Gönderen Konu: ÖRDEKLER NEDEN SABAHA KARŞI YERE YUMURTLAR?  (Okunma sayısı 12221 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ahmet_Yolac

• Ziyaretçi
ÖRDEKLER NEDEN SABAHA KARŞI YERE YUMURTLAR?
« : Eylül 26, 2010, 04:18:48 ÖS »

Arkadaşlar,
                              Benim haziran sonu dünyaya gelen ördek civcivler im bu günlerde yumurtlal amaya başlıyorlar galiba.Ga liba diyorum,çünki dün kümeste yerede tam oluşmamış beyazı adeta ince bir naylon torba kıvamında dış kabuk
ve ucunda bir cm. kadar bağırsak parçası vardı.Ördek ve tavuklarım aynı kümesta barındığı için tavuk follukları yüksekte olduğundan ;ördekler için yere ,5 cm kenarları olan bir kutunun içine talaş koydum.Ko mşumun iddiası, ne koyarsan koy ördekler daima gelişigüzel yerlere ve sabaha karşı yumurtlar .Bu iddia doğrumu dur. 
                              Pekin ve yeşilbaş-pekin kırması ördekler arasında yumurtlam a ve kuluçka olma açısından fark varmıdır?.Hangisi daha fazla yumurta yapar acaba.       

orhankaragöz

• Ziyaretçi
Ynt: ÖRDEKLER NEDEN SABAHA KARŞI YERE YUMURTLAR?
« Yanıtla #1 : Eylül 26, 2010, 08:24:59 ÖS »
komşunuz pekinler için doğru sölemiş gerçekten.fakat yeşilbaşlar muazam yuva yaparlar ve başka yere yumurtlam azlar.yum urtanın kabuksuz kalması ise çuvalarda mermer tozu satılıyo yada ince kum eler hayvanların önüne koyarsanız bu işide çözersiniz.

Ahmet_Yolac

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Eylül 26, 2010, 09:16:36 ÖS »

Orhan Bey,
                                 Alakanıza teşekkür ederim.Yeşilbaş ve pekinler için söyledikleriniz tamam da Yeşilbaş-pekin kırması bakalım nereye ve nasıl yumurtlay acaklar.Z aman gösterecektir.
                                 Elenmiş kum,yada mermer tozu hangisi daha faydalı ise onu kuıllanmak isterim.

adem alkaner

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Eylül 26, 2010, 09:55:54 ÖS »
ahmet abi genclerin ilk yumurtala rında bazen irili veya ufaklı bazen kabuksuz bazen sadece perde şeklinde yumurta yapmaları başlangıcta normal   egerki 2 ci veya 3 cü yumurta kabuksuz ise o zaman tedbir almaya başlayın şu an gayet normal bence
folluga yumurtala maya gelince egerki yumurtlam asına bir veya iki saat kala onu foluga kapatırsanız ilk yumurtada n sonra artık folluga yumurtlay acaktır  denemekte yarar var
benim salma bıldırcın kümesinde bütün bıldırıcnlar benim yapmış oldugum follukta yumurtlar lardı
 abi egitim şart :)
saygılarımla

Ahmet_Yolac

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Eylül 26, 2010, 10:21:03 ÖS »

Adem Kardeşim,
                           Alakanıza teşekkürler.

Seyfettin_Akbulut

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Eylül 27, 2010, 02:41:11 ÖS »
Ahmet abi ben de buna çok dikkat etmiştim benim pekinlerd e aynısı gibi ilk yumurtlam ay başladıklarında ortalıkta oluyordu yumurtala rı follukta yumurta olmayınca bunu yapıyorlar :) yada ilk alışma sürecinde ördeklere gece yumurtlar derler ama benimkile r bi türlü onu tuturamadılar bahçede gezerken aniden bi ördek yumurtası çıkı veriyordu karşıma şaşırıp kalıyordum hatta bir keresinde  ben arkalarından yavaş yavaş kümese girmeleri için yürürken bianda yere bırakı vermişti garip bi durum ama yer sıkıntısı çekiyorlar abi bi süre yumurtala rını gömmeyi çok seviyorla r hatta özenle yumurtala rın üzerini kapatıyorlar ben buyday yada arpa sapı kullanıyordum hoş onları yumurtala rın üzerine kapatamas a bile dökülen tüylerle üstünü kapatıyorlar yada onu bi şekilde görünmeyecek şekilde saklıyorlardı yumurlata rını saklaya bilecekle ri bir folluk yaparsanız sanıyorum ki başka bi yere yumurta yapmazlar . Kolay gelsin hayırlı günler.

Ahmet_Yolac

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Ekim 02, 2010, 01:51:08 ÖÖ »

Seyfettin Kardeşim,
                                            İlginize ve verdiğiniz değerli bilgileri nize candan teşekkürler.
                                            Aynen dediğiniz gibi zaman içinde bakıp gözlemleyeceğiz.
                                            Herşey gönlünüzce olsun.

samet_uckun

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Ekim 10, 2011, 01:54:35 ÖS »
Zayıf yumurta tammen kireç eksikliğidir. hayvanlar yeterli kireç veya mermer tozu da olur  bula bilirsele r yumurtala r güçlü meydana gelir. mermer tozundan kireç elde eden hayvanların yumurtala rı biraz sağlam olur. gurk olan hayvanınız civcivi içinden çıkarmak için bir hayli yorula bilir. En iyi seçim kireç v.b hayvanları fazla serbest bırakırsanız zaten kendileri gereken kadar kireç tarzı maddeyi doğadan bulup yerler. Sıkıntı ortadan kalkar.  Ördekler de bizde çok sıkıntı yaşamıştık yumurta konusunda kafalarına göre her yere yumurta bırakırlar genç yaşta. zamanla bir yere alışırlaryere yaptıkları yumurtayı alıp yumurtlam asını istediğiniz yere koyun  yumurta yapacakla rı yuvada hep 1 tane yumurta bırakın. işe yarayacak tır.

Nadide Türk

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Ekim 17, 2011, 04:49:17 ÖS »
Yabancı bir sitede okumuştum, oradaki ördek sahipleri sabah belli bir saate kadar ördeklerin kümes kapağını açmıyormuş ve bu şekilde ördeklerin en azından kümesin içinde yumurtlam asını sağlıyorlarmış.

serkan yıldırım

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Kasım 04, 2011, 03:10:56 ÖS »
konu bıraz eskı ama bılgı amaçlı yazmak istıyorum.benım pekın ordegımde yumurtlam aya basladı.kumeste ıkı yumurta bulduktan sonra anladım yumurtlam aya basladıgını.3. yumurtayıda kumese yapması ıcın kumesın kapısını gec actım,tabı havaların sogumasınında buna etkısı cok.açtıgımda 3.yumurta da yerde yatıyordu.kendı sahsıma  bahcede yumurta aramaktan sa kumesın tabanına yumurtlam asını tercıh ederım saygılar.