Gönderen Konu: Kuluçka Makinesi Yapımı  (Okunma sayısı 10392 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

İbrahim Uzunsoy

• Ziyaretçi
Kuluçka Makinesi Yapımı
« : Mart 09, 2011, 08:47:27 ÖS »
bugün düşündüm taşındım kuluçka makinamı yapmaya başladım arada sizlerle paylaşmak için resimde çekmeyi unutmadım :D
ilk önce 40 litrelik saklama kabının kapağına 8 cm lik bilgisaya r fanını taktım

daha sonra aldığım saklama kabını 2 cm lik straforla kapladım üzerini koli bandıyla bantladım

makinayı ısıtacak lambanın montajını gerçekleştirdim fakat resimdeki 40 wattlık ampul ben 60 wattlık ampul koymayı düşünüyorum

buda en sonki hali deneme aşamalarında fakat daha dijital termostatım gelmedi şimdilik bu kadar makina bitince güncel fotoğrafları koyacağım :)

İyi veya kötü tüm yorumlarınızı bekliyoru m :D[/b][/font]
« Son Düzenleme: Mart 09, 2011, 08:50:11 ÖS Gönderen: İbrahim Uzunsoy »

Kemal_Uygur

• Ziyaretçi
Ynt: Kuluçka Makinesi Yapımı
« Yanıtla #1 : Mart 09, 2011, 08:51:40 ÖS »
Nemi nasıl halletmey i düşünüyorsunuz?

İbrahim Uzunsoy

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Mart 09, 2011, 08:53:11 ÖS »
Nemi nasıl halletmey i düşünüyorsunuz?
ampulun altına bir kap su koymayı düşünüyorum

ERCAN YONCU

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Mart 09, 2011, 08:59:41 ÖS »
Ampül ısı üretmekte iyi ama aynı zamanda ışık ta veriyor.N erde okuduğumu şuan anımsamıyorum ışığın yumurta çıkımında olumsuz etki yarartığı yazılmıştı.Yazıyı bulursam eklerim.R esistans veya buna benzer ısı kaynağı düşün bence.

Salih Gülgün

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Mart 09, 2011, 09:07:01 ÖS »
Buzlu ampül çok ısınır.Plastiği eritme yada deforme etme riski var.Mukav vadan yaptığım civciv çıkım kutusuna şeffaf  60 watt koydum 15 dakika sonra ısıdan mukavva kokmaya başladı.Buzlu ampül ise şeffaf ampüle göre daha çok ısınır tecrübe ile sabittir.

İbrahim Uzunsoy

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Mart 09, 2011, 09:10:50 ÖS »
Ampül ısı üretmekte iyi ama aynı zamanda ışık ta veriyor.N erde okuduğumu şuan anımsamıyorum ışığın yumurta çıkımında olumsuz etki yarartığı yazılmıştı.Yazıyı bulursam eklerim.R esistans veya buna benzer ısı kaynağı düşün bence.
onu bende düşünmüştüm o yüzden aliminyum folyonun biraz daha kalın olanından var onu etrafına sararak bu konuyu çözebilirim  :)
Buzlu ampül çok ısınır.Plastiği eritme yada deforme etme riski var.Mukav vadan yaptığım civciv çıkım kutusuna şeffaf  60 watt koydum 15 dakika sonra ısıdan mukavva kokmaya başladı.Buzlu ampül ise şeffaf ampüle göre daha çok ısınır tecrübe ile sabittir.
buzlu ampul elimde vardı şimdilik onu koydum fakat normal akkor flamanlı lamba ile daha iyi olacağını tahmin etmiştim teşekkürler :)

ahmet bulut

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Mart 09, 2011, 09:21:36 ÖS »
bu  plastik kabı     yalıtmasını sağlama almalısın  çünkü  bu plastik Allah korusun  sakatlık çıkabilir    köpük  takviyesi  yapabilir sin  artı üstüne   alüminyum bantlar  dan kaplarsan  sıkıntı  olmaz   ama bu şekilde      start  verme

yasin aktas

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Mart 09, 2011, 09:55:40 ÖS »

Bu sitede ışığım çıkıma olumlu etkisinde n bahsetmiştik;) olumsuz etkisi yok benim makina 3adet 40w lık ampul ile ısınıyor ve aydınlanıyor.
Fakat saklama kabı kuluçka makinanız için rezistans öneririm ısı ve nem dağılımınada çok dikkat edin.
Ayrıca ampulü folyo ile kaplarsanız plastik duy erir.
Şimdiden başarılar dilerim.

yasin aktas

• Ziyaretçi

İbrahim Uzunsoy

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Mart 09, 2011, 11:27:25 ÖS »

Bu sitede ışığım çıkıma olumlu etkisinde n bahsetmiştik;) olumsuz etkisi yok benim makina 3adet 40w lık ampul ile ısınıyor ve aydınlanıyor.
Fakat saklama kabı kuluçka makinanız için rezistans öneririm ısı ve nem dağılımınada çok dikkat edin.
Ayrıca ampulü folyo ile kaplarsanız plastik duy erir.
Şimdiden başarılar dilerim.

biraz önce kontrol ettim nem güzel ısıda problem var çabuk ısınmıyor kap acaba 1 lamba dahamı bağlasam  :-\

ensari_culum

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Mart 09, 2011, 11:39:26 ÖS »
buna benzer bir makinada ben yaptım. 2 adet 40 watt lık ampul tam istediğim ısıyı sağlıyor.

yasin aktas

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Mart 10, 2011, 12:01:14 ÖÖ »
çabuk ısınmaması sorun değil, istenilen ayarda ne kadar kalıyor? termostad elektriği kesince ısı kaç derece yükseliyor ve alçalıyor bu önemli.

İbrahim Uzunsoy

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Mart 10, 2011, 08:41:03 ÖS »
çabuk ısınmaması sorun değil, istenilen ayarda ne kadar kalıyor? termostad elektriği kesince ısı kaç derece yükseliyor ve alçalıyor bu önemli.
5dk anca duruyor çabuk soğuyor o yüzden bende etrafına bir kat strafor daha koyucam

yasin aktas

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Mart 10, 2011, 08:59:22 ÖS »
5dk aynı ısıda durması uzun süre, benim makinam 2dk içinde tekrar çalışmaya başlıyor.
peki termostat elektriği kesince ısı ne kadar yükseliyor?

İbrahim Uzunsoy

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Mart 10, 2011, 09:05:48 ÖS »
5dk aynı ısıda durması uzun süre, benim makinam 2dk içinde tekrar çalışmaya başlıyor.
peki termostat elektriği kesince ısı ne kadar yükseliyor?
termostat elektriği kesince ısı yükselmiyor düşmeye başlıyor fan sürekli çalışıyor onun zararı olurmu acaba  :-\

ERCAN YONCU

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Mart 10, 2011, 09:20:46 ÖS »
İbrahim bey  ısının eşit şekilde dağılması için sürekli çalışması gerek..Za ten şuan kullandığım mix-9 nun fanıda sürekli çalışıyor.

İbrahim Uzunsoy

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Mart 10, 2011, 09:23:25 ÖS »
İbrahim bey  ısının eşit şekilde dağılması için sürekli çalışması gerek..Za ten şuan kullandığım mix-9 nun fanıda sürekli çalışıyor.
hmm evet haklısınız yaptığım denemeler sonucunda ısı eşit şekilde dağılıyor

İbrahim Uzunsoy

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Mart 15, 2011, 10:30:56 ÖS »
en yeni resimler yine hüsrana uğradım 12 günden beri dijital termostat bekliyoru m elektroni kçi sağolsun daha sipariş bile vermemiş bende gittim normal termostat aldım birde üzerine yemediğim laf kalmadı elektroni kçiyle bayağı bir söyleştik nese elimdeki imkanları değerlendirerek birşeyler yapmaya çalıştım dijital derece kalibrasy onlu fiyatı 23 tl 20 tl ye aldım  ;D yanındaki analog termostat 4 tl ye aldım sağolsun bir abimiz vasıtasıyla birde onlara güzel bir kutu yaptım birde anahtar koydum cillop gibi oldu ;D

resimleri karanlıkta tavan arasında çektim biraz kötü kusura bakmayın :)

2 adet 28x16cm çıtalardan dikdörtgen yapımı altınada tel aldım yumurtala rı koymak için bir elimde şarjlı bir elimde telefon ;D

İbrahim Uzunsoy

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : Mart 15, 2011, 10:33:05 ÖS »
aynı ölçülerde 16x28cm 2 adet dikdörtgen yaptım yarın kısmetse alt kısmına telleri vidalıyacağım  ;Diyi veya kötü yorumlarınızı fikirleri nizi bekliyoru m
« Son Düzenleme: Mart 15, 2011, 11:06:40 ÖS Gönderen: İbrahim Uzunsoy »

İbrahim Uzunsoy

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : Mart 16, 2011, 07:29:50 ÖS »
bugünkü çalışmalarım yorum yapılmıyor ama ben yinede paylaşmak istedim belki bir kişiye faydamız olur fikir olur dedim paylaştım

çevirmenin demirini taktım

2. bölümüde vidaladım

yumurtala rı koymak içinde birbirine geçmeli çıtalardan buldum kısmetse onlardan koyacağım
« Son Düzenleme: Mart 16, 2011, 07:30:21 ÖS Gönderen: İbrahim Uzunsoy »

ensari_culum

• Ziyaretçi
« Yanıtla #20 : Mart 17, 2011, 12:00:20 ÖÖ »
ibrahim bey benim ilk makinada tablaları aynı böyle yerleştirmiştim ama vidalar gevşemeye başladı. yani çok sağlıklı bir bağlantı yöntemi değil

yasin aktas

• Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : Mart 17, 2011, 10:26:22 ÖÖ »
ibrahim bey benim ilk makinada tablaları aynı böyle yerleştirmiştim ama vidalar gevşemeye başladı. yani çok sağlıklı bir bağlantı yöntemi değil

Katılıyorum, banada sorun olur gibi geldi.
Bence çevirme demirine, kırmızı dairenin içinde gösterdiğim şekilde kaynak yaptırın. Tahta çerçeveyide o parçalara tutturun.

ensari_culum

• Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : Mart 17, 2011, 03:45:09 ÖS »
bence straforu makinenin içine değilde dışına yapsanız daha iyi olur.

İbrahim Uzunsoy

• Ziyaretçi
« Yanıtla #23 : Mart 17, 2011, 05:03:54 ÖS »
alimünyumun altında 5 numara klemens içi var gevşeme yapmaz sanırım tam emin değilim ama  :-\
« Son Düzenleme: Mart 17, 2011, 05:05:01 ÖS Gönderen: İbrahim Uzunsoy »

İbrahim Uzunsoy

• Ziyaretçi
« Yanıtla #24 : Mart 23, 2011, 10:32:04 ÖS »
Termostatım geldi emko esm 3710 bağlantısını yaparken bir foto aldım sizlerle paylaşmak istedim

Bağlantıyı bitirdim ve çalıştırdım gayet güzel 37.5 derecede devreye giriyor 37.7 derecede devreden çıkıyor

İbrahim Uzunsoy

• Ziyaretçi
« Yanıtla #25 : Mart 23, 2011, 10:33:48 ÖS »
kuluçka makinası bitti sayılır bir kaç deneme yaptım gayet güzel bir tek yumurtala rı koyacağım viyol kaldı onuda yarın yapacağım kısmetse

« Son Düzenleme: Mart 23, 2011, 10:35:19 ÖS Gönderen: İbrahim Uzunsoy »

İbrahim Uzunsoy

• Ziyaretçi
« Yanıtla #26 : Mart 23, 2011, 10:37:25 ÖS »
çevirme işlemi için otomatik düşünüyordum fakat şimdilik manuel olsun dedim ileriye doğru makinayı buzdolabına çevirmeyi düşünüyorum  ;D

İbrahim Uzunsoy

• Ziyaretçi
« Yanıtla #27 : Mart 23, 2011, 10:42:37 ÖS »
birde havalandırma deliği böyle 2 tane delik var yeterlimi acaba   :-\

ismail aydoğdu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #28 : Mart 24, 2011, 10:35:15 ÖS »
başarı dilerim.
« Son Düzenleme: Mart 24, 2011, 10:36:09 ÖS Gönderen: ismail aydoğdu »

İbrahim Uzunsoy

• Ziyaretçi
« Yanıtla #29 : Mart 24, 2011, 10:37:11 ÖS »
bugün yumarta viyolü yaptım el emeği göz nuru o kadar çok uğraştırdıki sonuçta güzel birşey elde edebildim ;D
ve resimler ;D

sökmesi kolaydı ama takması baya bir zor oldu :)

ve makinam bitti ;Dkısmetse ilk denemeyi yakın zamanda yapacağım ;D

herkezden iyi veya kötü yorum bekliyoru m :-\

İbrahim Uzunsoy

• Ziyaretçi
« Yanıtla #30 : Mart 24, 2011, 10:39:08 ÖS »

MUSTAFA ALACA

• Ziyaretçi
« Yanıtla #31 : Mart 24, 2011, 11:00:21 ÖS »
makinanız hayırlı olsun..şimdiden bıldırcın yumurtala rına ve keklik yumurtala rına göre de tabla hazırlamanız ve çıkım anında yumurtala rı neyin içine alacağınız, çıkım sırasında suyun nerede olacağına hazırlık yapmanızı tavsiye ederim.

İbrahim Uzunsoy

• Ziyaretçi
« Yanıtla #32 : Mart 24, 2011, 11:13:21 ÖS »
makinanız hayırlı olsun..şimdiden bıldırcın yumurtala rına ve keklik yumurtala rına göre de tabla hazırlamanız ve çıkım anında yumurtala rı neyin içine alacağınız, çıkım sırasında suyun nerede olacağına hazırlık yapmanızı tavsiye ederim.
Teşekkür ederim:)çıkım sırasında suyu almayı düşünüyorum yada üzerine tel koyarım. çıkan yumurtala r içinde ufak bir ısıtmalı kafes yaptım ama fotoğrafını çekemedim en kısa zamanda çekip yüklerim:)bıldırcın keklik için ayrı bir tabla ayarlıcam :)tekrar teşekkür ederim :)
« Son Düzenleme: Mart 24, 2011, 11:18:10 ÖS Gönderen: İbrahim Uzunsoy »

yasin aktas

• Ziyaretçi
« Yanıtla #33 : Mart 24, 2011, 11:40:27 ÖS »
çıkımda suyu almak mı? :o

İbrahim Uzunsoy

• Ziyaretçi
« Yanıtla #34 : Mart 24, 2011, 11:41:41 ÖS »
bilgim yok bu konuda o yüzden böyle düşündüm ;D

ERTAN SARIBAYRAKDAROĞLU

• Ziyaretçi
« Yanıtla #35 : Mart 24, 2011, 11:47:53 ÖS »
Güzel bir çalışma olmuş.

yasin aktas

• Ziyaretçi
« Yanıtla #36 : Mart 24, 2011, 11:52:52 ÖS »

Çıkım için en önemli iki etken yeterli ısı ve yeterli nemdir.
Nemi ölçebiliyormusunuz? Öncelikle nem ölçer (higrometr e) temin edin veya kendiniz yapın. Gerisini yazarız, sindire sindire okuyup uygularsınız ;)
http://www.kulucka.net/index.php?topic=1295.15
« Son Düzenleme: Mart 24, 2011, 11:54:06 ÖS Gönderen: Yasin AKTAŞ »

İbrahim Uzunsoy

• Ziyaretçi
« Yanıtla #37 : Mart 25, 2011, 05:52:18 ÖS »

Çıkım için en önemli iki etken yeterli ısı ve yeterli nemdir.
Nemi ölçebiliyormusunuz? Öncelikle nem ölçer (higrometr e) temin edin veya kendiniz yapın. Gerisini yazarız, sindire sindire okuyup uygularsınız ;)

nemi ölçemiyorum teşekkür ederim  ;D

ERTAN SARIBAYRAKDAROĞLU

• Ziyaretçi
« Yanıtla #38 : Mart 25, 2011, 07:03:37 ÖS »
Ibrahim,  Konu başlıklarında Aydın Ay arat. Islak nem termometr e ile nem kontrolünü yapabilir sin. En fazla 10 tl .

yasin aktas

• Ziyaretçi
« Yanıtla #39 : Mart 25, 2011, 08:44:22 ÖS »
aratmaya gerek yok, ben bulşdum :)

İbrahim Uzunsoy

• Ziyaretçi
« Yanıtla #40 : Mart 25, 2011, 10:16:03 ÖS »
Ibrahim,  Konu başlıklarında Aydın Ay arat. Islak nem termometr e ile nem kontrolünü yapabilir sin. En fazla 10 tl .
çok teşekkür ederim abi :)
aratmaya gerek yok, ben bulşdum :)
eyvallah teşekkür ederim :)
Akvaryumd aki ıslak termometr eyi aldım
Kuru termometr e 38 ıslak termometr e 45 i gösteriyor sizce uygunmudu r :)
« Son Düzenleme: Mart 25, 2011, 10:17:06 ÖS Gönderen: İbrahim Uzunsoy »

yasin aktas

• Ziyaretçi
« Yanıtla #41 : Mart 25, 2011, 10:38:27 ÖS »
Fiziksel olarak bu mümkün değil :) Birkere ıslak olan, sıcak olandan herzaman daha az olmalı :)
Ayrıca akvaryum termometr esi 45 dereceye kadar gösteriyor mu eminmisin iz?
Attığım linkteki son tabloya bakın, örneğin sıcaklık 38 derece iken, ıslak nem termometr esi 30 derece ise nem %56 olur.
« Son Düzenleme: Mart 25, 2011, 10:42:22 ÖS Gönderen: Yasin AKTAŞ »

İbrahim Uzunsoy

• Ziyaretçi
« Yanıtla #42 : Mart 26, 2011, 12:03:28 ÖÖ »
Fiziksel olarak bu mümkün değil :) Birkere ıslak olan, sıcak olandan herzaman daha az olmalı :)
Attığım linkteki son tabloya bakın, örneğin sıcaklık 38 derece iken, ıslak nem termometr esi 30 derece ise nem %56 olur.
valla bilmiyoru m ben akvaryumu n içinden aldığım termometr eyle denedim 50 dereceye kadar ölçüyor isterseni z yarın fotosunu çekip koyabilir im  :-\

yasin aktas

• Ziyaretçi
« Yanıtla #43 : Mart 26, 2011, 01:27:13 ÖÖ »
Şöyle yapalım birbirini n aynı ısı değerini gösteren 2 termometr e al. Islak nem termometr esini kendin yap.
Fikir vermesi açısından benim yaptığımı göstreyim.

İbrahim Uzunsoy

• Ziyaretçi
« Yanıtla #44 : Mart 26, 2011, 06:02:05 ÖS »
Şöyle yapalım birbirini n aynı ısı değerini gösteren 2 termometr e al. Islak nem termometr esini kendin yap.

hmm tamam aynısını bende yapayım teşekkürler sonucu yazıcam :)

resul_ayekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #45 : Mart 26, 2011, 08:31:36 ÖS »
valla bilmiyoru m ben akvaryumu n içinden aldığım termometr eyle denedim 50 dereceye kadar ölçüyor isterseni z yarın fotosunu çekip koyabilir im  :-\
güzel olmuş eline sağlık
peki o ufak şişenin içinde su konuluyor mu bi yerde öle okumuştum resimden de tam anlaşılmıyor.

yasin aktas

• Ziyaretçi
« Yanıtla #46 : Mart 28, 2011, 09:29:23 ÖÖ »
Evet Resul Abi su konulunca ıslak termometr e oluyor, bazen suyu bitiyor ozaman diğeriyle aynı ısıyı ölçüyor kuru termometr e oluyor :)

İsmail YAŞAR

• Ziyaretçi
« Yanıtla #47 : Mart 28, 2011, 11:13:39 ÖÖ »
Yasin Bey;

Benim düşünce ikinci bir ampul koymanız, bu ampul patlar ise ikinci idare eder,

yasin aktas

• Ziyaretçi
« Yanıtla #48 : Mart 28, 2011, 11:50:11 ÖÖ »
Yasin Bey;

Benim düşünce ikinci bir ampul koymanız, bu ampul patlar ise ikinci idare eder,

:) İsmail Bey teşekkür ederim yalnız makinayı yapan İbrahim Uzunsoy ben sadece elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum.
2 ampul fikrinize de sonuna kadar katılıyorum, 50w 1 tane olacağına 2 adet 25 w çok daha mantıklı olur.
Ben olsam silikon rezistans alıp döşerim, ısı dağılımı daha güzel olur.

İbrahim Uzunsoy

• Ziyaretçi
« Yanıtla #49 : Mart 28, 2011, 09:19:46 ÖS »

abi termometr e olayına gerek kalmadı bir arkadaş akrabasından aldığı nem ölçme cihazını 15 gün için bana verdi şuanlık problem yok nem 37.6derec ede 65 oluyor  :)