Gönderen Konu: SÖZLEŞMELİ BROİLER (ETLİK PİLİÇ) YETİŞTİRİCİLİĞİ HAKKINDA  (Okunma sayısı 98180 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

İbrahim Sayma

• Ziyaretçi
Sayın arkadaşlar, müstakbel derneğimizin kıymetli üyeleri,

Bazı arkadaşlar hatırlayacaklardır bir süredir sözleşmeli broiler yetiştiriciliği ile ilgileniy orum. Kısmetse kendi çapımda bir tavuk çiftliği kurmak ve buradan hareketle zaman içinde büyükbaş besiciliğine girişmek istiyorum .

Yakın hedefim olan broiler yetiştiriciliği ile ilgili öğrendiklerimi sizlerle paylaşmak ve sizin bildikler inizden de istifade etmek istiyorum .

Bilindiği üzere sözleşmeli broiler yetiştiriciliğinde yetiştirici ,bir entegre tesis-fabrika ile (örn:erpiliç cp vb.) yaptığı sözleşme çerçevesinde fabrikanın verdiği civcivler i yine fabrikanın verdiği yemle 35-45 gün arası besleyip süre sonunda kesime giden hayvanların canlı ağırlıklarıyla alınan yemin oranına göre belirli bir işçilik ücreti alıyor. Aynı zamanda fabrika, veteriner ini de haftalık periyotla rda sağlık desteği için görevlendiriyor. Burada yetiştiriciye düşen kümesi tüm teşkilatıyla kurmak ve bakım giderleri ni karşılamak.

Öğrendiklerime göre karlı bir iş için minimum 20.000 lik bir kümes kurulmalı
Kümesin yeri mücavir alan dışında olmak durumunda ve belediyel er her yerde kümes ruhsatı vermiyor önce ruhsat işleri araştırılmalı. Kümes kurulacak yerde başka kümeslerin varlğı bulaşıcı hastalık riskini artırdığından sakıncalı görülüyor.

Kümes kurulacak bölgenin yakınındaki entegre tavuk firmalarının sayısı da önemli çünkü ne kadar çok firma varsa sizin bu rekabet ortamında karlı bir yetiştiricilik yapma şansınız da o ölçüde artıyor.

Piliçler genelde 43-45 günlük sürelerde kesime gönderilmekle birlikte şu an sektördeki canlılıktan dolayı bu süre 35 güne düşmüş durumda (ortalama yılda 6 dönem yapılıyor)

Kümes kuruluşunda teknoloji yi kullanmak çok önemli, herşey otomasyon la kumanda ediliyor.

Müesseseye göre değişmekle birlikte 25.000 lik bir kümeste bir dönem karı ortalama 12.000-17.000 TL arası gerçekleşiyor.(yazın yemden yararlanm a arttığı için daha karlı oluyor)
Bunun yanında bu ölçekte bir kümesin anahtar teslim kuruluşu –arsa hariç- 200-250.000 TL yi buluyor.

İpotek vermek koşuluyla ziraat bankasının düşük faizli (faizin yarısını devlet ödüyor) ve geç ödemeli (ilk üç yıl sadece faiz ödeniyor toplam 7 yıl ) hayvancılık kredileri nden yararlanılabiliyor.

Yukarıdaki bilgiler şahsi araştırmalarım sonucu tavuk çiftliği sahipleri veteriner ler ve entegre tesis yetkilile rinden aldığım verilerdi r. Hiçbiri internet ortamı kaynaklı değildir.

Ben henüz araştırma aşamasındayım Ankara ya da Bolu çevresinden 10-15 dönüm arazi bakıyorum şu an. İşin başında biri olarak bilgi ve deneyimi olan arkadaşların bildikler inden bu başlıkta istifade edersek hayırlı gelişmeler olacağı inancındayım.

Selamlar. . Hürmetler…

mehmet kalaycı

• Ziyaretçi
Ynt: SÖZLEŞMELİ BROİLER (ETLİK PİLİÇ) YETİŞTİRİCİLİĞİ HAKKINDA
« Yanıtla #1 : Şubat 25, 2010, 12:14:55 ÖS »
ibrahim bey bende bıldırcın yetiştirmeye yeni başladım.ben gerçekten bu işi sevdim ve buiş için ilerisini düşünüyorum.internetten çiftlik kiraları ve fiyatlarına baktım,ilk etapta bu işe başlayacak olsam yer almak yerine kiralamayı düşünürüm çünkü bir çiftliğin senelik kirası 6.000-7000 tl arası.bu işi düşünmekle iyi karar vermişsiniz karlı ve akıllı bir yatırım olur iyi değerlendirin becerebil iyorsanız kendiniz üretin ve kendi pazarınızı oluşturun,karınız daha fazla olur.açık konuşmam gerekirse 200.000-250.000 tl yatırıpta 15.000 kazanacam diye ben bu işe girmem.

ankara-mamak 0 532 465 87 18

Erol DAL

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Şubat 25, 2010, 12:31:23 ÖS »
Sevgili İbrahim,

Brolier yetiştiriciliğinde en önemli argüman, antkaşma yaptığınız firmadır. İşe ilk önce hangi firma ile antlaşacağınıza karar vererek başlayın. Sonra o firmanın kesimhane sine yakın bir yerde arsa bakın derim ben.

Ayrıca, brolier den ziyade geleceğin kanatlı karkası Kahvereng i hindi olacak. Bolca hindi ile bu konuda bölgenizde görüşebilirsiniz. Genel Müdür Murat Bey di . Amasya'dan benim adımı verebilir isniz. bir konuşun bence.
Selamlar

İbrahim Sayma

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Şubat 25, 2010, 05:39:33 ÖS »

Teşekkür ederim arkadaşlar.

Mehmet kardeşim,
 Bahsettiğim kar dönemliktir.yani yaklaşık olarak yıllık kar =13.000*6 şeklinde düşünülmeli. kiralık çiftlik şu an piyasadak i hareketli likten dolayı pek yok olanlarda orantısız bedel istiyor.A yrıca tavukçuluğun herşeyini kendim yapacak çapta ve yetkinlik te olmadığım için sözleşmeli giriyorum .

Erol Abi, öneriniz için teşekkür ederim ben de aynısını düşünüyordum dediğiniz gibi yapacağım inş. hindi konusunda da murat beyle görüşeceğim inş.

mehmet kalaycı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Şubat 25, 2010, 05:56:31 ÖS »
ibrahim bey ben yanlış anlamışım kusuruma kalmayın yinede iyi düşünün zarar etmenizi istemem.A llah hakkınızda hayırlısı ne ise onu versin

İbrahim Sayma

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Şubat 26, 2010, 06:57:20 ÖS »
Bu işi daha önce yapmış bir üyemiz ya da ziyaretçimiz var mı acaba ? Direk damdan düşenden de bilgi alsak.

Ali_Can

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Şubat 26, 2010, 10:13:52 ÖS »
ibrahim abi bende epey bi araştırdım bildikler imde seninkind en pek fazla değil. ama çiftlik ruhsatı ve arazi bedelleri nide iyice araştırıp maliyete eklemek gerek basit bi ruhsat bile azınsanmıcak miktarlar da olabiliyo r.
bide şunu duymuştum bi veteriner den aslı varmıdır yokmudur bilmiyoru m. firma  senn arazine çiftliği kuruyor. civciv,yem ve vet hizmeti sağlıyor ve sonra işçilik ücretini ödüyor. tabiki uzun bi süre onlarla çalışacagına dahil sözleşme imzalarsa n.
anahtar teslim çiftlikten ziyade biraz zaman harcayıp ince eleyip sık dokuyarak daha ucuza bu iş yapılabilir hatta idda ediyorum bu işi anahtar teslim firmayla senn yaptırman arasında 30-bin tl oynar..

İbrahim Sayma

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Şubat 27, 2010, 12:46:41 ÖS »
saolasın Alican, çok doğru bir noktaya değinmişsin. benim de nihai olarak anladığım önce firmayı belirleme k sonra ruhsat işleriyle ilgili olarak tarım müd. ve belediyey le temasa geçmek malzeme ve ekipman konusunda da işini iyi bilen bir elektrikçi ve sıhhi tesisatçı bulup bunlara sistemi kurdurmak olacak.

bu arada hayvancılık ve tarımla uğraşan arkadaşlar ziraat bankasının sübvansiyonlu kredileri ni mutlaka incelemel iler.uygu lama  1 ocaktan başlamış yıl sonuna kadar sürecek.çok cazip krediler var .

ilyasşen

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Şubat 27, 2010, 12:59:19 ÖS »

Bende Manisa civarında bu işi yapmak isteyenle re Keskinoğlu firmasının çiftlik kapasites ine göre 300.000 tl destek kredisi gibi bir destek verdiğini duymuştum. Ve en önemlisi de 3 yıl sonra ödemeye başlayıp 7 yılda ödemek üzere. Eğer bu duyduğum doğru ise çok cazip bir uygulama.

İbrahim Sayma

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Şubat 27, 2010, 04:08:07 ÖS »
İlyas bey, bahsettiğiniz krediyi firma değil ziraat bankası veriyor.öncelikle kredi miktarına göre ipotek vermeniz grekiyor.üst limit 1.500.000 tl (eski parayla 1 trilyon 500 milyar)

yıllık faizi %6.5 bununda yarısını devlet karşılıyor.ilk 3 yıl sadece faiz ödüyorsunuz toplam 7 yıl.

sığırcılıktaki oranlar daha düşük. ayrıca yeşil enerji kullanılırsa (rüzgar güneş jeotermal vb.) ekstra %10 sübvansiyon var.

Mustafa Alaca hocam seninde kulağına su kaçırmış olalım.

Hakan Kaya

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Şubat 27, 2010, 04:19:46 ÖS »
sa abi ilk önce hayırlı uğurlu olsun biz okulda bu tavuk yetiştirmeyi bire bir gördük,belirli bir miktarını öldürmedikce hastalıktan kara geçersin biz okulda banvitte çalışıyorduk 10.000 tavuk kapasitel iydi çiftliğimiz hastalık bulaştırmada çiftlik sahipleri nden bulaşır.tavuklarla ilgilenir ken üstünü başını değiştirip dezenfekt eyle ellerini yıkayıp öle içeride kontrol yapacaksın.işletmeninde kesimhane yakın olması şart değil onuda söyleyeyim.biz bursdan bandırmaya göndderiyorduk 1.30 saat uzaklıktaydı kesimhane . yetiştirdiğin tavuklar kantara girip sana kilo başına para ödüyorlar 35-45 gün arasıda hormonal destekle tavuklar 2-2.5 kğ ağırlığa ulaşır.dediğim gibi ama hastalık bulaştırıp firmanın sana tanıdığı insafiyet tutarını geçersen çiftliği satsan ödeyemezsin zararı.

Gorkem ADIR

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Nisan 28, 2010, 03:16:55 ÖÖ »
 Merhaba,

Oncelikle acmis oldugunuz konu veri kirliligi ne en musait konularda n biri oldugu icin, derli toplu gordugum tek ortam oldugunda n dolayi bu siteye uye oldum. Bunu belirtmek istiyorum en bastan.

Ben universit e ogrencisi yim ve fason Broiler yetistiri ciligi seneye yatirim yapmayi planladig im secenekle rden biri oluyor. Yuz yuze gorustugu m tek firma Keskinogl u oldu. Diger firmalar ile de gorusme ayarlaniy or. Sanirim is deneyimi olarak ayni ayarda dolaniyor uz. Daha once bu tarz bir tesis sahibi oldunuz mu bilemiyor um. Bu konuda fason yetistiri celerden pek destek gormek mumkun degil. Serbest piyasa bu, kimse kendine rakip gormek istemiyor malum. Haklilar da.

Oncelikle sektorun karliligi hakkinda iyi bilgi sahibi olmamiz gerekiyor . Internett e tek gordugum sey ben X kapasite tesis kurmak istiyorum, maliyet nedir , ne kadar para birakir vs..   Bunu dusulen en buyuk yanilgila rdan biri olarak goruyor sektorun onde gelenleri . Karlilik konusunda gercekten yuksek maliyetle r var. Buyumeye/Amortiye elverisli kapasitel er 50.000+ olarak belirtili yor.

Ayrica forumlard a takip ettigim karlilik oranlarin a baktigim zaman, sehirde iyi isletmeci ler 25.000 kapasitel i cogu tesisten cok daha ucuza ayni kari hatta daha fazlasini elde ediyorlar . Aylardir uzerinde en yogun durdugum konularda n biri ve planladig im tesis 50-75.000 arasi baslangic olarak. Daha asagi bir kapasite ile bu isi yapmak gercekten cesaret ister.

Cok dikkatli olmamiz gereken mevzular bunlar. Oyle dusuk kapasitel er ile firmalari n eline dusuldugu vakit gun gelir kar edilir gun gelir zarar edilir. Tesisi de ha deyince elden cikaramiy oruz. Sabit bicimde yilin her 6 ayi garanti kar birakabil irligi omur boyu bir hadise midir bu tartisili r. Keske bu isin icinde olan ve iyi niyetiyle yatirimci yi destekley ecek , isin pratigini yasayan gercek bilgiye sahip olan kisilerde n yardim alabilsek . Bu tarz sorular hep havada kaliyor.

Ayrica benim ogrendigi m kadari ile oyle bedavaya Ziraat Bankasi'ndan kredi alinmiyor . Internett e oyle bir fikir birligine rastladim cunku. Kredi nasil aliyoruz nasil oduyoruz deniyor ama bana bahsedile n duruma gore(yuksek kapasite buyukbas isi yapan bir firma sahibi tanidigim) mevcut sermayeni z ile arazinizi ruhsatini zi aliyor, tesisiniz i kuruyorsu nuz. Bunun karsiligi nda tesisiniz i ipoteklet ip o sekilde kredi aliyorsun uz. Yani sifirdan parasiz sadece devlet tesvigiyl e gireyim ettigim kar ile o krediyi kapatayim mantigi olmuyor. Bana bahsedile n budur.

Calisan idare etmek de cok zor, tanidigim bir dostum 2 senede 17. aileyi deneyip sonunda memnun kaldi. Kimi insan 300 lira para alip koyune kacmis. Tesisi basibos birakmis gitmis oyle.. O para onlara 1 ay yetince yarabbi sukur diyorlar. Durust ahlakli calisabil ecek birilerin i temin etmek de zor.

Yani bence X kapasite tesisin getirisi nedir kaca mal ederiz konularin dan evvel elde edilmesi gereken informasy onlar var. Iyi bir fizibilit e sadece parasal yonden inceleme icermemel i egrisiyle dogrusuyl a swot analiziyl e daha detayli yazilmali,cizilmeli.

Buraya uye olmamin amaci burada profesyon el anlamda bu isin icinde olan ve ayakustu muhabbett en ziyade daha teknik, yapici yardimda bulunabil ecek insanlari tanimak.  Izmir'de ikamet ediyorum ve ciftligi de su an icin Izmir civarlari nda dusunuyor um. Diger firmalar ile de yakin zamanda goruseceg im, daha detayli bilgiler, tesis gezileri ve daha ciddi konular konusuldu ktan sonra sizin bilgileri niz ile kendimink ileri kiyaslama k isterim.

Detayli bilgi verebilec ek profesyon eller veya tam olarak bu isi yapan firma sahipleri ile gorusup fikir alisveris inde bulunmak istiyorum . Herkese tesekkurl er.

Adnan Paksoy

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Nisan 28, 2010, 03:19:31 ÖÖ »
Üyeliğiniz hayırlı olsun, aramıza hoş geldiniz. ..

Gorkem ADIR

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Nisan 28, 2010, 03:35:39 ÖÖ »
Tesekkurl er.

coşkun avşar

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Nisan 28, 2010, 08:18:10 ÖÖ »
hoş geldiniz

ilyasşen

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Nisan 28, 2010, 09:55:00 ÖÖ »

Sitemize hoşgeldiniz. Görkem bey bende İzmirde ikamet ediyor ve geleceğimle ilgili planlarımda bu tarz bir işletme düşünüyorum. Sizinle daha detaylı konuşmak isterim.
Msn eklerseni z sevinirim . s35@hotmail.com" class="bbc_email">kuscuilya s35@hotmail.com

Gorkem ADIR

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Nisan 29, 2010, 01:43:43 ÖÖ »
Ilyas bey merhaba. Ben pek msn kullanan biri degilim o nedenle dilerseni z belli bir zaman zarfindan sonra sizinle daha detayli gorusebil iriz. Bunun sebebi de benim diger firmalar ile de gorusecek olmam. Oldukca maliyeti yuksek bir is bu yuzden mumkun oldugunda bilgi toplamaya ve sektorun buyuk firmalari ndan tavsiyele r almaya calisiyor um. Isin rengi belli olmaya basladigi vakit sizinle de fikirleri niz hakkinda konusabil iriz. Eger bir arastirma niz veya deneyimin iz varsa bana mesaj atin dilerseni z ozelden konusalim .

burak coşkun

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Eylül 25, 2010, 12:28:09 ÖÖ »
Sevgili abilerim, ben Ziraat Yüksek Mühendisi Burak COŞKUN. kanatlı sektöründe damızlık, kuluçka, broiler üzerine çalışmış bir arkadaşınızım. okulumda da ihtisasım kanatlı üzerine olmuştur. eğer bilgi almak isterseni z elimden geldiğince bu konularda sizlere allah rızası için yardımcı olabiliri m. bende ankarada bu işi yapmak için kolları sıvadım ancak devlet memurluğunu beklediğim için  askıya aldım.isteyen un561@hotmail.com" class="bbc_email">burakcosk un561@hotmail.com adresini ekleyerek(burdan aldığınızı belirtirs eniz sevinirim), isterseni z 0543 554 12 58 nolu tl den yardımcı olabiliri m. allah hepinizin yardımcısı olsun. iyi günler

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
  • Toplam İleti: 4614
  • Performans +0/-0
  • Meslek: Ziraat müh.
« Yanıtla #18 : Eylül 28, 2013, 02:17:26 ÖS »
Tavuk çftliği için gerekli izinler.

Belediyel ik yerlerde 8 devlet kurumunda n izin olayı devam ediyor. Köylük yerlerde ise İl Özel İdaresi birçok izinde yardımcı oluyor.
Belediye veya Özel idare (Uygun yazısı)
Tarım ilçe ve il müd. (İnşaat oranı ve yer seçimi için)
DSİ (Uygun yazısı)
Müze Müd. (Uygun yazısı)
Orman müd. (Uygun yazısı)
Çevre il müd. (1/100.000 lik Çevre düzeni planına uygunluğu bakılıyor. Tarım İl Müdürlüğü uygun dese bile Çevre İl Müdürlüğü engel çıkarabiliyor. Eğer uygunsa ve toplam kapasiten iz 80.000 etlik piliç altındaysa, Çed Gerekli Değildir raporu veriliyor . Eğer bu kapasiten in üstünde planlıyorsanız Büyük Çed'e giriyor. Bunun anlamı en az 4 ay ve 40.000 TL masraf yanında işlemleriniz Ankara'da yapılıyor.)
Sağlık grup başkanlığı (Uygun yazısı)
Tedaş (Uygun yazısı)
Karayolla rı (Yola çıkış durumu ve Elektrik hatları ile ilgili sözleşme)

BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
  • Performans +0/-0
« Yanıtla #19 : Kasım 04, 2013, 09:32:17 ÖÖ »
        son yıllarda çiftçilerin para kazanamam ası onları daha garanti iş aramaya sevketti. etlik piliç üretiminde kapalı alanda kırağıydı, don vurdu gibi iklimsel etmenler yok. sözleşmeli üretim yaptığın için tüccar dolandırdı gibi kaygılarında yok.
        çiftçilikte 7-8 aylık üretimden sonra tüccar çekleri ödeyecekmi kaygılarıda çabası. etlik piliç üretiminde hiç değilse
2 ayda bir üreticinin cebi para görür.

BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
  • Performans +0/-0
« Yanıtla #20 : Şubat 15, 2014, 12:42:03 ÖS »
Kazançlı bir Etlik piliç yetiştiriciliği için belirli uygulamal arın yerine getirilme si gerekir. Bu uygulamal arın bazıları civcivler kümese gelmeden önce yapılması gerekirke n bazıları ise civcivler in kümese yerleştirilmesinden sonra yapılmalıdır. Başarılı bir broiler yetiştiriciliği için;

Sağlıklı bir anaçtan gelen uygun kalitede civciv
    İstenilen şekilde temizlenm iş ve hazırlığı yapılmış broyler kümesi
    İhtiyaç duyulan besin maddeleri ni içeren uygun fiziksel kalitede yem
    Sürünün uygun sevk ve idaresi

.
BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
  • Performans +0/-0
« Yanıtla #21 : Şubat 15, 2014, 12:48:01 ÖS »
İdeal yumurta ve civciv ağırlığı

En önemli nokta yumurtala rın temiz olması ve basım ağırlığıdır. Broyler sektöründe tavsiye edilen en düşük yumurta ağırlığı 50 gramdır. Eğer damızlık yumurta üretimi ihtiyacın altında ise 45-50 gram arası ya da şekilsiz yumurtala r da basılabilmektedir. Ancak bu yumurtala rın basımı diğerlerinden ayrı olmalı ve çıkan civcivler in gideceği kümeslerde sürü sevk ve idaresine çok daha fazla dikkat edilmelid ir.

Yumurta büyüklüğü ile civciv ağırlığı arasında doğrudan bir ilişki vardır. Yumurta büyüklüğüne paralel olarak civciv ağırlığı da artmaktadır. Yumurta ağırlığının %66-68’i İnkübasyon sonrası civciv ağırlığına dönüşmelidir. Bu oranın elde edilmesi için gelişim ve çıkım makineler inin istenilen şekilde çalışması ve yumurtada ki nemin doğru zamanda ve miktarda kaybedilm esi gerekir.

.
BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
  • Performans +0/-0
« Yanıtla #22 : Şubat 15, 2014, 12:48:56 ÖS »
ETLİK PİLİÇ YETİŞTİRİCİLİNDE ÖNEMLİ NOKTALAR

0-7 gün: Civciv dönemi bakım
Talaş sıcaklığı: 28-30°C
Kümes sıcaklığı: 31-33 °C
Civciv suluğu ve yemliği-miktar ve yerleştirme düzeni
Civciv bölmesinde en az %25 kâğıt kullanımı
Kursak doluluğunun kontrolü-hedef 24 saat sonunda tüm civcivler in yem ve su tüketmeleri
72 saat hedef ağırlık: 85-90g olmalı
7.gün canlı ağırlık: 180 g olmalı
İlk hafta ölüm oranı ideal olarak %0.6-0.8 olmalı

7-28 gün: Büyümenin idare edilmesi ve kontrolü
Yemlik ve suluk yönetimi
Aşıların uygun şekilde yapılması ve haftalık hedef ağırlıkların elde edilmesi
Haftalık %1-2 tartımlar ve üniformite-kayıt edilmesi
Yemin fiziksel özelliği-tozluluk oranı
Yerleşim sıklığı

28. günden sonra- kesim: Kümes içi çevresel şartların kontrolü
Kümes içi ideal sıcaklık değerinin elde edilmesi
Havalandırma ve yerleşim sıklığı
Seyreltme
Yükleme öncesi yem kesim.

.
« Son Düzenleme: Şubat 15, 2014, 12:50:27 ÖS Gönderen: aydemir aydın »
BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
  • Performans +0/-0
« Yanıtla #23 : Şubat 15, 2014, 12:53:53 ÖS »
ETLİK PİLİÇ KÜMESLERİNDEKİ EKİPMAN KULLANIMI

Nipel Kullanımı: Yüksek akışkanlı nipeller dakikada 80-90ml su verebilme ktedir ve bu tip nipellerd e 12 adet broiler için 1 adet hesaplanır.  Düşük akışkanlı nipeller ise dakikada 50-60 ml su vermekted irler ve 10 adet broyler için 1 nipel olarak hesaplanm alıdır.

Kümeste kullanılacak su tankı kapasites i: Her türlü kötü ihtimalle r dikkate alınarak 48 saatlik ihtiyacı karşılayacak şekilde kümeslerde kullanılacak su deposunun kapasites i belirlenm elidir.
İhtiyaç miktarı dikkate alındığında ise 2300 m² bir kümes için;
İçme suyu: 40 ml/dakika
Sisleme: 30 ml/dakika
Soğutma petekleri: 30 ml/dakika
Toplam: 100 ml/dakika su tankına gerek vardır.

Yemlik miktarı: 33 cm çaplı tabak yemlikler dikkate alındığında 60-70 broyler için bir tabak yeterli olacaktır. Bununla birlikte kümes genişliğine göre kullanılacak yemlik hattı sayısı farklılık gösterecektir.

Yem silolarının kapasites i ise sürünün en az 5 gün ideal olarak 7 günlük yemine eşit olmalıdır. Bakteri ve mantar bulaşmasını engelleme k için silolar su sızdırmaz olmalıdır. Acil durumlard a yemin değiştirilmesi, yemin çekilmesi veya antibiyot ik uygulanma sının zorunlu olduğu durumlar dikkate alındığında her kümes için 2 adet yem silosu kullanılmalıdır.
.
« Son Düzenleme: Şubat 15, 2014, 12:54:55 ÖS Gönderen: aydemir aydın »
BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
  • Performans +0/-0
« Yanıtla #24 : Şubat 15, 2014, 12:56:15 ÖS »
Havalandırma sistemi: Sistem kış, geçiş ve yaz havalandırması yapabilec ek şekilde tasarlanm alıdır.

Kış havalandırması: Yan duvar veya bacalarda kullanılan küçük fanlar ve bunlarla birlikte devreye giren yan duvar hava klapeleri,
Geçiş havalandırması: Kış havalandırması ile birlikte toplam tünel fan kapasites inin %30-40’ı kadar tünel havalandırma,
Yaz havalandırması: Tünel fanlar ve soğutma petekleri kullanılmalıdır.
.
BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
  • Performans +0/-0
« Yanıtla #25 : Şubat 15, 2014, 12:58:17 ÖS »
Broiler  Canlı Ağırlık Artışı

Günümüz broylerin i dikkate aldığımızda 42 gün içinde ilk gün canlı ağırlığının 50 katına ulaşabilen başka bir canlı yoktur. Bu değerin elde edilebilm esi için haftalık canlı ağırlık kontrolle rinin çok iyi yapılması ve hedef değerlere ulaşılması gerekmekt edir.
.
BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
  • Performans +0/-0
« Yanıtla #26 : Şubat 17, 2014, 12:57:48 ÖS »
SÖZLEŞMELİ BROİLER (ETLİK PİLİÇ) YETİŞTİRİCİLİĞİ
BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
  • Performans +0/-0
« Yanıtla #27 : Şubat 17, 2014, 01:00:42 ÖS »
SÖZLEŞMELİ BROİLER (ETLİK PİLİÇ) YETİŞTİRİCİLİĞİ
BURSA- yenişehir.

BARIS KARATAS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #28 : Şubat 20, 2014, 10:52:32 ÖS »
Merhaba  Aydemir Bey VE DIGER UYELER. Ben Amerikada yasiyorum,onumuzdeki yaz gelerek, kismetse devlet hibelerin den yararlana rak,diger taraftand a  kredi CEKEREK  75000 kapasitel i bir tavuk ciftligi kurmayi dusunuyor um. etcilik uzerine olucak. anlasmali broiler seklinde.  sizinde bildigini z uzere buyuk bir mevlanin altina girecegim, dezavanta jlarima baktigimd a daha once boyle bir isi yapmamis olmam ve kredi ile giriyor olmam..av antajim ise gercekten bu ise inanarak giriyorum ve kendime guveniyor um. iki donem bi  ciftlikte calisip ole baslamayi planliyor um.

BURADA BIR KAC ONEMLI SORUM OLCAK SIZE.
1- 75000 KAPASITEL I BIR CIFTLIK (TABIKI HERSEY OLABILIR, ZARAR BILE EDEBILIRI M OGRENMEK ISTEDIGIM STANDART OLARAK) ORTALAMA YILLIK NE KADAR KAR YAPAR VE BOYLE BIR CIFTLIGIN ONEMLI GIDER KALEMLERI NELERDIR ORTALAMA AYLIK YADA YILLIK BU GIDER KALEMLERI NI BANA MIKTARLAR IYLA YAZABILIR SENIZ COK SEVINIRIM

2- CIFTLIGIN KURULACAG I YER BELLI DEGIL..  EGE DE  MANISA AYDIN YADA BALIKESIR DE YAPMAYI DUSUNUYOR UM. YER BELIRLERK EN DIKKAT ETMEM GEREKEN HUSUSLAR NELERDIR. BENIM AKLIMA SU GELIYOR. BOYLE BIR TESISE BU KADAR PARA YATIRDIKT AN SONRA EGER O BOLGEDE TEK FIRMA VARSA, O FIRMA SENI AVUCUNUN ICINE ALABILIR, CUNKU O BOLGEDE GIDECEGIN BASKA YER YOK.  VE YATIRIMIN I YASATMAK ICIN NE DERLERSE YAPAK ZORUNDASI N, BU FIYATLARD AKI ADALETSIZ LIKTEN TUTUN , BASKA HAKSIZLIK LARA  KADAR OLABILIR. ..  BUNU ONLEMEK ICIN  3-4 FIRMANIN YAKINLARI NDA   (EN UZAGI 1-1.5 SAATLIK UZAKLIKTA OLABILIR) BIR YER BELIRLEME K DAHA MANTIKLIM IDIR.. YOKSA FIRMALAR BOYLE SEYLERIN ICINDE OLMAZ,, ONDAN BU FIKIR OLSADA OLUR OLMASADA MI DIYORSUNU Z.. EGER HAKLIYSAM BANA TAVSIYE EDECEGINI Z AKLINIZA GELEN BOLGELER VAR MI... VE BUNLARIN DISINDA CIFTLIGIN KURULUMU VE SECILEN BOLGEDE NELERE DIKKAT ETMELIYIM .

3- BANA CALISMAMI TAVSIYE ETTIGINIZ BIR KAC FIRMA VE AYRICA KESINLIKL E UZAK DUR DEDIGINIZ BIR KAC FIRMA VAR MI ?

4-SUAN FIRMALAR ORTALAMA KAC KURUS YADA TL VERIYORLA R ET ICIN ,, KILO BASI... 

HEPSI BU KADAR

BUNLARIN DISINDA AKLINIZA GELEN TAVSIYELE RINIZE ACIGIM.. DIKKAT ETMEM GEREKEN , SUAN GOREMEDIG IM SEYLER OLABILIR.  BILGILEND IRIRSENIZ COK SEVINIRIM

BIRAZ UZUN OLDU,, AMA BENI ANLADIGIN IZA KESINLIKL E INANIYORU M..CUNKU BU YATIRIM KUCUK BIR YATIRIM DEGIL.. ADIMLARIM IZI PLANLI VE COK DIKKATLI ATMALIYIZ ..  . BELKIDE COGU KISININ OGRENMEK ISTEDIGI BILGILERI DE BU ARACILIKL A FORMDA YAZMIS OLUCAZ   BILGISI OLAN HERKESTEN PAYLASMAL ARINI RICA EDIYORUM.  SIMDIDEN COK TESEKKURL ER

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
  • Performans +0/-0
« Yanıtla #29 : Şubat 21, 2014, 09:24:55 ÖÖ »
        selamlar Barış bey,

1.si   şunu belirteyi m yazılarınızı küçük harflerle yazın.

yurt dışından ülkemiz sanırım güllük gülistanlık gözüküyorki, yurtdışı üyelerimiz memlekete dönüp parasız yatırımlar yapmak istiyor.  ;D
     biraz araştırsanız batmış çiftlik dolu , hiç kurmaya bile uğraşmayın beğendiğinizi alın. kredi çekebilmek için ipotekler ve başlangıç için nakit ödeyeceğiniz yüklü paralar lazım.

bizim burada bi söz vardır bi iş yapacasan hiç değilse cebinde yarı parası olacak.
     bu konularda konuşulacak çok şey varda sonuçta sansüre takılmayalım  ;D

ne diyelim hayırlısı olsun. bizim parayla yapamadığımızı siz krediyle yapacaksınız.

.
BURSA- yenişehir.

BARIS KARATAS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #30 : Şubat 21, 2014, 02:56:00 ÖS »
Ben bu sekilde dusunmeme k gerek diyorum..  Burada da cok restauran t batiyor,kapaniyor.. ama isini dogru yapan buyuk olsun, kucuk olsun hepsi ayakta .    zaten bir isi yapandan hic duymadim gel bu is cok iyi , sende yap denildigi ni.. herkes kendi isiyle mucadele ettigi icin belkide bezginlik ten herzaman aman uzak dur  derler

aslinda sordugum sorulara cevap alabilirs em benim icin ve bu isi yapmak adina arastiran arkadasla r icin daha yararli olacak, bilgisi olan arkadasla r paylasirl arsa sevinirim

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
  • Performans +0/-0
« Yanıtla #31 : Şubat 21, 2014, 03:13:43 ÖS »
          sözleşme yaptığınız firma sizi diğer üreticilerle yarıştıyor. ortalamanın üzerine geçerseniz prim veriyor.
ortalamanın altında kalırsanız kesinti yapılıyor. bi nevi ödül , ceza.

.
BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
  • Performans +0/-0
« Yanıtla #32 : Şubat 21, 2014, 04:29:44 ÖS »
1)      Kümes yapacağınız arazide veya çevresinde kümesin ihtiyacını sağlayacak miktarda,  içilebilecek kalitede su var mı?

2)      Elektrik alt yapısını araziye ulaştırabilecek mi?

3)      Eğer bu iki soruya yanıtınız olumlu ise tarım il müdürlüğü ve özel idareye giderek izlenecek yol hakkında size yardımcı olurlar.

.
BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
  • Performans +0/-0
« Yanıtla #33 : Şubat 21, 2014, 04:37:33 ÖS »
Yeni bir tavuk çiftliği kuracaksa nız, en az 16×120 metre boyutlarında bir kümesle işe başlamalısınız. Böyle bir kümesin maliyeti yaklaşık 500 bin liradır ve 35 bin adet piliç yetiştirilebilir. Aynı kümesin yıllık geliri ise yaklaşık 155 bin lira olur.

Etlik bir tavuk çiftliği kurmanın metrekare maliyeti 230 lira. Tavuk çiftliği sahipleri nin markalı tavuk üreticileriyle çalışabilmesi için, ilgili firmaların canlı üretim birimleri nden sorumlu kişiye başvurmaları gerekiyor .

Tavukçuluk işine girecekle re, yeni bir çiftlik kurmak yerine kiralık bir tesiste bu işi en az bir dönem yaparak iyice öğrenmelerini öneririm. Et tavukçuluğu ile yumurta tavukçuluğu kümesi birbirind en çok farklı işlerdir. Bir işletmenin maliyeti, kurulacak işletmenin otomasyon düzeyine bağlı olarak değişir. Örneğin, 10 bin et tavuğu için gerekli kümes yaklaşık 500 metrekare olmalıdır. Bugünün koşullarında metrekare maliyeti 150 dolar civarındadır. Yani yaklaşık 75 bin dolarlık bir yatırım yapılması gerekir. Bu sadece yatırım maliyetid ir. Üzerine işletme maliyetle rini de koymak ve riskleri de unutmamak gerekir. Bu boyutta bir işletme aylık ortalama 3-4 bin TL gelir elde edebilir.

Etlik piliç üreticisi, yetiştirdiği hayvanları canlı satmayaca ksa mutlaka markalı bir tavuk üreticisiyle birlikte çalışması gerekir. Bunun için işletmesine yakın entegre şirketle kontratlı üretici sözleşmesi yapması şarttır.

kobipostasi.net
.
BURSA- yenişehir.

Bilgi Korkmaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #34 : Şubat 21, 2014, 06:13:21 ÖS »
Baris bey merhabala r,

Bende yurt disinda yasadigim icin sanirim sizi daha iyi anliyorum .
Broiler isini bende arastirdi m bir ara ve edindigim bilgilere göre öyle disardan göründügü cazip bir is degil.
Söyleki, Anlastigi niz sirketler civcivi, yemi, saglik ekibini kendisi temin ediyor. yani siz yerinizi onlara bi bakima kiraya veriyor ve bakicilik isciligin i siz yaiyorsun uz.
Burda dikkat ceken konu.
sirket saglikli veya genetigi bozuk civciv yollayabi lir. buda olan ölümler ve yeterli et üretimi olmadigi icin size zarardir.
Yollanila n yem rasyonlar i yeterli kaliteye sahip olamayabi lir... buda yine size zarar verir.
kisacasi sirkete baglisini z. onlar isterse sizi kralda yaparlar vezirde.

bence bu ve bu tür islerde kendi pazarini kendin kurarak sirketler e bagli kalmiyaca ksin.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
  • Performans +0/-0
« Yanıtla #35 : Şubat 22, 2014, 04:12:19 ÖS »
           bu işe herkesin özenmesinin sebebi anlaşıldı. % 65 fonlardan hibe varmış.   ;D
BURSA- yenişehir.

Bilgi Korkmaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #36 : Şubat 22, 2014, 05:36:06 ÖS »
Aydin bey,

Nasil oluyor bu fonlardan faydalanm a?

Çevrimdışı Ali Erılgaz

• Duayen Üye -Çift Sarılı
  • Toplam İleti: 643
  • Performans +0/-0
  • Yumurtamı isterim
« Yanıtla #37 : Şubat 22, 2014, 08:10:10 ÖS »
Barış bey selamlar,

Sorduğunuz soruların tamamının cevabını alabilmek için bu işi yapan bir işletmede bir dönem çalışın veya vakit geçirin. Bolca gözlem yapmanız gerekecek .

Bilmediğin işin kar oranı sıfırın biraz üstüdür.
Bu işe girince 2 sene sonra tutmadı, bırakayım diyemezsi niz.

Tanıdığım hiçbir yetiştirici ödemelerden memnun değil.

Ödemeler çalıştığınız firmanın keyfine kalıyor, böyle bir ödeme şekli yok.!

Konunun takipçisiyim kolay gelsin.:)
Yaş-43 Tel- 536 480 43 82

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
  • Performans +0/-0
« Yanıtla #38 : Şubat 22, 2014, 08:31:16 ÖS »
Aydin bey,

Nasil oluyor bu fonlardan faydalanm a?

beni bu konuyla ilgili çok arayan oluyor.
            bende diyorumki bu işin bayağı çok seveni varmış. bana sorular soruyorla r. bende onlara soruyorum .

en sonunda iş meydana çıkıyor. avrupa fonları varmış. proje götürüp kredi alıyormuşun. % 65 ide hibeymiş.
             soruyorum , bu sektörde kaç yıllık geçmişiniz var ? tık yok.
             hayatınızda kaç tavuk baktınız?  yine tık yok.
             ne kadar paranız var? sonuçta hiç değilse 200-300 milyar bi ilk enerji lazım.  ;D

bu foncular benide arıyor.ticaret odasından sanırım tel. no. muzu alıyorlar.
             proje getirin kredi verelim diye. fakat benim bu işlere karnım tok olduğu için ilgilenmi yorum.

zamanında yediğimiz kazıklar , bağdat a otoyol oldu.

saygılarımla.

.
BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı erdoğan bünyan

• Ana
  • Toplam İleti: 216
  • Performans +0/-0
  • Meslek: ziraat mühendisi
« Yanıtla #39 : Şubat 22, 2014, 08:51:56 ÖS »
aydemir abi avrupa fonundan hibe almak öyle kolay değil koskoca anonim şirketlerin anası ağlıyor, bende heveslenm iştim fakat kazın ayağı öyle değil ihracat firmasında çalışınca gördüm gerçeği. ayıptır söylemesi bedava para deyince milletin ağzının suyu akıyo ama tükürüğüyle boğuyolar adamı.
a:0:{}

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
  • Performans +0/-0
« Yanıtla #40 : Şubat 22, 2014, 09:02:43 ÖS »
aydemir abi avrupa fonundan hibe almak öyle kolay değil koskoca anonim şirketlerin anası ağlıyor, bende heveslenm iştim fakat kazın ayağı öyle değil ihracat firmasında çalışınca gördüm gerçeği. ayıptır söylemesi bedava para deyince milletin ağzının suyu akıyo ama tükürüğüyle boğuyolar adamı.

işte bu. ben bi türlü insanlara bunu anlatamıyorum.
BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı erdoğan bünyan

• Ana
  • Toplam İleti: 216
  • Performans +0/-0
  • Meslek: ziraat mühendisi
« Yanıtla #41 : Şubat 22, 2014, 10:40:18 ÖS »
bir dönem fason tekstil atölyeleri patlama yapmıştı, rahmetli babamın falan birkaç sefer batmışlığı vardı. bu iş de o hesap. fakat her iş ters gidecek değil var burda birkaç çiftlik, ben tek başına yaşayan bir olarak gözüm yemedi. hatta mısıra canlı ihraç etmeye yeltenenl er vardı hevesleri kursaklarında kaldı. şirketler bildikler i adamlarla iş yapar diğerlerini sömürürler malesef piyasa böyle yürür. varsa delikanlı işte meydan yardım için elimden geleni ardıma koymam. fakat fasoncunu n boğazına ip bağlıdır ipin ucu da şirkette. kaybetsed e ölmeyecek çiftçi işi bunlar zaten dışardan piyasaya girenleri de pek tutmazlar . ziraat mühendisini bile köy ve şehir kökenli diye ayırırlar. son sözüm kar zarar hesabını iyi yapın, kimse kimseye havadan para vermez mesela ben batarsam hapse düşerim. oyun değil bu işler malesef. saygılar..
a:0:{}

Bilgi Korkmaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #42 : Şubat 23, 2014, 01:04:53 ÖÖ »
Aydemir bey siz yinede bu kadar karamsar olmayin :)

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
  • Performans +0/-0
« Yanıtla #43 : Şubat 23, 2014, 02:15:09 ÖS »
           hibe paralar zenginler içindir. 5 trilyonun varsa 5 trilyonda hibe alırsın 10 trilyonun olur. diğer türlü işin içinden çıkamaz krediyide ödeyemezsin. para parayı çeker.

BURSA- yenişehir.

BARIS KARATAS

• Ziyaretçi
deneyime kulak vermek lazim. tabiki hakli oldugunuz noktalar var. bu buyuklukt e bir yatirimi anlasma yaptigini z sirketin naziyla.h avasiyla yonetmek yada gelecegi cizmek kulaga mantikli gelmiyor. Ama hayatta dusundugu nuzde hangi isin riski yok ??  her isin belirli riskleri var. onemli olan dogru yol haritasiy la yola cikmak.

eger bu ise girilecek se bir kac donem baska bir ciftlikte calisma fikrine kesinlikl e katiliyor um..

hibe fonlarina gelince,,  adi ustunde hibe. tanidikla r vs ile hibe alimi zor degil. 75000 kapasitel i bir ciftlik icin %65 I karsilans a bile hibe yoluyla..  geriye 450-500 bin tl gibi bir miktar kaliyor.g erek canli gerek kredi halledile cek bir miktar. ipotek,kefil vs ile sizde deneyebil irsiniz. zaten projeniz onaylandi ginda bankalari n vermeme olasiligi cok dusuk. gecmiste kotu siciliniz varsa is degisebil ir. devlet 12 banka ile ziraat,deniz vs...  ozel antlasma yaparak ben hibe veriyorsa m sende kredi vereceksi n dedi.. vermeme sansi yok. cunku projen onaylandi ginda sadece 40 000 tl ye kurulan ustu kapali ici bos kocaman bir kumesin oluyor elinde.. devletin onayiyla makinalar i sistemi ilgili sirkete yaptiriyo rsun..  eger banka krediyi vermezse zaten aldigin makinalar a el koyulur,, devletin verdigi hibe cope gider!!

arkadasla r biraz zaman ayirin arastirin .. benim gorustugu m danismali k firmasi bana bu bilgileri Verdi.. sizde arastirir saniz daha saglikli ve genis bilgilere sahip olabailir z

BARIS KARATAS

• Ziyaretçi
gelelim ise ;   her is zordur.  bunu zaten hayat sizede ogretmist ir. disardan basit dediginiz is bile icine girince zorluklar i ortaya cikar,,  bunu hepimiz biliyoruz ki bu is hem zor hem riskli..

zor diyip yapmiycak sak o zmn ticaret zaten bize gore degil !!  riskli darken ,, benim bu ifadeyi kullanmam daki tek neden, bu yatirimda n sonra sirketin istegine gore hareket etmek zorunda kalabilir z.. iste risk burda..

dusundugu muzde sirket kaliteli ve cok urun isteyecek tir.. o zmn bize neden kotu mal versin ?? neden kotu civciv ve yemi verip hem kendi altinda calisan firmayi hem kendini zora soksun.. sonucta turkiyeni n ihtiyaci beyaz ete bitmez kii,, bunun yaninda  artik ihracat siralamas inda yukarilar a cikan ve zirveleri hedefleye n bir sector var elimizde. .  yatirim alani olarak dusundugu muzde bu saha cok mantikli. .  o zaman elimizde var olan riski minimize etmemiz yani en aza indirmemi z geriye kalan en onemli  madde belkide..

riskimiz neydi ?   anlasma yapilacak sirket orasini burasini oynatir sacma sapan islere girerse biz zarar goruruz

o zmn isletmemi zi en az 2-3 firmanin cemberine kuralim. 1.5-2 saat uzak olsun en uzaktakin e cok mu sorun ? zaten yilda 6 defa gidecek, her gun yada,, her hafta degil..

bunlari yaptik hersey bitti basardik degil,, tam tersi ise yeni basladik. . ama ne demistim,, yola dogru haritayla cikarsak sonuca ulasmamiz daha kolay.... bundan sonrasi tamamen sizin is bilginiz, ise duydugunu z sevgi ve sayginiz. . belkide batacaksi niz !!!  belkide turkiyeni n en buyuk firmasini n 20 yil sonraki sahibi olacaksin iz !!!

benim kizdigim nokta su .. isi bilmeyenl er yapamaz..  isi bilmeden ise girerse yapamaz ewet. ama 6 ay bir yerde calisirsa biraz zeki biraz sevgi ile yapiyorsa bal gibi yapar.. artik hersey otomatik. . geriye kalan hastalik ve ince detaylari 6 ayda ogrenilec ek seyler... bu isi yapanlara isinizde bildigini z en ince noktalari kagida yazin desem en fazla 500 sayfalik kitap yazarlar (ki o kadar bile sanmiyoru m) okuyarak 500 sayfayi 3-5 haftada birisi ogrenir,, ama onemli olan yasayarak ogrenmek. . deneyimle rle.. ondan 6 ay calismak yeter bence..
sonra hata olmayacak mi ?? yillardir bu isi yapanlar nasil hala hata yapiyorsa elbet olacak..a ma zamanla dersler ala ala sorunlar halledili r.   baska forumlard ada okuyorum bu isi yapamazsi niz edemezsin iz disardan oyle gorunur vs..  diyorum ya tabiki zorluklar i var ama burada besicilkt en bahsediyo ruz.. kendini beyin cerrahi sananlar falan var.. arkadas beyinde ince isler yapmiyors un .. besicilik yapiyorsu n .

gel gelelim isin sonuna; kendine guveniyor san hayatta yapamiyac agin sey yoktur,, ihtiyacin olan dogru bir yol haritasid ir o kadar !!! 

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
  • Performans +0/-0
      Etlik kümeslerde ölüm oranları çok artmiş bu yüzden 30-35 günlükken kesimler yapilıyormuş. Konuştugum üreticiler en az zararla işi kurtarma peşinde.
BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
  • Performans +0/-0
« Yanıtla #47 : Temmuz 02, 2014, 10:56:08 ÖÖ »
yeni gelen sorulara göre bu konuyu tekrar ele alalım.
BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
  • Performans +0/-0
« Yanıtla #48 : Temmuz 02, 2014, 11:33:01 ÖÖ »
Etlik piliç üretimi nasıl yapılır?

Etlik piliç üretimi yapmak isteyen üretici; ya kendisi bağımsız olarak veya piyasada çoğunlukla uygulanan çeşitli entegre firmalarl a sözleşme imzalayar ak üretime başlar. Kendi başına üreticinin üretime başlaması durumunda; sağlık, altlık, civciv, yem, ilaç, nakliye, kesimhane, paketleme ve pazarlama işlemleri için bizzat kendisi değişik firmalarl a ilişki kurar. Bu sistem zor ve zahmetli bir iştir. Diğer yöntem olan entegre firmalarl a sözleşme imzalayar ak üretime başlarsa; yukarıda sayılan tüm işlemleri entegre firma üstlenir.

Üretici  yalnızca civcivler i büyütüp kesimlik piliç oluncaya kadarki bakım ve idaresini yapar.
BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
  • Performans +0/-0
« Yanıtla #49 : Temmuz 02, 2014, 12:36:29 ÖS »
Bir üretici bu işe nasıl başlar?

Kümesi olmalıdır. Bu kümes kendisini n veya kiralık olabilir. Bu kümes ilk önce basınçlı suyla güzelce yıkanır. Ardından dezenfekt anlı su ile yıkanır. Kümes kurumaya bırakılır. Civcivler kümese alınmadan bir hafta önce kümeslerin hazırlanması, bakım ve temizliği yapılıp, kontrolle rinin tamamlanmış olması gerekir. Kuşların ve farelerin kümese girmeleri önlenmelidir. Kümesler kapalı tutulmalıdır. Radyanların çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelid ir. Civcivler kümese gelmeden 24 saat önce kümes sıcaklığı ayarlanma lıdır.

Kümesin girişine; toplam civciv adedini, ölen civciv adedini, yem tüketimini, aşılamaları, kullanılan ilaçları yazmak için kümes kontrol kartı konmalıdır. Kümes zeminine önceden toz kireç serpilir. Daha sonra kümese, altlık olarak 5-10 cm kalınlığında talaş veya saman serilir. Altlığa konulacak talaşın iri planya talaşı olması ve reçinesiz olması istenir. Talaşın içinde yabancı maddeler (naylon kırpıntısı, tel parçası, taş vs.) olmamasına dikkat edilmelid ir. Altlık hafif olmalı ve nem oranı % 20 civarında olmalıdır.

Yemlik ve suluklar temizleni r ve dezenfekt anlı su ile güzelce yıkanır. Civciv suluklarının akıtmazlık kontrolle ri yapılır. Sulukların her biri sökülmeli, parçaları teker teker elden geçirilmeli, pas tutmuş metal parçalar gaz ile temizleni p hafifçe yağlanmalıdır. Bilhassa yağlar kontrol edilmelid ir. Kümesin su deposu da temizlenm elidir. Civcivler in sıhhatli ve zayiatsız büyümeleri için onlara sıcaklık temin eden gereçlerin olması lazımdır. Bunlarda radyanlar dır. Radyanlar yere çok yaklaştırılmamalıdır. Radyanların yerden yükseklikleri genelde bir insan boyunda olmalıdır. Radyan civarındaki ahşap kısımlar korunmalıdır.Altlık ve çevredeki eşyaların ateş alıp yangın çıkarabileceği unutulmam alıdır. İlk 10-15 günlük civcivler i ısı merkezler inde yemlik ve suluk civarında tutabilme k için her 600-800 civcive 3-3,5 m çapında ve 35-50 cm yüksekliğinde karton ve duralitte n daireler hazırlanır. Daireler içine isabet eden alanlarda altlıkların üzerinin kağıtla kaplanması belirli bir süre için yararlıdır. Civciv büyütme daireleri 15 günden sonra kaldırılabilir.

Isı civciv sırt seviyesin de 32-33 0C arasında olmalıdır. Isı her hafta 3 0C düşürülerek kesime yakın 18 – 20 0C’lik sıcaklığa getirilme lidir.
BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
  • Performans +0/-0
« Yanıtla #50 : Temmuz 03, 2014, 10:15:20 ÖÖ »
Civcivler in ve yemin güvenilir kaynaklar dan temin edilmesi önemlidir.

Civciv
          Civcivler Tarım Bakanlığı’nca ruhsatlan dırılmış ve sertifika landırılmış damızlık işletmelerinin kuluçkahanelerinden temin edilmelid ir.

Yem
          Yem Tarım Bakanlığı’nca ruhsatlan dırılmış yem fabrikala rından temin edilmelid ir. Ayrıca yemler et tavukçuluğu için gerekli protein ve enerjiyi ihtiva etmelidir .

Civcivlerin ilk kabulü ve bakımı

Başarılı bir yetiştiricilik için civciv ve piliç döneminde bakım, besleme ve büyütme
teknikler i önem taşır. Kuluçkadan yeni çıkan civcivler, çevre koşullarına oldukça duyarlıdır.
Bu nedenle ve özellikle ilk haftalard a özel bakım isterler.
Civcivler i getiren aracın çiftliğe girerken mutlaka dezenfekt e edilmiş olması gerekir.
Civcivler in taşındığı kutular yıkanabilir maddelerd en değilse derhal imha edilmeli, civcivler
ısıtıcıların yanına yavaş yavaş bırakılmalıdır.
Etlik civciv ve piliç yetiştirilmesi için temiz ve uygun bir ortam gerekir. Bu ortam;
sıcaklık, aydınlatma, havalandırma, rutubet, sıklık gibi faktörlerden oluşur.
Etlik piliçlerin enerji ihtiyacı fazladır. Civciv kümese alınır alınmaz ilk 3 saatte % 8,5
- 10’ luk şekerli su verilir. İçme sularına uygun vitaminle r katılır.
BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
  • Performans +0/-0
« Yanıtla #51 : Temmuz 03, 2014, 11:27:22 ÖÖ »
Yer İhtiyacı

İyi bir yetiştirici, kümesine koyacağı civcivler in sayısını, vereceği zayiatı da düşünerek yer ihtiyacını iyi hesaplama k zorundadır. Pek çok yetiştirici sıkışık yetiştirme sonucunda bir örnek olmayan bir sürü elde etmektedi r. Piliçler sıkışık olarak bulunduru lmamalıdır. Kalabalık kümeslerde gelişme yavaşlar, ölümler artar. En uygunu kesim çağında m2’ye 14-18 adet piliç çıkışı olacak şekilde kapasite belirlenm esidir. Başlangıçta kümes ısıtmayı kolaylaştıracak şekilde perdelerl e bölünmelidir.

Yem ve Su İhtiyacı

Civcivler kuluçkadan çıktıktan en geç 24-48 saat sonra yem yemeye ve su içmeye başlamış olmalıdır. Bu süre ne kadar kısa olursa civciv zaiyatı o kadar az olur. Civcivler e ilk günlerde el sulukları ile su, el yemlikler i ile yem verilir. Suluklara günde iki kez taze su konulur. Daha sonra günde bir defa yeterlidi r. Civcivler in ilk haftasında civciv başına 2 cm, 15 günden sonra 2,5 cm suluk kenar uzunluğu hesap edilir. Yedi günlüğe kadar her 20 civciv için bir civciv suluğuda bulunduru lmalıdır. Su sıcaklığının 17-22 derece olması tavsiye edilir. Civciv yemlikler i plastik ise 50-60 hayvana bir yemlik yeterlidi r. Otomatik yemlikler ve uzun yemlikler kullanılıyorsa civciv başına 4 cm yemlik mesafesi ayarlanma lıdır. Sonra bu aralık 10 cm’ ye çıkarılmalıdır. Tüp yemlikler de bir yemlikten 25-30 piliç yem yiyebilir .
BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
  • Performans +0/-0
« Yanıtla #52 : Temmuz 03, 2014, 11:31:02 ÖÖ »
Sıcaklık
             Tavuklar sabit vücut ısısına sahip hayvanlar olup, ter bezleri olmadığından vücut ısılarını çevre ısısına uyduramaz lar. Bunun için kümes ısısının fazla farklılık göstermemesi gerekir. Kümesin ısısı perde sistemi ile alan daraltılarak soba veya radyanlar kullanılarak sağlanmalıdır.

Kümes ısıına bağlı olarak civciv-piliçlerin davranışları şu şekildedir;

Isı çok düşük ise, civcivler ısıtıcının altında birbirler ine sokularak kümeler oluşturur, sıkışık bir durumda bulunurla r. Isı çok yüksek ise, civcivler ısı kaynağından uzaklaşmış, ısıtıcıların altında geniş bir boşluk kalmıştır. Civcivler kümesin belirli alanlarını boş bırakmış, ısıtıcıların bir tarafında sıkışıp kalmışsa hava ceryanı var demektir. Civcivler tüm kümes alanına eşit olarak dağılmış iseler, bu durum uygun bir kümes
ısısının göstergesidir.
BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
  • Performans +0/-0
« Yanıtla #53 : Temmuz 03, 2014, 01:08:52 ÖS »
Havalandırma İhtiyacı :

Tavukların ter bezi yoktur. Vücüttaki su; idrar ve solunum yoluyla atılır. Onun için kümesin nemi artar, havası bozulur. Kümeste amonyak kokusu oluşur. (Bu koku genizde yanma, gözlerde yaşarma yapar.)
Civcivler in kümese geldiği ilk iki gün hava bacaları ve pencerele r kapalı bulunmalıdır. 3 günden sonra, koku hissedili nce havalandırma yapılır. Havalandırma, kümes sıcaklığını bozmayaca k şekilde dikkatlic e yapılmalıdır. Havalandırma sırasında civciv ve piliçler üzerinde hava ceryanı olmamasına dikkat edilmelid ir. Tamamen kapalı kümeslerde, termostat lı vantilatörler havalandırmayı sağlar. Açık kümeslerde perde ve kepenkler günde birkaç kez açılıp kapatılır. Civcivler 2-3 haftalık olunca perdeler kaldırılır. Kümese vantilatör konacaksa, 12 metreden dar kümeslerde sadece soğuk tarafa bakan duvara konur. Hava giriş delikleri öbür duvara açılır. 12 metreden geniş kümeslerde her iki duvarada vantilatör konur.
BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
  • Performans +0/-0
« Yanıtla #54 : Temmuz 03, 2014, 01:10:28 ÖS »
Rutubet

Kuru havada tozuşma olur. Kümesin havası tozlanır. O zaman duvarlara su
püskürtülebilir. Böylece nem oranı artar. Kümeste rutubetin % 60 olması iyidir. Fazla nemli
olması ise zararlıdır. Özellikle altlığın rutubeti çok önemlidir. Hayvanların altının ıslak olması
tavsiye edilmez. Bir çok hastalık altlıkla bulaşır.

Aydınlatma

Etlik civciv ve piliçlerin daha kısa bir zaman içerisinde büyümelerini sağlamak için aydınlatma gereklidi r. Işık şiddeti ilk 10 gün m2’ye 4-5 wat, daha sonra m2’ye 2-2,5 wattan fazla olmamalı ve kümesin her yerinde eşit bir aydınlatma yapacak kadar olmalıdır. Ampulleri n yerden yüksekliği 2 metre civarında olmalı ve düşük watlı çok ampulle aydınlatma tercih edilmelid ir. Elektrik kesilmele rinde yığılmaların önlenmesi için alıştırma amacıyla; geceleri 1 saatlik karartma dışında tam aydınlatma uygulanma lıdır. Bu karartma esnasında gaz feneri ve gaz lambası veya düşük watlı mavi boyalı tek bir ampul yakılmalıdır.
BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
  • Performans +0/-0
« Yanıtla #55 : Temmuz 03, 2014, 01:11:54 ÖS »
Etlik Piliçlerin Beslenmes i

Etlik piliçler çabuk ve fazla yem tüketirler. O yüzden çabucak da gelişirler. Hayvan büyüdükçe kazanacağı canlı ağırlığa göre yem tüketimi de artar. En kısa sürede, en hızlı büyümeyi sağlamak için serbest yemleme uygulanır.

Neler verilmeli?

Her dönemde farklı yem yedirilir . Yem fabrikala rı bu yemleri civciv ve piliç dönemlerine göre ihtiyaç duyulan protein ve enerji ihtiyaçları gözönüne alarak hazırlarlar. Her pilicin yem tüketimi aynı olmaz. Pilicin ırkına göre, hasta olup-olmamasına göre ve cinsiyeti ne göre yem tüketimi farklı olur. Erkek piliçler daha çok yem tüketir ve daha hızlı gelişirler.
Suda, beslenmed e önemli bir yer tutar. Su içilebilir kalitede olmalıdır. Çevrenin ısısı yem ve su tüketimini etkiler. Kümeste ısı düşerse, yem tüketimi artar, su tüketimi azalır. Isı artarsa yem tüketimi azalır, su tüketimi fazlalaşır.
BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
  • Performans +0/-0
« Yanıtla #56 : Temmuz 03, 2014, 01:14:32 ÖS »
Kesim

Üretim dönemi uzunluğu; kesim ağırlığına, pazar şartlarına, tüketicilerin karkas piliç ağırlığı talepleri ne, yem fiyatlarına, broiler satış fiyatına ve işletme şartlarına bağlı olarak değişebilmekte olup 5-7 hafta arasıdır.
-Bu sürede 1,8-2,2 kg. canlı ağırlığa ulaşan piliçler, 1300-1600 gram temizlenm
ağırlığa (karkas) ulaşırlar.
-Kesimden 8-12 saat öncesi yem verilmez. 2 saat önce de su verilmez.
-Kesim için tavuklar toplanırken kümeste panik yaratılmamalıdır. Bunun için;
-Kümes ortamının ışığı azaltılarak hayvanların panik yapması engellenm elidir.
-İşçiler tecrübeli olmalı,
-Piliç grupları 150-200’ lük sürüler halinde paravanal arla çevrilmeli,
-Bir işçi 4-5 piliçten fazlasını taşımamalı,
-Yakalanan piliçler taşıma kafesleri ne dikkatlic e konmalı,
-Kafesten alırken de titiz ve dikkatli olmalıdır.

Kesim olgunluğuna gelenler kesime gönderilir.

Pazarlama

Etlik piliçler 5-6 haftalık olunca, kesimhane lerde kesilip, temizleni p, ambalajla narak pazarlanırlar.

Kârını artırmak İçin üreticinin; yem zayiatı olmamalı, ölüm oranı % 5’i geçmemeli, hayvanları zamanında pazarlaya bilmeli ve etlik piliç fiyatlarını iyi takip etmelidir .

Yetiştiricilikte sürekli ilgi esastır. Etçi civciv ve piliç azman döl olması nedeniyle çevre şartlarına karşı aşırı hassastırlar. Bu nedenle, yetiştiriciliğin tüm evrelerin de çok dikkatli, ilgili ve özenli olmak gerekir. Bunlar kârlılığın ana unsurlarıdır.
BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
  • Performans +0/-0
« Yanıtla #57 : Temmuz 03, 2014, 01:15:36 ÖS »
Üretim dönemleri arası temizlikt e aşağıdaki hususlara uyulmalıdır;

1- Bütün ekipmanla r toplanır, kümesten dışarı çıkarılır, ampüller sökülür.
2- Yataklık ve gübre karışımı kaldırılarak, kümesten uzak bir yere taşınır.
3- Pencere, duvar dipleri ve kapı eşiğindeki yataklık kalıntıları temizleni r, zemin, çatı
ve duvarlard aki toz ve örümcek ağları süpülür.
4- Kümesin tüm iç yüzeyi ve ekipmanla rı basınçlı suyla yıkanır, ardından yıkama
suyuna dezenfekt an madde katılarak pulvariza tör ile dezenfekt e edilir.
5- Bu işlemlerden sonra havalandırma ve kuruması için, pencere ve havalandırma
bacaları açık olarak en az bir hafta boş bırakılmalıdır.
6- Kümes zeminine toz kireç serpilir, altlık olarak talaş, saman vb. malzeme
serildikt en sonra ekipmanla r yerleştirilir. Fumigasyo n (Dumanlama) yapılarak
kümes sonraki döneme hazırlanır.
BURSA- yenişehir.