Gönderen Konu: Köstebekler den nasıl kurtulabiliriz.  (Okunma sayısı 16778 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ahmet_Yolac

• Ziyaretçi
Köstebekler den nasıl kurtulabiliriz.
« : Nisan 02, 2011, 12:16:01 ÖÖ »

Arkadaşlar,
                           Tavuklara bahçede yem verdiğimizden mi bilmiyoru m.Tavukla rın gezindiği yerler delik deşik.Bol miktarda köstebek
         var.Tarım ilacı satan bir yerle görüştüğümde bana Hektaşın ürettiği gaz çıkaran tabletler den tavsiye ettiler.A ncak benim gönlüm
         öldürmekten değil uzaklaştırmaktan yana.
                            Bu konuda önerilerinizi bekliyoru m.
                            Herşey gönlünüzce olsun.

necmiakyol

• Ziyaretçi
Ynt: Köstebekler den nasıl kurtulabiliriz.
« Yanıtla #1 : Nisan 02, 2011, 01:06:41 ÖÖ »
Ahmet bey,

Köstebek etobur bir hayvan olup yer altındaki solucan ve  böcek larvaları ile beslenir. Bu özelliklerin yanında toprak yapısının iyileştirilmesine katkılarından dolayı da batılı ülkelerde yasalarla koruma altına alınmıştır.

Tavuklarınıza baktığınız yerde toprak yüzeyine yakın olası kabartılar veya yüzeyde toprak yığınları gözlemlediyseniz bunların  Latince adı Arvicola amphibius veya Arvicola terrestri s olan, Türkçe karşılığı "Su sıçanı"(nereden bu ismi buldular bilmem) olan hayvandan kaynaklan dığını da dikkate almak gerekir. Zira her iki hayvan türü de kanal açma ve tümsek oluşturma konusunda (detayda farklılıklar olsa da ) benzerlik göstermektedir.

necmiakyol

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Nisan 02, 2011, 01:29:55 ÖÖ »
Tarımsal aletler satan bazı firmalar ile internet ortamında bazı siteler "Köstebek kovucu" adı altında , pilli veya sözüm ona güneş enerjisi ile şarj olan "solar kovucular" öneriyor. Sakın bu tür ürünlerden medet ummayın.

Ben de Sapanca'daki meyve bahçemde su sıçanı denilen bu fare türünden çok sıkıntı yaşadım. Zira bu fare türünün ağaç, çalı ve çiçekleri kurutabil ecek boyutta  köklerini yeme alışkanlığı da var.  Bunun üzerine Almanya' dan bu yaratığı ve benzer haşereyi bahçemden uzak tutması için toprağa gömülebilen, düzenli zaman aralıkları ile ses dalgaları yayan aletler getirttim . Bahçemin toplam alanı 3500 metre kare olmasına ve prospektüsündeki verilere göre(her birinin 1500 metrekare ye etkili olduğu belirtilm işi idi) 3 adedi fazlasıyla yeterli olacağına rağmen , bu hayvandan dolayı yaşadığım sıkıntıdan dolayı, 9 adet haşere kovucu aparat kullandım.
Ama beklenen sonucu alamadım.

necmiakyol

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Nisan 02, 2011, 01:31:15 ÖÖ »
Bu da klasik köstebek kovucu
Bundan ben de 9 adet var. Bir işe yaramadı.:)

emin yılmaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Nisan 02, 2011, 01:32:57 ÖÖ »
selam ahmet abi.eğer bu köstebekleri öldürmek istemiyor san köstebek kovucular var onlardan al.sanırım iş görüyor.ucuza getirdik com var bu arada köstebek kovucuya bakarken fare kovucuda varmış  oda bana lazım abi bunu bulmama sen sebeb oldun

necmiakyol

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Nisan 02, 2011, 01:42:41 ÖÖ »
Su sıçanı tabir edilen fare

Kemal_Uygur

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Nisan 02, 2011, 01:49:26 ÖÖ »
Anlattığınıza göre kesinlikl e su sıçanı denilen kemirgen türüne ait bir çalışma...
Öldürmeden kurtulmak ise pek mümkün değildir. Zira müthiş bir tüneller zinciri ile birbirine bağlı yuva yapıları vardır. Çok hızlı ürerler ve bıldırcın gibi erkenden cinsel olgunluğa ulaşırlar. Delikleri n 5-10 metre uzağında bir süre beklediğinizde dışarıya çıkıp etrafı kolaçan ettikleri ni görebilirsiniz. Köstebekler kendileri ni kolay kolay insanlara göstermezler.

necmiakyol

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Nisan 02, 2011, 01:51:13 ÖÖ »
Köstebek

necmiakyol

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Nisan 02, 2011, 01:53:03 ÖÖ »
Köstebeğin yuva yapısı

necmiakyol

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Nisan 02, 2011, 01:58:50 ÖÖ »
Anlattığınıza göre kesinlikl e su sıçanı denilen kemirgen türüne ait bir çalışma...
Öldürmeden kurtulmak ise pek mümkün değildir. Zira müthiş bir tüneller zinciri ile birbirine bağlı yuva yapıları vardır. Çok hızlı ürerler ve bıldırcın gibi erkenden cinsel olgunluğa ulaşırlar. Delikleri n 5-10 metre uzağında bir süre beklediğinizde dışarıya çıkıp etrafı kolaçan ettikleri ni görebilirsiniz. Köstebekler kendileri ni kolay kolay insanlara göstermezler.
Kesinlikle öyle Kemal Bey,
Ben saptadığım kanallara kurmalı tuzak yerleştiriyorum ve sonra kalanın üstünü ışık almayacak şeklide tekrar kapatıyorum. Tabii ki bu yöntem onları uzak tutmayı sağlamıyor, yalnızca sayılarını azaltmaya yarıyor.

emin yılmaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Nisan 02, 2011, 02:00:16 ÖÖ »
 ben bir müddet ezinede bulundum orada çiftçinin en büyük sıkıntısı köstebek idi.ve pazarlard a oldukça yaygın bir şekilde köstebek tabancası satanlar vardı bu kesin çözüm ama ahmet abi öldürmek istemiyor  bende köstebek kovucu önerdim fakat siz iletiyi benden önce göndermişiniz sizin iletiyi görmeden bende gönderdim.sizin tecrübenize saygısızlık olmasın diye belirtme ihtiyacı duydum hayırlı geceler

Ahmet_Yolac

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Nisan 02, 2011, 02:21:49 ÖS »

Arkadaşlar,
                            Hepinize ilginizde n dolayı teşekkür ederim.
                            Sevgili Necmiakyo l kardeşim siz Sapanca ben Maşukiye birbirimi ze yakın olduğımuz için benimkile r de fare ise
 kanatlılara zarar vermeden öldürmeyi düşünebilirim.Ama nasıl?

ahmet yıldırım

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Nisan 02, 2011, 06:05:37 ÖS »
köstebekten kurtulmanın yolu at veya eşek gübresini bahçeye atın işe yarayacak tır deneyin ve görün saygılar

necmiakyol

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Nisan 02, 2011, 06:56:50 ÖS »

Arkadaşlar,
                            Hepinize ilginizde n dolayı teşekkür ederim.
                            Sevgili Necmiakyo l kardeşim siz Sapanca ben Maşukiye birbirimi ze yakın olduğımuz için benimkile r de fare ise
 kanatlılara zarar vermeden öldürmeyi düşünebilirim.Ama nasıl?

Ahmet Bey,
Maşukiye'ye geldiğinizde ve  müsait olduğunuzda bana uğrayabilirseniz, size bendeki kurmalı tuzaklard an birini verebilir im. Arzu ederseniz ve yine de denemek isterseni z de yere çakılan, "sözüm ona" ultrasoni k sesler yayan pilli aletlerde n de verebilir im.

Ahmet_Yolac

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Nisan 02, 2011, 10:32:38 ÖS »

Necmi Bey,
                                     Ben Maşukiye ye geldiğimde sizinle tanışmak isterim.
                                     Hatta bazen Sapanca ya da ilçe tarıma filan geliyorum .Bir geldiğimde size cepten ulaşmaya çalışırım.
                                     İnşallah görüşür tanışırız.
                                     Sevgiyle kalın.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
  • Toplam İleti: 4379
  • Meslek: Ziraat müh.
« Yanıtla #15 : Ekim 08, 2013, 04:45:40 ÖS »
   Köstebekler,kurulan çeşitli tuzaklar ve zehirli maddelerl e kontrol altına alınmaktadır.Yuvalarına diğer ilaçlamalardan farklı bir sistemle,profesyonelce bir çalışma yapılmalıdır ve bu uygulamayı da belgeli bir ziraat mühendisi yapabilme ktedir.

BURSA- yenişehir.