Gönderen Konu: Bıldırcın kafesi yapımı için yardım...  (Okunma sayısı 7420 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

samet_dinç

• Ziyaretçi
Bıldırcın kafesi yapımı için yardım...
« : Nisan 18, 2010, 06:09:25 ÖS »
merhaba arkadaşlar...
ben bıldırcın kafesi yapmak istiyorum hayvanlar yumurtlayınca  kafesi açmadan yumurta alabilme imkanına sahip olabilceğim tarzda makine yapımını bilen arkadaşlar varsa bizi bilgilend irsin.

oguz_ozan

• Ziyaretçi
Ynt: Bıldırcın kafesi yapımı için yardım...
« Yanıtla #1 : Nisan 18, 2010, 06:16:27 ÖS »
Merhaba Samet Bey
Eğer kafesiniz in tabanını hafif eğimli yaparsanız ve kafesin ön kapağının altından yumurtala r geçecek kadar bir açıklık bırakırsanız,burayada yumurtala rı kırmayacak yumuşaklıkta bir toplama yeri yaparsanız yumurtala r yuvarlanıp kafesiniz in önünde toplanaca ktır.

samet_dinç

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Nisan 18, 2010, 07:41:41 ÖS »
teşekkür ederim Oğuz bey.

Nadide Türk

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Nisan 20, 2010, 03:31:26 ÖS »

Bıldırcın kafesi deyince, baya güzel çeşitler var nette.
Aşağıdaki gibi, bıldırcınların gayet mutlu yaşıyacağı arad bir uçabileceği büyük ebatta da var:

Burada bıldırcın sahibi yeşillikler (ıspanak gibi) dağılmasın, sağa sola saçılmasın diye, bir ağın içine doldurmuş...

Daha ufak mütevazi kafesler kullananl ar da var.

Ve bu folluklar tavuk folluğu gibi. Kimisi de kafesin içine minik evcikler yapıyor ama resim bulamadım.

Genel olarak hangi tip olursa olsun küçücük bir kafes bile olsa, çam dalları ve minik çalı çırpı koyuyorla r, bıldırcınlar kendileri ni daha mutlu hissetsin ler, diye.

Nadide Türk

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Nisan 21, 2010, 12:25:57 ÖS »

Bahçesinin iki duvar köşesini kapatanla r da var,

...daha büyük çaplı düşünüp, değişik cins kanatlıları ayrı bölmelerde barındırmak için sistemler kuranlar da.

Adeta bir sokak oluşturmuşlar... Her kanatlı severin rüyası  ;)

Omer_Kilicoglu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Nisan 21, 2010, 12:36:24 ÖS »
Vallahi tebrik ediyorum sizi Nadide hanım ne zaman kafes veya kümes olsa en güzel resimleri siz yüklüyorsunuz.
bu arada salih fırtına kardeşimin balkonuna 3-4 tavukluk bir kümes gezinme alanıyla birlikte yapacağız bize ufak ve maliyetin az olacağı bir model çizermisiniz onun yanındayken sizden yardım istemeyi düşünmüştük kafes ve kümes yapmak bir şey değilde sizin çizimlerinizdeki gibi bakanın bir daha bakacağı bir şey olsun istiyoruz .

samet_dinç

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Nisan 21, 2010, 12:37:28 ÖS »
bencede. verdiğiniz bilgiler için teşekkkür ederim Nadide Hanım ben kuçük bişey yapmak istiyorum 40 bıldırcın sıgcak şekilde.

Nadide Türk

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Nisan 21, 2010, 02:28:01 ÖS »

@ömerkılıçoğlu
Teşekkür ederim Ömer Bey.
Balkon tipi kümes modelim hazırda var aslında. Onu bir an evvel yayınlayayım o halde.
Ancak, bana Salih beyin balkonunu n ölçülerini verirseni z ve hangi cins, kaç adet tavuk için olmasını istediğini söylerseniz, çok daha verimli bir model çıkarabilirim. Bu arada balkonda nerede kapı var, nerede pencere, hepsinin gösterilmesi lazım. Ayrıca pusula yönlerini de bilmemde fayda var.

@samet-dinç
Daha küçük model örnekleri aşağıdadır, ancak Allah'tan korkmak namına, hayvan hakları namına, 10 adet bıldırcın için, en az bir metre kare alan hesaplanm asında fayda olduğunu nacizane belirtmek isterim.
"Cömertlik bereketti r"

Bu model yükseğe monte edilmiş.

Bu model bahçede hareket ettirileb iliyor, dolayısıyla bıldırcınlar taze ot ve eşelenecek,
karınca böcek yiyebilec ek ortam buluyorla r.

Umarım bu modeller biraz olsun fikir veriyordu r.

Gerekiyor sa iki katlı modeller de olabiliyo r, ancak onlarda da üstteki kafesin kapalı kısmı alttaki kafesin açık kısmının üstüne denk gelecek şekilde ayarlamak lazım ki, alttaki bıldırcınlar üsttekilerin tozunu yutup durmasınlar. Solunum yolları etkileniy ormuş.

samet_dinç

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Nisan 21, 2010, 02:31:26 ÖS »
verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum.

Omer_Kilicoglu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Nisan 21, 2010, 02:37:37 ÖS »
Nadide hanım ben balkonun bir kaç resmini çekip size yollıyayım siz değerlendirin en uygununa salih kardeşimle karar verir inşaat ta başlarız.

Nadide Türk

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Nisan 21, 2010, 02:53:57 ÖS »
Bir şey değil Samet Bey  ;)

Ömer Bey, metre santimetr e hesabından ölçüleri de lazım