Gönderen Konu: CİNSİYET AYRIMI  (Okunma sayısı 28824 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yunus_acara

• Ziyaretçi
CİNSİYET AYRIMI
« : Nisan 07, 2011, 11:38:07 ÖS »
Arkadaşlar merhaba, hem sitemizde hemde başka sitelerde civcivler in cinsiyeti ni belirleme de insanların sıkıntı çektiğini görüyorum, sitemizde muhakkak bu anlatacağımı bilen vardır fakat bilmeyen arkadaşlara bir kolaylık olsun diye konu açmak istedim.. ....

Tüm kanatlı cinslerin de o cinsin hem dişisinin hemde erkeğinin cinsiyeti ni belli edecek olan bazı fizyoloji k özellikler vardır, bu çoğu kanatlıda benzer olmakla birlikte bazı kanatlılarda da farklılık gösterebilir.

Tavuk civcivler inde yaş ne olursa olsun ister 1 günlük ister 1 yaşında  hiç farketmez , yeni çıkan civcivler de bile kloakalarından cinsiyet ayrımı yapılabilir fakat fazlaca tecrübe ister ayrı konu, ama eminim aramızda deneye deneye bu işte ehil olacak kişiler çıkacaktır.

Büyük tavukçuluk şirketlerinde sırf bu iş için(Yani cinsiyet ayrımı) özel yetiştirilmiş elemanlar çalışmaktadır, hızlıca bir kaç saniye içerisinde civcivin cinsiyeti ni anlayabil mekteler. ... Şimdi size anlatacağım metot bu uygulamad an ibarettir;

Civcivi bir elinize alın ve avuç içinizde başaşağı dursun ve aynı elinizin parmak aralarına civcivin bacaklarını çok sıkmadan sıkıştırın bu arada hayvanı çok sıkmamalısınız yoksa hemen ölüverir, diğer elinizled e civcivin kloakasını işaret ve baş parmağınızla hafifçe açmaya çalışın aşağıdaki iki şekilden biri gözükecektir, tam anlayamadıysanız kloakasının alt kısmına çok hafif bastırarakra civcivin cinsel organlarını anlayabil irsiniz, aşağıdaki resim biraz basit oldu ama şimdilik idare adin yakında ben kendi civcivler ime yapıp resmini çeker koyarım, bu arada erkeğin cinsel organının sadece ucu gözükür oda ilk zamanlard a çok çok küçüktür civciv büyüdükçe onunla doğru orantılı olarak büyümektedir.....

emin yılmaz

• Ziyaretçi
Ynt: CİNSİYET AYRIMI
« Yanıtla #1 : Nisan 08, 2011, 12:09:22 ÖÖ »
taşekkürler yunus kardeş  deniyelim bakalım inşallah olur

Ayhan Tan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Nisan 08, 2011, 12:36:05 ÖÖ »
civciv üzerinden denemeniz i resimlers eniz çok seviniriz
dişi erkek ayırımını enbaşdan yumurtada n anlasak ne güzel olur ;D ;D ;D

emin yılmaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Nisan 08, 2011, 12:50:33 ÖÖ »
cinsiyet belirleyi ci bir aleti internett e satıyorlar hemide mucidi bir türk

Ayhan Tan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Nisan 08, 2011, 12:59:21 ÖÖ »

Ayhan Tan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Nisan 08, 2011, 01:00:37 ÖÖ »
linki gönderirmisin incele yapalım

Barış Dağ

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Nisan 08, 2011, 07:16:22 ÖS »
tavuğum kuluçkaya oturdu yumurtala rı ayırt ede bilirim bilgin için teşekkürler :D

emin yılmaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Nisan 08, 2011, 08:28:12 ÖS »
linki gönderirmisin incele yapalım
cafede üyelerimizin tesbit ve uyarılar bölümüne gir orda göreceksin

yunus_acara

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Nisan 08, 2011, 11:52:51 ÖS »

ayhan bey bu resimdeki cinsiyet ayrımı sadece büyük tavukçuluk şirketleri için geçerli, erken tüylenme ve geç tüylenme geniyle yapıyorlar bu işi; birini horoza diğerini tavuğa veriyorla r dolayısıyla o fabrikada ki tüm yeni çıkacak olan yavrular böylece çok çabuk ayırt edilebili yor, yani malesef bizim civcivler için geçerli değil bir tavukçuluk şirketinde okumuştum......

sinaninci1

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Nisan 09, 2011, 01:36:06 ÖÖ »
Yunus deneme olarak, tolgadan gelen sussex yumurtala rından çıkan civcivler i kanatlara bakarak 6 horoz 4 tavuk demiştim, ve bügün kontrole gittigimd e ibiklerin beliren ve ayak kalınlıklarına baktığımda 6 tanesinin horoza benzedigi ni gördüm, şu an 40 günlükler 10--15 gün sonra dahada belirginl eştigi zaman tam neticeyi yazacağım,

Ayhan Tan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Nisan 09, 2011, 02:31:12 ÖÖ »
burda seyrettiğim videoda yumurtada n yeni çıkmış civcileri n kanatlarından ayır ediyorlar dı vidoyu bulursam buraya eklerim

Ayhan Tan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Nisan 09, 2011, 02:54:32 ÖÖ »
bu videoda daha yeni çıkmış civcivler de resimdeki gibi kanatlarından tavuk horoz ayrımı yapıyorlar
izle

http://www.youtube.com/watch?v=D2yVYRpZhnk&feature=player_embedded#at=167

TALİP HIZAL

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Nisan 09, 2011, 11:13:40 ÖÖ »
o civcivler e yapılanların 10 da 1 ini biz yapsak yarısından fazlası ölür

yunus_acara

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Nisan 09, 2011, 11:21:49 ÖÖ »
Yunus deneme olarak, tolgadan gelen sussex yumurtala rından çıkan civcivler i kanatlara bakarak 6 horoz 4 tavuk demiştim, ve bügün kontrole gittigimd e ibiklerin beliren ve ayak kalınlıklarına baktığımda 6 tanesinin horoza benzedigi ni gördüm, şu an 40 günlükler 10--15 gün sonra dahada belirginl eştigi zaman tam neticeyi yazacağım,

sinan abi light sussexler de atak-s ler gibi üretildiği için bu ayrım onlar içinde geçerli diye biliyorum, ama tabi %100 öyledir diye de iddia etmiyorum, fakat ben ispençlerde çok denedim bu ayrımı hiç bir işe yaramadı ikisinden de horoz tavuk çıktı....

yunus_acara

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Nisan 09, 2011, 11:24:40 ÖÖ »
burda seyrettiğim videoda yumurtada n yeni çıkmış civcileri n kanatlarından ayır ediyorlar dı vidoyu bulursam buraya eklerim

ayhan bey güzel bir video sağolun ama dediğim gibi bu uygulama fabrikasy on üretimler için geçerli video da öyle bir üretimi gösteriyor zaten.... atası hibrit olarak üretilmeyen hayvanlar da çokta geöerli olmuyor malesef keşke olsa işimize öyle yararki.. ..

sinaninci1

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Nisan 09, 2011, 11:27:53 ÖÖ »
Şimdi makinada brahma, sussex, Rhode ısland red ve köy tavularında deneme yapacağım bakalım sonuç ne olacak, cemin ordan bir tane gri dev cochin civcivini aynı yöntemlen tavuk diye ayırıp bülent beyin civcivler i arasına koyduk bekliyoru m, bu konu üstünde çalışıyorum sonuç aldıkça yazacağım
« Son Düzenleme: Nisan 09, 2011, 12:10:20 ÖS Gönderen: sinaninci1 »

sinaninci1

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Nisan 09, 2011, 12:10:27 ÖS »
Geçen arkadaşımın seyretmiş, national geographi  kanalında, yapılan bir araştımada, timsah yumurtala rını kuluçka döneminde, ısıyı düşük tutarak dişi, ısıyı yüksek tutarak erkek timsah üretmişler,
« Son Düzenleme: Nisan 23, 2011, 01:26:44 ÖÖ Gönderen: sinaninci1 »

gökay yolaçar

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Nisan 09, 2011, 02:05:03 ÖS »
bu videoda daha yeni çıkmış civcivler de resimdeki gibi kanatlarından tavuk horoz ayrımı yapıyorlar
izle

bu videonun türkcesi yokmu

NEVZAT KANTAR

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : Nisan 09, 2011, 09:23:07 ÖS »
izle

bu videonun türkcesi yokmu

Gökay bey sanırm bu video nun türkcesi yok . 1. gösterilen  dişi  2. gösterilen erkektir.

kerem karahan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : Nisan 21, 2011, 10:14:49 ÖS »
bu tarz bi videosa bende izlemıştım kanatlarının ucundaki tüye göre dişi erkek ayırıyolardı sanırım.. uzun tüy olanlar dişiydi..kısa tüy olanlar erkekti :)

yasin aktas

• Ziyaretçi
« Yanıtla #20 : Nisan 22, 2011, 03:19:09 ÖS »
Kanat yöntemiyle lslerde %90 cinsiyet belli oluyor. Benimkile rde hata oranım düşüktü.

Cem Ertan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : Nisan 22, 2011, 04:23:55 ÖS »
Bak gene takıldım sana Yasin Kardeşim... bence Yunus'un tespit ve tecrübeleri daha mantıklı... sen çeşitli cinslerde de parmağını bulaştırdınmı bu işe?  ;DBu arada yatıp kalkıp dua edelim ki kanatlı falan değiliz ve de kuluçka.net üyelerinden birinin eline geçmediğimiz için ;D ;D ;D

sinaninci1

• Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : Nisan 22, 2011, 11:36:56 ÖS »
Evet cemden kanat yöntemiyle dişi diye aldığımız gıri dev cochin tavuk, artık belli yani yöntem dogru

yasin aktas

• Ziyaretçi
« Yanıtla #23 : Nisan 23, 2011, 01:25:19 ÖÖ »
bence Yunus'un tespit ve tecrübeleri daha mantıklı... sen çeşitli cinslerde de parmağını bulaştırdınmı bu işe? 

Abi kanattan cinsiyet kontrolü sana göre mantıksız, bana göre mantıklı ve doğru ozaman.;)
Habeşte sultanda ve köy tavuğunda da baktım ama hayvanlar arkadaşımın olduğu için sağlamasını yapamadım. Gerisine bakmak uzun tecrübe sonrası olur bence, çünkü bunu yapan kişilerin oldukça iyi para kazandığını duydum, kolay olsa herkes yapardı bu işte ucuz olurdu. ;)

Cem Ertan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #24 : Nisan 25, 2011, 09:14:01 ÖÖ »
 Gerisine bakmak uzun tecrübe sonrası olur bence, çünkü bunu yapan kişilerin oldukça iyi para kazandığını duydum, kolay olsa herkes yapardı

Sabahların hayırlı olsun Yasin Kardeşim benim...S ana katılıyorum eyvallah ama yine bir noktayı atlıyorsun benim güzel kardeşim bu iş yani sexörlük sadece hibrit tavuklard a sen çeşitli cinslerde süs tavukları üreten bir kuluçkahanede bu işin kanattan bakıldığını gördünmü? Yunus kardeşimle ben yüzyüze ve ayrıca tel ile uzun uzun bu konuyu görüştüm ''...adam çocukluğundan beri, yani bizler misketle yada sürtmeli arabalarl a  oynarken Yunus Kardeşim kısa pantalonu yla mahalleli nin tavuklarının peşinde koşar ve yakaladığı tavukların tüylerini yolar, anotomisi ni inceler ve her yerini kurcalarmış zavallı mağdurelerin... akşam olunca da eve saçı başı tüy içinde gider, evde de annesinde n bir ton sopa yermiş...''  ;D ;D ;DAnlatmak istediğim tecrübe edilip onaylanmıştır, kanattan bakma işi süs tavuklarında olmaaaaz gel inat etme benim mantıklı kardeşim...Selamlar, sevgiler. ..   
« Son Düzenleme: Nisan 25, 2011, 09:19:46 ÖÖ Gönderen: Cem Ertan »

ahmet bulut

• Ziyaretçi
« Yanıtla #25 : Nisan 25, 2011, 09:23:20 ÖÖ »
ben kanattan   cinsiyet olayına baktım 12 adet light sussex
 dedim    hepsi  tavuk   hemde iki  kişiyle teyidleştik   şimdi    bakıyorum   1 ayı geçtiler   en az  içinde 4  horoz var

yasin aktas

• Ziyaretçi
« Yanıtla #26 : Nisan 25, 2011, 09:30:50 ÖÖ »
Peki abi sensin  ;)
İlk bölümü geçtik cinsleri ayırdık.
Baktık hayvanların gerisine 10 horoz 1 tavuk gördük, peki sonra napıcaz ? :)

Cem Ertan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #27 : Nisan 25, 2011, 09:45:31 ÖÖ »
Peki abi sensin  ;)

Adres belli Yasinciğim 2. Bahar toplantısı sendedir demektir. .. teneke kebabı yapacağız tabiyatiy len ;)

yasin aktas

• Ziyaretçi
« Yanıtla #28 : Nisan 25, 2011, 10:16:28 ÖÖ »
Peki abi sensin  ;)
Adres belli Yasinciğim 2. Bahar toplantısı sendedir demektir. .. teneke kebabı yapacağız tabiyatiy len ;)

Olursa yiyelim abi hiç sorun değil :)
Ama şunu demek istiyorum aslında baktık 10 horoz 1tavuk çıktı, insanın onlara bakış açısı değişir ya :D

Şenol KIZILAY

• Ziyaretçi
« Yanıtla #29 : Nisan 25, 2011, 10:10:59 ÖS »
Değişir değişir ama tenekenin içini dolduraca k hale gelene kadar kıyamazsın. :D :D :D :D :D

Şenol KIZILAY

• Ziyaretçi
« Yanıtla #30 : Nisan 25, 2011, 10:13:28 ÖS »
Hatta en gözde tavuklarından daha iyi bakarsın kilo alsın diye. :D

yunus_acara

• Ziyaretçi
« Yanıtla #31 : Nisan 26, 2011, 12:21:09 ÖÖ »
fırından şimdi civcivler çıktı hem kanattan bakayım hem gerilerin den, bakalım sonuç ne olacak, ama yine söylüyorum kanattan cinsiyet ayrımı sadece fabrikasy on civcivler için geçerli, SEBEBİ İSE ŞU; DAHA ÜRETECEKLERİ CİNSİ ÜRETİRKEN TAVUĞA ÇABUK TÜYLENME, HOROZA İSE GEÇ TÜYLENME GENİ VERİYORLAR VE BU SAYEDE SONRAKİ NESİLDEKİ TÜM CİVCİVLERİN CİNSİYETİ BÖYLECE ÇOK ÇABUK BELLİ OLUYOR... ...

Şimdi soru : Elimizdek i ispenç, brahma,sultan, zibrit,habeş vs. vs. vs. hangi tavukçukuk şirketinin üretimi? Eğer bu hayvanların ataları fabrikasy on üretildiyse dediğiniz gibi kanattan belli olur (tabi sonradan farklı kanlarla kırmalık olmamak şartı ile,,, malum Türkiye şartlarında böyle bişey çokta mümkün değil), e o zaman daha neyi konuşuyoruz, sonuç % 100 doğru olmuyor işte, hatta yukarıda saydığım sebeplerd en dolayı mümkün değil....

gelelim seksörlük meselesin e madem çok yüksek ücretli bir iş bu (hakikaten de öyleymiş); o zaman bir dahaki  Kuluçka.net toplantısında küçük ücretler karşılığında :) :) :) civcivin arkasından dişi erkek ayrımını göstereyim size  :) :) :) :) :)

sonuç %100 doğru çıkar, sadece gözünüz çok küçük şeyleri görsün yeter.... ...

MİTHAT IŞIK

• Ziyaretçi
« Yanıtla #32 : Haziran 01, 2011, 10:57:24 ÖÖ »
yunus emre teşekkürler.

sinaninci1

• Ziyaretçi
« Yanıtla #33 : Haziran 01, 2011, 01:11:32 ÖS »
Yunusun söyledikleri doğru, yanlız benim bir gözlemim var, mevlüt beyden gelen gıri dev koşin yumurtasından çıkan, kanadına bakarak  tavuk ayırdığım civicv tavuk oldu, şunu gördüm düzensiz ve çabuk uzayan kanatlar çoğunlukla tavuk oluyor,

yunus_acara

• Ziyaretçi
« Yanıtla #34 : Haziran 01, 2011, 01:53:00 ÖS »

bir arkadaşdan yumurta almışdım çıkan tüm civcivler in kanatları resimdeki dişi civciv gibiydi yabi hepsinin tavuk çıkması gerekirke n içinden horozlar çıktı....... daha yeni yani...

Çevrimdışı erdoğan bünyan

• Ana
  • Toplam İleti: 216
  • Performans +0/-0
  • Meslek: ziraat mühendisi
« Yanıtla #35 : Şubat 24, 2014, 06:24:49 ÖS »
konuyu sonuna kadar okudum ve kendi tavuklarımda denedim. önce büyük tavuğa baktım ondan hareketle piliçlere baktım. büyük piliç horoz çıktı hayal kırıklığına uğradım :( küçük piliçden ise tam emin olamadım. horoz ise ötünce belli olacak ve kelle gidecek tabi :) zaten dört aylık oldular.. .
a:0:{}

burakfidan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #36 : Mayıs 11, 2014, 03:11:48 ÖS »
cinsiyet bence en güzel. 6 aylık olduğunda belli olur:)