Gönderen Konu: Kuşların kraliçesi tavus kuşları...  (Okunma sayısı 23365 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Yavuz Turhan

• Ziyaretçi
Kuşların kraliçesi tavus kuşları...
« : Nisan 09, 2009, 06:34:03 ÖS »
Bir kuş bu kadar mı göz alıcı ve büyüleyici olur.Tek kelimeyle harıkalar...

NOT:Resimler alıntıdır...
« Son Düzenleme: Nisan 09, 2009, 06:45:19 ÖS Gönderen: Yavuz_Turhan »

Yavuz Turhan

• Ziyaretçi
Ynt: Kuşların kraliçesi tavus kuşları...
« Yanıtla #1 : Nisan 09, 2009, 06:36:38 ÖS »
..

[eklenti yönetici tarafından silindi]

Yavuz Turhan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Nisan 09, 2009, 06:40:15 ÖS »
...

fikret

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Nisan 10, 2009, 10:58:55 ÖS »
bune guzellık boyle elıne saglık sıtemız hızla zengınlesıyor  dısardan bır mısafır sıtemıze gırdıgı vakıt hem eylenecek hemde goz zevkıne hıtabedecek bırseyler bulması cok guzel sonucta bız bu hayvanları guzellıklerı ıcın beslıyoruz bır suru masraf bır suru ugras ne ıcın bıraz gozumuze hıtap ıcın o yuzdan ben boyle sızın yaptıgınız gıbı guzel hayvanların resmıne bakmaktan keyıf alıyorum elınıze saglık

chakrak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Nisan 11, 2009, 01:21:11 ÖS »
gerçektende çok harika ötesi bir kuş ama sesi baş ağrıtıyo

Yavuz Turhan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Nisan 11, 2009, 02:03:08 ÖS »
bune guzellık boyle elıne saglık sıtemız hızla zengınlesıyor  dısardan bır mısafır sıtemıze gırdıgı vakıt hem eylenecek hemde goz zevkıne hıtabedecek bırseyler bulması cok guzel sonucta bız bu hayvanları guzellıklerı ıcın beslıyoruz bır suru masraf bır suru ugras ne ıcın bıraz gozumuze hıtap ıcın o yuzdan ben boyle sızın yaptıgınız gıbı guzel hayvanların resmıne bakmaktan keyıf alıyorum elınıze saglık

Sizlerin beğenmenizde bana keyif veriyor.. .

sinan_ucak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Nisan 11, 2009, 07:53:54 ÖS »
gerçektende görsel olarak yaratanın bir mucizesi. bende bakarken müthiş keyif alıyorum.
paylaşım için teşekkür ederim.

evcilpark

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Nisan 16, 2009, 08:34:50 ÖS »
gerçektende kuşların kraliçesi
kibirinde timsali bi hayvan
yürürken  öle bi yürüyorki
kibirinde n yere bakmıyor

gecekusu333

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Nisan 28, 2009, 09:57:20 ÖS »
kuşların kraliçesi diyoruz ama halbuki erkekleri böle güzel sadece  :)      arkadaşlar mavi-beyaz ve parçalı tavuzkuşu resimleri ni eklemiş bende yeşil jawa tavuzkuşu resimleri ekliyimde bari  O0 

gecekusu333

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Nisan 28, 2009, 10:02:56 ÖS »
göz zevki  :)

gecekusu333

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Nisan 28, 2009, 10:04:05 ÖS »
yeşil jawa

Metin_Dumlu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Mayıs 01, 2009, 03:10:21 ÖS »
yavuz arkadaşım bu güzel resimleri nereden buluyorsu n süper olmuş eline saglık

ismailseven

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Mayıs 01, 2009, 03:15:33 ÖS »
Gerçekten güzel hayvanlar,paylaşım için teşekkürler elinize sağlık

Fikret_Cakir

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Mayıs 31, 2009, 01:42:45 ÖS »
hepsı  super

Mustafa_Ekiciler

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Haziran 03, 2009, 04:23:58 ÖS »
abi hakikaten çok güzel ...
  bir rivayete göre  eskiler derki tavuskuşu kibirinde n değil ayaklarının çirkinliğinden yere bakmazmış bu kadar güzel kuşun bu kadar çirkin ayakları olurmu diye ;D
rivayet işte yalan doğru bilemem  ;D ;D ;D

Yunus_Demirci

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Haziran 04, 2009, 01:13:29 ÖÖ »

sanırım bu ikisi melez.?

hamza karatay

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Haziran 24, 2009, 02:36:23 ÖS »
yavuz kardeşim bizleri bu ğüzelligi paylaştıgın için çok çok teşekür ederim :o

mustafa haytan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Haziran 26, 2009, 04:42:13 ÖS »
elleriniz e sağlık çok güzeller bunların yumurtasına nereden bulacağız yazarsanız sevinirim

Celil Sami

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : Eylül 05, 2009, 08:35:36 ÖS »

ALPER BAL

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : Eylül 11, 2009, 12:46:50 ÖS »
gerçekten hepsi muhteşem .ALLAH ın hikmeti

Ali_Can

• Ziyaretçi
« Yanıtla #20 : Ekim 20, 2009, 10:06:58 ÖS »

Arda_Öztoprak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : Ekim 20, 2009, 11:29:57 ÖS »

sanırım bu ikisi melez.?

Parçalı tavuskuşu olarak geçiyor melezler mi bilmiyoru m ama biryerde mutasyon diye okumuştum...
Beyaz tavuskuşu mutasyond ur.Parçalı tavuskuşu da demekki yarı mutasyon ;) böyle bir yorum getirebil irim

Adem Tok

• Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : Aralık 18, 2009, 11:16:50 ÖS »
Kahve ve bronz

umut yılmazoğlu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #23 : Şubat 17, 2010, 04:38:13 ÖS »
bu tavuskuşu hakkında detaylı bilgi bulamadım
mesala kuluçka süresi ısı nemdeğerleri vs.

Yavuz Turhan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #24 : Şubat 17, 2010, 05:53:47 ÖS »
Sevgili Umut, aşağıdaki linkten istediğin bilgilere ulaşabilirsin;

http://www.parkhayvancilik.com/mavi_tavuskusu.html

umut yılmazoğlu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #25 : Şubat 18, 2010, 10:55:47 ÖÖ »
abi bu sitedede pek fazla bi bilgi yok
sadece kuluçka süresi geçiyo
nem değeri ısısı falan yazmıyo

kadir_bayram

• Ziyaretçi
« Yanıtla #26 : Şubat 18, 2010, 06:12:06 ÖS »
umut kardeşim ısı nem değerini bilmiyoru m ama ben geçtiğimiz yaz bi arkadaşımdan yumurta aldım çıkardım 28 günde falan çıkıyor gurk olarakta hint bulman lazım onlar normal tavuktan daha fazla yattığı için hint olması daha iyi ben öyle çıkardım şu anda 8 aylık oldular benim tavuslarım şansımada 1 erkek 2 dişi çıktı :)))kafesleri mi yapıyorum şu an yakında resimleri ni atarım buraya..

hamza_yalınkılınç

• Ziyaretçi
« Yanıtla #27 : Ekim 25, 2010, 12:07:37 ÖS »
tavus kuşu konusunda cokbilgiy ok .bicok yerde.sad ece gürültücü bi kuştur.şehir dışına uygundur falan yazıyo.

necmiakyol

• Ziyaretçi
« Yanıtla #28 : Ocak 13, 2011, 01:46:57 ÖÖ »
abi bu sitedede pek fazla bi bilgi yok
sadece kuluçka süresi geçiyo
nem değeri ısısı falan yazmıyo

Tavus kuşları ve kuluçka evreleri hakkında deneyimle rimi aktarmak istedim. Belki de yetiştirmek isteyen arkadaşların işine yarar.

Yumurtlam aları:
Dişiler eğer devamlı kapalı bir yerde tutulmuyo r  ve açık alanlarda dolaşma olanağı buluyorla r ise, tıpkı hindiler gibi, genelde kamufle olanağı sağlayan çalı çırpının altında,  toprağı hafifçe eşeleyerek oluşturdukları çukurlara yumurtlar lar.  Yumurtlam a aralığı bazen 24 saat, bazen de 48 saati bulmakta ve yumurtlam a işleminin ardından dişi tavuskuşu , tavukların gıdaklamasını andıran, uzaklarda n da algılanılabilecek düzeyde kendine türüne özgü  bir ses çıkarmaktadır. Dişinin bıraktığı yumurtala rı yuvasından düzenli aldığınız taktirde 4 veya 5'nci yumurtada n sonra yumurtlam a kesilmekt edir.

Bakım, hava, çevresel koşullara  bağlı olmak koşulu ile dişi tavuskuşu bir sezonda (genelde Mayıs-Temmuz)  3 kez,  her birinde 4-5 adet olmak üzere,  toplamda 12-15 arası yumurta yumurtlar .

Kuluçka ve yöntemler (Makina, tavuk altında, dişi tavuskuşu seçeneği):
Makina ile kuluçka, ısı nem ayarları :  Bilindiği üzere, tavuskuşlarında kuluçka süresi 28 gündür. Makina aracılığıyla kuluçka işlemini gerçekleştirmeyi düşünen arkadaşlara bir uyarıda bulunmak isterim. Ben 2010 yazında tavuk yumurtala rı ile tavus kuşu yumurtala rını aynı gün makinaya yerleştirdim. Kuluçka süresince makinanın genel ayarlarında her hangi bir değişiklik yapmadım. Yani... tavuk yumurtasına uyarlanan ısı ve nem oranlarının aynısı tavuskuşu yumurtala rına da uyarlandı. Kuluçka sürecinin 18.'nci gününde tavuk yumurtala rını makinadan alıp çevirme işleminin gerçekleştirildiği  başka bir düzeneğe aktararak tavuskuşu yumurtala rını makinada bıraktım. Bu yumurtala rın çevrilme işlemini 25.'nci günde durdurdum ve yavrular normal sürecinde (28 gün de) dünyaya geldiler.

Kısacası makinadan tavuskuşu çıkarmak mümkün...ancak esas sorun onların çıktıktan sonra beslenmel eri...

Tavuk yavrusu yumurtada n çıktıktan 1 gün sonra kendi kendine yer ve içer, tavuskuşu yavrusu ise , aval aval bakınır ve birisinin onu beslemesi ni bekler... Bu arada normal civciv gibi de uysal olmadıklarından bir insan tarafından beslenmel eri de oldukça güçtür. Makinadan çıkardığımız 4 yavrudan  ikisi beslenme ile ilgili yaşadığımız sorunlard an yaşamını yitirdi, diğer ikisini de başka bir başka bir gruba annelik yaban bir Brahma tavuğun altına koymakla kurtarabi ldik.

Tavuk altından çıkarılan tavuskuşları:
Kuluçka süresi biraz uzun olduğundan, kuluçkaya yatırılacak olan tavuğun da iyi seçilmesinde, yani yavrularına bakımı konusunda deneyimli olmasında, yarar var. Tavuğun türünün belirlley ici olduğunu sanmıyorum zira ben Brahma, Langshan ve bir Hint kırması kullandım . Genelde altına 4-5 yumurta konulabil eceğinden, çevirme, ısıtma ve gerekli nemi sağlama konusunda, bunların üstesinden gelmesi sorun olmayacak tır. Tavuğun altından çıkarılan tavus yavruları, anaç tavuskuşunun büyüttüğü yavrulara nazaran insanlara daha yakın olur.

Yavrular anneye odaklı büyüdüklerinden, doğduktan aylar sonra dahi (bendekile r 7 aylık) halen annenin yakınında bulunmayı tercih ederler. Dolayısıyla annelik yapan yavuğu kontrol edebiliyo rsanız (...ki bu kolaydır....) onun büyüttüğü yavruları da doğrudan konrol edebilir, yönlendirebilirsiniz.

Tavuskuşunun altından çıkarılan yavrular:
Bir dişi tavuskuşundan maksimum sayıda yavru edinmek istiyorsa nız annelik görevini yapacak tavuklar edinmeniz i önermiştim. Ancak yine de dişi tavus kuşunun annelik yapmasını arzu ederseniz  üçüncü posta da yumurtladıklarına kuluçkaya yatmasına izin vermenizi öneririm. Zira daha önceki dönemlerdeki yumurtala ra kuluçkaya yatacak olursa yumurtlay acağı sayı doğal olarak az olacaktır.

Dişi tavuskuşu kendi istediği yerde , kamufle olabileceği, toprak yüzeyinde açtığı bir çukur da , kuluçkaya yatmak isteyecek tir. Yumurtall arı alıp sizin öngördüğünüz yerde kuluçkaya yatırmaya çalışmanız sonuç vermeyebi lir, yumurtala rı kırmasına da neden olabilirs iniz (bu durum benim başıma geldi). Daha önce de belirttiğim gibi, anne tavusun büyüttüğü yavrular, diğer yavrulara nazaran daha “yabani” olacaktır. Bu sizin onları özel yemlerle besleme , aşılama ve tedavi uygulama çabalarınızı da olumsuz etkileyec ektir.

Yavruların doğumu, karakteri stik özellikler ve beslenmes i:
Yavrular bir kaç günlük olduklarında ve tüyleri iyice kuruduğunda yaklaşık 50-100 cm uzaklığa ve yine 60-80 cm yüksekliğe uçabiliyorlar. Gerektiğinde onları yakalamanın kolay olmadığını belirtmel iyim.  Ayrıca ilk 5-6 haftalık dönemde olanaklar dahilinde ıslak zeminlerl e temas etmelerin in önlenmesi çok önemlidir.

Birden fazla anaç tavuskuşunuz var ise ve aynı dönem de farklı yöntemlerle yavru elde ettiyseni z, bunları ayrı kapalı mekanlard a barındırılmasında yarar var. Bu , onların sağlıklı beslenmel erini sağlamak için de önemlidir.

Yavru tavuskuşu doğduğunda kendi kendine yemez, annenin onu beslemesi ni bekler. Yavrusu olan tavuğun yavrularını beslemeye yönelik tipik davranışı hepimiz biliyoruz . Tavuk yavrularını yiyebilec ekleri gıdaları almaları veya yemeleri için tipik “gurk, gurk” sesleri ile motive eder, civcivler de onun üzerine yenilebil ecek gıdaları didikleme ye ve yemeye çalışır. 
Tavuk, kuluçkadan çıkardığı tavus yavrularında aynı yöntemi uygulayac ak, ancak bu yavrular aval aval bakınacaktır. Bu nedenle yavruların sağlıklı beslenmel erini sağlayacak muhteviya ta sahip ve aynı zamanda  tavuğun gagasına yapışacak kıvamda besinler vermelisi niz.

Ben yavrular doğduğunda protein değeri yüksek :
-   Haşlanmış ve kabukları ile rendelenm iş yumurta
-   Yulaf ezmesi
-   Muhtelif yeşil sebze (az miktar da, aksine ishal yapar)
-   Kurutulmuş nane, ısırgan otu, kekik (az miktar da...bağışıklık sistemi için)
-   Az miktar da kıyma,
-   Bazen de fındık, ceviz parçaçıklarından
oluşan karışımlar veriyordu m. Vereceğiniz porsiyonl arın yiyebilec ekleri kadar olmasına özen göstermenizi, arta kalan karışımın barınaklarından alınarak diğer hayvanlar a verilmesi ni öneririm.  İlk günlerde bu veya benzer karışımları 4-6 kez yapmanızda yarar var.

Şu anda aklıma gelen konular bunlar. Umarım bu bilgiler birilerin e fayda sağlar.

Hepinize bol ve sağlıklı evciller.

necmiakyol

• Ziyaretçi
« Yanıtla #29 : Ocak 13, 2011, 01:53:20 ÖÖ »
Bu da benim RIFKI

necmiakyol

• Ziyaretçi
« Yanıtla #30 : Ocak 13, 2011, 02:16:06 ÖÖ »
Langshan Tavuk ve annelik yaptığı Tavuskuşları

necmiakyol

• Ziyaretçi
« Yanıtla #31 : Ocak 13, 2011, 02:33:49 ÖÖ »
Anne Tavus ve yavru

necmiakyol

• Ziyaretçi
« Yanıtla #32 : Ocak 13, 2011, 02:39:23 ÖÖ »
Brahma anne ve tavus yavruları

necmiakyol

• Ziyaretçi
« Yanıtla #33 : Ocak 13, 2011, 02:42:11 ÖÖ »
Hint kırması ve baktığı tavus yavruları

Yılmaz Yavuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #34 : Ocak 13, 2011, 10:13:18 ÖÖ »
Necmi hocam mükemmelsin ya. Sabahtan bize yoğun bir bilgi akışı ve resim gösterisi sundun. Sana binlerce teşekkürler. Hocam ben tavuk altında hindi yumurtası çıkarttım ancak tavus yumurtası aklıma gelmemişti.
Bir de tavus kuşu yavrularını ben hindi yavruları ile aynı ortamda 1 haftalık oluncaya kadar tutmuştum. Demekki benim tavus kuşu yavruları hindi yavrularından yem yemeyi öğrendiler. Biz kuluçka makinesin den çıkan tavuk civcivler inin içine bıldırcın civcivi koyuyoruz . Bıldırcın civcivi ötekilere yem yemeleri konusunda mükemmel hocalık yapıyor. Yalnız diğer civcivler in bıldırcın civcivler ini didekleye rek zarar verme riskleri de var.

saitsahineren

• Ziyaretçi
« Yanıtla #35 : Ocak 13, 2011, 03:17:21 ÖS »
necmi hocam valla bin kere maşallah .sen tavus kuşu ciftliği kurmuşsun  :D

necmiakyol

• Ziyaretçi
« Yanıtla #36 : Ocak 13, 2011, 06:56:19 ÖS »
necmi hocam valla bin kere maşallah .sen tavus kuşu ciftliği kurmuşsun  :D

Teşekkürler ...Şansım yaver gitti sanırım...:) Çıkardığım 20 yavrudan 18'ini büyüttüm.

ALPER BAL

• Ziyaretçi
« Yanıtla #37 : Ocak 13, 2011, 09:37:58 ÖS »
maşallah Necmi abi bu tavus kuşu gibi bi hayvan için büyük bi oran olsa gerek .hepsi çok güzeller maşallah

necmiakyol

• Ziyaretçi
« Yanıtla #38 : Ocak 13, 2011, 10:01:32 ÖS »
maşallah Necmi abi bu tavus kuşu gibi bi hayvan için büyük bi oran olsa gerek .hepsi çok güzeller maşallah

Teşekkürler Alper.
Bu başarı yalnızca benim çabam sonucu sağlanmadı. Yavruların bakımı ve  beslenmes inde eşimin çok büyük katkısı oldu.  Bunu özellikle de belirtmel iyim.

tolga uçar

• Ziyaretçi
« Yanıtla #39 : Şubat 23, 2011, 01:16:32 ÖÖ »
Necmi bey yeni gördüm fotoğrafları çok güzeller emeğinize sağlık..

necmiakyol

• Ziyaretçi
« Yanıtla #40 : Şubat 23, 2011, 03:32:06 ÖÖ »
Necmi bey yeni gördüm fotoğrafları çok güzeller emeğinize sağlık..

Teşekkürler Tolga Bey

ahmet bulut

• Ziyaretçi
« Yanıtla #41 : Şubat 23, 2011, 09:22:57 ÖÖ »
necmi  bey  maşallah   sizin  tavuskuşlarını   tüm  kanatlılar evlat edinmiş  hemencik

Nadide Türk

• Ziyaretçi
« Yanıtla #42 : Şubat 23, 2011, 10:19:31 ÖÖ »
Özellikle beyaz tavus kuşu hakikaten çok güzel, gelin gibi (erkek hayvan olmasına rağmen)

Ancak o korkunç sesleri olmasa...

Bu bakımdan benim tercihim kuğulardır...

Şunların asaleti apayrı...

ahmet bulut

• Ziyaretçi
« Yanıtla #43 : Şubat 23, 2011, 10:23:04 ÖÖ »
ah  nedide hanım    tamda    yaramı  deştiniz   ben   ördek  yüzdürücek yer  bulamıyorum  bu kuğuları görünce     deli oldum  şimdi   

necmiakyol

• Ziyaretçi
« Yanıtla #44 : Şubat 23, 2011, 10:38:50 ÖÖ »
necmi  bey  maşallah   sizin  tavuskuşlarını   tüm  kanatlılar evlat edinmiş  hemencik

Evet, öyle de denilebil ir Ahmet Bey.
Tavus yavruları da (bu arada 8,5 aylık oldular) halen o tavukların peşinde dolanıyorlar. Yokluklarında tedirgin oluyorlar . Bir ara ayırdığımda bir hayli strese girmişlerdi.

MUSTAFANİZAM

• Ziyaretçi
« Yanıtla #45 : Şubat 23, 2011, 10:43:18 ÖÖ »
Necmi Abi gerçekten güzel bir çalışma olmuş.Ellerinize emeklerin ize sağlık.
Acaba tavus kuşları hakkında daha genel konularda bilgi verebilir misiz?
Ne yerler ,ne içerler, yaşam yerleri nasıl olmalı,üreme yaşları nedir ?
Şimdiden çok teşekkürler

ahmet bulut

• Ziyaretçi
« Yanıtla #46 : Şubat 23, 2011, 11:19:12 ÖÖ »
birde  necmi  bey   çok fazla  sesleri   kaba    ve  sinir  bozucu   oldukları  söyleniyor   benim  için  sorun  yok  tabiide  malum   beslemek  istersem  komşular için  soruyorum   sıkıntı olurmu  açıklayıcı bilgileri ni  bekliyoru m teşekkürler

lütfi yıldız

• Ziyaretçi
« Yanıtla #47 : Şubat 23, 2011, 11:44:06 ÖÖ »
necmi bey çok güzel bir çalışma olmuş sağlıkla büyüsünler çok güzeller

yasin aktas

• Ziyaretçi
« Yanıtla #48 : Şubat 23, 2011, 01:20:32 ÖS »
birde  necmi  bey   çok fazla  sesleri   kaba    ve  sinir  bozucu   oldukları  söyleniyor   benim  için  sorun  yok  tabiide  malum   beslemek  istersem  komşular için  soruyorum   sıkıntı olurmu  açıklayıcı bilgileri ni  bekliyoru m teşekkürler

Emrullah Abide var, ben hiç bet ses duymadım, bazen gece rahatsız edildikle rinde bağırdıklarını söyledi sadece.

necmiakyol

• Ziyaretçi
« Yanıtla #49 : Şubat 23, 2011, 08:09:34 ÖS »
Necmi Abi gerçekten güzel bir çalışma olmuş.Ellerinize emeklerin ize sağlık.
Acaba tavus kuşları hakkında daha genel konularda bilgi verebilir misiz?
Ne yerler ,ne içerler, yaşam yerleri nasıl olmalı,üreme yaşları nedir ?
Şimdiden çok teşekkürler

Merhaba,
Tavuslar ile ilgili merak ettiğn konuları aktarmaya çalışacağım.

Beslenmeleri:
Tavuslar, beslendik leri ve bakıldıkları yerde, açık alanda serbest dolaşabilecek olanaklar a sahip ise, ağırlıklı olarak yeşillik, bulabildi kleri çeşitli tahıllar (örneğin uzun saplı otların ) ile küçük bir fare büyüklüğüne kadar olan her türlü haşerat ve ufak hayvanları yiyerek beslenirl er. Bahçemizde eskiden yaz  aylarında yoğun olarak rastlanan kertenkel eler ile üreme döneminde süs havuzumuz a dadanan kurbağalardan neredeyse eser kalmadı. Bunların yanı sıra mevsimind e yetişen meyveleri de ihmal etmiyorla r :)
Kendi buldukları yemlerin yanı sıra buğday, mısır, ay çekirdeği ve keten tohumu da veriyorum ben.
Tavus kuşları, tıpkı hindiler gibi, sürü halde dolaşıyor ve kelimenin tam anlamı ile “otluyorlar”.
Bahçenizde tavuskuşu besleyece kseniz ve onların doğal yaşamlarını da gözlemlemek istiyorsa nız, sebzeliği, çiçeklerinizin olduğu alanları ve bodur meyveleri niz var ise, bu ağaçlarınızı da koruma altına almanızı önerim :)
Eşim de bende içinde çok sayıda çeşitli çiçek türünü ektiğimiz bir kaya bahçesi oluşturmak, meyve veren ilginç bodur ağaç ve çalı formlarını yetiştirmek için çok emek verdik. Sonunda istediğimizi de oluşturduk. Ancak tavus kuşlarını edindiğimizde bahçemizin bu denli tahrip edileceğini pek tahmin etmemiştik :)
Tabii ki bu bahsettiğim “hasar” yalnızca 2-3 adet hayvan ile gerçekleşmedi. Üç anaç ve 18 yavru olunca durum farklı gelişti.

Soğuk hava şartlarına da dayanıklı olan tavus kuşlarını salma şeklinde kapalı bir alanda besleyece kseniz, barınağın tavanın en az 250-300 cm , tüneklerinin en az 180-220 cm yükseklikte (çıkışa yakın noktada 100 cm ) olmasına özen göstermenizi öneririm. Kalacakla rı barınakları ne kadar büyük ve geniş olursa, o denli rahat ederler. Ağır ve cüsseli hayvanlar olduklarından, aşağıya atladıklarında kayma veya bacaklar da hasar oluşumunu engelleye bilmek amacıyla,  kaldıkları barınağın zeminini planya talaşı, kum , uzun saplı ot veya samanla doldurmanızda fayda var.
Bu arada çok güclü bacakları olduğunu, kanatlarının da yardımıyla gerektiğinde evlerin çatılarına çıkabildiklerini,(bizim ki dublex ve “Rıfkı” hep bacanın tepesinde), yüksek bir noktadan havalandıkları taktirde rahat 30-40 metre uçabileceklerini de belirtmek isterim. Ancak yerini ve yaşam alanını benimsemiş  olan hayvanların dışarıya (bahçe dışına, yaşam alanının dışına) çıkmak gibi bir eğilimleri de yok.

Tavus kuşlarının gelişimi , üremeleri ve erkeğinin “kaba sesi”:
Bir çok kaynak 1 anaç erkeğe 3 anaç dişinin  ideal olduğuna değinmektedir. Tavus kuşları iki yaşında cinsel olgunluğa erişiyor. Cinsel olgunluğa erişmiş erkek tavus, ilkbahar aylarında  kuyruk tüylerini açmak ve bu kuyruk tüylerini “titreştirmek”suretiyle dişilere kur yapmaya başlar. Genelde (biraz da mevsimsel koşullara bağlı olarak) Nisan ayı içerisinde kur yapma faaliyetl eri artar ve sık aralıklar ile çiftleşmeler gerçekleşir. Çiftleşme, erkek tavusun gösterişli kuyruk tüylerini açarak titreştirmesi aşamasında, dişinin ona yaklaşarak ilgisini göstermesi sonucunda, erkeğin, tiz bir çığlığı andıran bir ses çıkararak dişiye doğru hızlı bir hamlae yapması ve dişinin de tıpkı hindiler de olduğu gibi yere çömelmesi sonucunda  gerçekleşir.

Erkek tavusun insanlar tarafından itici olarak algılanan,  güzelliği ile bağdaştırılamayan o “kaba sesi” ağırlıklı olarak bu dönemde (üreme döneminde) çok sık duyuluyor :) . Erkek tavus, kendisi veya sürü için tehlike arzeden durumlar ile karşılaştığı zamanlar da yine o “narin(!!)” sesi ile çevrede varlığını hissettir iyor.   

Nisan sonu ile Mayıs ayı başlarında dişi tavus kuşu yumurtlam ak için, kendini ve yumurtala rı gizleyebi leceği bir yerde hafif bir çukur oluşturarak 4-5 yumurta bırakır. Şayet bunların üzerinde kuluçkaya yatmaya karar verir ise, dişi tavus kuşu sadece beslenme amacı ile arada bir yumurtala rı yalnız bırakır ve yavrularını 28 günlük kuluçka süresi sonucu dünyaya getirir. Dişi tavus kuşu duruma göre 3 ayrı noktaya da dörder - beşer adet yumurta bırakıp sadece bir tanesinde kuluçkaya yatabilir de.
Eğer bahçeniz çok büyük ve hayvanın saklanabi leceği olanaklar da fazla ise, genelde birer gün arayla bırakılan yumurtala rı bulmak oldukça zor olabilir. Dişi tavus kuşu, her yumurtlam a işlemi tamamlandığında kendine özgü değişik bir ses çıkarır. Yumurtala rın bırakıldığı yuvanın yerinin saptanması için bu sesin geldiği nokta baz alarak aramanızı tavsiye ederim. 

Daha önce yazdıklarımda değindiğim gibi, maksimum düzeyde yavru edinmek istiyorsa nız, dişi tavus kuşunun bıraktığı ilk iki parti yumurtala rı, doğrudan gurk olmuş tavukların kuluçkaya yatırılması veya makina yardımıyla çıkarılan yavruların tavuklar tarafından bakılmasını sağlanmasını öneririm. Aksi taktirde dişi tavus ilk parti yumurtala r ile kuluçkaya yatabilir ve böylece bir sezon da dişi başına ancak 4-5 yavru alırsınız. Ayrıca, daha önce ki yazımda da belirttiğim gibi,  tavuklar ile dişi tavus kuşu tarafından büyütülen yavrular arasındaki farklılıkları, avantaj ve dezavanta jları da göz önünde bulundurm anızı öneririm.

Umarım açıklamalarım sizin merak ettiğiniz konular açısından yeterli olmuştur.
Saygılarımla

necmiakyol

• Ziyaretçi
« Yanıtla #50 : Şubat 23, 2011, 08:25:01 ÖS »

Ahmet bey,
Erkek tavus kuşu genelde üreme döneminde (yani Nisan-Haziran dönemi) ve tehlikede olduğunu düşündüğünde o "zarif(!!)" sesi çıkarır.

Ben bir köye yerleştiğimden çevrede rahatsız olan veya bunu dile getiren olmadı. Ancak belediye sınırları dahilinde bundan rahatsızlık duyacak olanların şikayeti durumunda sıkıntılar yaşanabilir kanısındayım.

"Gülü seven dikenine katlanır" derler. Tavus kuşunu, özellikle de erkeğini gören herkes bu hayvanlar a hayran kalıyor, ancak o ötüşten sonra kişilerin bakış açıları değişebilir. Aslına bakarsanız bir tavus kuşundan daha fazla gürültü çıkaran ve günlük hayatımız da kanıksadığımız  bir sürü araç gereç var. Ancak bunlar çoğu zaman şikayet konusu olmaz, olsa da ciddiye alınmaz.

Şayet çevrenizde bu konuda bir sıkıntı yaşama olasılığınız var ise, tavus kuşu edinmeden önce durumu iyice değerlendirmenizi tavsiye ederim. Çünkü severek ve heyecanla edineceğiniz bu hayvanları birilerin in şikayeti üzerine elden çıkarmak zorunda kalırsanız mutlaka büyük üzüntüler yaşarsınız. Bu konuya özellikle değinme gereği gördüm, zira bana gelen anaçları ben ,  ilçe belediye sınırları içerisinde ikamet eden eski sahibinin şikayet edilmesi sonrasında , sahiplend im.

Saygılarımla

necmiakyol

• Ziyaretçi
« Yanıtla #51 : Şubat 23, 2011, 08:26:38 ÖS »
necmi bey çok güzel bir çalışma olmuş sağlıkla büyüsünler çok güzeller

Teşekkürler Lütfi Bey,

ahmet bulut

• Ziyaretçi
« Yanıtla #52 : Şubat 23, 2011, 10:29:04 ÖS »
necmi bey   açıklayıcı bilgileri niz  için teşekkürler  demekki  bana   hayal olur  yanı başımız  ev   dolu   ve   kanatlı  besleyen bir tek ben varım  yani   saatli  bomba  gibi  civarda  geziniyor um  inşallah  patlamam

Osman KARAMAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #53 : Şubat 23, 2011, 11:35:05 ÖS »
Necmi bey bu güzel paylaşım için çok teşekkürler.

mustafa salih aksoy

• Ziyaretçi
« Yanıtla #54 : Şubat 24, 2011, 02:16:01 ÖÖ »
Necmi bey paylaşımlarınz için teşekkürler.yenilerini bekliyoru z.

YAVUZ ACAR

• Ziyaretçi
« Yanıtla #55 : Mayıs 21, 2011, 09:09:32 ÖS »
bi resimde benden

emrullah_usta

• Ziyaretçi
« Yanıtla #56 : Mayıs 21, 2011, 09:18:41 ÖS »
yavuzum fotoylamı oynadın yoksa gercek rengımıı

YAVUZ ACAR

• Ziyaretçi
« Yanıtla #57 : Mayıs 30, 2011, 09:38:29 ÖS »
orjinal resmi ustam :)

Emrah ÜRGER

• Ziyaretçi
« Yanıtla #58 : Mayıs 30, 2011, 09:57:13 ÖS »
Çok güzeller inşallah daha da çoğaltırsınız tavuklar bakıyor büyütüyor nede olsa :)

serefoksum

• Ziyaretçi
« Yanıtla #59 : Mayıs 30, 2011, 10:37:59 ÖS »
Muhteşem bir güzellik, insanın doğal terapisi sağlıkla büyütün