Gönderen Konu: ATAK--ATAK S HAKINDA  (Okunma sayısı 10317 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sinaninci1

• Ziyaretçi
ATAK--ATAK S HAKINDA
« : Kasım 14, 2010, 10:14:21 ÖS »
Ataklar hakında bilgileri okurken kafama takıldı bir sorayım dedim, yumurtada n çıkardığımız veya civciv olarak aldığımız ataklar, büyüdükkten sonra yumurtlam aya başladı diyelim, o yumurtala rdan çıkan ikinci nesilde aynı yumurta verimini verirmi, yani dede ve nineleri gibi aynı yumurta verimini alabilirm iyiz, yoksa yenidenmi almamız gerekli.

NEVZAT KANTAR

• Ziyaretçi
Ynt: ATAK--ATAK S HAKINDA
« Yanıtla #1 : Kasım 14, 2010, 10:27:57 ÖS »
Sinan abi merhaba,

Yok abi adamlar ne edib yapıyorlarsa   aynı verimi alamıyorsun. Bildiğim kadarıyla anaç cicivciv satışları var .

sinaninci1

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Kasım 14, 2010, 10:32:08 ÖS »
Anaç civciv satışını duydum, peki onların ikinci veya üçüncü neslide alınan verim hakında bilgisi olan varmı.
Eğer onuda engellemişlerse, Türkiye bu konuda bayağı ilerlemiş
« Son Düzenleme: Kasım 14, 2010, 10:57:54 ÖS Gönderen: sinaninci1 »

Sercan Uygun

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Kasım 14, 2010, 10:48:41 ÖS »
Anaç civciv satışını duydum, peki onların ikinci veya üçüncü neslide alınan verim hakında bilgin varmı.
Eğer onuda engellemişlerse, Türkiye bu konuda bayağı ilerlemiş

Katılıyorum Sinan abi  ;D

cumhursargin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Kasım 14, 2010, 11:02:28 ÖS »
atak ve atak s ve 2 tür daha ankarada üretilen yumurtacı cinstirle r.bunlar sayesinde türkiye yumurta civcivi ihtiyacı için dışarıya bağımlı olmaktan kurtuldu. ancak bütün hibritler gibi atak cinsi de hibrit olduğu için kendimiz üretmeye kalktığımızda verimi düşer.o nedenle ankaradan yumurta yada civciv almak durumunda dır herkes.

cumhursargin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Kasım 14, 2010, 11:04:35 ÖS »
Bu projeyle Türkmenistan'da Atak S adlı Türk tipi yumurtacı damızlık tavukların yetişdirilmesine başlandı. Proje kapsamında Türkiye'den Türkmenistan'a 22 bin 500 adet damızlık yumurta getirildi . Yumurtala rdan yaklaşık 15 bin civarında damızlık civciv çıkarıldı. Ahal vilayetin in Tecen kentinde yine TİKA tarafından kurulan 5 bin civciv kapasitel i büyütme kümesinde civcivler büyütüldü. Tüm üretim süresince Türk uzmanları Türkmenistan'a defalarca gelerek, damızlık bir yumurtada n ilk hibrit civciv elde edilmesin e kadar tüm aşamaları uygulamalı olarak Türkmen uzmanlarına öğrettiler. Bugünkü günde torunları olan ilk hibrit civcivler çıkarıldı. Ayrıca, proje kapsamında 17 kişiye Türkiye'de eğitim verildi.
Tamamen çevre kontrollü olarak planlanan kümesler aydınlatma, soğutma, havalandırma ve ısıtma sistemler inden oluşurken, sulama ve yemleme otomatik olarak yapıldı.
www.tae.g ov.tr sitesinde n alınmıştır

sinaninci1

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Kasım 14, 2010, 11:05:49 ÖS »
Cumhurcum buna gerçekten çok sevindim, kedi olalı bir fare tutmuşuz, bravo bize, her sene civciv almaya razıyım.

cumhursargin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Kasım 14, 2010, 11:09:52 ÖS »
tabi bu tür haberleri okuyunca " ne olacak bu ülkenin hali" tarzındaki arabesk yaklaşımdan uzaklaşıp , bilimin ışığında bizim de aydınlanabileceğimizi göreceğiz

sinaninci1

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Kasım 14, 2010, 11:14:32 ÖS »
Sana katılıyorum, bazı kişiler kendi çıkarları için, bilimin bile önünü kesiyorya işte buna tahamül edemiyoru m.

Ahmet_Yolac

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Kasım 14, 2010, 11:23:15 ÖS »

Bilindiği üzere Ankara da üretilen Atak ve/veya Atak S yumurta yada civcivler i vatandaşa satmayıp sadece tavuk çiftliklerine satıyorlar.
  Yani bizim oradan direkt mal almamız mümkün değil galiba.

cumhursargin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Kasım 14, 2010, 11:31:56 ÖS »
bu kurum büyük ölçekli çalışan bir kurum.ama kişilere de hizmet veriyor diye biliyorum

sinaninci1

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Kasım 14, 2010, 11:34:08 ÖS »
Sitede alanlar var, hem yumurta hemde civciv, örnek serkanda var
« Son Düzenleme: Kasım 15, 2010, 12:07:19 ÖÖ Gönderen: sinaninci1 »

Kazim_Varol

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Kasım 15, 2010, 12:00:17 ÖÖ »
Cumhur kardeşim bu haberler çok önemli gurur verici sağolasın artık dışa bağımlı olmaktan dışarıya para vermekten çocuklarımızın torunlarımızın geleceği için bu paraların ülkemizde kalması çok önemli bizim çocukluğumuzda okullarda yerli malı haftası kutlanıyordu ...Yerli malı yurdun malı herkes bunu kullanmalı diye sloganı vardı  inşallah bundan sonra ülkemizde daha da iyi gelişmeler olacak ...Türkmenistandan bahsetmişsiniz bir arkadaşımın eşi türkmenistanlı kendisi ile görüştüğümüzde sofralık tavuk yumurtasının 1$ olduğunu söyledi .....

cumhursargin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Kasım 15, 2010, 12:10:24 ÖÖ »
türkmenistanda tavukçuluk hiç gelişmemiş bir sektörmüş.y1995 yılında türkiye ile görüşmelere başlanmış ancak kuş gribi bu çalışmaların dondurulm asına neden olmuş.neyse daha sonra çalışmalar aşama aşama devam etmiş.en son olarak yem sorunu çıkmış.onu da sanırım türkiyenin uzmanları halletmiş.yem için gerekli bitkileri n nasıl yetiştirilileceğini bile türkiyeden giden uzmanlar öğretmişler.aslında ben yerli malı haftası olayına farklı bakan biriyim.ülkemizdeki üretilen her malın arkasındayım.ama bu düşüncenin yeterli olmadığı kanısındayım.bunu lale örneği ile vermek isterim.l ale yıllar önce osmanlının çok değer verdiği bir çiçekti.sonra bunu avrupalılar aldılar kendi ülkelerine götürdüler.şimdi orada binbir çeşit lale ürettiler.gül gibi açan laleler yada kokulu laler.yakında bütün yıl boyunca açan laleler üretilerse de şaşırmam doğrusu.biz de yerli malı diye kalsaydı bir kaç rengi olan sıradan bir bitki olurdu bu yaklaşımımızla.ayrıca ülkemizde olmayan ürünlerin de ülkemize getirilip kullanılmasını arzu edenlerde nim.belki böylece o ürünü gören başka girişimciler daha iyisini yapabilir ler.ancak iki ürün var.herşeyi aynı.renkleri , fiyatı  vs.o zaman türk ürününü tercih ederim.he m ülkemizde bol olacak , hem de pahalı olacak.bu rada yerli malı diyemem.

Kazim_Varol

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Kasım 15, 2010, 12:28:09 ÖÖ »
Yerli malından kastım tabiki dışarıdan geleni aratmayac ak kalitesi ve fiyatı ile dediğiniz gibi girişimcilerimiz daha iyisini yaparlar ve yapıyorlar yalnız aç gözlülük ve çabuk para kazanma hırsı çok şey kaybettir iyor örnek olarak textili verebilir im 4 sene önce aldığım takım elbise şu an 3 te bir fiyatına satılıyor biraz insaflı olunursa herşey düzelir neyse konu nerden nereye geldi üretme konusu sevindiri ci sağlıcakla kalın...

Sercan Uygun

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Kasım 15, 2010, 12:28:32 ÖÖ »
ancak iki ürün var.herşeyi aynı.renkleri , fiyatı  vs.o zaman türk ürününü tercih ederim.he m ülkemizde bol olacak , hem de pahalı olacak.bu rada yerli malı diyemem.

olay bu zaten Cumhur abi, bizim ülkemizde tamamen yerli malı üretimimiz bir ürünü bile vatandaşa yurtdışına satılandan daha pahalıya sattığımız için aynen sana katılıyorum. Bugüne kadar hep paramız dışarıya gitmesin diye yerli malı kullandıkta noldu hep kazık yedik, işime geleni alırım neden Türk Malı diye pahalı bişeyi alayımki..

cumhursargin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Kasım 15, 2010, 12:31:07 ÖÖ »
Kazım abi haklı.olayı başka yerlere götürmeye gerek yok Sercan.ko nu atak cinsi tavuk idi.bu konuyu başka bir bölümde açılırsa devam edilebili r.

Mevlut_Uysal

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Kasım 15, 2010, 12:52:32 ÖÖ »
Daha önce atak-s besledim ama uzun süreli neslini devam ettirmayi denemedim .Atak-s'ler en az 5-6 ayrı ırkın eşleştirilmesiyle elde edilmiş hibrit bir ırk.F2 ' den sonra çözülme başlıyor.İçlerinde delaware,silver sussex,wyandotte,rhode island red,wellsummer gibi ırklar var.Bu konuda geniş bilgi Fikret Çakır bey'de mevcuttur .

CEMAL BAŞARIR

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : Şubat 12, 2012, 02:32:25 ÖÖ »
iki hafta kadar oluyor atak s iki koli aldım . koli fiyatı 18 tl = 30 yumurta    ???

mustafa salih aksoy

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : Şubat 12, 2012, 02:54:39 ÖÖ »
iki hafta kadar oluyor atak s iki koli aldım . koli fiyatı 18 tl = 30 yumurta    ???
Cemal bey tae nin mit in karşısındaki yerinden aldınız Başka hangi çeşitler vardı.
« Son Düzenleme: Şubat 12, 2012, 02:55:18 ÖÖ Gönderen: mustafa salih aksoy »

CEMAL BAŞARIR

• Ziyaretçi
« Yanıtla #20 : Şubat 13, 2012, 12:57:08 ÖÖ »
emin olun bilmiyoru m. kayın birader alıverdi. zaten isteğim atak s idi. çeşitlerden haberim yok

aydemiraydın

• Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : Aralık 04, 2012, 01:07:46 ÖS »
şu linkllere bi göz atın.aslında çok karmaşık değil.

http://poultrykeeper.com/chicken-breeds/black-rock-chickens

http://www.blackrockhens.co.uk/

« Son Düzenleme: Aralık 04, 2012, 01:09:25 ÖS Gönderen: aydemiraydın »

Ahmet_Yolac

• Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : Aralık 11, 2012, 06:43:32 ÖS »
                 Atak, Atak S gibi konularda ben onu bunu bilmem ; bu konularda kafanız rahat olsun,aldanmıyayım
diyorsanız.
                 İşte size her bakımdan güvenilecek isim;
                                                                                SERKAN KOCAMAN !

Ben kendisind en alışveriş yaptım çok memnun kaldım.Bu vesile ile ona tekrar kocaman teşekkür...

« Son Düzenleme: Aralık 11, 2012, 06:44:43 ÖS Gönderen: Ahmet_Yolac »

Çevrimdışı Tarık Yüksel

• Kıdemli Üye-Duble
  • Toplam İleti: 275
  • Performans +0/-0
  • Meslek: turizm
  • Telefon: 05326606616
« Yanıtla #23 : Kasım 06, 2013, 04:03:34 ÖS »
civcivken aldığım atak-s tavuğum 18 haftalıkken(tahmini) yumurtlam aya başladı. TAİ nin sitesinde n .pdf dosyasını indirdim, bilgilenm ek için. oradaki verilerde 24 haftalıkken 1800 gr olacağı yazıyor. benim kız 1300gr. her gün 50gr yumurtluy or. önce iyi besleyemi yorum mu diye düşündüm ama yumurta yemi, arpa, buğday hep önünde fazlasıyla. yeşillik de öyle. sonra düşününce benim kızlar bahçede tüm gün yayılımda, kümes de hareketsi z değiller yani. fark ondan olabilir diye düşündüm. haklı mıyım?
a:0:{}

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
  • Toplam İleti: 4502
  • Performans +0/-0
  • Meslek: Ziraat müh.
« Yanıtla #24 : Kasım 06, 2013, 04:08:28 ÖS »
      tavukların iriliğ bakımına göre değişiyor. bendekile r 3 kilo civarı.

BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı Tarık Yüksel

• Kıdemli Üye-Duble
  • Performans +0/-0
« Yanıtla #25 : Kasım 06, 2013, 04:16:28 ÖS »
      tavukların iriliğ bakımına göre değişiyor. bendekile r 3 kilo civarı.

katalogda 72 hafta sonunda 2400 gr diyor. sen ne yaptın hocam 3000 gr. başka tür olmasın onlar ? yada ne veriyorsa n söyle bizde bakalım..

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
  • Performans +0/-0
« Yanıtla #26 : Kasım 07, 2013, 10:16:58 ÖÖ »
        2.4 kilo ortalama ağırlıktır. bunun içinde 2 kilo gelende olur 3 kilo gelende.

ben aşısını ,iğnesini , parazit ilaçlarını tam gerektiği gibi kullanıyorum. bitkisel gıda takviyele ride veriyorum .
o yüzden iştahları , verimleri yüksek.
        kanatlılarda iç parazit mücadelesi çok önemli.

BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı Tarık Yüksel

• Kıdemli Üye-Duble
  • Performans +0/-0
« Yanıtla #27 : Kasım 07, 2013, 11:08:40 ÖÖ »
Üstadım Kanatlı sağlığı bölümü, parazitle r kısmında pek çok ilaç paylaşmışsın. en etkilisi nedir sence? hangisini kullanmak iyi olur? elma sirkesi kullanıyordum ama doğrumudur? teşekkürler.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
  • Performans +0/-0
« Yanıtla #28 : Kasım 07, 2013, 11:47:16 ÖÖ »
Üstadım Kanatlı sağlığı bölümü, parazitle r kısmında pek çok ilaç paylaşmışsın. en etkilisi nedir sence? hangisini kullanmak iyi olur? elma sirkesi kullanıyordum ama doğrumudur? teşekkürler.

sirke deyince ne kadar çok sirke var.doğal olanı varmı? elinizde yoksa asitten yapılan sirkelerm i?

sirke nelere etkilidir? tek başına yetrlimid ir ?

BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
  • Performans +0/-0
« Yanıtla #29 : Kasım 07, 2013, 11:51:44 ÖÖ »
       NİLVERM , solucan v.b etkilidir . bide gözle görülmeyen mikroskob ik canlılar var.

protozool ar, amipler, bakterile r teşhis edilemeye n mantarlar .bunlar gıdalara ortaktır.verdiğiniz gıdanın yüzde kaçı canlı tarafından kullanılır?
        bunlar hep soru işareti değilmi?

BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı Tarık Yüksel

• Kıdemli Üye-Duble
  • Performans +0/-0
« Yanıtla #30 : Kasım 07, 2013, 04:34:12 ÖS »
sonuç kimyasal zehirlenm esinden öldürelim kızları :) Nilverm aldım. deneyeceğim. ilginize teşekkürler..