Gönderen Konu: sussex çeşitleri  (Okunma sayısı 18594 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cengiz akçora

• Ziyaretçi
sussex çeşitleri
« : Aralık 19, 2010, 12:06:58 ÖÖ »
Arkadaşlar nette gezinirke n bir siteyle karşılaştım ve burada sussex lerin birkaç çeşidi olduğunu gördüm .bu konu hakkında bilgileri nize ihtiyacım var,hobi amaçlı kümes kuracağımdan incelediğim kadarıyla sussex cinsi en makbul cins gibi geldi.şimdiden fikirleri nize ve bilgileri nize teşekkür ederim.
http://americansussexbreeders.webs.com/sussexvarieties.htm
 ym11

cumhursargin

• Ziyaretçi
Ynt: sussex çeşitleri
« Yanıtla #1 : Aralık 19, 2010, 11:01:38 ÖÖ »
1-buff sussex-sarı sussex
2-coronation sussex -( çok nadir bulunur ) ingiliz kralı george'nun taç giyme töreni için üretilmiş bir tür. adı oradan geliyor.
3-light sussex -en bilinen tür
4-red sussex -kırmızı sussex
5-silver sussex - gümüş sussex
6-speckled sussex - benekli sussex ( benim en sevdiğim tür )
7-white sussex - beyaz sussex - çok çok nadir bir tür
8-brown sussex -sadece beyaz olan sussex
9-lavender sussex
10-golden sussex - altın sussez (bu tür daha çok avustraly aya özgü bir tür )
« Son Düzenleme: Şubat 15, 2011, 01:36:42 ÖÖ Gönderen: sinaninci1 »

cumhursargin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Aralık 19, 2010, 11:02:24 ÖÖ »
yukarıdaki buff sussex idi.sıradaki ise coronatio n sussex

cumhursargin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Aralık 19, 2010, 11:04:04 ÖÖ »
herkesin bildiği light sussex , light ingilizce de hafif ve ışık anlamlarına geliyor.s anırım boyunlarındaki ve kuyruğundaki siyah çizgileri ışığı benzetenl er olmuş olabilir. yoksa hiç hafif bir tavuk türü değil sussexler

cumhursargin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Aralık 19, 2010, 11:06:01 ÖÖ »
silver yada gümüş sussex .bu tür  türkiyede lightdan sonra en çok görülen sussex

cumhursargin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Aralık 19, 2010, 11:07:02 ÖÖ »
speckled yada benekli sussex.be nim en çok beğendiğim tür.nedense benekli tavuklar beni daha çok çekiyor

cumhursargin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Aralık 19, 2010, 11:07:46 ÖÖ »
en nadir görülen türlerden beyaz sussex - white sussex

cumhursargin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Aralık 19, 2010, 11:24:54 ÖÖ »
brown sussex

cumhursargin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Aralık 19, 2010, 11:26:09 ÖÖ »
lavender sussex- bu tür coronatio n sussexe çok benzer ama dikkatli bakıldığında farklı bir tür olduğu görülür.

cumhursargin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Aralık 19, 2010, 11:26:58 ÖÖ »
golden sussex

cumhursargin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Aralık 19, 2010, 11:30:16 ÖÖ »
araştırma yaparken bir başka sussex türü olduğunu fark ettim.yuk arıya onun için bunu yazmamıştım.bu da yellow sussex -yani sarı sussex.
böylece 11 tane sussex çeşidi olduğunu gördük.bazı türlerin yabancı sitelerde bile resmi yok.çok az biliniyor lar.o nedenle son resimleri feathersi te sistesind en aldım.oradki resimleri n boyutu da çok küçük.resim arşivinde daha güzel resimleri olanlar buraya ekleyebil ir

erol_pehlivanoglu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Aralık 19, 2010, 11:39:44 ÖÖ »
en başta sarı,sonra kırmızı,sondada golden ve yellow .Bu 4 ünü birbirind en ayırt etmek için göz lazım hani :D

adobeyciftliği

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Aralık 19, 2010, 02:28:00 ÖS »
golden susex dediğiniz,bu bölgede birçok kümeste yıllardan beri golden tavuğu adında zaten beslenmek te,ligth susex sadece göze hitap etmesinde n dolayı tercih edilmekte .ben intoko ve sahibinde n comda 1 yıldır yumurtasını pazarlama ktayım,

MEHMET KARATAŞ

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Aralık 19, 2010, 05:33:11 ÖS »
cumhur beyin dediği gibi benekli susex harika.

musa_kılıncarslan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Aralık 19, 2010, 05:49:34 ÖS »
en başta sarı,sonra kırmızı,sondada golden ve yellow .Bu 4 ünü birbirind en ayırt etmek için göz lazım hani :D
Göz renkleri farklı

Kemal_Uygur

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Aralık 19, 2010, 06:07:35 ÖS »
coronatio n sussex ve speckled favorim.. .

cengiz akçora

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Aralık 19, 2010, 09:29:49 ÖS »
2-coronation sussex -( çok nadir bulunur ) ingiliz kralı george'nun taç giyme töreni için üretilmiş bir tür. adı oradan geliyor.
9-lavender sussex
Sayın Cumhur bey vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim.bi r konuyu daha anlamak istiyorum mümkünse .bu cinslerin yıllık yumurtlam a adetleri aynımıdır?tekrar teşekkür ederim ym4

cumhursargin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Aralık 19, 2010, 09:38:36 ÖS »
benim sitelerde n edindiğim bilgi hemen hemen aynı.250-300 arasında değişiyor.ama ben sitelerde ki bu bilgileri çok da önemsemiyorum.sebebi de şu:bence yumurta cinsi olmayan bir tavuğu bile yıllık kapasites inin üzerine çıkarmak mümkün.
1-tavuklar çok kalabalık olmayacak
2-tavukların yaşadığı yer sakin olacak.ya ni tavuklar bi şeyden tedirgin oldular mı strese girerler ve anında yumurtlam ayı bile kesebilir ler.
3-iyi bakılacak.yem konusunda bir sorun asla olmamalı.
4-tavuk ve horoz sayıları orantılı olmalı.eğer horoz sayısı çok fazla ise bu da tavukları rahatsız etmekte.eğer civciv çıkartılmayacaksa horoza gerek yok derim.
5-temizliğe dikkat edilecek
6-bastıkları zemin kesinlikl e kuru olacak.to prak nemli olabilir. kastettiğim şey kümese su basması yada pislikten çamur hale gelmesi
7-eğer imkan varsa otların arasında gezdirilm esi

bu ve buna benzer durumlar tavukların yumurtlam asına direkt etki eden faktörlerdir.

cengiz akçora

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : Aralık 19, 2010, 09:51:46 ÖS »
benim sitelerde n edindiğim bilgi hemen hemen aynı.250-300 arasında değişiyor.ama ben sitelerde ki bu bilgileri çok da önemsemiyorum.sebebi de şu:bence yumurta cinsi olmayan bir tavuğu bile yıllık kapasites inin üzerine çıkarmak mümkün.
1-tavuklar çok kalabalık olmayacak
2-tavukların yaşadığı yer sakin olacak.ya ni tavuklar bi şeyden tedirgin oldular mı strese girerler ve anında yumurtlam ayı bile kesebilir ler.
3-iyi bakılacak.yem konusunda bir sorun asla olmamalı.
4-tavuk ve horoz sayıları orantılı olmalı.eğer horoz sayısı çok fazla ise bu da tavukları rahatsız etmekte.eğer civciv çıkartılmayacaksa horoza gerek yok derim.
5-temizliğe dikkat edilecek
6-bastıkları zemin kesinlikl e kuru olacak.to prak nemli olabilir. kastettiğim şey kümese su basması yada pislikten çamur hale gelmesi
7-eğer imkan varsa otların arasında gezdirilm esi

bu ve buna benzer durumlar tavukların yumurtlam asına direkt etki eden faktörlerdir.
Cumhur bey vermiş olduğunuz bilgiler için tekrar teşekkür ederim,çok faydalı bilgiler.

omer kalem

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : Aralık 20, 2010, 11:22:20 ÖÖ »
Cumhur Bey, Resim ve bilgiler için teşekkürler, bir de bu golden sussex bizim köy tavuklarına mı benziyor aceba.

Yusuf Gezer

• Ziyaretçi
« Yanıtla #20 : Ocak 06, 2011, 09:17:27 ÖS »
Cumhur Bey;süssex konusunda ki araştırmalarınız için ve bunları bizlerle paylaştığınız için tşk.ederim.

cumhursargin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : Ocak 06, 2011, 09:35:50 ÖS »
inanın çok fazla bir şey yapmadım.ben fırsat buldukça nette tavuk resimleri biriktiri yorum.çoğu bende vardı.biraz araştırma yapınca bende olmayan türlerin resimleri ni de bulup siteye koydum.ya ni çok özel bir şey yapmadım.yararlandığınıza sevindim. Ömer Bey sussex bizim köy tavuklarına mı benziyor derken neyi kastettin iz, tam olarak anlayamadım.renk olarak mı ? biçim olarak mı yoksa bir şey midir kastettiğiniz?

omer kalem

• Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : Ocak 07, 2011, 10:11:43 ÖÖ »
Cumhur Bey, sadece Golden sussexin renginden bahsetmiştim, bir köye gittiğimiz zaman aynı renkli tavukları görebiliyoruz, ama diğerleri kendine has renkler.

metin_dumlu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #23 : Ocak 07, 2011, 11:52:04 ÖÖ »
cumhur bey emeginize saglık bilmeyen arkadaşları bilgilend irdiginiz için sizinlede tanışmak nasip olmadı.

cumhursargin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #24 : Ocak 08, 2011, 10:43:34 ÖS »
Ömer Bey renklerin benzemesi onun aynı cins olduğuna hatta benzer bir cins olduğu anlamına gelmez.örnek vereyim.s ilver yani gümüş renkli bir sürür farklı tür var.silve r fizan , silver wyandotte , silver orpington  vs.

cumhursargin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #25 : Ocak 08, 2011, 10:44:06 ÖS »
Metin Bey en kısa sürede tanışmak ümidiyle

cumhursargin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #26 : Ocak 11, 2011, 06:42:10 ÖS »
9-lavender sussex
11-sasso sussex

nette gezinirke n bir sussex türüne daha rastaldım ama bu tür hakkında hiç bilgim yok.genel olarak beyaz ama kanat kısmı sarı gibi

omer kalem

• Ziyaretçi
« Yanıtla #27 : Ocak 12, 2011, 09:53:02 ÖÖ »
Cumhur Bey, haklısınız, ben cinsinin benzerliğini değil renginin benzerliğini kastetmiştim. Elbette her cinsin renk dışında da kendine has özellikleri vardır.

selvet üçüncü

• Ziyaretçi
« Yanıtla #28 : Haziran 15, 2011, 08:56:47 ÖÖ »
biraz farklı bi soru olacakta ligt susex hakkında bunların horozları geçimsizmidir yani başka horozlarl a gavga ederlermi bende bi tane var cıkartıyorum onu daha 4 aylık büyük horozlarl a kavga edib duruyor bunu öğrenmek isdemişdim susex bakan arkadaşlardan kolay gelsin

Yılmaz Yavuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #29 : Haziran 15, 2011, 09:26:54 ÖÖ »
biraz farklı bi soru olacakta ligt susex hakkında bunların horozları geçimsizmidir yani başka horozlarl a gavga ederlermi bende bi tane var cıkartıyorum onu daha 4 aylık büyük horozlarl a kavga edib duruyor bunu öğrenmek isdemişdim susex bakan arkadaşlardan kolay gelsin
Bende bir sussex horoz vardı, bırak kendinden büyük horozları bizimle bile kavga ediyordu. Dişisini çok sahiplene n bir horoz türü.

Emre OZCICEKCI

• Ziyaretçi
« Yanıtla #30 : Haziran 15, 2011, 09:38:24 ÖÖ »
Avustraly ada bu sussexler in hem bantam hem large olanlari var, US large standardi ndan 600 gram ingiliz large standardi ndan 800 gram daha agirmis. Aksama telefon ediyorum benim sussexler i unutan elamana, yarina sussexler gelemezse 12 ay okulunu uzatiyoru m diye tehdit edicem, resimleri ni eklerim 2 gune kadar.

ahmet bulut

• Ziyaretçi
« Yanıtla #31 : Haziran 15, 2011, 11:30:56 ÖÖ »
ben daha önce ligorin horoz besledim birde  Light sussex

ama başkanın dediğ gibi  yemiyor  yediriyor hanımları için ölüyor   birtanesi  zaten  onlar  için   tencereye  girdi  o kadar saldırıyordu ki  sanki tavuklarını elinden alacağız

cengiz akçora

• Ziyaretçi
« Yanıtla #32 : Haziran 15, 2011, 11:47:49 ÖÖ »
Arkada
ben daha önce ligorin horoz besledim birde  Light sussex

ama başkanın dediğ gibi  yemiyor  yediriyor hanımları için ölüyor   birtanesi  zaten  onlar  için   tencereye  girdi  o kadar saldırıyordu ki  sanki tavuklarını elinden alacağız

Aynen katılıyorum,bir tavugu alıp kontrol etmek istedim arada mani varken bile atlayıp kolumu ısırdı,anormal sahipleni yorlar.

Emre OZCICEKCI

• Ziyaretçi
« Yanıtla #33 : Haziran 15, 2011, 03:22:14 ÖS »
orpington harici tum irklarin horozlari boyle saldirgan, horoz olucak kedi kopek gibi ele gelicek, kucaga gelicek, yakalamak icin en cok 2 saniye yeticek, varsa boyle horoz tavuk bana yazin lutfen, australor plar bu tarif ettigim cana yakinliga sahip, hadi oglum rugby seyredice z diyorum horozum benden once koltuga atliyor, mac bitene kadarda yanimda, nazar deymesin daha hic saldirmad i hic gagalamad i bugune kadar, kolay bulunan yumurta tavugu icin rhode red ve isa brown super tavuklar gurkda olmuyorla r devamli yumurtluy orlar, rhodeler benim senelik 300 yumurtayi gecdi, Australor plarla kapisdird im kim cok yumurtliy icak, bos yere takvimi isaretliy ordum hergun, sonradan uyandim yumurtlam adiklari gun isaretliy orum artik, isa brownlard a basladi yumurtlam aya, ne tavukmus bir basladi bir gun daha durmadi 1 aydir saydiriyo rlar eksiksiz, ilkbahar gelsin australor plarla kiyasliyi cam, hic bir tavuk cinsinin Australor pu yumurtada yada guzel huy olarak gecicegin i sanmiyoru m, gold laced wyandotte baska hosuma giden tavuk cinsi 200-240 yumurtasi var senede, hediye sussex icinde light harici ne gelse daha hosuma gider, hediyenin secme sansi olmadigi icin hepsine ok.

ahmet bulut

• Ziyaretçi
« Yanıtla #34 : Ekim 27, 2011, 03:27:01 ÖS »
bu da light sussex türü imiş    ayaklar ne beyaz  ne sarı   ne şiş  ne kabab  yansın 

güzel ama  renkler  değil mi ;) bakarmısınız

http://www.sahibinden.com/ilan/hayvanlar-alemi-kumes-hayvanlari-horoz-genc-light-sussex-turu-horoz-60697564/detay/?
« Son Düzenleme: Ekim 27, 2011, 03:36:40 ÖS Gönderen: ahmet bulut »

cengiz akçora

• Ziyaretçi
« Yanıtla #35 : Ekim 27, 2011, 05:41:59 ÖS »
Adam yazmış zaten genç light sussex türü diye,pazarlık payıda varmış,ben bir mail atayım ;D ;D ;D

ahmet bulut

• Ziyaretçi
« Yanıtla #36 : Ekim 27, 2011, 05:45:59 ÖS »
Adam yazmış zaten genç light sussex türü diye,pazarlık payıda varmış,ben bir mail atayım ;D ;D ;D
cengiz  abi   onu   hemen  kapmışlardır   kan değişimi  için lazım  olan vardır ;D ;D
sen kaçırmış olabilirs in ama yinede şansını dene  çok işine yarar

alim den  zalim doğar
zalim den de alim doğar  abi

cengiz akçora

• Ziyaretçi
« Yanıtla #37 : Ekim 27, 2011, 05:52:41 ÖS »
en nadir görülen türlerden beyaz sussex - white sussex

Hazır bu konu açılmışken dikkatimi çekti nadir bulunan bu white sussex üyelerimizden Halil Ören kardeşimizin kümesinde var ve yumurtala rını da isteyene yolluyor,bana da 1 tane hediye olarak yollamış sağ olsun yumurtası beyaz renkte normalden büyük ve çıkan civcivde diğer civcivler e nazaran büyük çıktı ve daha hızlı büyüyor,kendisinden civcivim horozsa tavuk,tavuksa horoz isteyeceğim.

cengiz akçora

• Ziyaretçi
« Yanıtla #38 : Ekim 27, 2011, 05:56:28 ÖS »
White sussex

halil ören

• Ziyaretçi
« Yanıtla #39 : Ekim 27, 2011, 06:04:16 ÖS »
White sussex
abi benim white sussexin bir fotosunu yarın koyayım.türkiyede olduğunu da bilsin ingiltere ;D ;D ;D

cengiz akçora

• Ziyaretçi
« Yanıtla #40 : Ekim 27, 2011, 06:07:30 ÖS »
White sussex
abi benim white sussexin bir fotosunu yarın koyayım.türkiyede olduğunu da bilsin ingiltere ;D ;D ;D

Kardeşim sendeki cevherler ide biz mi hatırlatıcağız,yayınlada herkes bilsin ;D ;D ;D

halil ören

• Ziyaretçi
« Yanıtla #41 : Ekim 27, 2011, 06:13:09 ÖS »
White sussex

Kardeşim sendeki cevherler ide biz mi hatırlatıcağız,yayınlada herkes bilsin ;D ;D ;D

valla unuttuk beyaz inciyi ,aynı rahmetli babası gibi kopyası sanki :D

cengiz akçora

• Ziyaretçi
« Yanıtla #42 : Ekim 27, 2011, 06:30:27 ÖS »
Cumhur hocamın kulakları çınlasın ;D ;D ;D ondaki cevherler i kim hatırlatacak ;) ;) ;)

cumhursargin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #43 : Ekim 27, 2011, 07:11:28 ÖS »
aslında paylaşım zamanı geldi diye düşünüyorum.bazıları büyüdü ,bazıları yumurtaya geldi.ama okul ve kümes yapımı beni acaip yoruyor.z amanı gelince paylaşırım. ;) ;) ;)

selvet üçüncü

• Ziyaretçi
« Yanıtla #44 : Kasım 13, 2011, 06:32:49 ÖÖ »
buf susexe gezel bi örnek hatta harika bi örnek insan hayran kalıyor  http://www.youtube.com/watch?v=UIe0IdzMthY&feature=related

selvet üçüncü

• Ziyaretçi
« Yanıtla #45 : Kasım 13, 2011, 06:34:35 ÖÖ »
başka güzel bi görselllik http://www.youtube.com/watch?v=5QXhvJFeFGA&feature=related ne mutlu elinde bu cinslerde n olanlara

mehmettut

• Ziyaretçi
« Yanıtla #46 : Kasım 27, 2012, 02:31:00 ÖÖ »
ABİ LİGHT SUSSEXLER DE  AYAKLARA DIKKAT ETMEK LAZIM SARI ISE YARAMAZ.. .  AMA AYAK KISMI BEYAZ ISE AMAN AMAN  5+1 SISTEMI UYGULAYAC AGIM.. BENIM AMACIM... YUMURTA VE ETINDEN YARARLANM AK... KESMEYE YAKIN ZAMANDADA DÖLLU YUMURTALA RI .. AUSTURYA LOP YADA ATACKS A GURK VERECEM .. SIZCE SAHIPLENI RMI