Gönderen Konu: 20W LED!! döl kontrol aparatı..  (Okunma sayısı 9376 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Yunus_Demirci

• Ziyaretçi
20W LED!! döl kontrol aparatı..
« : Mayıs 31, 2010, 04:00:12 ÖS »
Merhabala r değerli kulucka.n et üyeleri
Bildiğiniz gibi döl kontrol aparatı bir kuluçka severin olmazsa olmazlarındandır, bu ihtiyaca cevap vermek isteyen firmaların çeşitli ürünleri piyasada mevcut, bu ürünler maliyeti düşük tutma ve geniş bir kitleye ulaşabilmek için birtakım özelliklerden ödün vermek zorundala r, hergün gelişen teknoloji yeni alternati fler sunsada ulaşmak biraz zaman alabiliyo r ve üyelerimiz kendi çabalarıyla birşeyler yapmaya çalışıyorlar, benim gibi tatmin olmayan zor beğenen kimseler için, uzun süren bir çalışma sonucu ulaştığım tecrübelerimi ve yaptığım ürünü paylaşmak istedim umarım beğenirsiniz..

20W POWER LED, led'leri hepimiz biliriz, yaygın olarak çakmaklar, anahtarlık, küçük okuma aparatları ve el fenerleri nde bulunan 14000mcd lik standart beyaz led'lerdir, bunlar mcd değerleri değişsede normal şartlarda 80-100mW değerlerinde olurlar

bir üst kademe olan POWER LED ler hayatımıza girdikten sonra ışık şiddeti dahada arttı ve alıştığımız beklentil erin üstüne çıktı ve meraklılarına hayret verici sonuçlar sundu, düşük elektrik sarfiyatı ve mikro boyutları en önemli özelliklerinin başında yer aldı, bundan sonra sırada güç arttırımı vardı ki geç kalınmadan çalışmalara başlandı ve bugün ulaşılan sonuçlar akıl almaz seviyeler de. sırasıyla 1W, 3W, 5W, 10W, 20W, 50W ve üzeri ürünler mevcut, 50W ve üzeri LED'ler sokak lambaları, sinema projektörleri gibi ışık şiddetinin yüksek olması gereken alanlarda kullanılıyor..

Bende LED'leri döl kontrol aparatlarında kullanmak için yaptığım ilk çalışmada bir kaç değişik ürün kullandım, 3W olan ürünler gece karanlığında tatminkar sonuçlar sunuyor, aslında çokda önemli değil düyenler için piyasa normaller inin üzerinde bir ürün. ama bana yetmedi ve 10Wlık LED ( http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.5876 ) aldım bunu hatalı kullanım ve yetersiz bilgi neticesin de 2-3 tanesi zayi ettikten sonra uygun değerlerle çalıştırmayı başardım,
sırasıyla önce Mean Well markalı LPC60 modeli 38$'a ( http://www.meanwell.com/index.html ) LED sürücü aldım,  bu sürücü soruşturmalarım sonucunda en doğru üründü, ama uygulamal ar sonucu hiçde öyle değildi, ve ledlerimi yaktı, bizde mecburen şimdilik rafa kaldırmak zorunda kaldık, belki akım sınırlayıcı ile kullanabi lirim (yardım ve öneriye memnun olurum) sonrasında 8v 500ma lik adaptör buldum ve 10w lık led'i kapasites inin yaklaşık %70inde kullandım ve tabii olarak buda yetmedi :) ve bir adım öteye giderek 20wlık ürünü satın aldım ( http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.5848 ) bunuda meanwell ile çalıştırmak istiyorum, aslında uygun olabileceğinide düşünüyorum ama 22$ ve uzak doğudan gelmesi biraz zaman aldığı için 14.8v 700ma lik bir adaptörle yaklaşık %70 kapasited e çalıştırıyorum ve sonuçlar resimlerd e açıkca görülüyor. bu ledler yapıları itibarı ısınıyorlar soğutucu olmadan kullanmak zararlı hatta yanmasına sebep dir, birde tam kapasite çalıştırmak istiyorsa k soğutucu olmadan 1dk bile çalışmazlar, bu sebeple başımıza birde soğutma problemi çıktı, bende atıl vaziyette ki cpu sağutma alüminyum ızgarasına 12v pc fanı iliştirdim, frezede led için açtğım özel yatağına termal macunla beraber sıkıca tutturdum, ve sıcaklığı yumurtaya iletmemek ve küçük büyük yumurtala r için iki farklı aparatı kullanabi lmek adına alüminyum boru ekledim, borunun uç kısmında diş var yumurta aparatlarını somun gibi sıkıp sökebiliyorum ve bu borunun iç kısmını zımpara ve keçe ile parlattımki ışık şiddetini azaltmada n yumurtaya ulaşabilsin.
fazla uzattım, kusura bakmayın, hemen resimlere geçiyorum. buarada fotoları cep telefonuy la çektiğimden resim kalitesi için özür dilerim. karanlık bir ortamda resim çekip tekrar ekleyeceğim, bu resimler gündüz ışığında çekildi..
saygılarımla..

10w led:

fan:

boru ve ağız aparatları:

uzatma borusunun iç kısmındaki parlatma işlemi sonucu:

10w ışık şiddeti:

parmak testi:

10w led parmak testi:

20w led parmak testi:

20w LED:

10w bıldırcın:

20W bıldırcın:

dolu tavuk yumurtasındaki gelişim görünüyor, yumurta içindeki kan damarları ve embriyoyu hiç bukadar yakından görmemiştim:

Uploaded with ImageShack.us

nail_sahin

• Ziyaretçi
Ynt: 20W LED!! döl kontrol aparatı..
« Yanıtla #1 : Mayıs 31, 2010, 04:06:53 ÖS »
paylaşım için teşekkürler..

adem alkaner

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Mayıs 31, 2010, 04:17:27 ÖS »
abi eline saglık güzel makine yapmıştın gercekten olmassa olmazlard an tşk ederim

Celil Sami

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Mayıs 31, 2010, 07:43:10 ÖS »
Ellerine Emeklerin e Sağlık Yunus DEMİRCİ Bey
Çok kullanışlı ve etkili bir aparat olmuş kuluçka makinesi kullanan arkadaşların işine fevkalade görür boşuna dölsüz yumurtala rı makinede tutmazlar

Paylaşımın İçin Teşekkürler

izzet_muroz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Haziran 01, 2010, 12:10:58 ÖÖ »
Ellerine emeklerin e sağlık paylaşım için teşekkürler..

omer kalem

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Haziran 01, 2010, 10:36:42 ÖÖ »
Çok güzel bir paylaşım, elinize sağlık, teşekkürler.

Serkan_Kocaman

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Haziran 01, 2010, 11:40:44 ÖÖ »
yunus bey elinize sağlık çok güzel bir çalışma. normal döl kontrol aparatlarından daha iyi aydınlatıyor.

Teyfik ÜRÜNLÜ

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Haziran 01, 2010, 12:49:34 ÖS »
Yunus Bey elinize emeğinize sağlık. Hakikaten güzel olmuş. Bence bunu bir adım daha ileri taşıyarak , aynı anda birden fazla yumurtayı hızlı şeklide kontrol edebilece k sistemde geliştirebilirsiniz. Çalışmalarınızın devamını diler, saygılar sunarım.

Yunus_Demirci

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Haziran 01, 2010, 02:07:20 ÖS »
paylaşım için teşekkürler..
ben teşekkür ederim.

abi eline saglık güzel makine yapmıştın gercekten olmassa olmazlard an tşk ederim
ben teşekkür ederim Adem.

Ellerine Emeklerin e Sağlık Yunus DEMİRCİ Bey
Çok kullanışlı ve etkili bir aparat olmuş kuluçka makinesi kullanan arkadaşların işine fevkalade görür boşuna dölsüz yumurtala rı makinede tutmazlar

Paylaşımın İçin Teşekkürler

Celil abi, bu aparatı kullanara k dün makinamda bir ayıklama yaptım, kuvvetli tahminler le sonuca yaklaştırıyor..
ben teşekkür ederim. saygılar..

Ellerine emeklerin e sağlık paylaşım için teşekkürler..
ben teşekkür ederim İzzet bey.

Çok güzel bir paylaşım, elinize sağlık, teşekkürler.

ben teşekkür ederim Ömer bey..

yunus bey elinize sağlık çok güzel bir çalışma. normal döl kontrol aparatlarından daha iyi aydınlatıyor.

Serkan, normal bir markalı kontrol aparatı kullanmadığım için merak ettiğim cevabı sizden almak beni sevindird i. yavuz'un tükanda brinsea'nın 3w LED li aparatı var yeni gelmiş, bakalım en yakın zamanda çayını içip aparatları bi dövüştürelim :) resim çekmeyide unutmam umarım..

Yunus Bey elinize emeğinize sağlık. Hakikaten güzel olmuş. Bence bunu bir adım daha ileri taşıyarak , aynı anda birden fazla yumurtayı hızlı şeklide kontrol edebilece k sistemde geliştirebilirsiniz. Çalışmalarınızın devamını diler, saygılar sunarım.

ben teşekkür ederim Teyfik bey,
çoklu aparat sistemi büyük kapasite makina kullanan hobiciler için gerekli olurdu ama ben şimdilik octagon20 kullanıyorum ve yakın zamanda kapasite büyütmek gibi bir niyetim yok, onun için bana ziyadesiy le kafi geliyor. saygılarımla..

sinaninci1

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Haziran 01, 2010, 02:21:57 ÖS »
Yunus bey paylaşım için teşekkürler gerçekten çok güzel,
Eğer zahmet olmazsa, genel olarak parçaları bir toplarsak ve fiyatlarını diğer ledleride yazmışsınız ama anlamayan arkadaşlara daha net bir dökümanla yardımcı olmuş oluruz.
Şimdiden teşekkürler

Kadir_Yavuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Haziran 01, 2010, 02:40:13 ÖS »
yunus abi çok güzel bir paylaşım olmuş fakat orada bir fan resmi gördüm fan ne için acaba

Yunus_Demirci

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Haziran 01, 2010, 03:20:16 ÖS »
Yunus bey paylaşım için teşekkürler gerçekten çok güzel,
Eğer zahmet olmazsa, genel olarak parçaları bir toplarsak ve fiyatlarını diğer ledleride yazmışsınız ama anlamayan arkadaşlara daha net bir dökümanla yardımcı olmuş oluruz.
Şimdiden teşekkürler
Sinan abi, kullandığım ürünler sürücü ve adaptör hariç www.deale xtreme.co m dan aldım, tekrar linkleriy le beraber paylaşırım..

yunus abi çok güzel bir paylaşım olmuş fakat orada bir fan resmi gördüm fan ne için acaba

Kadir,
fan, soğutucu alüminyum ızgaradaki ısı transferi ni hızlandırmak için yardımcı oluyor, tek amaç LED'i soğutmak.

hamza_yalınkılınç

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Ekim 02, 2010, 03:40:56 ÖS »
bunun bi benzerini kola şişesıne folyo kğıt sarıp içine  tasarruf ampulu koyarak yaptım randımanlı hemde  4 tl mal oluyo.dev ir tasarruf devri değilmi eline sağlık güzel fikir vermiş

OmerBahadir

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Kasım 13, 2010, 06:00:40 ÖS »
Güzel görünüyor, işe yarayacak tır. Yumurtanın döllü olup olmadığını anlamak için makinada bekletmek gerekir mi?

şeref öksüm

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Kasım 13, 2010, 07:28:51 ÖS »
Hamze bey kola şişsesinin içine tasarrufl u ampılı nasılyerkeltridin anlatırmısısn teşekkürler

resul_ayekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Kasım 16, 2010, 07:17:49 ÖS »
10-15 ledli elfenerle ri var onlarıda kullanabi liriz.ark adaş anahtarlık olarak kullanıyormuşbir anda şimşekler çaktı ver onu bana bi dedim.evd e dolapda olan yumurtala ra tutdum içi olduğu gibi belli oluyor.fi yatı ise 4-5 tl gibi bişey

serkan_şahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Ocak 31, 2011, 07:01:02 ÖS »
abi bende denicem iiii şallah olur

Dilaver IŞIK

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Şubat 17, 2013, 01:42:55 ÖS »
kardeş gercekten güzel bir çalışma olmuş elleriniz e sağlık.
peki bunu ticari olarak düşündünüz mü?

Ali MERTTÜRK

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : Şubat 17, 2013, 05:04:45 ÖS »
kardeş gercekten güzel bir çalışma olmuş elleriniz e sağlık.
peki bunu ticari olarak düşündünüz mü?

önceleri eski konuların altına farkına varmadan ileti yazıp da daha sonra ''eski konu altına yazmışsın'' diye tepki alınca kendi kendime kızıyordum,ne olmuş sanki diye..

ama şimdi 2 yıl önceki konunun altına yazılan bu iletiyi okuyup gülünce :D milletin bana ve benim gibi acemilere neden tepki gösterdiğini gayet iyi anlıyorum.. ;)

Yunus_Demirci

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : Şubat 18, 2013, 06:03:12 ÖS »
"tavuğum gurk oldu yumurta yardımı yapabilir misiniz"
"yumurtala r çıkmaya başladı, neyapayım"

gibi günlük ve haftalık konulara birkaç ay hatta yıl sonra yorum yapılması biraz ilginç olabilir ama ben asla ve asla komik olarak görmedim, aksine bilgi ve tecrübelerin yenilenme si ve gelişmesi olarak desteklem işimdir..

@ Dilaver bey, ben bir hobiciyim dolayısı ile bu ürünü ticari olarak hiç düşünmedim ve yapmak istemiyor um. yukarıdaki postlarda belirttiğim üzere ürünlerin satış linki var, arzu ederseniz parça seçimi konusunda size yardımcı olabiliri m..