Gönderen Konu: DUBLEKS KULUÇKA MAKİNESİ YAPIMI  (Okunma sayısı 10379 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hüseyin-desti

• Ziyaretçi
DUBLEKS KULUÇKA MAKİNESİ YAPIMI
« : Şubat 09, 2011, 02:25:31 ÖS »
MERHABA ABİLERİM KENDİ ÇAPIMDA Bİ KULUÇKA MAKİNESİ YAPIYORUM, SİZDE DEGERLİ FİKİRLERİNİZİ ESİRGEMESSENİZ MEMNUN OLURUM . MESELA HAVALANDI RMA TEMİZ HAVAYI EN ALT BÖLÜMDEN Bİ FANLA ALIYORUM LAMBALAR DA ALT TA PİS HAVA İÇİN ÜSTE SİGARA BÜYÜKLÜGÜNDE 4 ADET DELİK DELDİM YETERLİ OLURMU ?
« Son Düzenleme: Şubat 09, 2011, 02:27:28 ÖS Gönderen: hüseyin-desti »

ahmet bulut

• Ziyaretçi
Ynt: DUBLEKS KULUÇKA MAKİNESİ YAPIMI
« Yanıtla #1 : Şubat 09, 2011, 02:54:01 ÖS »
hayırlı olsun makinanız  benim gözüme ilk takılan  en alt rafın  ampullere çok yakın olduğu

Yılmaz Yavuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Şubat 09, 2011, 02:57:02 ÖS »
Hüseyin bey, ısı ve nem dağılımında baya bir zorluk çekeceksiniz gibime geliyor. Fan iki tane kullanmanız lazım, birini aşağıdaki ısı kaynaklarının dibine diğerini de yukarıdaki ısı kaynağının dibine monte etmelisin iz. Fanları ve ısıtıcıları tek bir düğmeden kontrol edebilmel isiniz. Şu yüzden, içerideki dereceyi veya yumurtala rı kontrol etmek için kapağı açtığınızda içerideki nem ve ısının anında dışarıya kaçmaması için fanları ve ısıtıcıyı kapatıp kapağı açmanız lazım.

mevlut ısık

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Şubat 09, 2011, 03:14:10 ÖS »
tasarım gercekten de cok güzel  ama benim gördüğüm bazı eksiklikl er ve yanlışlıklar var bana göre
1)En alttaki kata lambalar cok yakın bence oraya dereceyi koy ve dene kac derece olduğuna
2)O fan yetersiz kalacaktır şöyle düşün aşağıda ısı var nem var ama yukarıya onu kim cıkartacak yani mal var ama nakliyeci yok ordaki ısıyı ve nemi yukarı cıkatman gerekiyor ve yukarı cıkarttığın ısıyı ve nemi eşit bir şekilde yumurtala ra dağıtman gerekiyor mantığın şu olmalı her yumurta ayrı ayrı temiz havayı görmesi gerekiyor ve o büyüklükdeki bir makinada3-4 tane hava tahliyesi deiği bence az ama cevirme sistemin gercekden de cok güzel olmuş tezgagın fealn cok hoş görünüyor

mevlut ısık

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Şubat 09, 2011, 03:15:55 ÖS »
beni sakın yanlış anlama ben muhalefet etmedim sadece gördüğüm eksiklikl eri ve yanlışları yazdım eğer tam verim alman gerekiyor sa bunları yapman lazım ;D ;D

sinaninci1

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Şubat 09, 2011, 06:32:44 ÖS »
şu anki degerler

sepet 1 :37,8 C
sepet 2 :37,4 C
sepet 3 : 37,0 C
sepet 4 :36,8 C

Bu değerler aşağıdan yukarımı yoksa yukarıdan aşağımı, tahminim aşağıdan yukarı yukarıyada fan koymanızı tavsiye ederim

ahmet yıldırım

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Şubat 09, 2011, 06:34:03 ÖS »
sinan abiye katılıyorm ordakı serum torbası nedir acaba

sinaninci1

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Şubat 09, 2011, 06:50:48 ÖS »
Hüseyin bende arıyortum bula bilirsem alacağım, bu turbo elektirik sobaları var onların fanları, bizim cem ertan makinasında kullandı, çok hoşuma gitti önden havayı emiyor, aşağıya veya yukarıya bağlama şekline göre üflüyor, nem cihazını da yanına bağladı sıcak hava nem hepsini toplayıp üflüyor nem ve sıcaklık eşit dağılıyor bulabilir sen ondan kullan fan olarak bak resmini ekliyorum
« Son Düzenleme: Şubat 09, 2011, 06:51:48 ÖS Gönderen: sinaninci1 »

sinaninci1

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Şubat 09, 2011, 07:14:20 ÖS »
Aşağı iki lamba arasına tak yukarı doğru üflesin, eğer tarif edecegimi yapa bilirsen harika olur, makinan geniş o fanı bağladıktan sonra, üfleme yerine aşağıdan yukarı bir kanal yapacaksı kanala üfliyecek, yukarıdan geniş bir ağızdan çıkş yapacak, bir çizim yaptım ama ne kadar anlaşılır oldu bilmiyoru m

EMRAH AYDIN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Şubat 09, 2011, 08:01:41 ÖS »
 radyan fan da koyabılırsınız bu da sınan abının dedıgı gıbı havayı onden toplayıp üflüyor.  buzdolabı tamırcılerınden bulabılırsın. kola. bira dolapların dan falan cıkıyor. buda benım makınadakının resmi.

TALİP HIZAL

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Şubat 09, 2011, 10:04:06 ÖS »
 hüseyin bey hayırlı olsun güzel olmuş hayırlı bol çıkımlar diliyorum
birde hatırlatmak istediğim konu var gerçi son bikaç iletinizd e düzeltmişsiniz ama aklınızda bulunması ve bu yazıları okuyan yeni arkadaşların bilgilenm esi amacı ile belirteyi m yazılarımızı küçük harflerle yazıyoruz zira büyük harf nette bağırmak anlamına geliyor  ;)

mustafa salih aksoy

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Şubat 10, 2011, 02:15:00 ÖÖ »
Hüseyinbey sinan beyin çizdiği resim deki gibi kanallı motor ise radyal fan kullanırsan olur.

ismail aydoğdu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Şubat 10, 2011, 05:25:56 ÖÖ »
aslında fan aramanıza gerek yok.
dağıttığınız o buzdolabının kendi fanı mevcuttur . bence o fanı kullanın.
zaten o fan buzdolabındayken gerekli olan soğuk hava çevrimini sağlamak içindir.
ve o dolabın üst ve alt bölümü için yeterlidi r.siz sadece alt bölme için kullanaca ksınız.yeterli olur.

bir de alt bölmenin tavanında delikler var o delikleri kapatmanız lazım.aksi takdirde oradan üst bülmeye hava kaçağı olacaktır.orası üst bölmeye açılan bir hava kanalıdır. başarılar dilerim.
« Son Düzenleme: Şubat 10, 2011, 05:29:56 ÖÖ Gönderen: ismail aydoğdu »

mevlut ısık

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Şubat 10, 2011, 08:49:51 ÖÖ »
abi birde dikkat et fan direk yumurtanın üstene üflemesin kurutursu n yumurtayı ;D ;D

mevlut ısık

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Şubat 10, 2011, 08:55:28 ÖÖ »
tam olarak bilmiyoru m ama fanın pervanele rine bakarak anlayabil irsin havayı dağıtıyormu cekiyorum u yada calıştır bak üflüyoumu

EMRAH AYDIN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Şubat 12, 2011, 04:06:54 ÖS »
hüseyin fan takacaksa n pis hava cıkışı için delikleri küçük del benim makınada kursun kalem kalınlığında 4 tane delık var ama pis hava çıkışı değil temiz hava girişi için. yani fan dolabın içine üflüyor.

mevlut ısık

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Şubat 12, 2011, 06:30:29 ÖS »
fanı nerden buldun ya banada lazım ;D ;D

mevlut ısık

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Şubat 12, 2011, 06:36:25 ÖS »
şimdi bence şöyle düşün hava girişini aşağıdan yap tahliye yukardan olur hava yukarı tarafda yogunlaşacağı için ama yukardaki delikleri n büyüklüğünü makinanın büyüklüğü belirler makinayı calıştır sigara yak bir tane dumanıyla kontrol et havayı aşağıdan cekiyormu cekiyorsa ne cok hızlımı yavaşmı cekiyor birde yukardaki delikleri kontrol et hava cıkıyormu die

mevlut ısık

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : Şubat 12, 2011, 07:09:02 ÖS »
hadi kolay gelsin

tolga uçar

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : Şubat 13, 2011, 12:08:41 ÖÖ »
Hüseyin bey makinanız tamamen  bittiğinde birde kaça malolduğunu yazarsanız bızde fikir edinmiş oluruz .kolaygel sin.....

mustafa salih aksoy

• Ziyaretçi
« Yanıtla #20 : Şubat 13, 2011, 04:42:54 ÖÖ »
fanı nerden buldun ya banada lazım ;D ;D
mevlüt bey bende ofanlarda n var ben elektirkl i evaletler i yetkili servisliği yapıyorum .

mesut serter

• Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : Şubat 19, 2011, 05:13:49 ÖS »
hüseyin kardeş o radyal fanın önüne senin buzdolabının arka kısmını kaplayaca k bi saç levha koy fan aşağıya üfleyecekya
onun önünü kapat kenarlarınıda silikonla .Yukardan aldığı havayı tam aşağıya gönder taki su kabının üstüne gelsin hava bu
şekilde hem nemi istediğin kadar arttırabilirsin hemde havayı yukardan alıp yumurtala rın arkaşından  oraya koyduğumuz
 levhanın arkasından  tam aşağıya gönderir ve bu şekilde tam sirkilola syon sağlanmış olursunki makinanın her yerinde
derece aynı olur.Aynı makinayı bende yaptım. bu anlattığım ve yaptığım eski alman malı olan makinamda bu şekildeydi.

sinaninci1

• Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : Mart 09, 2011, 01:11:03 ÖS »
Hüseyin makine çok güzel oluyo,r bende aynı fanı kullandım, istersen cehenem odası yapabilir sin, fanın bağlı bulunduğu yerde hazır kanal var, havayı taşıman için tenekecid e üzerine bir kapak yaptınmı, havayı direk aşağı taşırsın, takıldığın bir konu oldumu ara yardımcı olurum

fatih_erturk

• Ziyaretçi
« Yanıtla #23 : Mart 09, 2011, 01:21:41 ÖS »
Hayırlı olsun, güzel olmuş, şimdiden %100 lük verim almanı dilerim.

sinaninci1

• Ziyaretçi
« Yanıtla #24 : Mart 17, 2011, 01:41:47 ÖS »
Hüseyin aliminyum köşebent kullanman isabetli bir karar, makinan güzel olmuş, fanın ucuna bağladığın uzatma kısa olmuş, onu en alt rafın izasına kadar indir, yere çarpıp yukarı doğru çevirsin sürkülasyonu, yumurtala ra üflemesin, sobacıya galvenizl i saçtan yaptıra bilirsin
« Son Düzenleme: Mart 17, 2011, 01:42:55 ÖS Gönderen: sinaninci1 »

Ayhan Tan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #25 : Mart 23, 2011, 03:48:08 ÖÖ »
üfleme yere vurursa çıkım zamanı en alt rafdaki yumurtada n çıkacak ve çıkmış yumurtala rı etkilezme zmi acaba

Ayhan Tan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #26 : Mart 25, 2011, 11:26:22 ÖÖ »
kardeş makinanın son hali çok güzel olmuş inşallah çok iyi sağlıklı çıkımlar alırsın
dediğim gibi ben kola dolabından düşünüyorum makinayı ısı dağılımını ve hava sirkülasyonunu böyle resimdeki gibi düşünüyorum

« Son Düzenleme: Mart 25, 2011, 11:28:02 ÖÖ Gönderen: Ayhan Tan »

Ayhan Tan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #27 : Mart 25, 2011, 01:21:29 ÖS »
sinan abi bu işin piri fakat aklıma takılan yukardaki ni aşağı kadar aşağınadikinide yukarı doğru kanal bir borudan hava geçerse sirkülasyona faydası olurmu yani hava akımı sadece bu takılacak aparatda dönüş olucak hava biryere bir de tavana çarpıcak
buz dolabına benzeyen profosyen el makinalar da sirkülasyon nasıl yapılıyor

sinaninci1

• Ziyaretçi
« Yanıtla #28 : Mart 25, 2011, 02:34:30 ÖS »
Ben daha piri olacak kadar olamadım daha,  burda ne arkadaşlar var, bu işte öteki tarafa geçmişler ;D ;D
Resimde yaptığım gibi kanal yaparsan, fanı yumurtala rın üstüne üflettirip yumurtala rı kurutmamış olursun,  rafları yatışını resimdeki gibi öne arkaya yapacaksa n fanı arkaya bağlamanı tavsiye ederim, yana bağlarsan çalışmanı enğeller
« Son Düzenleme: Mart 25, 2011, 02:35:22 ÖS Gönderen: sinaninci1 »

Ayhan Tan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #29 : Mart 25, 2011, 03:11:30 ÖS »
sinan abi hava akışı sadece kanalların içinde döngü olmıycakmı orta kısımda sirkilasy on nasıl olucak

sinaninci1

• Ziyaretçi
« Yanıtla #30 : Mart 25, 2011, 04:06:32 ÖS »
sadece ben bir fan kullanıyorum aşağıda fan yok, aşağıda kanalın ağzı açık tabana çarpan hava dağılarak yükseliyor ve yukarıda bıraktığım fanın karşısındaki aralıktan cehennem odasına giriyor resimde izah ettim inşallah anlaşılır olmuştur

sinaninci1

• Ziyaretçi
« Yanıtla #31 : Mart 25, 2011, 04:19:45 ÖS »
Ben denemedim ama bir kuluçka makinasında buna benzer bir şey yapmışlardı,
kanalın çıkış ağzını kapatım ön kısmına kanallar açılarak havanın heryerden çıkmasını sağlamak nasıl bir sonuç verir tam bilmiyoru m, mini buzdolapl arında buna ihtiyacınız yok ama büyüklerde ısının eşit olası için bu şekilse yapıla bilir 
« Son Düzenleme: Mart 25, 2011, 04:25:57 ÖS Gönderen: sinaninci1 »

Osman KARAMAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #32 : Mart 25, 2011, 09:47:00 ÖS »
Hüseyin bey makinanız çok güzel olmuş. İnşallah çıkım sonuçlarıda öyle olur.

Ayhan Tan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #33 : Mart 26, 2011, 04:06:47 ÖS »
alıntı http://www.kulucka.net/index.php?topic=1913.0

sirkülasyon için kuluçka.net de prof makina yayınlamışlar aklıma yattı bence yapanlara da tavsiye ederimraf ların arkasındaki fan üflemeyi yumurtala ra yapmıyor hava çekimi yaparak hava yatay olarak döngü oluşturuyor fan dönüş devri yavaş olacak içerde tatlı bir esinti

« Son Düzenleme: Mart 26, 2011, 04:13:23 ÖS Gönderen: Ayhan Tan »

Ayhan Tan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #34 : Mart 26, 2011, 06:35:24 ÖS »
eskiden dükkanlarda asılı oluyorduy a serinleti ci olarak hız kontrol devereler i bile var bende 1 tane var makinada kullanıcam
kuluçka makinamda parçalar hazır tek eksik kola dolabı ve sepet
sepet hazır diyebilir iz hüsyin kardeş yardımcı olucak sağ olsun