Gönderen Konu: Sülün ve Keklik Üretim Çiftliği  (Okunma sayısı 7195 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Yılmaz Yavuz

• Ziyaretçi
Sülün ve Keklik Üretim Çiftliği
« : Eylül 06, 2010, 11:41:59 ÖÖ »
Pazar günü yani dün Uşak Banaz Kızılhisar Köyünde bulunan Coşkunlar Sülün ve Keklik Üretim Çiftliğine ziyarete gittim. Çektiğim resimleri sizlerle paylaşıyorum.

Yılmaz Yavuz

• Ziyaretçi
Ynt: Sülün ve Keklik Üretim Çiftliği
« Yanıtla #1 : Eylül 06, 2010, 11:48:43 ÖÖ »
Binlerce keklik ve sülün ün olduğu bir çiftlik.

Yılmaz Yavuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Eylül 06, 2010, 11:53:02 ÖÖ »
Sondan bir önceki resimleri ne sülüne ne kekliğe benzettin iz değil mi? Yazmayı unutmuşum binlerce de Beç tavuğu yani İran tavuğu var. Bu yıl 1000 taneden fazla Beç tavuğu civcivi almışlar. Aşağıdaki resimler çiftliğin girişindeki küçük kümesten;

Yılmaz Yavuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Eylül 06, 2010, 12:02:37 ÖS »
Coşkunların az da olsa arı kovanları var. Bahçesindeki elmaları ilaçlamıyor. Sebebi ise organik olmasını istemesi. Bu yıl alınacak bal ile ilaç yapacak. İlacı ise bal ile kudret narı karıştırarak yapacak. Kendisine verdiğim kudret narı tohumlarından meyveler aldı.

mustafa köse

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Eylül 06, 2010, 12:41:40 ÖS »
Yılmaz bey bizlerle böyle güzel karleri paylaştığınız için çok teşekkürler. Bişeyi merak ettim bu kadar hayvanın pazarlmasını nasıl yapıyorlar üretim amaçları nedir.

Yılmaz Yavuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Eylül 06, 2010, 12:52:45 ÖS »
Yılmaz bey bizlerle böyle güzel karleri paylaştığınız için çok teşekkürler. Bişeyi merak ettim bu kadar hayvanın pazarlmasını nasıl yapıyorlar üretim amaçları nedir.

Böyle güzel sorular ve yorumlar bekliyoru m. Hepsini açıklayacağım. Az sonra (yarın)... :)

Sercan Uygun

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Eylül 06, 2010, 03:38:04 ÖS »
Yılmaz abicim Banaza kadar geliyosun bi Dumlupınara uğramıyosun alcağın olsun valla  :-\ Banazda böle biyer olduğunu niye duymadıysam hiç oda ayrı bi gariplik  :) gerçi ilgilendiğim cinsler değil belki ondandır..

Yılmaz Yavuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Eylül 06, 2010, 05:48:27 ÖS »
Sercan sen Dumlupınar da mıydın?
Bak sizin Dumlupınar Kaymakamı var. O adam tam bir kanatlı hayvan meraklısı. Kendisiyl e telefonda görüşmüşlüğümüz var. Geçen ay Uşaktan  bıldırcın satın aldı. Kuluçka merakı olan bir kişi. Dilerim kendisiyl e tanışırsın. Nasip olursa Dumlupınar a da gelirim.
Coşkunlar Sülün Çiftliğini duymaman normal kardeş. Çünkü adamlar fazla reklam tanıtım işine girmiyorl ar. Yarın ayrıntıları anlatırım.

Kadir_Yavuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Eylül 06, 2010, 09:04:29 ÖS »
bende pazarlama işini merak ettim yılmaz abi ama napalım devamı parmaktan sonra

adem alkaner

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Eylül 06, 2010, 09:29:51 ÖS »
yılmaz abi eline ayagına saglık o kadar güzellikleri bizimle paylaştıgın için
keklikler i görünce içim bir hoş oluyor maşallah
seyraderk en ken keşkelerden alamıyor insan kendini
abi pazar olayınıda duyarsan tam süper olacak valla

Sercan Uygun

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Eylül 06, 2010, 10:10:07 ÖS »
Sercan sen Dumlupınar da mıydın?
Bak sizin Dumlupınar Kaymakamı var. O adam tam bir kanatlı hayvan meraklısı. Kendisiyl e telefonda görüşmüşlüğümüz var. Geçen ay Uşaktan  bıldırcın satın aldı. Kuluçka merakı olan bir kişi. Dilerim kendisiyl e tanışırsın. Nasip olursa Dumlupınar a da gelirim.
Coşkunlar Sülün Çiftliğini duymaman normal kardeş. Çünkü adamlar fazla reklam tanıtım işine girmiyorl ar. Yarın ayrıntıları anlatırım.

Evet abi 6 aydır Dumlupınar daydım, memleketi mdir.. 1 haftadır İzmirdeyim, 26 sında  KPSS ye girip geri gidicem kısmetse.. Kaymakam bey gerçekten kanatlı ve kuluçka meraklısı, tanışma fırsatım olmadı ama şöförü bikaç kez kuluçka makinemi görmeye geldi hatta etlik sattım ona  :) Kaymakam çok uğraşmış kendi kuluçka makinesi için ama hep hüsran olmuş diye anlattı şöförü, Dumlupınarda bikaç kişiye kuluçka makinesi almış yardım olarak 700 yumurta kapasitel i öle duydum, bu bile nekadar kanatlı sever olduğunun açık göstergesi zaten.. Beklerim başkanım istediğin zaman çık gel başımla beraber, bende bi haftasonu ziyaret etmek isterim Uşakta.. şimdi benim peder bey orda Ekimde bende olcam nasipse..

Yılmaz Yavuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Eylül 07, 2010, 11:55:44 ÖÖ »
Sercan Bey buyrun gelin beklerim.
Değerli arkadaşlar Coşkunlar Sülün Çiftliği kene olayından sonra Uşak Çevre ve Orman Müdürü Ramazan Toker in teşvikiyle Banaz Kızılhisar beldesind e kuruldu. Ali ve Orhan Coşkun kardeşler, geçtiğimiz yıllarda sülünleri otellere, meraklılara, Avcılar Derneğine ve Çevre Orman İl Müdürlüğüne satıyorlardı. Ancak talep az olduğu ve civciv çıkımı fazla olduğu için sıkıntıya giriyorla rdı. Geçen yıl avlak için yasal izin aldılar. Devlet onlara avlak sahası tahsis etti. Şimdi onlar gelen avcılar için doğaya istenilen sayı kadar sülün bırakıyorlar. Avcılar ücretini ödüyorlar sonra vurdukları sülünleri götürüyorlar vuramadıkları sülünler dağda kalıyor.
Sülün işi avlak olayı ile beraber para kazandırmaya başlayınca Coşkun kardeşler avcılara alternati f sunabilme k için keklik üretimi ve Beç tavuğu üretimine de girmişler. Artık avcılar Kızılhisar dağlarında keklik ve İran tavuğu avı da yapacakla r. İran tavuğu avlamanın kolay olacağını sanıyorum çünkü çok fazla uçamayan hayvanlar .
Geçtiğimiz yıllarda hatırlarsanız onlar adına ilan verip en az 10 tane olmak kaydıyla sülün satışlarına yardımcı olmuştum. Bu yıl öyle bir imkan yok. Ürettikleri sülünlerin tamamını avlak ta kullanaca klar.
Bu işin kazancının yanında bir çok riski de var. Öncelikle üretim çiftliğinin prosedürü çok ağır. Aylarca süren bir süreç. Kuluçkahane yapmak zorundasınız, hayvanlar la ilgilenec ek devamlı bir işçiniz olacak, maddi gücünüz olacak, tecrübeleriniz olacak, araziniz geniş olacak velhasıl piyasası hastalıkları da gözönüne alındığında yapılacak iş değil.
Diyeceksi niz ki Coşkunlar yapıyor kazanıyor. Eee ne demişler zenginin arabası dağlar aşar, garibin arabası düz yolda şaşar. Adamlar zaten Uşak ın en eski tornacıları, zaten durumları iyi "az a nereye gidiyorsu n diye sormuşlar çok un yanına" demiş  :)