Gönderen Konu: Balkonda sebze yetiştirme denemeleri.  (Okunma sayısı 30896 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nadide Türk

• Ziyaretçi
Balkonda sebze yetiştirme denemeleri.
« : Kasım 09, 2010, 01:24:38 ÖS »
Böyle ayrı bir başlık açsam iyi olur, diye düşündüm.

Balkonlu eve taşındıktan sonra, epey bir süre yerleşmekle oyalandım (gerçi hala bitmiş değil).
Bu arada iş yerinde fırsat buldukça organik sebze yetiştiriciliği ile ilgili aldığım çok güzel bir kitabı okumaya devam ettim.

Balkonlarım yazın bile, toplasanız ancak iki, ikibuçuk saat doğrudan güneş alabildiği için, güneşi pek sevmeyen, hatta gölge tercih eden sebzeleri n listesini çıkardım. Yapı marketler ine alış verişe gittikçe kendimce malzeme satın aldım; balkon saksısı, toprak ve tohum gibi (e bir yerden başlamak gerekiyor) hatta ilk taşındığımda başlangıç için kolay olsun, diye hazır "pencere önü bostanları" aldım (maydonoz ve tere). Onlarla ilgili maceram (ya da mücadelem) salata masası başlığında yer almakta. Şu anda her iki bostan da balkonda duruyor artık ve sinekler soğuk havanın etkisiyle olacak ki yaramazlıklarını minimuma indirmiş durumdala r. Bakalım devamında neler olacak.

Şimdilerde mevsim baya bir serinlediği için, listemde ekebileceğim sebze sayısı ikiye düşmüştü; salata ve ıspanak.
Büyük bir hevesle işe giriştim. Kocaman bir leğen içine iki çeşit toprak doldurup kardım. Birisi normal çiçek toprağı, diğeri de torf ve biraz humus karışımı. Bunları kararken biraz da su ilave ettim toprak nemlensin, diye. Daha sonra bunları iki balkon saksısına paylaştırdım ve topraktan biraz da tohum örtmek için ayırdım.

Devamı öğle yemeğinden sonra, azzzz sonra  ;D

Nadide Türk

• Ziyaretçi
Ynt: Balkonda sebze yetiştirme denemeleri.
« Yanıtla #1 : Kasım 09, 2010, 02:19:20 ÖS »
Devamı...
Saksılardan birine 24 saat önceden ıslak kağıt havlular arasına serip soğuk bir yerde beklettiğim salata tohumlarını ektim ve üzerini yarım santim toprakla örtüp hafifçe bastırdıktan sonra, bolca fısfıs ile suladım. Tohum paketinde ki tarife göre, bundan sonra saksının üzeri naylonla kapatılıp gölge serin bir yere konması gerekiyor du. Ben de aynı şekilde yaptım. Balkon serin, diye oraya koydum ve üstünü gazete kağıdıyla örttüm.

Ispanağın ekilişi farklı şekilde tarif edilmişti. İki üç cm derinliğe ekilmesi gerekiyor muş tohumların. Ben de öyle yaptım ve üzerini kapattıktan sonra yine fısfısla bolca suladım. Ispanağın üzerinin örtülmesi gerektiğine dair hiçbir talimat olmadığı için ben de örtmek yerine üzerine sinek teli kapattım ve balkona koydum.

Bütün bu işleri tabi haftasonu, cumartesi yaptım, bakalım ne zaman çimlenecekler. İnşallah her şey yolunda gider. Kullandığım balkon saksılarını aslında çiçek ekmek için almıştım; ölçüleri 15cm x 60cm, yani biraz ufak. Dolayısıyla ertesi gün yine bir yapı marketine alışverişe gittiğimde 20cm x 70cm'lik bir balkon saksısı ve daha fazla toprak aldım. Ektikleri m büyüp fide haline geldiğinde, seyreltme k için çıkardıklarımı bu yeni saksıya dikebilir im.
Bu arada şu dev yuvarlak saksılar var ya, onların altlıklarından aldım; 50cm çapında. İçleri 5cm derin oluyor. Ona da dibine, evdeki azıcık kumu döktükten sonra yine toprak doldurdum ve beş çeşit çim karışımı ektim (hani inşallah bıldırcınlarım olacak ya, hazırlık olsun diye)

Yani kısacası birşeyler yapmaya çabaladım ve bundan büyük keyif aldım. Toprağı karmak, topakları parmaklarımın arasında ufalamak acayip iyi geldi bana. İnsanın hakikaten tüm negatif elektriğini alıyor, huzur veriyor. İnşallah sebzeleri n büyüdüklerini de görürsem, keyfim iki katına çıkacaktır.

İşte böyle  :D

Henüz yeni yeni tecrübe toplamakt ayım, dolayısıyla tecrübeli büyüklerimin ve tecrübeli arkadaşlarımın yorum ve tavsiyele rini bekliyoru m.

Sevgiler. ..

mehmet duran

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Kasım 09, 2010, 02:36:20 ÖS »
nadide hanım yazdıklarınızı bir kaç defa okudum  kendimi şanslı hissettim biz büyük arazilerd e uğraşıyoruz ve zaman zaman keşke büyük şehirlerde yaşasaydık bunlarla uğraşmasaydık dediğimiz oluyordu fakat şimdi anlıyorum bu sözleri boşa kullanmışız siz doğal olan ürünlere hasret yaşıyorsunuz  bizde buranın kıymetini bilmiyoru z

sinaninci1

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Kasım 09, 2010, 03:22:41 ÖS »
Nadide hanım dogaya ve hayvanlar a olan düşkünsünüz, kutlarım ufacık bir balkonda bile birşeyler yapma çalışıyorsunuz ne mutlu size, size bir site adı verecegim, balkon sebzecili gi diye bir sayfa var orayı inceleyin size bayağı örnekler vercektir,
Bakın bu sitede arkadaşlar neler yapmış

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1779&highlight=balkon+sebzeciligi

Nadide Türk

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Kasım 09, 2010, 03:34:12 ÖS »
Ah çok teşekkür ederim, hemen bakacağım...

aliturkyilmaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Kasım 09, 2010, 05:30:32 ÖS »
ben balkonda pepino  yetiştiriyom ve olur inşallah çiçek açtı

Nadide Türk

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Kasım 11, 2010, 02:30:06 ÖS »
Evet, son durumu bildiriyo rum:

1. Terelerim in toprağını yeniden karmış ve yeni tohum ektikten sonra üzerini tül ile kapatmıştım. Şimdilik firesiz büyüyorlar maşallah. Yalnız şunu farkettim, bu sefer sapları sanki daha sağlam. Bunu da şuna bağlıyorum; önceki ektiğimde haftada bir alttan sıvı gübre veriyordu m, toprağı harmanlayınca güzelce karıştı herhalde ve yeni ektiğim tereler de bundan faydalanıp daha güçlü çıkmış olmalılar. Bakalım inşallah devamında yine sinek sıkıntısı çıkmaz. Gündüzleri balkona çıkarmaya devam ediyorum ve artık sadece sabahları fısfısla su veriyorum .

2. Maydonozl arıma da o minik siyah sinekler dadanınca balkona çıkarmış, gece gündüz orada bırakmıştım. Sanırım işe yaradı çünkü başka hiçbir maydonoz sapı kurumadı. Ama bu sabah minik yeşil sinekler gördüm, zararları dokunur mu bilmiyoru m. Birkaç gündür su vermiyord um dün akşam toprağının kuruduğunu görünce bu sabah su verdim.

3. Bu sabah salata tohumu ektiğim saksıda minik yeşil bir baş çıktığını görünce acayip sevindim. Ne de olsa insanın içinde "acaba her şeyi doğru yaptım mı" sorusu oluyor.

4. Ispanakla rım herhalde 16 Kasımdan itibaren çimlenir...

5. Yuvarlak bir saksı altlığına bildiğimiz çimen ekmiştim geçtiğimiz pazar; dört gün oluyor yani, o ne zaman çimlenir merak ediyorum.

6. İki gün evvel de yolumun üstünde rastladığım Aslandişilerin tohumlanmış halinden iki tane koparmıştım. Aynı akşam onları da ektim. Ama tabi doğal yetişen bitkileri n üzerinde talimat olmayınca, biraz mantık yürütüp, üzerine ancak çok ince bir tabaka toprak örtmenin doğru olacağı tahminind e bulundum. Bakalım onlardan nasıl sonuç alacağım.

Evet, şu anda gözüm dönmüş durumda, evdedeki kap kacak herşeye birşeyler ekip ekip balkona atasım var  :o

sinaninci1

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Kasım 11, 2010, 02:42:02 ÖS »
3. Bu sabah salata tohumu ektiğim saksıda minik yeşil bir baş çıktığını görünce acayip sevindim. Ne de olsa insanın içinde "acaba her şeyi doğru yaptım mı" sorusu oluyor

salatalık derkan hangi salatalıktan bahsediyo rsunuz kıvırcıkmı ?

Balkonda kuşlara dikkat etmeniz gerekir, yoksa sizden önce afiyetle yerler  >:( >:( ;D
« Son Düzenleme: Kasım 11, 2010, 03:31:48 ÖS Gönderen: sinaninci1 »

sinaninci1

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Kasım 11, 2010, 03:24:43 ÖS »
ben balkonda pepino  yetiştiriyom ve olur inşallah çiçek açtı

Ali bey olur şimdiden afiyet olsun

Nadide Türk

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Kasım 11, 2010, 03:30:26 ÖS »
Balkondaysa kuşlara dikkat etmeniz gerekir yoksa sizden önce afiyetle yerler

Yok yok, artık aklım başıma geldi, her şeyin üstünü tülle telle örtüyorum.

OKAN_KEMAL

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Kasım 11, 2010, 07:31:58 ÖS »
Balkonda sebze yetiştirme denemeler i.
başlığı görünce ilgimi çekti belki bir katkım olur bu denemeler de diye okudum yazılarınızı Nadide Hanım
Anladımki hersey yolunda bir ihtiyac yok tebrik ederim   sebzeden cokda anlamam ama yinede her kimin bir ihtiyacı olursa elimden geldiği kadar yardımcı olmaya calısırım
Sinan Abide sormuş salata niye diyorsunu z diye sanırım siz marul yada kıvırcık ektiniz salata genel olarak Anadoluda salatalığa deniyor ( hıyara ) umarım öyle bir şey yapmamışsınızdır  :)
balkonda bu mevsimde yetişebilecek sebzeleri aklıma gelenleri yeri gelmişken ilgilenen ler için yazayım
Tere , marul ( yedikule tavsiye ederim ) , kıvırcık soğan , roka, maydonoz sarımsak ( yeşil sevenler için ) aklıma gelenler bunlar
bunların dısındaki sebzeler için  ya çok geç yada  cok erken

Balkonlarında yada Pncere önlerinde Soğanlı çiçek yetiştirecekler için Lale, sümbül, fulya, gala vs türler için soğan ekim zamanı geç kalmayın

bonsai severler icin bazı Ağaçlar için budama zamanı geliyor hatırlatayım

balkonda pepino yetiştiren Arkadaşım için kücük bir uyarıda bulunmak istiyorum yaşadığınız Şehri bilmiyoru m o yüzden uyarma gereği duydum pepino dona gelmez onu dondan kurtarın az rüzgar, soğuk alan bir yere koyun

SELAMLAR SAYGILAR
O KEMAL

OKAN_KEMAL

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Kasım 11, 2010, 07:46:32 ÖS »
pardon atladım bir konuyu başka bir konuda yeniden görünce hatırladım
geri dönüm yazmak istedim
sizin sinekleri :) sinekleri n yaşam alanları belli ve anladıgım kadarıyla sizin toprak karısımınızdada yeterli miktar gübre sineğin varlığı kaçınılmaz ama bahsettin iz sinekler kücük sinekler bunlar nemli rutubetin bol olduğu hele hele  tatlı bir seyler varsa meyva artıkları falan bayılırlar :)
sizin kimyasal gübrenizin kalıntısı ( sanırım kullanmıstınız ) verdiğiniz fazla su ve  yakındaki çöp kovası bunların üreme ve yaşam alanları olusturur
tavsiyem öncelikle verdiğiniz su miktarını azaltın çöp kovasını cok iyi kapanacak şekilde muhafaza edin mümkünse cok sık değiştirin
ama asıl suyu azaltın bitkileri n ihtiyacı kadar verin onu görerek anlayabil irsiniz
selamlar

sinaninci1

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Kasım 11, 2010, 08:15:52 ÖS »
Soğan için benim yaptığım bir yöntemi sizlere anlatayım, evde veya manavdan filizlenm iş kuru soğanları alıp dikin, her birinden 4 - 5 tane, yani manavdan 2tl  3tl ye aldığınız demet taze soğan çıkar, ben burda hale gidip filizlenm işleri kimse almadığı için bedavaya alıyorum. yarın bahçeyi belliyeceğim, soğanları ekmeye fırsatım olursa ektikten sonra resimleri
« Son Düzenleme: Kasım 11, 2010, 08:18:21 ÖS Gönderen: sinaninci1 »

OKAN_KEMAL

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Kasım 11, 2010, 08:21:58 ÖS »
Sinan Abi Soğan icin bahceni daraltma pet bardakda sadece suyla  bile yetiştirebilirsin soğanı ama daha acı olur söyleyeyim :)

sinaninci1

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Kasım 11, 2010, 08:33:34 ÖS »
Okan ben her sene bahçeye dikerim ama acılk!!! bilmiyoru m belki bana acı gelmedi, yani soğan acı olur ama, bunlarda anormal bir acılık görmedim.

aliturkyilmaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Kasım 11, 2010, 10:57:57 ÖS »
teşekkürler yaşadıgım şehir izmir gayet iyi havası var

OKAN_KEMAL

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Kasım 12, 2010, 12:40:52 ÖÖ »
Sinan abi benim bahsettiğim acılık sadece suyla pet bardakta yetiştirirsen acı olur dedim yoksa toprakta normal acı olur :)

selamlar

OKAN_KEMAL

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Kasım 12, 2010, 12:42:22 ÖÖ »
teşekkürler yaşadıgım şehir izmir gayet iyi havası var

Ali Bey o zaman fazla don tehlikesi yok siz yinede kışın hava çok soğuk olursa dediğimi kulak arkası etmeyin
selamlar

Nadide Türk

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : Kasım 12, 2010, 11:20:19 ÖÖ »
Sinan Beyin o sorusunu atlamışım, özür dilerim.

Benim bildiğim hıyara salatalık denir, salata denmez.

Salata denildiğinde kastedile n baş salatadır. Satın aldığım tohum paketinde de ne kıvırcık ne de marul yazıyordu, onlar farklı; satın aldığım tohum paketinde "baş salata" yazıyordu.

@Okan Kemal Bey
Ben hiçbir zaman kimyasal gübre kullanmadım kullanmam da.
Kendi hazırladığım doğal sıvı gübreyi kullanmıştım, kurutulmuş ısırganotundan hazırlanan. Ki bunu hazırladığınızda bitkilere değmeyecek şekilde 1/20 oranında suyla çözerek verirsini z. Zararlı böceklerden kurtulmak için ise 1/40 oranında suyla çözdürüp bitkilere fısfısla püskürtürsünüz ama benim minik kara sineklere etki etmedi galiba...
O sinekler, bostanı balkona çıkardığımda henüz havalar sıcakken geldiler. Balkonumu n etrafı çalılık ağaçlık, bahçe katının bir üstü. Ayrıca etrafta hiç çöp kovası da yok.

Talimatta sabah akşam bol bol fısfıs yapın diyordu ama Sinan Beyin önerdiği sitede de suyun çimlendikten sonra azaltılması gerektiği yazıyordu. Dolayısıyla artık sadece sabahları fısfıs yapıyorum, acaba iki günde bire mi indirmeli yim?

Bu arada, rokayı hakikaten bu mevsim ekebilir miyim, geç olmadı mı? Yani direkt balkonda ekip orada gece gündüz bırakabilir miyim, soğuk olmaz mı onlar için?
Beni aydınlatırsanız sevinirim .

Son durum:

1. Terelerim çok komik. Toprağı yeniden kardığım zaman, hiç üşenmemiş, tohumları tek tek parmak uçlarımla aralıklı olarak hatta asker gibi dizerek ekmiştim. O şekilde de büyüdüler ama bu sabah baktığımda kısmen diplerind en yeni yeni tere filizleri nin çıktığını gördüm. (Yahu emin olamadım, filiz mi deniyordu ona, yoksa çim mi demek gerek?)
Ne yapmalıyım, onları seyreltme me gerek var mı?

2. Bahsettiğim balkon saksısına 6 adet salata tohumu ekmiştim ve dün birinin baş verdiğini yazmıştım (baş verdi tabiri doğru mu?). Çok komik, sağdan sola sırayla ekmiştim, hakikaten en önce sağdaki çıktı ve bu sabah basamak gibi en kısası solda olmak üzere hepsinin sırayla çıkmış olduğunu gördüm.
Maşallah diyeyim  ;D

Sorularımı cevaplaya nlara şimdiden teşekkür ederim.

sinaninci1

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : Kasım 12, 2010, 12:01:51 ÖS »
Nadide hanım salata deyince anlayamadım hepsine salata deniyor tabi yöresel hala daha sizin ne ektiginiz i anlayamadım, marulmu, kıvırcıkmı, iceberkmi, ben baş salata diye birşey duymadım yeni çıkmış her halde.

Nadide Türk

• Ziyaretçi
« Yanıtla #20 : Kasım 12, 2010, 12:05:57 ÖS »
(ağaçlar.net sitesinde n kopyalıyorum)

Ziraat Mühendisi Mine Pakkaner'den zararlılar için size evde yapacağınız basit birkaç tarif...

Afitler ve genelde tüm sokucu emiciler ile ısırıcı çiğneyiciler için kaçırıcı, engelleyi ci ve yok edici tarifler

Tarif 1
2.5 lt suya 1 kg tespih ağacı (melia azedarach) tohumu koyun,
tohumları önceden bir güzelce parçalayın, yalnız çekirdekleri serttir, tespih yapımında da kullanılır.
48 saat suda bekletin süzün ve kullanın.
Bu etkili bir preparattır. Etkili maddesini içeren hazır insektisi tler organik tarımda kullanılmaktadır.

Tarif 2
Bir ölçü çok çok acı biber,
Bir ölçü pelin( artemisia) yaprağı,
6 ölçü su

Biber ve pelini parçalayıcıdan birlikte geçirin ve suya koyun,
Bir taşım kaynatın, soğumaya ve çökelmeye bırakın, süzün.
Yaprak bitlerine ve beyaz sineğe çok etkilidir,
sümüklü böcek ve salyangoz lar için kaçırıcıdır.
Salyongoz için toprağa, beyaz sinek için yaprağa vereceksi niz.Ancak solüsyonun az bir miktarını önce fitotoksi te için bir parça yaprakta denemeyi unutmayın

Tarif 3
Kükürt birçok mantari hastalıkta kullanıldığı gibi kırmızı örümcekte de çok etkilidir .Çevre dostu, organik tarımda ruhsatlı bir üründür.

Tarif 4
500 gr çalı mine (lantana camara) yaprağı 1 lt suda kaynatılıp süzülür, afitlere ve genelde tüm sokucu emicilere etkilidir .

Tarif 5
1 lt suya 2 çorba kaşığı arap sabunu eritin içine 2 kaşık sıvı yağ koyun, 3 diş sarımsağı da ezin,karışıma ekleyin (sarımsak kokusu size kötü geliyorsa koymayabi lirsiniz ancak böcekler üzerinde kaçırıcı etkisi var.) Bu solüsyonu çalkalayarak kullanın. Yoksa yağ yukarı çıkar, püskürtücünün hortumu dipte olduğu için sadece sabunlu su atmış olursunuz .

Tarif 6
1ölçü taze adaçayı veya kekik yaprağını 2 ölçü sıcak suya katın ve blendırdan geçirip karışımı bir gece bekletin süzün.İçin 1/ 4 ölçü sıvı sabun katın, çalkayın , püskürtün.

Tarif 7
Patates bitkisini n yapraklarını ve dallarını doğrayıp üzerini örtecek kadar su koyun, kaynatın. Yapraklar yumuşayıp pişince kapatın kendi soğusun ve sabaha kadar beklesin. Süzün kullanın.Yaprak bitlerine, tırtıllara karşı etkilidir .

Tarif 8
Domates bitkisini n yapraklarını ve dallarını doğrayıp üzerini örtecek kadar su koyun.Sab aha kadar beklesin. Süzün kullanın.Yaprak bitlerine, tırtıllara karşı etkilidir .

Bütün yapacağınız ilaçlamalarda en önemli kural iyi bir kaplama yapmak ve ince püskürten bir başlık kullanmak tır. İlaç yapraklar a sis gibi gelmelidi r. Yoksa siz su damlası gibi fıs fıs ilaç atarsanız bitkiye , yaprak altları da ıslanmazsa ilacı hazırlamak için harcayacağınız emeğe değmez , sonuç alamaz, bir de işe yaramadı dersiniz

aliturkyilmaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : Kasım 13, 2010, 10:40:10 ÖÖ »
teşekkür ederim bilgileri n için  yine de sizlerden yararlanm ak ve bilgi paylaşımının devamını isterim

sinaninci1

• Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : Kasım 13, 2010, 01:28:19 ÖS »
Nadide hanım bakıyorum verdigim siteyi tarıyorsunuz, daha neler var neler orda taramaya devam edin çok faydalı bilgiler var, işinize yaradığına sevindim

sinaninci1

• Ziyaretçi
« Yanıtla #23 : Kasım 14, 2010, 04:42:03 ÖS »
işte bunlar bunlar soğanların bir kısmı

Nadide Türk

• Ziyaretçi
« Yanıtla #24 : Kasım 22, 2010, 11:50:06 ÖÖ »
Sinan Bey, merhaba, evet vakit buldukça tarıyorum, teşekkürler.
Fotoğraftakiler bildiğimiz kurusoğan, değil mi?
Ben de sizden esinlenip, yeşillik çıkan iki kurusoğanımı toprağa dikmiştim.
Yalnız ben baya baya derin diktim, yani kurusoğan kısmı tamamen toprağın altında kalıyor, acaba yanlış mı yaptım? Sizinkile r gibi birazı toprağın üstünde mi kalmalıydı?

Nadide Türk

• Ziyaretçi
« Yanıtla #25 : Aralık 10, 2010, 12:56:28 ÖS »
Burayı epey ihmal ettim ama çok da bir gelişme yok.

1. Terelerim in etrafında o sinekler yaşamaya devam ediyor ama her nasılsa terelere dokunmuyo rlar artık, zira tereler hiç kurumuyor ama pek uzamıyorlar da. Sabahları fısfısla suladığımda iki üç sinek aceleyle saksı duvarına koşturup yukarı çıkmaya çalışıyorlar. Her halde sabah sabah kanatlarını kolay açamıyorlar. Dolayısıyla ben de her sabah onlar hakkında hissettik lerimi, ufak çaplı bir katliam ile dile getirebil iyorum. Bu konuda baya pratik kazandım.  ;D

2. Salatalarım üçüncü yapraklarını çıkardılar, bakalım nasıl devam edecek.

3. Ispanakla rımı tarif edildiği gibi üç santim derine ekmiştim, birbuçuk ay oldu galiba, ama çıkan eden yok.  Acaba 2 cm derinliğe yeniden mi eksem?

4. Ektiğim çimler çıkıyor ama çok seyrek ekmişim. Benim için asıl önemli olan Aslandişiler, ikişer minik yapraklar çıkardılar maşallah. İnşallah büyürler soğuğa rağmen. Tavşanım onları hasretle bekliyor.
Yol kenarlarında gördüğüm Aslandişileri toplayama mak ne kötü ama onlar hep kurşun yüklü araba egzostlarından. Tavşanımı yemeye niyetim olmasa da, zehirleme k istemem.

5. Maydonozl arım, yüzümü güldürüyor, sineklere karşı dışarda daha kolay direnebil diler. Şimdilik iyi büyüyorlar ama daha zamanları var. Maydonoz için ölüp biten tavşanıma kıyak mı geçsem...

6. Sinan Beyden esinlenip saksıya ektiğim kuru soğanlar baya güzel yeşillik veriyor. Onları lazım oldukça teker teker kesip salataya kullanabi lirim, di mi?

7. oyyyy şimdi hatırladım, içerdeki Afrika Menekşesine su vermeyi unutuyoru m kaç gündür.
Ne kötü bir çiçek annesiyim ben.
Bütün bu işlere alışmak kesinlikl e disiplin, dirayet gerektiri yor.

Nadide Türk

• Ziyaretçi
« Yanıtla #26 : Aralık 14, 2010, 12:05:40 ÖS »
"Bütün bu işlere alışmak kesinlikl e disiplin ve dirayet gerektiri yor"

demiştim...

ama Hasan geldiğinden beri işin o kısmını fazlasıyla ihmal ettim.
Şimdi yapılması gereken işler:

- Ispanak ektiğim saksıyı içeri alıp, kullamadığımız küçük WC'ye koymaya karar verdim, tabi yeniden ektikten sonra ve bu sefer üzerine folyo da örteceğim. Bir de öyle deneyelim bakalım.

- Balkonda kalacak olan saksılar için adam gibi bir folyo tünel hazırlamalıyım, iskelet destekli. İnşallah salata fidanlarımı kurtarabi lirim...

şafak korucu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #27 : Aralık 14, 2010, 06:26:40 ÖS »
nadide hanım ıspanakta asıl olan ayazdan korumak o yüzden içeriye almak yerine sera benzeri bişey yapsanız naylondan arada güneş çıktığında üstlerini açar kış güneşi dahi olsa UV almasını sağlaya bilirsini z

şafak korucu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #28 : Aralık 14, 2010, 06:37:58 ÖS »
bide öyle yaptım böyle yaptım diyosunuz sonra başka yazınızdan anlıyoruz ki asıl yapmanız gerekenle ri yapmıyorsunuz o yüzden bir an önce foto bekliyoru z müdahale etmek için değil ama müdahil olabilmek için

Nadide Türk

• Ziyaretçi
« Yanıtla #29 : Aralık 15, 2010, 06:37:27 ÖS »
ahah  :D daha önce folyo örtmüştüm ama o idaretend i ama şimdi düzgünce sıkıca koruyan, iskelletl i bir tane yapmak istiyorum, açıp kapaması kolay olan.

Sizin kastettiğiniz başka bir şey miydi yoksa?  ;)

Nadide Türk

• Ziyaretçi
« Yanıtla #30 : Aralık 20, 2010, 11:36:13 ÖÖ »
Haftasonu nihayet iskeletli folyo tünellerimi yapıp saksılara takabildi m.
Acayip şık ve pratik oldu. Her şeyden önemlisi salatalarım büyümeye devam ediyor.
Maydonozl arımın da maşallahı var ve terelerim in üçüncü yaprakları çıktı (sineklerd en eser yok) ama tabi hepsi de serinlikt en ve güneşsizlikten "slow motion" modunda büymekte.
İnşallah bir ara resimleri ni çekip buraya koyacağım  ;)

ahmet orhan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #31 : Aralık 20, 2010, 05:51:57 ÖS »
Resimleri bekliyoru z nadide hn.

şafak korucu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #32 : Aralık 30, 2010, 05:30:13 ÖS »
nadide hanım sayfanızı işgal ediyorum kusura bakmayın ama bu mevsimde pepinolarım kurtlandı ilaç kullanmak istemiyor um ne yapabilir im kükürt işe yarar mı birde evin içinde olduğu için kükürt beni zehirler mi

Nadide Türk

• Ziyaretçi
« Yanıtla #33 : Aralık 30, 2010, 05:44:52 ÖS »
Bu konuyla ilgili biraz yukarda (12 Kasım tarihli) agaclar.n et'ten kopyaladığım bilgileri okudunuz mu?

mehmet duran

• Ziyaretçi
« Yanıtla #34 : Aralık 30, 2010, 05:49:11 ÖS »
şafak bey kükürtte olabilir ama kükürtün biraz geliştirilmiş hali olan (bordo bulamcı) bir ilaç var içerisinde her hangi bir kimyasal karışım yok kükürt ve türevlerinden imal edilmiş bir şey benim elme bahçem var biz genelde bunu kullanıyoruz çokta memnunuz tavsiye edrim

şafak korucu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #35 : Aralık 31, 2010, 09:45:48 ÖS »
öneriler için çok teşekkür ederim bitki odamda olduğu için ilaç uygulayamıyordum nadide hanımın eklediği  organik çözümler içinde vaktim yoktu kiracımızın önerisiyle arıcıların kullandığı körükle bir güzel ise boğdum daha sonra     tüm yapraklarını koparıp bir karış üzerinden budadım inşallah bu sene meyve almama manı olmaz

tolga uçar

• Ziyaretçi
« Yanıtla #36 : Ocak 11, 2011, 07:53:38 ÖS »
bir bitki için en önemli organ yapraklar dır yaprakları kopardınızmı o bitki ölmeye mahkumdur .birde bordo bulamacı sinekleri öldürmez fungusit(mantar)ilacıdır.kükürtünde kurtları öldürmede faydası olmaz.ya organik tarım ilacı kullanaca ksınız yada etki süresi az olan tarım ilacı kullanılmalı.

Nadide Türk

• Ziyaretçi
« Yanıtla #37 : Ocak 13, 2011, 01:46:53 ÖS »
Folya tünel altında yetişmekte olan salatalarımı haftalar oldu hala sulamadım, zira ne zaman baksam toprak hala oldukça nemli. Hem folyo yüzünden, hem de soğuk yüzünden toprak hiç kurumuyor herhalde. Ancak dün sabah baktığımda, toprağın üstünde yosun bitmiş olduğunu farkettim . Aklıma ilk gelen şey toprağı dikkatlic e ufak ufak çapalamak oldu.
Tecrübelilere sormak istiyorum, sizce niye böyle oldu, yosunun bir sakıncası var mı?
Nerde yanlış yaptım ya da ne yapmalıyım?

şafak korucu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #38 : Ocak 13, 2011, 04:45:12 ÖS »
bir bitki için en önemli organ yapraklar dır yaprakları kopardınızmı o bitki ölmeye mahkumdur .birde bordo bulamacı sinekleri öldürmez fungusit(mantar)ilacıdır.kükürtünde kurtları öldürmede faydası olmaz.ya organik tarım ilacı kullanaca ksınız yada etki süresi az olan tarım ilacı kullanılmalı.
pepino çalı formunda bir bitki olduğundan dolayı çok çabuk yapraklan abilmekte ( imiş ) zaten çelik aldığınız zamanda yapraklarını yolarız ki kökten gelen besinler yaprak ve diğer dallara değil ana gövdeye yararlı olsun

sinaninci1

• Ziyaretçi
« Yanıtla #39 : Ocak 13, 2011, 04:47:34 ÖS »
Arkadaşlar pepino aynı patlıcan fidesine benziyor, hatta çiçekleri bile aynı galiba aynı familyada n ;D ;D
Ama meyvesi çok güzel arsız bir bitki

tolga uçar

• Ziyaretçi
« Yanıtla #40 : Ocak 14, 2011, 12:21:15 ÖÖ »
arkadaşlar yaprakları aldığınız zaman bitki nasıl fotosente z yapacak.f otosentez yaparakak klorofil üretir buda bitki özsuyudur yani gövdeyi dalı ve yaprakları besler.

tolga uçar

• Ziyaretçi
« Yanıtla #41 : Ocak 14, 2011, 12:26:40 ÖÖ »
nadide hanım toprağı ufalamakl a çok iyi yapmışsınız en önemli olan güneş .anladığım kadarıyla sizin bitkileri niz güneş almıyor.toprağı ısıtmadığınızda mantar hastalıklarına davetiye çıkarırsınız buda bitkileri nizin ölmesine sebep olur(kök çürüklüğü gibi)mümkün olduğunca güzel havalarda güneş göstermeye bakın.

Nadide Türk

• Ziyaretçi
« Yanıtla #42 : Ocak 14, 2011, 10:52:18 ÖÖ »
Anladım, teşekkürler Tolga Bey.

tolga uçar

• Ziyaretçi
« Yanıtla #43 : Ocak 14, 2011, 10:51:03 ÖS »
birşeydeğil takıldığınız bir konu olursa herzaman sorabilir siniz.

Nadide Türk

• Ziyaretçi
« Yanıtla #44 : Mart 07, 2011, 12:48:59 ÖS »
Geçen cumartesi, ne ev işi dedim, ne tavşan dedim, bugün yalnızca çok istediğim bir şey yapacağım, tavşanlar yüzünden ihmel ettiğim sebze, çiçek ekme işini yapacağım, dedim.
Geçen seneden ektiğim maydonoz ve tereler yeni yeni güçlenmeye başlamışlardı, salatalar ise 5 cm'lik fideler haline geldiler.
Evde satın aldığım çeşit çeşit topraklar, birkaç balkon saksısı ve ekmeyi planladığım bütün tohumlar hazır duruyordu . Ayrıca 5 cm'lik fideler haline gelen kıvırcık salataları da daha geniş saksıya geçirmem gerekiyor du. Ve ayrıca hazırladığım kompost kutusunun da biraz doğal canlı toprağa ihtiyacı vardı.

Çektim eşofmanları, gittim yakınımızdaki temiz korunaklı boş araziye. Hem tavşanlara taze ot topladım, hem de kürek kürek toprak topladım. Tabi bu topraklar çoğunlukla otlarla bir aradaydı, bol humuslu topraklar .
Sonra eve gelir gelmez önce salataların saksısını hazırladım. Bir türlü çakıltaşı bulamadığım için en alta bizim Hasanla Bade'nin gübreli samanlarını döşedim drenaj için. Ayrıca kendi kazıdığım toprakları elekten geçirirken kalan küçük taşları da kullandım. Sonra yine aynı topraktan bir tabaka döşedikten sonra, üzerine benim tavşilerin gübrelerini yaydım (ilk kez bir işe yaradılar eşşek kulaklılar - yerim ben onları) Sonra satın aldığım toprakları da üstlerine yaydım. Nihayet salata fidelerin i aktardım ve suladım.
Bu yegane dikim işimdi.
Ardından direkt dışarı konacak saksılara, ıspanak, fasulye ve bezelye ektim. Bunların da en diplerine saman ve gübre koydum.
Bunlar soğuğu da gölgeyi de nemi de seviyorla rmış. Fasulye ve bezelyeyi bir gün önceden soğuk suya koymuştum, o vakit daha çabuk çimleniyorlarmış. Hadi bakalım.
Küçük bir kutuya da birer sıra Lahana, Karnabaha r ve Pırasa ön ekimi yaptım. Bunların önce evde çimlendirilmesi gerekiyor muş. 10-15cm'lik fideler haline geldiğinde asıl yerlerine dışarıya dikilecek lermiş. Bunun için rahmetli gonzalesi mis Speedy'nin eski kafes altlığına kalın bir tabaka çiçek toprağı yaydıktan sonra, tohumları 0,5 cm'e yerleştirip üstlerini kapattıktan sonra, fısfısla iyice suladım. Sonra hafif bir aralık bırakarak, kutunun üzerini camla kapatıp hep 21 derecede ve karanlık duran sandık odasına koydum. Bakalım ne zaman çimlenecekler. Tohum paketleri nin üzerine de hep yarım yamalak bilgi yazıyorlar.
En sonunda da ayrı ayrı kutulara, Menekşe, AkşamSefası ve AslanAğzı ektim, onlar da aynı şekilde ve sandık odasına konuldu.

Sabahtan akşama kadar bunlarla uğraştım ve doymadım. Resmen bağımlılık yaptı. Hep daha fazla, daha fazla şeyler ekeyim istedim. Sağa sola saksıya çevrilecek bir şeyler var mı, diye baktım, resmen gözüm döndü. Sonra mutfakta bulduğum boş yoğurt ve ıvırzıvır kutularına da toprak doldurup onlara da bezelye ve fasulye ektim tekrar.

Hakikaten bütün gün boyunca bunlarla uğraşırken duyduğum keyfi, huzuru anlatamam, insan yaşadığını hissediyo r. Toprakla uğraşmak insanı tamamen pozitife çeviriyor rahatlatıyor. Hele o tohumların açacak olmasına dair duyulan heyecan, onların yeni bir hayat yaratmala rına ön ayak olmak... Bunun yanında başka her şey sıkıntılar, komik kalıyor, önemsizleşiyor. Doğal yollarla gübrelediğim için, kendi yetiştirdiğim organik gıda yiyecek olmanın verdiği beklenti de apayrı bir şey.

Neyse, daha sonra da evde bulunan büyük şeffaf jelatin kağıtlardan balkona koyduğum saksılar için tüneller yaptım aşırı soğuktan korunsun, daha kolay çimlensinler, diye.

Bu arada yerini değiştirdiğim salatalar ve yer değiştirecek diğer bitkiler için de sıvı gübre gerekiyor du. Önceden hazırlamayı unutmuşum, onu da hemen "kurdum".
Nasıl mı yapılır? Malzeme değişebilir, ben evde duran ısırganotu poşet çayını kullandım. Poşeti kestim, içini minik bir şişeye boşalttım sonra üzerine bir bardak su döküp karıştırdım. Ağzı açık olarak balkona koydum. Sabah akşam her gün birer kere karıştırılması gerekiyor . İki hafta sonra sıvı gübreniz hazır. Bire on olarak suyla seyreltip yer değiştiren bitkileri n topraklarına döküyorsunuz (suladıktan sonra) bitkiye değdirmeden. Ayrıca çok fazla nitrat kullanan Lahana ve karnıbahar gibi bitkilere de arada bir besin olarak verebilir siniz.

Sonra şöyle bir balkona baktım, ne çok şey yapmışım. Ama daha çok çok fazla yer olduğunu da fark ettim. Mesela balkon demirleri nin altından tahtalar uzatırsam, demirleri n her iki tarafına acayip büyük dikdörtgen saksılardan yerleştirebileceğimi farkettim . Böylece balkondan çok az yer kullanara k acayip çok ekim alanları yaratabil eceğim. Ayrıca üst balkona çivi çakarak yukardan sarkacak saksılara ve ayrıca duvara yerleştirebileceğim saksılara da bir şeyler ekebiliri m...

Evet kesinlikl e bağımlılık yapıyor ve gözüm döndü.
Arkadaşlarıma, sıkıntıdan ya da boşluktan bunalıma giren herkese tavsiye etmek istiyorum . Bir tohumun canlanmasına yardım etmek, toprakla uğraşıp hayata destek olmak öyle güzel, heyecanlı ve doyurucu bir duygu ki...

Şimdi de tecrübeli arkadaşlarıma sormak istiyorum, yanlış yaptığım ya da daha farklı yapmam gereken bir şey var mı?
Ayrıca sulama konusu benim hala en zayıf noktam. Ne zaman aşırı sulamış ya da eksik sulamış olabileceğimi nasıl anlarım. Mesela baen deniyor ki azar azar sulayın. Tamam da az ne demektir? Ne kadarı azdır? Bu konuda çok hata yapıyor olabiliri m. Sulama yüzünden ne kadar çok çiçek öldürdüğümün sayısını bilmiyoru m artık. Bana yol gösterir misiniz lütfen?

Nadide Türk

• Ziyaretçi
« Yanıtla #45 : Mart 08, 2011, 10:10:55 ÖÖ »
Dün akşam işten çıkmadan meteorolo ji sitesine bakmıştım; bir hafta boyunca gece felaket ayaz olacağı belirtilm işti.
Ben de korktum, folyolara rağmen, ektiğim tüm balkon saksılarını, içeri alıp, kullanmadığımız küçük tuvalete koydum. Orada kalorifer olmadığı için hep serin oluyor. Dereceyle ölçtüm, hep 14 derece civarı, gayet uygun gibi.
Balkonda folyonun altında duran salataları ise orada bıraktım. Onun yerine her bir salata fidesinin üzerine ayrıyeten, ortadan kestiğim yarım plastik su şişesi geçirdim.
Herhalde bir hafta, on gün böyle idare edeceğiz.

Başka bir tavsiyesi uyarısı olan var mı?

Omer_Kilicoglu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #46 : Mart 08, 2011, 10:27:07 ÖÖ »
Nadide hanım 14 derece olan bir yerde ve üst lerini örterek saklıyorsunuz zaten bir sıkıntı olacağını zannetmem

Kemal_Uygur

• Ziyaretçi
« Yanıtla #47 : Mart 08, 2011, 10:28:58 ÖÖ »
Bende tüm haftasonu mu sebze tohumu ekme işine ayırdım.
%60 torf, %20 perlit ve %20 vermikuli t ile hazırladığım toprak karışımını çimlendirme viyolleri ne doldurduk tan sonra bir gece önceden suda beklettiğim biber ve domates tohumlarını 3-5 mm derinliğe ekerek üzerlerini streç film ile kapladım ve doğru kalorifer in yakınına yerleştirdim. Arada bir açıp havalandırıyor ve spreyle suluyorum . 3-5 güne baş vermeye başlarlar.

Nadide Türk

• Ziyaretçi
« Yanıtla #48 : Mart 08, 2011, 10:48:47 ÖÖ »
Ömer Bey,
14 derece olduğunda, saksıların üzerini yine de örtmem gerekir mi?
Yani demek istediğim, ıspanak, fasulye ve bezelye tarlaya ekildiğinde üstüne bir şey örtülüyor mu ki?

Kemal Bey,
inşallah hepsi açar, onlarla uğraşmak ne kadar keyifli, değil mi?
Ben de acayip heyecanla bekliyoru m, ne zaman açarlar, diye.
Bu perliti nereden buluyorsu nuz?

Kemal_Uygur

• Ziyaretçi
« Yanıtla #49 : Mart 08, 2011, 10:53:39 ÖÖ »
İnternette bolca satıcı mevcut. Zaten çokta ucuz bir malzeme ama fiyatına nazaran çok faydalı. Ben 10-15 litresini 6-8 lira arası bir fiyata almıştım.

Omer_Kilicoglu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #50 : Mart 08, 2011, 10:54:19 ÖÖ »
Nadide hanım 10 derece nin üzerinde her hangi bir şey örtmenize gerek yok yalnız ortamın aydınlık olması gerekir yoksa sebzeler gün ışığı bulma gayretiyl e tüm enerjiler ini uzamaya harcarlar bir de onları koyduğunuz yerin havası kuru değilse yani nemliyse hiç problemin iz yok demektir.
« Son Düzenleme: Mart 08, 2011, 10:55:26 ÖÖ Gönderen: ÖMER KILIÇOĞLU »

Nadide Türk

• Ziyaretçi
« Yanıtla #51 : Mart 08, 2011, 11:05:55 ÖÖ »
Her ikinize teşekkürler  :)

mehmet duran

• Ziyaretçi
« Yanıtla #52 : Mart 08, 2011, 11:55:50 ÖÖ »
nadide hanım  fasülye bezelye  kıvırcık gibi sebzeler +4 dereceye kadar hiç bir şey olmazlar benim  bahcede marul bezelye salatalık,bakla mısır soğan patates  gibi sebzeler var şu anda bazen gece derece +3 +4 düşüyor hiç bir şey olmaz korkmanıza gerek yok

Kemal_Uygur

• Ziyaretçi
« Yanıtla #53 : Mart 08, 2011, 12:04:50 ÖS »
Yalnız Ankaranın ayazı Muğla'ya benzemez  ;D  ;D

mehmet duran

• Ziyaretçi
« Yanıtla #54 : Mart 08, 2011, 12:16:22 ÖS »
kemal doğru söylüyorsun ankaranın ayazını çok iyi bilirim  1,5 sene ankarada yaşadım hatta hayatımda ilk defa kar yağışını orda gördüm daha  önce televizyo nda görürdük hep

Nadide Türk

• Ziyaretçi
« Yanıtla #55 : Mart 08, 2011, 12:39:03 ÖS »
Tamam, teşekkürler Mehmet Bey,
Bugünlerde hava sıcaklığı Ankara'da gündüz 0, gece ise -8'lere kadar düşeceği için endişelenmiştim.
Verdiğiniz değerlere göre küçük tuvalete koyduğum saksılardaki tohumlara +14 derecede hiçbir zarar gelmez şu durumda, Ömer Beyin de belirttiği üzere.
Teşekkürler

Bu arada elimdeki kitaptan, bazı doğal gübrelerin % olarak Azot ve Fosfor değerleri verilmiş, oldukça enteresan .
Azot için A diyorum Fosfor için F

Kemik Unu: A % 2-4 --- F % 22-25

Boynuz ve Tırnak: A % 13-14 --- F % 2

Çay Telvesi: A % 4,2 --- F % 0,6

Tavuk Gübresi: A % 1,5 --- F % 1,2

Tavşan Gübresi: A % 2,4 --- F % 1,4

Güvercin Gübresi: A % 5,8 --- F % 2,1

İs: A % 5-11 --- F % 1,1

İs'e ve Çay telvesine çok şaşırdım, baya besleyici ymiş. Üstelik çay telvesi malç olarak toprağı örtmek için çok faydalı. Yalnız en muazzam miktarda azot tırnak ve boynuzda mevcutmuş. Bir daha tırnak törpülerken bunu hatırlamalıyım. :D

Bu arada okuduğum kitapta, bitkiler için odun külünün de çok gerekli olduğu yazar. Faydaları çok yönlüymüş, özellikle de bitkinin direncini artırıyormuş.
« Son Düzenleme: Mart 08, 2011, 12:43:35 ÖS Gönderen: Nadide Türk »

mehmet duran

• Ziyaretçi
« Yanıtla #56 : Mart 08, 2011, 01:09:45 ÖS »
nadide hanım odun külü   çay telvesi  çok işe yarıyor biz buda genelde ısınma ihtiyacımızı odunla karşılıyoruz  külleride genelde hep tarlaya döküyoruz   çay telvesain i öyle bu iki ürün topraktak i aşırı sulamadan kaynaklan an tuzlanmayı önlüyormuş .

Kemal_Uygur

• Ziyaretçi
« Yanıtla #57 : Mart 08, 2011, 01:21:12 ÖS »
Rahmetli anneannem in evindeki saksıların dibinde hep çay telvesi görür merak ederdim. Varmış eskilerin bir bildiği demekki.

Nadide Türk

• Ziyaretçi
« Yanıtla #58 : Mart 09, 2011, 09:51:48 ÖÖ »
Bu sabah, sandık odasında duran ve içine birer sıra Karnıbahar, Lahana ve Pırasa ekmiş olduğum kutunun kapağını kaldırdığımda ne göreyim; Lahanaların minik birer filizi çıkmış sarı sarı. Hemen oradan aldım ve ışık gören bir yere çıkardıktan sonra suladım ve sonra yine "acaba çok mu su veriyorum paranoyasına girdim". Bu sulama işini bir gün çözeceğim inşallah.

Bakalım Karnıbahar ve Pırasa tohumları ne zaman çimlenir. Her birini heyecanla bekliyoru m.

mehmet duran

• Ziyaretçi
« Yanıtla #59 : Mart 09, 2011, 10:10:17 ÖÖ »
nadide hanım bu mevsimde fazla sulamanıza gerek yok  çok sulamada sebze sıcak veya soğuğa karşı direncini yitirir   ve siz kaliteli bir ürün elde edemessin iz