Gönderen Konu: Newcastle hastalığı (yalancı veba)  (Okunma sayısı 7920 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Omer_Kilicoglu

 • Ziyaretçi
Newcastle hastalığı (yalancı veba)
« : Ocak 29, 2011, 12:32:53 ÖS »
Newcastle Hastalığı
Bir virüs hastalığıdır. Bir çok kuşlarda görülen bu hastalık kendisini iştahsızlık, ateş, solunum güçlüğü, sulu ishal, başın ters dönmesi, göz kapakları iltihabı, uçamama ve denge kaybı gibi belirtile rle gösterir. Hemen arkasından kramplar, kendi çevresinde dönme ve nihayetin de ölüm gelir. Virüs; çiğ yumurta kabuğu veya serçe dışkısı ile kafese gelebilir . Bu hastalık birkaç gün içinde kafesteki tüm kuşların ölümüne neden olabilir. Hastalığın kesinleşmiş bir tedavisi yoktur. Bu hastalığa karşı, senede 2 defa aşı (ağızdan içirilerek) yapılmalıdır. Aşı için, lütfen veteriner hekiminiz den veya veteriner klinikler imizden bilgi alınız.

Başta papağanlar olmak üzere bir çok evcil kuşta bulunabil en bir cins bakteri insanlara geçerek ateşli bir solunum yolları enfeksiyo nuna neden olmaktadır.

Tıp dilinde psittakoz adıyla bilinen hastalık insanlara daha çok papağan ve benzeri kuşlardan bulaştığı için halk arasında papağan hastalığı ismiyle tanınır. Hastalık, daha seyrek olarak güvercin, tavuk, hindi, ördek... gibi başka kuş ve kümes hayvanlarından da geçebilir.

Papağan hastalığının özellikle son 20 yılda daha fazla görülür olması, bir yandan papağan ve benzeri kuşların giderek daha çok beslenmes ine ve hastalığın daha iyi bilinmesi ne, diğer yandan da tanı olanaklarının kolaylaşmasına bağlanmaktadır.

ÇOK KOLAY BULAŞIYOR
Hastalık etkeni olan bakteri, kuşların burun salgılarında, doku ve tüylerinde bulunur, ama mikrop taşıyan kuşlarda her zaman belirgin bir hastalık durumuna da rastlanma z. Bazı kuşlar daha keyifsiz, iştahsız ve uykuya meyilli olabilirl er. Hastalık, insanlara hemen daima havaya karışan bakterile rin solunmasıyla bulaşır. Kuşların gagalama ve ısırıklarına bağlı bulaşma son derece nadirdir. Hastalığın bulaşması için kuşlarla uzun süreli temas etmiş olmak şart değildir. Mikrop taşıyan kuşların bulunduğu ortamlard a birkaç dakika kalmak bile bulaşma için yeterlidi r. İnsanlardaki hastalığın ağırlığı, temasın süresi ve yakınlığı ile ilgili değildir, ama hastalık belirtisi gösteren kuşların daha fazla mikrop saçtıkları da bilinmekt edir. Kümes ürünlerinin yenmesiyl e bulaşma olmaz.

ATEŞ VE ÖKSÜRÜKLE BAŞLIYOR
Üst solunum yollarından vücudumuza giren mikrop kan yoluyla tüm dokulara yayılır ve en çok da akciğer, karaciğer ve dalakta yerleşir. Papağan hastalığı çok farklı tablolard a karşımıza çıkabilmektedir. 7-14 günlük bir kuluçka dönemini takiben aniden titremele r ve 40 dereceyi geçen yüksek ateşle başlayabileceği gibi, 3-4 günlük sürelerde yavaş yavaş yükselen bir ateşle de ortaya çıkabilir.

Birçok hastada kuru bir öksürük vardır, bazıları da zaman zaman kanlı da olabilen balgam çıkarabilirler. Bazen göğüs ağrısı ön plandadır ve daha ziyade derin nefes alırken, öksürürken bıçak batar tarzda bir ağrıdır. Hastalığın yaygın olduğu durumlard a nefes darlığı ve dudaklard a morarma da olabilir. Baş ağrısı sık görülür. Bazen de, boğaz ağrısı, boyun lenf bezlerini n şişmesi gibi üst solunum yollarına ait belirtile r olabilir. Her dört hastanın birinde burun kanaması ve gözlerde ışığa aşırı duyarlılık vardır.

Hastalar yaygın kas ağrıları ve spazmlarından da şikayetçi olabilirl er. Bu belirtile re ense ve sırtta daha sık rastlandığından ateşli hastalard a menenjitl e karıştırılabilir. Bazı hastalard a ise uykusuzlu k, depresyon, huzursuzl uk gibi sinir sistemi belirtile ri de ortaya çıkabilir. Karın ağrısı, bulantı, kusma, ishal gibi sindirim sistemi belirtile rine rastlanab ilir. Psittakoz için tipik bulgulard an biri de hastaların % 70 kadarında görülen dalak büyümesidir. Karaciğer de ağrı yapmadan büyümüş olabilir. Ayrıca, yüksek ateşe rağmen nabzın o kadar hızlı olmaması da tipik bulgulard an sayılabilir.

TEDAVİSİ VAR
Papağan hastalığı, tetrasikl in sınıfı antibiyot iklere çok iyi cevap verir. Tedavi, ateş düştükten ve hastalık belirtile ri kaybolduk tan sonra daha 7-14 gün sürdürülmelidir. Tetrasikl ine alerjisi olanlara eritromis in verilebil ir

Görülen hastalıklarFungal (mantar) hastalıklarında, derilerin in rengi koyulaşır, karaciğer hastalıklarında ise mukozaların rengi sarıya döner. Yanıklarda siyah renk oluşumu gözlenir. Derinin bakterile rle ilgili hastalıkları, çoğunlukla, "Scale rot" adlandırılır veya "Kabarcıkla ilgili dermatit" olarak isimlendi rillir. Başta derinin kabartılarına neden olur ve ilerledikçe derinin kahvereng i-siyah renk almasına yol açar. En önemli nedenleri, ortamın hijyeni ve fazla nemli olmasıdır. Bu hastalık tehlikeli dir ve ölümcül olabilir.Ağır parazit enfestasy onları, sindirim sistemi hastalıkları veya kabızlık, kötü beslenme ve diğer kronik hastalıklar, koyu kahvereng i renk veya renkte neredeyse siyah-hardal sarısı karışımı rengi almasına sebep olabilir. Ayrıca, stres faktörleri de renk değişimlerine neden olur.Renal hastalıklar iguanalar da çok tehlikeli dir, ölümcül sonuçlar doğurabilir. İguanalarda renal hastalıkları teşhis etmek zordur, çünkü ürogenital anatomisi diğer evcil hayvanlar dan farklıdır. Bu yüzden, anatomile rini iyi bilmek gerekir. Beslenme sırasında, erkek iguananın seksüel segmenti şişmiş ve pembemsi görülebilir. Bu anormal bir durum değildir. İguanalarda, renal portal sistem, böbrekler ve kuyruk sokumu arasında ilgili damarlar (iliac ve uyluk kemiğine ait damarlar) ile bağlantı sağlandığı için, ilaçların vücudun ön yarısından verilmesi uygundur. Böylece böbrek bozuklukl arı (nefro-toxication) riskini en aza indirmiş oluruz.Böbrek hastalıklarında en önemli faktörler, bakım ve beslenme şartlarıdır. Ektoterma l poiklothe rm (vücut sıcaklığı çevre ısısına göre değişen) özelliğe sahip olduklarından çevre ısısına bağımlıdırlar. Metabolik aktivitel erinden kaynaklan an sıcaklık sınırlıdır. Ürettikleri sıcaklığın tamamını koruyamaz lar. Vücutlarındaki günlük sıcaklık dalgalanm alarını kontrol edebilmek için bazen ılık ortam ararlar. Çevre ısısı tropikal tür reptiller için 27-38 derece, ılıman bölge türleri için 20-35 derece olmalıdır.

Barınakta, altlık olarak gazete kağıdı, kum, talaş kullanılabilir. Bazı türler için barınaklarının cam duvarının yerden 20 cm lik kısmının siyaha boyanması hayvanın kendini güvende hissetmes i bakımından önemlidir. Altlığın gevşek malzemede n olması beslenme sırasında, bu malzemeni n de gıdayla birlikte yutulmasına ve bağırsak tıkanmasına neden olabilir. Bu nedenle beslemeni n ayrı bölümde gazete kağıdı üzerinde yapılması gerekir.Klinik Belirtile rİguanalarda, böbrek bozuklukl arında, zayıflama, sebepsiz uyuşukluk, şişkinlik, kabızlık, deri renginde sürekli koyulaşma görülür. Eğer tedavi edilmezse, kronik renal yetmezlik oluşur ve sık idrar oluşumuna ve geri dönüşümü olmayan böbrek bozukluğuna gidebilir . Gut hastalığı da böbrek bozukluğuna benzetile bilir.SağaltımÖncelikle hayvanın bakım ve beslenme şartlarının uygun hale getirilme si gerekir. Sıvı tedavisi (25 ml/kg/gün) ve uygun antibiyot ik uygulamasına başlanır. Kabızlık için amphojel ya da lactulose kullanılabilir. İguana için gerekli testlerin yapılması ve uygun mineral maddeleri n verilmesi gerekir. Elektroli tler, kalsiyum, fosfor, PCV, vücut ağırlığı, iştah, işeme, ve dışkılamayı izlemek, kontrol altında tutmak önemlidir.
Derinin hastalıklarıEktoparaz itler : Keneler, iguanalar için önemli bir problemdi r. Deride, bir çok yerde, yara alanlarına neden olur. `` kara nokta hastalığı `` olarak adlandırılır. Ayrıca diğer viral ve bakteriye l hastalıkları da iguanaya bulaştırmada rol oynarlar. Antiparaz iter ilaçlar (ivermecti n, fipronil) ile tedavi edilebili r.Termik yanıklar : Bakım ve çevre şartlarının uygun olmadığı durumlard a oluşabilir. Isı sistemler inin aşırı sıcaklıkta olması, aşırı ısınmış kayalar ve diğer malzemele r neden olabilir. Sistemik antibiyot ikler ve deride yanan bölgenin acil olarak tedavi edilmesi gerekir.Aşırı nem, düşük çevre ısısı, beslenme bozukluğu, stres ve bakım şartlarının kötü olması mantar hastalıklarının gelişmesinde hazırlayıcı faktörlerdir. Tabanı çimentodan yapılmış havuzlard a tutulan iguanaların ayaklarında mantar enfksiyon una bağlı şişkin yaralar oluşur. Fungal pomatlar tedavide kullanılabilir. Hastaların güneş ışığına çıkarılması da yararlıdır.
« Son Düzenleme: Aralık 27, 2013, 10:55:29 ÖÖ Gönderen: aydemir aydın »

Çevrimdışı aydemir aydın

 • Yönetici
 • MASTER
 • *****
 • Toplam İleti: 6053
 • Performans +0/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • Meslek: Ziraat müh.
Ynt: Newcastle hastalığı (yalancı veba)
« Yanıtla #1 : Aralık 27, 2013, 10:57:44 ÖÖ »
Newcastle hastalığı (yalancı veba)Newcastle Hastalığı(NH) kanatlılarda solunum, sindirim, sinir sistemler ini etkileyen, çok bulaşıcı, öldürücü, zoonoz, viral bir enfeksiyo ndur.

İlk salgın 1926 yılında Java- Endonezya’da görülmüş, ardından İngiltere Newcastle-upon-Tyne ‘da saptanmıştır. Salgın 1935 te ABD de rapor edilmiştir. 1944 yılında Trakya’da seyreden salgının Ülkemizde 1949/50 yılarında kesin tanısı yapılmıştır. 30 Yıl içinde enfeksiyo n tüm dünyaya yayılmıştır.

.

Çevrimdışı aydemir aydın

 • Yönetici
 • MASTER
 • *****
 • Toplam İleti: 6053
 • Performans +0/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • Meslek: Ziraat müh.
Ynt: Newcastle hastalığı (yalancı veba)
« Yanıtla #2 : Aralık 27, 2013, 10:59:08 ÖÖ »
Newcastle hastalığı (yalancı veba)Hastalık etkeni; Paramyxov iridae ailesi, Paramyxov irinae alt ailesi, Paramyxov irus’- lerden Avian Paramyxov irus tip I(APMV-I) çok kullanılan adıyla Newcastle Hastalığı Virusu’dur. Virus zarflı, segmentsi z olup genomu tek iplikçikli RNA dır. Hastalıkla mücadele ve korunma açısında virusun fiziksel koşullara, kimyasall ara direncini n detayları gözden uzak tutulmama lıdır.

Isı, ışık, ultraviyo le gibi değişken fiziksel koşullarda Newcastle hastalığı virusunun (NHV) canlığını koruma süresinin iyi bilinmesi gerekmekt edir.


.

Çevrimdışı aydemir aydın

 • Yönetici
 • MASTER
 • *****
 • Toplam İleti: 6053
 • Performans +0/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • Meslek: Ziraat müh.
Ynt: Newcastle hastalığı (yalancı veba)
« Yanıtla #3 : Aralık 27, 2013, 11:01:12 ÖÖ »
Newcastle hastalığı virusu;


* -200C yıllarca,

* 80C 12 ay,

* 200C 1 ay, dışkıda aylarca,

* 370C 24 saat,

* 550C 30 dakika,

* 560C 5 dakika,

* 1000C 1 dakika,

* -150C saklanan kadavranın derisinde 98 gün, kemik iliğinde 134 gün,

* Kurutulan enfekte materyald e uygun ısıda uzun süre,

* Kümeste 255 gün,

* Dış koşullarda 15-30 gün yaşayabilmektedir.

* 590- 640C 30 dakika etkenin termal ölüm noktasıdır.

* NHV ultraviyo le ışınlarında canlılığını koruyamam aktadır.

* Virus, az miktardak i dışkı, kan, irin, göz -burun akıntısı gibi organik materyal içinde güneş ışında inaktive olmaktadır.

* Farklı pH’lara oldukça dayanıklı olup 2 – 10 pH larda saatlerce canlılığını koruyabil mektedir.

* Aldehitle r(formaldeh it, gluterald ehit), kuanterne r amonyum bileşikleri(kokobenzi ldimetila -monyum klorür gibi), oksitleyi ci ajanlar (sodyum hipoklori d gibi) uygun konsantra syonlarda ve sürelerde etkilidir ler.

Newcastle hastalığı viruslarının(APMV-1) dört patotipi bulunmakt adır:

*Asemptomatik Enterik Suşlar: Ulster 2C, Queenslan d V4 gibi suşları subklinik enfeksiyo na neden olmaktadırlar.

* Lentojeni k / Hafif Virulent Suşlar : Hitchner B1, F, La Sota suşları çok hafif enfeksiyo nlara neden olmaktadır.Lentojenik suşlar genellikl e yabani kuşlar yaygındır. Aşı suşu olarak kullanılırlar.

* Mezojenik / Orta Virulent Suşlar: H, Mukteswar, Roakin, Beaudette C en bilinen suşlar olup, solunum ve sindirim sistemler inde bozuklukl arla dikkati çeken orta derecede bir enfeksiyo na yol açmaktadırlar.

*Velojenik / Yüksek Virulent Suşlar: Teksas GB, NY parrot 70181, İtalyan, İsrail, Milano, Herst 33/56, Çorum,Essex’70 gibi suşlar örnek verilebil ir. Velojenik suşlar çok bulaşıcı ve yüksek ölümlere neden olurlar.

Velojenik suşlar da yerleştiği ve etkilediği organlara göre kendi içlerinde bir sınıflandırmaya tabi tutulmakt adırlar:

* Pnömotropik virus (solunum sistemine yerleşen),

* Nöyrotropik virus (sinir sistemini etkileyen),

*Visserotropik virus (sindirim sistemi de dâhil tüm iç organları etkileyen).


.

Çevrimdışı aydemir aydın

 • Yönetici
 • MASTER
 • *****
 • Toplam İleti: 6053
 • Performans +0/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • Meslek: Ziraat müh.
Ynt: Newcastle hastalığı (yalancı veba)
« Yanıtla #4 : Aralık 27, 2013, 11:08:02 ÖÖ »
Newcastle hastalığı (yalancı veba)1926 Yılında Java Endonezya’da ilk tespitin, ardından İngiltere Newcastle-upon-Tyne ‘da görülmüş. 30 yıl içinde dünyanın hemen her yerine yayılmıştır. Günümüzde en yaygın enfeksiyo nlar arasındadır.

Newcastle hastalığına; yüksek morbidite ve mortalite, etkin bir tedavisin i olmayışı, aşılamanın tam etkin olmaması gibi nedenlerd en biyolojik silah gözüyle bakılabilir.

.

Çevrimdışı aydemir aydın

 • Yönetici
 • MASTER
 • *****
 • Toplam İleti: 6053
 • Performans +0/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • Meslek: Ziraat müh.
Ynt: Newcastle hastalığı (yalancı veba)
« Yanıtla #5 : Aralık 27, 2013, 11:09:03 ÖÖ »
Newcastle hastalığı (yalancı veba)


Evcil kanatlılara ilaveten 241 kuş türünden 50 cinsin 27 de doğal yada NDV ile deneysel enfeksiyo n rapor edilmiştir. Doğal enfeksiyo n görülen kanatlılara örnek olarak tavuk, beç tavuğu, tavus kuşu, sülün, bıldırcın, güvercin ve hindiler gösterilebilir. Hastalığa en duyarlı hayvanlar tavuklardır. Özelikle yaşlı hindiler, ördek ve kazlar tavuklara kıyasla daha az duyarlı olup enfeksiyo n hafif seyretmek tedir. İspinoz, serçe, kanarya, muhabbet kuşu, papağan vb kuşlarda klinik hastalık izlenmez ancak hastalığın taşınma ve yayılmasında önemli role sahiptirl er.

NHV zoonotik bir virus olduğunda insanlard a da enfeksiyo na yol açmaktadır. Genellikl e konjunkti vitis klinik tablosu halinde karşımıza çıkar. Kanatlı ürünlerini elleyen ve/veya yiyen insanlara virusun bulaştığına dair bir olay henüz tespit edilmemiştir.


.

Çevrimdışı aydemir aydın

 • Yönetici
 • MASTER
 • *****
 • Toplam İleti: 6053
 • Performans +0/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • Meslek: Ziraat müh.
Ynt: Newcastle hastalığı (yalancı veba)
« Yanıtla #6 : Aralık 27, 2013, 11:10:03 ÖÖ »
Newcastle hastalığı (yalancı veba)Yayılma ve Bulaşma Yolları

Etken vücuda solunum ve sindirim yoluyla alınır. Virus, enfekte ve/veya portör hayvanların, solunum salgı, akıntıları ve gaitayla etrafa yayılır. Enfeksiyo nun yayılma ve bulaşmasında öncelik hava yoludur.


.

Çevrimdışı aydemir aydın

 • Yönetici
 • MASTER
 • *****
 • Toplam İleti: 6053
 • Performans +0/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • Meslek: Ziraat müh.
Ynt: Newcastle hastalığı (yalancı veba)
« Yanıtla #7 : Aralık 27, 2013, 11:14:50 ÖÖ »
Newcastle hastalığı (yalancı veba)

* Hasta ve portör, canlı aşı yapılmış evcil kanatlılara 5 hafta süre ile direkt temasla,

* Hasta ve portör yabani kuşlarla direkt veya dolaylı temasla,

* Bulaşık ekipman, dışkı, yem, su, personel, araçlar, diğer hayvanlar, kemiricil er, böcek ve dış parazitle rle mekanik yolla,

* Kontrolsüz kanatlı hayvan(özellikle sağlıklı görülmelerine rağmen 400 gün kadar virus saçan yabani kanatlı ve süs kuşlarının ithali ) ve hayvansal ürünlerin nakliyle,

* Kontamine aşılar ve biyolojik maddelerl e,

* Hava yoluyla gerçekleşmektedir.

Vertikal bulaşma münakaşalıdır. Genel görüş; olmadığı yönündedir. Ancak enfekte hayvanların yumurtasında kabuk bulaşması söz konusu olup bu da kuluçkalanma sırasında risk oluşturabilir.

Enfeksiyo nun ortaya çıkmasında bir kısım tetikleyi ci faktörler söyle sıralanabilir:

* Kazanılmış bağışıklığın yetersiz veya hiç olmaması,

* Biyogüvenlik eksiklik ve/veya yetersizl ikler,

* Çevresel koşular ve kötü manajemen t,

* İmmunsuprasyon,

* Beslenme hataları (yetersiz veya kötü beslenme),

* Diğer enfeksiyo nlar,

.

Çevrimdışı aydemir aydın

 • Yönetici
 • MASTER
 • *****
 • Toplam İleti: 6053
 • Performans +0/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • Meslek: Ziraat müh.
Ynt: Newcastle hastalığı (yalancı veba)
« Yanıtla #8 : Aralık 27, 2013, 11:22:21 ÖÖ »
Newcastle hastalığı (yalancı veba)


Kuluçka Süresi

Doğal enfeksiyo nlarda kuluçka süresi 2- 15 gün arasında değişmesine rağmen ortalama 5-6 gündür. Bu süre; virusun patojenit esi, miktarı, giriş/veriliş yolu, hayvanın cinsi, yaşı, sağlığı, kümes/cevre koşulları ile yakından ilgilidir . Civciv ve piliçler yaşlılara kıyasla enfeksiyo na daha duyarlıdırlar.


Çevrimdışı aydemir aydın

 • Yönetici
 • MASTER
 • *****
 • Toplam İleti: 6053
 • Performans +0/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • Meslek: Ziraat müh.
Ynt: Newcastle hastalığı (yalancı veba)
« Yanıtla #9 : Aralık 27, 2013, 11:24:08 ÖÖ »
Newcastle hastalığı (yalancı veba)


Newcastle hastalığında klinik semptomla r; hayvanın cinsi, yaşı, bağışıklık durumu, diğer enfeksiyo nlarla müşterek seyredip etmediği, çevresel etkiler, kümes koşulları, virusun patojenit esi, miktarı ve vücuda giriş yoluna göre farklılıklar gösterir. Çok virulent viruslar kimi klinik bulgularl a ve yüksek ölümlerle seyreden akut hastalıklara neden olur. Genellikl e klinik bulgular; düşkünlük, artan soluma, zayıflık, ayakta duramama ve 3-4 günde sürünün tamına yakınının ölümü ile sonuçlanabilir.

Orta şiddetli enfeksiyo nda; hafif solunum ve/ veya sinirsel lezyonlar ve enteritis görülebilir. Yumurta kalitesin de bozulma(kabukta renk açılması, yumuşak kabuklu, kabuksuz, kırık, sulu aklı yumurta), et ve yumurtada verim düşüklüğü dikkati çeken bulgulardır.

Hafif Newcastle enfeksiyo nunda; yumurta kalitesin de bozulma, verim düşüklüğü tablosuyl a karşımıza çıkmaktadır. NHV patotiple rine göre özellikle tavuklard a neden olduğu enfeksiyo nların klinik seyri ve semptomla rında farklılıklar gözlenmektedir.Çevrimdışı aydemir aydın

 • Yönetici
 • MASTER
 • *****
 • Toplam İleti: 6053
 • Performans +0/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • Meslek: Ziraat müh.
Ynt: Newcastle hastalığı (yalancı veba)
« Yanıtla #10 : Aralık 27, 2013, 11:37:51 ÖÖ »
Newcastle hastalığı (yalancı veba)

* Solunum Semptomla rı; 4- 10 gün devam eden öksürük, tıksırık, hırıltı, artan soluma, boğuk ötüş, bazen göz-burun akıntısı.

* Sindirim Semptomla rı; iştah kaybı, aşırı su içme, hastalık başlangıçından 2-3 gün sonra sarı-yeşilimsi sulu ishal.

* Sinirsel Semptomla r; sinirsel bozuklukl ar, çoğu kez solunum belirtile rinden1- 2 gün sonra ortaya çıkar. Eğer hayvan yaşarsa sinirsel bozuklukl ar hayat boyu devam eder. Depresyon, kassal tremorlar,kanatlarda düşüklük, ayaklarda gerilme- çekilme, boyun bükülmesi (tortikoll is), başın yana,arkaya veya aşağı dönmesi ,tam veya kısmi felçler.

* Yumurtada ki değişiklikler; birlikte seyreden bir hastalık yoksa 4-10 hafta süreyle bazen hafif bazen dramatik seviyeler e varan verimde düşmeler, kabuksuz, ince kabuklu, kırık , şekilsiz, küçük, hava boşluğu olamayan yumurta sayısında artış, sulu ak, verim kendini toplayabi lir ancak normal düzeyine ulaşamaz.

* Ölümler; çok şiddetli(perakut) enfeksiyo nlarda aniden başlayan ölümler sonucu sürünün hemen tamamına yakının 3-4 günde telef olur. Akut enfeksiyo nda 24- 48 saat içinde ölümler gözlenir. Klasik Newcastle olgularında ilk bulgulard an 3-4 gün sonra ölümler başlar.

Yukarıda özetlenen klinik belirtile r müşterek seyreden bir hastalığın varlığında daha şiddetlenecek ve daha uzun sürecek demektir.
.

Çevrimdışı aydemir aydın

 • Yönetici
 • MASTER
 • *****
 • Toplam İleti: 6053
 • Performans +0/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • Meslek: Ziraat müh.
Ynt: Newcastle hastalığı (yalancı veba)
« Yanıtla #11 : Aralık 27, 2013, 11:41:18 ÖÖ »
Newcastle hastalığı (yalancı veba)


* Broiler civciv ve piliçlerde, yukarıda sıralanan solunum, sindirim, sinirsel bozukluk ve ölümlere ilaveten; gelişmede gerileme, canlı ağırlık kaybı, zayıflama, yüksek FCR değerleri söz konusudur .

* Beç tavuğu ve bıldırcınlarda hastalık genelde perakut seyirlidi r. Genel bir düşkünlük ve depresyon u hızla artan, nerdeyse % 100 e varan ölümler takip eder. Koyu yeşil ishal, göz- burun akıntısı, sallantılı yürüyüş, ayağa kalkamama ve ölüm dikkati çeken klinik bulgulardır.

* Güvercinlerde enfeksiyo n ishal, sinirsel semptomla r ve ölümlerle seyreder.

* Sülünler de enteritis ve sinirsel belirtile rle birlikte yüksek ölümler gözlenmektedir.

* Yaşlı devekuşları enfeksiyo ndan büyük ölçüde etkilenme zler. Civciv ve palazlarında depresyon, düşkünlük sinirsel bozuklukl ara yol açmaktadır.


.

Çevrimdışı aydemir aydın

 • Yönetici
 • MASTER
 • *****
 • Toplam İleti: 6053
 • Performans +0/-0
 • Cinsiyet: Bay
 • Meslek: Ziraat müh.
Ynt: Newcastle hastalığı (yalancı veba)
« Yanıtla #12 : Aralık 27, 2013, 11:46:29 ÖÖ »
Newcastle hastalığı (yalancı veba)


KARIŞAN HASTALIKL AR

Gerek klinik gerekse makroskop ik lezyonlar aşağıdaki hastalıklarla benzerlik gösterdiklerinden enfeksiyo nun tanısında hata yapılabilir.

* Avian İnfluenza,

*Tavuk Kolerası,

* Enfeksiyöz Bronşitis,

* Enfeksiyöz Laringotr akhetis

* Tavuk Çiçeği (difterik formu),

*Enfeksiyöz Koriza,

* Mikoplazm a Enfeksiyo nları,

* Epidemik tremör,

* Zehirlenm eler,


Newcastle hastalığı viral bir enfeksiyo n olduğundan tedavisi söz konusu değildir.

Bu yüzden salgından korunma, bir risk söz konusu ise kontrol, enfeksiyo n varsa mümkün olduğunca en kısa sürede, en az kayıpla atlatmak için ciddi mücadele yöntemleri uygulanma sı zorunludu r.


Newcastle hastalığının önünün alınmasında aşılar tek başlarına yüzde yüz etkin olmadığı gibi aşılanmış sürüler tıpkı enfeksiyo n kaynağı gibi rol oynayabil irler. Aşılamanın başarısı için de vazgeçilmeyecek prensip ve uygulamal ardır.

* Hayvanlar güvenli bir cevre, sağlıklı kümeslerde barındırılmalı,

* Kümes havalandırılmasının yeterli, hayvan sayısının kümes kapasites ine uygun olmalı,

* Yemlik, suluk, aydınlatma ve benzer ekipmanla r yeterli, kümes için dağılımı uygun olmalı,

* Yem hayvanın tüm besin ihtiyaçlarını karşılamalı, kimyasal ve mikrobiyo lojik kirlilik bulunmama lı,

* Su yeterli, içilebilir, kimyasal, mikrobiyo lojik yönden güvenli olmalı,

* Kümes veya kümesler grubunda aynı yaşta hayvanlar olmalı “All in all out”,

* İşletmede başka cins kanatlı hayvan yetiştirilmemeli,

* Gerek işletmede gerekse çalışanların yabani kanatlı beslenmes ine izin verilmeme li,

* Araç giriş çıkışları kontrollü olmalı, mutlak dezenfekt e edilmeli,

* Kümesler arası trafik kontrol edilmeli,

* Çalışanların elbise ayakkabı temizliği ve dezenfeks iyonuna titizlikl e uyması sağlanmalı,

* İşletmeye ziyaretçi sokulmama lı,

* Diğer kanatlı işletmeleri ziyaret edilmemel i,

* İşletmede su birikinti leri önlenmeli,

* Yem depoları kapalı tutulmalı,

* Hasta ve ölülerin en kısa zamanda kümesten güvenli bir şekilde uzaklaştırılması ve imhası,

* Kümes, ekipman temizlik ve dezenfeks iyonu titizlikl e yapılmalı,

* Dezenfeks iyonda önemli noktalard an biride dezenfekt an seçimidir. Newcastle virusu yanında diğer patojenle rin bulunması da söz konusu olduğundan sinerjist ik etkiye sahip kombine bir ürün seçilmelidir.


Aşılama öncesi ve sonrası mutlaka hayvanların bağışıklık durumları belirlenm elidir.

.