISI YANİ DEĞİRMENİNDE YEMLERİ ÖĞÜTMEYE VE DE VÜCUDUN KALSİYUM İHTİYACINI GİDERİR.DOLAYISI İLE KABUKSUZ YUMURTA DA ARTIK YAPMAZ.BE N ÖYLE YAPTIM VE BAŞARILI DA OLDUM. HEPİNİZE BOL EVCİLLİ GÜNLER DİLERİM. SG.LA. denizlici AHMET ORHAN 0532.6213 600

memoxi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Nisan 25, 2009, 09:50:56 ÖS »
ben yeni yaptığım kümesimin tabanına yumurta kabuğu için biraz kireç serpmeyi düşünüyorum. bunun zararı olurmu. toz halde yanmış kireç mi kullanmalıyom yoksa ezilmiş küçük taneli yanmamış kireçmi.

birde duvarları yanmış kirelemi yoksa yanmamış kireçlemi boyamalıyım

Muhsin_Yildirim

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Nisan 25, 2009, 09:57:03 ÖS »
Yanmamış kireç adı üzerinde yakıcıdır. hayvan yutarsa içi kavrulur. tabana kireç yerine toprak serp onlar arada yutarlar
sönmemiş kireç tehlikeli dir.

memoxi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Nisan 25, 2009, 10:09:19 ÖS »
tabanda zaten toprak var. bağ toprağı yani karışık. duvarlar için ne önerirsiniz. yarınki işim bu olacak. kümesim bitti sayılır. yarıın akşam fotosunu eklerim

Muhsin_Yildirim

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Nisan 25, 2009, 10:13:10 ÖS »
duvarları kireçle sorun yok , zaten sulandırıcan ve sönecek kireç ama sönmemiş kireci sakın tabana atma , arada sularına az miktarda
kalsiyum tablet atarsın çok az ama.

memoxi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Nisan 25, 2009, 11:21:56 ÖS »
teşekkürler

aydemiraydın

• Ziyaretçi
KABUKSUZ YUMURTA
« Yanıtla #12 : Haziran 22, 2011, 12:55:01 ÖS »
Selamlar,

bi derdim var ve belkide hepimizin başına geliyordu r.
kıvırcık cüce koşin almıştım.küçücük yumutluyo rdu.
son bi haftadır iri kabuksuz yumurta yapıyor.

cp yumurta yem veriyorum ,toprak ve kum sorunu yok.

kümesi değiştirdim rüzgar yeli cereyan etkilemiş olabilirm i? şimdi ceryanı kestim.
eş değiştirtim.japones horozun yanına koydum .tüneğe çıkamıyordu görerek çıkmaya başldı.
acaba tüneğe çıkarken zorlamada n etkilenir mi? çünkü kanatları kısacık.

aydemiraydın

• Ziyaretçi
Ynt: KABUKSUZ YUMURTA
« Yanıtla #13 : Haziran 22, 2011, 01:34:30 ÖS »
tavuğun dışkısı sulu ve simsiyah. bağırsak problemim i var?

Mevlut_Uysal

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Haziran 22, 2011, 04:06:47 ÖS »
İşin çok ehli değilim ama ya kalsiyum yetersizl iği var ya da tavuk hasta.

yavuzaslan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Haziran 22, 2011, 04:16:49 ÖS »
genelde beslenmed en kaynaklanır kalsiym fosfor dengesini n bolzulmasından olur ama hastalıkalrıda göz ardı etmemek laızm
newcastle gibi hastalıkalr uterusta yumurta kabuğunda anormalli klere yol açmaktadır yumurtanın oluşumu yakşalık 23.5 saattir yumurta kanalında bazı yerler vardır en son kabuğunun oluştuğu yer utarustur burdaki bir anormalli k kabuk bağlamayı engelemek tedir

mevlut ısık

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Haziran 22, 2011, 04:58:11 ÖS »
bende bu konuda uzman değilim ama hastalık olduğu kesin

yavuz yıldırım

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Haziran 22, 2011, 09:28:01 ÖS »
aydemir abi hayvanda hastalık durgunluk, pusma  isal.var ise benim bildiğim kadarıyla enfeksiyo n olabilir diyorum hayvanın esintide kaldığını slemişsiniz ona mütamadiyen söylüyorum.yumurtanın kabuksuz olmasınıda buna bağlıyorum.çünki genelde tavuklar stres altında kabuksuz yumurtlar bazende genç tavuklard a bazende CA minareli eksikliğinde siz zaten minarelin i karşılamışsanız ben enfeksiyo n olabilir diyorum.i laç detavisi çözebilir ama daha bilgili üyelerde var onlarada sorunuz ömer bey gibi kendisi hastalıklar konusunda uzmanlaşmış ::)

aydemiraydın

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : Haziran 23, 2011, 10:37:10 ÖÖ »
aydemir abi hayvanda hastalık durgunluk, pusma  isal.var ise benim bildiğim kadarıyla enfeksiyo n olabilir diyorum hayvanın esintide kaldığını slemişsiniz ona mütamadiyen söylüyorum.yumurtanın kabuksuz olmasınıda buna bağlıyorum.çünki genelde tavuklar stres altında kabuksuz yumurtlar bazende genç tavuklard a bazende CA minareli eksikliğinde siz zaten minarelin i karşılamışsanız ben enfeksiyo n olabilir diyorum.i laç detavisi çözebilir ama daha bilgili üyelerde var onlarada sorunuz ömer bey gibi kendisi hastalıklar konusunda uzmanlaşmış ::)

bende ilaç vermeye başladım,galiba vucutta bi iltihapla nma var.

Necip_ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : Haziran 23, 2011, 11:27:30 ÖÖ »
Kabuksuz yumurta benimde başıma geldi veteriner e sordum c vitamini verdi birde %2 oranında mermer tozu yemlerine karıştırmamı tavsiye etti.
Ben evde kullandığımız yumurtala rın kabuklarını biriktiri p kurutuyor um Gitti gidiyorda n aldığım bulgur değirmeni ile öğütüp yemlerine katıyorum faydasını da gördüm

aydemiraydın

• Ziyaretçi
« Yanıtla #20 : Haziran 23, 2011, 12:53:53 ÖS »
Kabuksuz yumurta benimde başıma geldi veteriner e sordum c vitamini verdi birde %2 oranında mermer tozu yemlerine karıştırmamı tavsiye etti.
Ben evde kullandığımız yumurtala rın kabuklarını biriktiri p kurutuyor um Gitti gidiyorda n aldığım bulgur değirmeni ile öğütüp yemlerine katıyorum faydasını da gördüm

bulgur değirmeni iyi fikir.dünyanın yumurta kabuğu çöpe gidiyor üzülüyorum.

aydemiraydın

• Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : Haziran 24, 2011, 06:02:16 ÖS »
kümesteki hava akımın kestim ve kuvvetli antibiyot ik uygulaması ile kabuksuz yumurta sorununu
çözdüm.   :)

yavuz yıldırım

• Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : Haziran 24, 2011, 07:08:46 ÖS »
hayırlı olsun aydemir abi sevindim :)doğru teşhis koymuşum bende buarada. ;D

ahmet yıldırım

• Ziyaretçi
« Yanıtla #23 : Haziran 24, 2011, 09:11:54 ÖS »
sularına kalsiyum sandoz kulanabil rsnz eczaneler de satılmakta etkılı bi yöntem

aydemiraydın

• Ziyaretçi
« Yanıtla #24 : Haziran 25, 2011, 09:42:54 ÖÖ »
hayırlı olsun aydemir abi sevindim :)doğru teşhis koymuşum bende buarada. ;D

evet kümesteki cereyanda hayvan çarpılmış,yaz günü üşütmüş.ilaçtan sonra dışkı normale döndü.

ahmet orhan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #25 : Haziran 25, 2011, 04:58:36 ÖS »
değerli kardeşim.sularına DEPOMİN koy. yemlerine de mermer tozu karışitır.

bülent_kınran

• Ziyaretçi
« Yanıtla #26 : Haziran 25, 2011, 06:32:45 ÖS »
Haydi geçmiş olsun. gözünüz aydın..

aydemiraydın

• Ziyaretçi
« Yanıtla #27 : Haziran 27, 2011, 10:25:41 ÖÖ »
tavuk tekrar kabuksuz yumurta yapınca .bu iş ölüme gidebilir dedim.

Ömer bey in bu konuyla ilgili yazısınıda okudum sağlık bölümüne açmış.
tavuk ta tüneme zorluğu ve ayaklarda dengesizl ik vardı ...yumurt a kabuğu içinde kırılıp kanama yapabilir diye
kestim.

ali_şenpınar

• Ziyaretçi
« Yanıtla #28 : Kasım 18, 2011, 03:15:26 ÖS »
bazı arkadaşlar yanlış bilgi veriyor yemlerine kum karıştır kum kabuk yapar vede yemğniz buğday olsun ölme gitmez endişelenmeyin.

mustafa aşlamacı

• Ziyaretçi
kabuksuz yumurta
« Yanıtla #29 : Aralık 14, 2012, 06:17:48 ÖS »
tavukalarımı bahçede besliyoru m kum ve taş ihtiyaçlarını karşılamalarının haricinde yumurta kabuğuda vermeme rağmen tavuklarımda havaların soğumaya başlamasıyla (osmaniyed e hava sıcaklığı şu anda gündüz 15-20 gece 5-6 derece)  kabuksuz yumurta vakaları olmaya başladı.

bu sorun ortaya çıkmadan önce (geçen ay) bir arkadaşımın önerisi üzerine vita-fos adında bir vitamin takviyesi kullanmay a başladım belirtile n dozdan çok daha az uygulamam a rağmen bu vitamin takviyesi nin bu hastalığa neden olması söz konusu olabilirm i?

yardımcı olursanız memnun olurum.

Kutlay Karahan

• Ziyaretçi
Ynt: kabuksuz yumurta
« Yanıtla #30 : Aralık 14, 2012, 06:47:51 ÖS »

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
  • Toplam İleti: 4579
  • Performans +0/-0
  • Meslek: Ziraat müh.
« Yanıtla #31 : Temmuz 16, 2013, 02:40:42 ÖS »
konu eski olmasına rağmen çok ilgi çekmiş. telefonla arayanlar oldu.
ben bu hasta tavuğu kestiğimde iç organlarını inceledim . çok koyu renkte pis kokulu iltihapla r vardı.

BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
  • Performans +0/-0
« Yanıtla #32 : Eylül 28, 2013, 04:19:53 ÖS »
bu kıvırcık cüce koşini bursa pazarından almıştım ve geri vites şeklinde gidiyordu .
o yıllarda tavuk hastalıkları konusunda bilgim yoktu. sanırım bu tavuk yalancı veba idi ve kümesimize hastalığı davet
etmişikte haberimiz yokmuş. 

BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
  • Performans +0/-0
« Yanıtla #33 : Kasım 20, 2013, 10:39:59 ÖÖ »
    yumurta anormalli kleri.
BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
  • Performans +0/-0
« Yanıtla #34 : Kasım 20, 2013, 10:50:27 ÖÖ »
      kabuksuz yumurta sebebleri .

*  beslenme yetersizl ikleri.
* aşırı sıcaklık.
* aşırı düşük veya yüksek nem.
* iç ve dış parazitle r.
* stress.
* bronşit hastalıkları ve yumurtalıklarına hastalık bulaşması.
* virütik hastalıklar.
* yem den kaynaklan an sorunlar. küflü yemler v.s...

BURSA- yenişehir.