Gönderen Konu: TAVUK BİTİNE KARŞI DEFNE YAPRAĞI  (Okunma sayısı 5640 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ersinpaksoy

• Ziyaretçi
TAVUK BİTİNE KARŞI DEFNE YAPRAĞI
« : Nisan 27, 2010, 11:25:18 ÖS »
Arkadaşlar Merhaba,
Eminim, hobici olsun, ticari anlamda olsun ya da ev tavukçuluğu şeklinde olsun kümes sistemind e yetiştirme yapan herkesin ortak sorunlarındandır tavuk biti. Son günlerde bizim dev koşinlerin kümesine de, bu mendebur yaratıklar musallat oldu. Derhal tavuklara lokal ilçlama yaparak, yedek kümese naklettik . Arkasından kümes tabanını tamamen kaldırarak, sırt atomizeri ile ilaçladık. Belirli bir süre geçince de işi garantiye almak amacıyla LPG pürmüzüyle kümesin en uç ve ücra noktalarına kadar alev tuttuk.
Bu anlattığım klasik bit istilası sonrası; hepimizin üç aşağı beş yukarı uygulayac ağı yöntem.
Asıl olan ise biti kümese dolayısıyla hayvana gelmesini önleyecek koruyucu tedbir. Uzun zamandır bunu araştırıken en sonunda çözümü bulduk. Defne yaprağı! Bu sistemi kendisi de ticari olarak köy tavukçuluğu yapan bir arkadaşımdan yeni öğrendim. Kendisi de Rahmetli Annennesi nden görmüş. Rahmetli kümeslere yapraklı defne (har: yöresel adı) dalı koyarmış. Biz de, bu gün riskli ya da risk altında olmayan tüm kümeslerimize birer defne dalı astık. Sonucu daha sonra paylaşmak üzere.
Selamlar.
« Son Düzenleme: Nisan 27, 2010, 11:27:29 ÖS Gönderen: ersinpaksoy »

sefa selman ayri

• Ziyaretçi
Ynt: TAVUK BİTİNE KARŞI DEFNE YAPRAĞI
« Yanıtla #1 : Nisan 27, 2010, 11:48:25 ÖS »
çok faydalı bi bilgi küçük saksıda köklü olarkta yetiştirilebilir kümeslerde hem güzel bi görüntü olur hemde  hayvanlar bitten korunmuş olur. Bunu hayvanların yiceni sanmıyorum

mehmet_EFE

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Nisan 28, 2010, 01:23:41 ÖÖ »
Teşekkür ederim bu faydalı bilginiz için . Ne  kadar ilaç yaparsak yinede tekrarlıyordu tavuk biti ve bu yüzden çok sevdiğim gurk tavuğumuda kaybetmiştim. umuyorum defne yaprağı işe yarar yarın ilk iş bahçemdeki defneden küçük bir dal kümese bağlamak ....

Celil Sami

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Nisan 28, 2010, 07:28:03 ÖÖ »
Sayın Ersin PAYSOY Bey
Defne yaprağı güzel bir yöntem kesin sonucunu heyacanla bekliyoru m makalemde bu yöntemdende bahsetmek istiyorum .
Saygılar

MUSTAFANİZAM

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Nisan 28, 2010, 12:39:53 ÖS »
Acaba yapraklarını gurk tavuğun folluguna koysak işe yarar mı?

Osman Çelik

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Nisan 28, 2010, 02:55:18 ÖS »
Ersin abi inşallah işe yarar bu bit illeti ile baş edemiyoru z aynı dert benim kümestede sorun denemediğimiz ilaç kalmadı yinede üreme yöntemini buluyor.

Murat_Goksoy

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Nisan 29, 2010, 01:13:08 ÖS »
arkadaşlar bu yöntemden veri alan varmı deneyimle ri bekliyoru z bu illet her sene başımızın belası benim kümeslerim tahta kümes ne yaparsam yapayım tamamen çözemiyorum piyasadak i tozlarda bahsedild iği kadar çok etkili değil bunun kesin çözümü yok herhalde

Fatih Aydın

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Mayıs 15, 2010, 12:54:21 ÖS »
bilgilend irdiginiz için teşekkürler

yunus_acara

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Haziran 30, 2010, 07:14:07 ÖS »
s.a....
başlık dikkatimi çekti...... arkadaşlar bende bu  dertten muzdaript im, bırakın bit pire görmeyi duyunca bile kaşınırım ben, neler neler yaptım ama geçmedi, sonunda eczenede bir bit, pire ilacı buldum hem kedi köpek gibi hemde tüm kanatlılar için geçerli... toz bir ilaç etrafa ve kümese birazda hayvanın üzerine serpiyors unuz bir daha asla bu yaratıkları görmüyorsunuz..... tavuklarım kuluçkaya yatmışlardı, bende yumurtala rı kontrol için elime alıp bakıyorum ara sıra, birde ne göreyim dolu tavuk biti, ilacım bitmişti aldım ve serptim elhamdülillah bit ve pireden eser yok, ben rutin olarak ayda iki kere heryere serperim e önümüz yaz, Allah korusun musallat oldularmı evden atmakta zor bu yaratıkları... evde kümes gibi değilki her yere ilaç serpip  kurtulalım şunlardan...... neyse yazdıkça kaşınmaya başladım en iyisi son vermek bu konuya... ilacın ismi FOX arkadaşlar.....

Murat_Goksoy

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Temmuz 02, 2010, 01:12:16 ÖS »
yunus bey bu fox adlı ilaç her eczanede bulunuyor mu

yunus_acara

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Temmuz 02, 2010, 01:14:28 ÖS »
onu bilemiyor um her eczanede varmı ama basit ve ucuz bir ilaç, sanırım vardır..

Kutlay Karahan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Ekim 06, 2012, 08:10:22 ÖS »
Konu burada kesilmiş...
konuyu açan arkadaşda üye değil artık...
acaba nasıl bir uygulama yaptı ve başarılı oldumu?

Emre YILDIZ

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Ekim 06, 2012, 11:33:31 ÖS »
Konu burada kesilmiş...
konuyu açan arkadaşda üye değil artık...
acaba nasıl bir uygulama yaptı ve başarılı oldumu?

Kutlay abi bende merak ettim celil abiye bi soralım ama sanırım konun üzerinden 2 sene geçmiş saygılar...
« Son Düzenleme: Ekim 06, 2012, 11:39:25 ÖS Gönderen: Emre YILDIZ »