Gönderen Konu: Kuluçkadan çıkan tavuk gurk olurmu ?  (Okunma sayısı 5887 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ensari_culum

• Ziyaretçi
Kuluçkadan çıkan tavuk gurk olurmu ?
« : Nisan 06, 2011, 12:32:55 ÖÖ »
merhaba arkadaşlar. merak ettiğim bir konuyu sormak istedim. makinadan çıkan tavuklar gurk olurmu acaba?

Kemal_Uygur

• Ziyaretçi
Ynt: Kuluçkadan çıkan tavuk gurk olurmu ?
« Yanıtla #1 : Nisan 06, 2011, 12:38:54 ÖÖ »
Tavuğun türünün kuluçkaya eğilimine göre değişir ancak, civcivin kuluçka makinesin den yada anne altından çıkması ileride kuluçkaya yatmasına engel değildir.

sinaninci1

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Nisan 06, 2011, 12:43:50 ÖÖ »
Makinadan çıknan keklik bıldırcın bile, güzel bir ortam hazırlandımı kuluçkaya yatar

mustafa salih aksoy

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Nisan 06, 2011, 02:45:02 ÖÖ »
Kanatlının bulunduğu ortam yediği yem ve gıdalar, hava, ve ısı ,nem ışık,ses vede sitres ortamına göre gurk olma özelliği her kanatlının genlerind e vardır. en basiti bıldırcını yada tavuğu kumlu bir kümeste tutun birde ısı müsait olsun hemen kum banyosu yapmaya başlar. burdan yola çıkarak şartlar müsaitse gurk  olmamak için bir sebep yoktur.

hasan kervan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Nisan 06, 2011, 06:24:10 ÖÖ »
makineden çıkan civcivin tavuk olduktan sonra gurk yattığını kendim gördüm,gurk olmasına engel değil.

ertan dobra

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Nisan 06, 2011, 08:52:53 ÖÖ »
kendisi makinadan çıkıp bir anne himayesin de büyümediği için gurk olma içgüdüsünün de var olamayacağını duyardık hep. şahsen bende bu sebepten geçtiğimiz yaz makinadan çıkan civcivler imin gurk olmasını beklemiyo rdum. ancak yazılanları okuyunca umutlandım doğrusu.
inşallah gerekli şartları sağlayabilirim de boy boy yavrularım olur :)

Mevlut_Uysal

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Nisan 06, 2011, 08:56:51 ÖÖ »
Makineden çıkan civcivler de elbette kuluçkaya yatar.Anc ak kuluçkaya yatma özellikleri iptal edilmemiş olmalıdır.Yoksa tavuğa gurk olma özelliği annesi tarafından öğretilmez.

ertan dobra

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Nisan 06, 2011, 09:10:50 ÖÖ »
nasıl oluyor yani bu özelliklerinin yok edilmesi?
yumurtayı makineye koyarken ilaçlamak yada civciv çıktıktan sonra aşılamak gibi falan mı?
aklıma bunlar geldi şuan. olabilirl iği ne dereceded ir hiç bilmiyoru m bile...

Mevlut_Uysal

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Nisan 06, 2011, 09:53:20 ÖÖ »
Bazı kültür ırklarında kuluçka özelliği ıslah edilerek daha fazla yumurta alınması hedeflenm iştir.Mesela aşağıdaki siteden rhode island red ırkı ile ilgili yazalanla rdan alıntı yapıyorum.
http://www.hayvanlarim.com/tavuk-irklari-cinsleri-595/
2.2.1.3. Rhode island Red
[Konu Başlığı] [Önceki Konu] [Sonraki Konu]

Amerika’nın Rhode İsland eyaletind e koyu-kırmızı renkli horozları ile tanınmış bir ırktır. Kırmızı Malay Game, Leghorn ve Asya ırkları arasında yapılan melezleme lerle elde edilmiş ve bu melezlerd en elde edilen döllerde ilk defa 1880′de Rhode island Red ismi kullanılmıştır. 1904′de balta ibikli varyetesi

Amerikan standartl arına girmiştir. Diğer varyetesi ise gül ibiklidir . Orta ağırlıkta, çok iyi yumurtlam a kapasites ine sahip bir ırktır. Kahvereng i kabuklu yumurtala rı bir örnek ağırlık ve renktedir . 1950′li yıllarda ticari tavukçuluk işletmelerinde üretim materyali olarak önemli bir kapasite oluşturmuştur. Sonraları beyaz Leghorn horozları ile Rhode island Red tavukları arasında yapılan melezleme lerden elde edilen döller, bunların yerini almıştır.

Ortalama canlı ağırlık horozlard a 3.9, tavuklard a ise 2.9 kg’dır. Deri rengi sarıdır. Elverişsiz barınak ve zayıf bakım şartlarına diğer ırklara göre daha iyi uyum sağlayabilirler. Yumurta veriminin yüksekliği nedeniyle et verim yönleri ikinci planda kalmış, sergi hayvanı olarak da kullanılan bir ırktır. Bazı horozlar çok saldırgan olabilirl er. Gurk olma özellikleri yumurtacı hatlarda ıslah edilmiştir. Güneş ışığına uzun süre maruz kalma sonucu kırmızı renkte solma görülür. Rhode lsland Red ile aynı büyüklükte ve tipte bir ırk daha geliştirilmiştir. Tamamen beyaz tüylü olan bu ırk, Rhode lsland White olarak tanınmaktadır. Yumurta verimleri 220-230 adet olarak bilinmekt edir. Ülkemize 1950′li yıllarda ABD’den getirilmiş olan Rhode lsland Red’ler, yumurta üreticilerinin civciv ihtiyaçlarını karşılamak ve ıslah çalışmalarında kullanılmak amacıyla üretilmiştir.

orhan panik

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Nisan 06, 2011, 10:55:37 ÖS »
stressiz bir ortam sağlandıktan sonra bence yatar

Emrah ÜRGER

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Nisan 06, 2011, 11:22:34 ÖS »
Şu an köylülerin hemen hemen hepsi sezonda pazara gidip 50-100 allah ne verdiyse civciv alıyorlar ve gurk oluyor mutlaka tavukları ilerde. Daha geçen Cumartesi küçücük anamur pazarında 5 binden fazla civciv satıldı gözümün önünde.

sinaninci1

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Nisan 06, 2011, 11:35:45 ÖS »
Sizlere şöyle bir örnek vereyim, pazardan kesmek için, yumurta hane çıkması kırmızı renkli tavuklard an almıştım, etesi gün hepsi yumurtlayınca kesmekten vaz geçtik, ve tüy degiştirip bir süre sonra horozun himayesin de gezmeye başladılar, 4-5 ay sonra iki tanesi ortadan kayboldu tilki aldı diye düşündük, bir süre sonra peşlerinde civcivle geldiler.  ;D ;D

Emrah ÜRGER

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Nisan 06, 2011, 11:38:57 ÖS »
Sizlere şöyle bir örnek vereyim, pazardan kesmek için, yumurta hane çıkması kırmızı renkli tavuklard an almıştım, etesi gün hepsi yumurtlayınca kesmekten vaz geçtik, ve tüy degiştirip bir süre sonra horozun himayesin de gezmeye başladılar, 4-5 ay sonra iki tanesi ortadan kayboldu tilki aldı diye düşündük, bir süre sonra peşlerinde civcivle geldiler.  ;D ;D

Abi ne kadar güzel bir duygu olmalı ya bu . Onaları 20-25 gün kaybedip sonra artlarında civcivler le geldiğini görmek nasıl birşeydi anlatırmısın.

sinaninci1

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Nisan 06, 2011, 11:42:48 ÖS »
Tabi hiç kimse beklemiyo rdu, nede olsa makine civcivi diye herkes hayret etti, köyde duyan inanamayıp görmeye gelmişti.

Aydin_Unal

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Nisan 06, 2011, 11:43:43 ÖS »
makinadan çıkarttığım cüce koşinlerim her sene gurk olurlar. örnek Ömer'in kümesin de keklik civcivi büyüten kırmızı cüce koşinimiz ;)
aynı performan sı bu sene de Serkan'ın kümesinde bekliyoru z :D

MUSTAFA ALACA

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Nisan 07, 2011, 12:45:58 ÖÖ »
Evet gurk olur.Çünkü 3 yıl önce evde hiç kanatlı kalmamıştı. Makinayla çıkardıklarımdan ayırdığım 30 kadar köy tavuğundan ertesi yaza doğru gurk olmaları sebebiyle yumurta alamaz olmuştum

serhat koymalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Nisan 07, 2011, 01:02:58 ÖÖ »
   Kaybolan tavuklarımı bu umutla beklerim ama sonuç nafile bi kerede sürpriz yapsınlar:(

Ama ilk yaşlarında gurk olmayan iki tavuğum ikinci sene ikisi birden gurk olmuşlardı.pazar civcivler iydi.ama altlarında en az 10 yumurta muhakkak bulunduru rdum.gali ba annelik içgüleri harekete geçiyor kalabalık yumurtala rı görünce.

Emrullah_TEMEL

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Nisan 07, 2011, 10:36:15 ÖÖ »
Benim tüm tavuklarım makina çıkımıdır  ve hepsi kuluçka olur olmayan yok. Yanlış bir kanı makinadan çıkan kulukça olmaz söylemi doğru değil ama güneş göremeyen kapalı yerde beslenen tavuğun kuluçka olması açık havada güneş görene göre çok daha zayıf bir ihtimaldi r. 2 yıl kapalı yerde ispenç besledir 1 kez bile kuluçka olmadı .

şafak korucu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : Nisan 07, 2011, 12:41:15 ÖS »
merhaba arkadaşlar. merak ettiğim bir konuyu sormak istedim. makinadan çıkan tavuklar gurk olurmu acaba?
sizi böyle düşünmeye sevk eden neden nedir annelik iç güdü olarak canlı ile doğar gelişir sonradan öğrenilmez gecenin karanlığında yumurtada n çıkıp binbir engame ardından suya kavuşup giden karettala rın yıllar sonra tekrar aynı yere yumurtlam ak için gelebilme si gibi kimse den öğrenmezler yeterki şartlar oluşsun

egehas

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : Nisan 12, 2011, 01:35:02 ÖS »
makinadan cıkan ticari kanatlılar (yumurtacılar ve etlik)tavuklar hariç hepsi %90 gurk olma özelliğine sahiptir. ...