Gönderen Konu: SÜT İNEKLERİNİN VERİMİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER  (Okunma sayısı 4789 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Metin_Ak

  • Ziyaretçi
SÜT İNEKLERİNİN VERİMİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER
« : Aralık 30, 2009, 11:52:52 ÖS »


        Merhaba Arkadaşlar!

        Bu seferde aşağıdaki alıntı yazımıza yaptığım eklemeler le süt ineğinin verimini etkileyen faktörlerin belli başlıcalarını tanımaya çalışacağız.
        Bu faktörler Irk,yaş,canlı ağırlık,laktasyon dönemi,günlük sağım sayısı,kızgınlık, beslenme, çevre ısısı, buzağılama mevsimi, kuruda kalma süresi, hastalıklar ve eksersiz olarak sayabilir iz.

        IRK
       Süt verimini belirleye n temel bir faktördür. Çevre şartları ne kadar iyileştirilirse iyileştirilsin genetik yapının belirlediği tavan sınırın üstüne çıkılamaz. Genetik yetenek bakım ve beslenmey le desteklen medikçe iyi sonuç alınmadığı gibi, genetik yeteneği olmayan ineklerde n de uygun verimi almak mümkün değildir. En çok süt veren ırklar kültür ırklarıdır. Kültür ırklarından Siyah Alacalar (Hoştayn),Simental,montofon ve Jerseyler i  sayabilir iz.
        YAŞ
        Bir ineğin süt verdiği döneme ‘’Laktasyon’’ denir. Laktasyon sayılarının ilerlemes ine paralel olarak ineklerin süt verimleri nde de bir artış olur. İlk laktasyon da düşük olan süt verimi her geçen yıl artar. Bu artış 4. laktasyon a yani 6-7 yaşına kadar sürer. 4. laktasyon dan sonra süt verimi tekrar azalmaya başlar.
        CANLI AĞIRLIK
        Aynı ırktaki iri yapılı inekler daha fazla süt verirler. Canlı ağırlık ile süt verimi arasındaki ilişkiden söz edildiği zaman aynı yaştaki ve aynı ırktaki inekler dikkate alınmalıdır. İri yapılı ırklar, iyi kaliteli ve zengin çayırlara daha çok gereksini m duyarlar.
        LAKTASYON DÖNEMİ
        İneklerde süt verimi doğumu takip eden ilk günlerde artmaya başlar ve bu artış sağımın ilk 2 ayında en yüksek noktaya ulaşır. İkinci aydan sonra süt verimi yavaş yavaş düşmeye başlar, süt veriminde ki düşüş aylık olarak % 10-15 arasında değişir. Daha iyi yönetilen ve dengeli beslenen sürülerde bu düşüş daha az olur. Laktasyon un sonlarına doğru süt verimi azalır.
        GÜNLÜK SAĞIM SAYISI, ARALIĞI VE  SÜRESİ
        Süt sığırcılığında genel olarak günde iki kez 12 saat ara ile sağım uygulanır. Sağım sayısının artması ile süt veriminde de artma meydana gelir. Günde ikiden fazla sağım yüksek besleme düzeyinde ve yüksek verimli inekler de yapılmalıdır. Düşük besleme düzeyi uygulanan sürülerde ve düşük verimli ineklerde sağım sayısının artması ile süt veriminde çok az artış olmaktadır. Buda işçilik giderleri ni karşılamayabilir. Sağımın 6-7 dakika sürmesi idealdir. Sağım süresinin 4 dakikadan az olması verimin azalmasına yol açar.  Sekiz dakikadan fazla sağım ise strese yol açıp enfeksiyo nlara yakalanma şansını artırır.
         KIZGINLIK, GEBELİK VE İKİZ DOĞUM
         İneklerde 21 gün aralıklarla tekrarlan an ve 24 saat süren kızgınlık sırasında, süt veriminde bir azalma olur. İnek gebe kaldıktan sonra hormonların etkisi ile yine süt verimi azalır. Bu azalma gebeliğin 5. ayında kendini hissettir ir, gebeliğin son döneminde süt verimi dikkate değer derecede düşer. İkiz doğumun da süt verimini azalttığı bildirilm ektedir.
        BESLENME
        Yüksek bir süt veriminin sağlanması için hayvanın gereksini m duyduğu besin maddeleri nin  yeterli ve dengeli bir şekilde sağlanması gerekir. Süt inekleri hem süt verdikler i dönemde, hem de kuruda kaldıkları dönemde miktar ve kalite olarak belli bir oranda yem almalıdırlar. Rasyon adını verdiğimiz bu oran günde 20 litreye kadar süt veren ineklerde daha kolay ayarlanab ilir. Ancak 20 litreden fazla günlük süt verimi olan ineklerde rasyona mutlaka bazı yem katkı maddeleri katmak gerekir
       Laktasyon un ilk birkaç aylık döneminde, yemdeki enerji mümkün olduğu kadar yüksek tutulmalıdır. Zengin ve iyi çayırlar ineklerin günde 7 kg kadar süt vermeleri ni sağlayabilir. Verilen kesif yemin her 1 kg’ı için 2,5 kg süt beklenir. Hayvanların istedikle ri an su içebilecekleri şekilde önlerinde su bulunması sağlanmalı, suyun temiz ve çok soğuk olmamasına dikkat edilmelid ir.
        Laktasyon sonundaki ve kuru dönemdeki aşırı besleme doğum sonrası yem alımının düşük olmasına neden olur. Ayrıca başta ketosis olmak üzere bazı metabolik hastalıkların artmasına yol açar. Doğal olarak bu durum yüksek süt veriminin düşmesine neden olur. Bazı zehirli tohumların, mikotoksi nlerin veya yabancı maddeleri n yenmesi ani süt düşüşlerine neden olur. Kesif yem oranının çok yüksek olması da işkembe dengesini bozarak süt veriminin düşmesine neden olur.
        ÇEVRE ISISI
        Sütçü ırklar için en uygun ısı ortamı 5-15 derecedir . Bu ısı aralığındaki değişmeler süt veriminde dikkate değer düzeyde bir farka neden olmaz. Çevre ısısının artması ile yem tüketimi ve dolayısıyla süt verimi azalır. Süt veriminde ki azalma çevre ısısının 25 derecenin üzerine çıkması ile belirgin hale gelir. Ufak yapılı ırklar, iri yapılı ırklara göre çevre ısısına daha dayanıklıdır. Jerseyler, Esmerlere ve Siyah Alacalara göre çevre ısısındaki artışa daha dayanıklıdır. Isı artmasının aksine ısı azalmasında iri yapılı ırklar, ufak yapılı ırklara göre daha dayanıklı olurlar.
        BUZAĞILAMA MEVSİMİ
       Sonbahard a buzağılayan ineklerde n en yüksek, yazın buzağılayanlardan ise en düşük düzeyde süt verimi alınır. Sonbahar ve kışın buzağılayan inekler laktasyon un normal seyrine uygun bir şekilde ilk 3-4 ay yüksek düzeyde süt verirler. Bu süreyi izleyen ilkbaharl a birlikte çayırlar gelişir ve çayırlardan yararlana n sağmal inekler yüksek süt verim düzeyini mevsim boyu koruyabil irler. Yazın buzağılayan hayvanlar ise genellikl e sararmış ve vakti geçmiş çayırlarla karşılaşırlar. İlk 2-3 ay yüksek olan süt verim düzeyi kış mevsimind e iklim, yem ve olumsuz çevre şartları karşısında düşer. Buna bağlı olarak laktasyon süt verimi de düşük olur. Yani en fazla süt sonbahard a buzağılayan, sonra kışın ve ilkbahard a buzağılayan ineklerde n alınır. En az sütü ise yazın buzağılayan inekler verirler.
        KURUDA KALMA SÜRESİ
        Laktasyon dönemi sonunda memede süt salgılanmasının durması olayına ineğin kuruya çıkması denir. Kuruya çıkma ile bir sonraki buzağılama arasındaki sürede kuru dönemdir. Kuru dönem, hayvan vücudunun ve meme dokusunun dinlenmes i, bir sonraki laktasyon a hazırlanması için gereklidi r. 10 ay sağılıp 2 ay kuruda bırakılan ineklerin süt verimi daha fazla olur.
       HASTALIKLAR
       Süt inekleri sağlıklı bir meme, ayak ve işkembe yapısına sahip oldukları zaman sağlıklı ve bol süt verirler. Görünen veya gizli sindirim bozuklukl arı ile mastitis (meme iltihabı) olayları süt ineklerin in verimini azaltır. İneklerde mastitis, şiddetine göre % 5-25 oranında süt azalmasına sebep olur. Ayak hastalıkları, tırnak çürüğü ve tırneklerın uzaması süt verimini düşürür. İç ve dış parazitle r kansızlığa yol açarak süt verimini düşürebilir.
        EKSERSİZ
        Her gün yapılacak orta derecede hareket ineklerde süt veriminin artmasına yol açar. Barınaklarda devamlı bağlı tutulan inekler günde en az bir kez serbest bırakılarak gezinmele ri sağlanmalıdır. Bu gezinme vücut ısısının dengelenm esi içinde önemlidir. Çok fazla veya daha az eksersiz süt verimini azaltır.
GÜRCAN ÜSTÜN

  • Ziyaretçi
Ynt: SÜT İNEKLERİNİN VERİMİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER
« Yanıtla #1 : Aralık 31, 2009, 02:09:27 ÖÖ »
Ellerine sağlık abiciğim hayalimde ki hobimi desem ticaretmi desem artık adını siz koyun beni misafir ettiğindede söyledim sana gene söylüyorum insanlar önceden köyden şehire göç ederlermiş şimdi tam tersi imkanım olsa bir dakika durmam şehirde nekadar güzel bir meslek ile uğraş vermektes in.

Adnan Paksoy

  • Ziyaretçi
Ynt: SÜT İNEKLERİNİN VERİMİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER
« Yanıtla #2 : Aralık 31, 2009, 10:32:03 ÖÖ »
Ellerine sağlık abiciğim hayalimde ki hobimi desem ticaretmi desem artık adını siz koyun beni misafir ettiğindede söyledim sana gene söylüyorum insanlar önceden köyden şehire göç ederlermiş şimdi tam tersi imkanım olsa bir dakika durmam şehirde nekadar güzel bir meslek ile uğraş vermektes in.
Gürcan Bey'e katılıyorum, artık şehirler yaşanmaz oldu. Bu gün mahrumiye t bölgesi diye bir kavram artık yok. Ben de imkanım olsa bir dakika durmam şehirde. Metin Bey'e hep imreniyor uz, ancak O da emekli olduktan sonra bu uğraşın içerisine girmiş olmalı.
Selamlar. ..