Gönderen Konu: UR KEKLİK  (Okunma sayısı 7681 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ersinpaksoy

• Ziyaretçi
UR KEKLİK
« : Ağustos 03, 2009, 04:07:37 ÖS »
Ur Kekliğin Dış Görünümü ve Özellikleri:
Ur Keklik sülüngillerin en irisidir. Ur keklik tüylerinde kül rengi renk hakimdir. Başı irice, alın ve yanakları krem rengi, tepe ve ense külrengidir. Gerdan gri beyazdır. Gaga dibinde başlayan ve gerdanın iki yanında boyna inen koyu gri bir leke vardır. Kursak kısmı, sırtı ve karnı koyu gridir. Kursak kısmında enine koyu renk hareler bulunur. Sırtında ve karnında ise boyuna soluk renk lekeler vardır. Kanatların saklandığı gövde yan tüyleri ise açık külren-gi, üzerleri boyuna kahvereng i lekelidir . Kanat uçma tüyleri beyaz, uçları üstten siyah, alttan gri renktedir . Kuyruk koyu gri-kahverengi, kuyruk altı tüyleri beyazdır. Uçarken gri- beyaz görünümü vardır. Gaga iri, üst gaganın ucu hafif aşağı kıvrıktır. Gaga boynuz rengi, ayaklar donuk kirli sarıdır. Erkek ve dişi aynı görünümdedir. Erkekleri n ayaklarında mahmuz bulunur. Kanatları kısa ve küt olmasına rağmen büyük bir patırtı ile fırlar ve vadilerde n aşağı çok süratle süzülerek uçar. Kalkarken sert bir “tçok- tçok- tçok” sesi ve uçarken ıslığı andıran bir ses çıkarır. Yemlenir ve eşelenirken tehlikeyi haber vermek için hindi gibi “glu- glu” sesleri çıkarır. Çok hızlı yürürler. Boylan 60 cm. civarındadır.

Ur Kekliğin Yaşam Alanı:
Dağların yüksek kayalıklarında, orman sınırı üzerinde, 2000-4000 m, arasındaki yükseklikte yaşarlar. Kış aylarında orman sınırına yakın bodur ardıçların ve çalıların bulunduğu alanlara inerler. Orman içlerine girmezler . Yuvaları sarp yerlerde bir kaya veya taş çıkıntısı altına yaparlar. Toprak üzerinde kenarlara bir iki çöp ve yosun koyarak yaptığı basit yuvaya dişi 10-18 yumurta yumurtlar . Kuluçka süresi 28 gündür. Kuluçkada dişi yatar, erkek çevrede nöbet tutar. Monogamdırlar. Kuluçkadan 10-15 yavru çıkmasına rağmen ancak bir kaçı erginleşebilir. Taze otlar, yosunlar, tohumlar ve böceklerle beslenir. Yurdumuzd a D. Karadeniz, O.Torosla r, D. Akdeniz ve D.Anadolu’da bulunurla r. Ur Keklik avı Ülkemizde yasaktır.

Kaynak : http://www.avcilarmekani.com

[eklenti yönetici tarafından silindi]

ersinpaksoy

• Ziyaretçi
Ynt: UR KEKLİK
« Yanıtla #1 : Ağustos 03, 2009, 04:09:55 ÖS »
Diğer fotoğraf.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

Seyfettin_Akbulut

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Ağustos 03, 2009, 10:26:19 ÖS »
paylaşım için teşekkürler.....
baya iriymiş ya neredeyse tavuk kadar var ilk defa ğördüm böyle bi tür.....

İbrahim_Surucu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Ağustos 04, 2009, 09:46:41 ÖÖ »
abi soyları tükenmişmi bunların aslında bir kaç çift olacak çoğaltıp dogaya salmak lasım...

Omer_Kilicoglu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Ağustos 04, 2009, 09:50:31 ÖÖ »
abi soyları tükenmişmi bunların aslında bir kaç çift olacak çoğaltıp dogaya salmak lasım...
hayır soyları tükenmedi hatta bir arkadaşım geçen sene hatırı sayılır paralar ödeyerek 3 tane aldı bundan ve hatta yumurtala rıda vardı yavruda çıkarmış olması lazım ondan kekliğin her çeşiti bulunuyor zaten ama rahatsız eden çok oluyor diye kimseye söylemiyor artık.

mustafa haytan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Ağustos 04, 2009, 10:11:05 ÖÖ »
hayır soyları tükenmedi hatta bir arkadaşım geçen sene hatırı sayılır paralar ödeyerek 3 tane aldı bundan ve hatta yumurtala rıda vardı yavruda çıkarmış olması lazım ondan kekliğin her çeşiti bulunuyor zaten ama rahatsız eden çok oluyor diye kimseye söylemiyor artık.
ömer bey baya güzel keklikde ilk görüyorum yumurtasından bulabilir miyiz acaba

Omer_Kilicoglu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Ağustos 04, 2009, 10:24:38 ÖÖ »
abi yumurta satıcaklarını zannetmiy orum geçen sene ilk yumurtala rda çıkan civciv lerden yollıyım dedi hediye ama benim yerimi bilen biliyor bunlar tavuktan büyük nerdeyse koyucak yerim yok diye almadım . şimdi yok kum kekliği yollıyım yok turaç yollıyım yok kardeşim diyorum illa birşey yollıycak en sonunda gamble bıldırcını yumurtası yollıyım dedi yumurtayı kesmezse söz konusu bıldırcın olunca kabul ettim  ufak olduğu için koyucak yer buluruz elbet.

mustafa haytan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Ağustos 04, 2009, 11:53:16 ÖÖ »
abi yumurta satıcaklarını zannetmiy orum geçen sene ilk yumurtala rda çıkan civciv lerden yollıyım dedi hediye ama benim yerimi bilen biliyor bunlar tavuktan büyük nerdeyse koyucak yerim yok diye almadım . şimdi yok kum kekliği yollıyım yok turaç yollıyım yok kardeşim diyorum illa birşey yollıycak en sonunda gamble bıldırcını yumurtası yollıyım dedi yumurtayı kesmezse söz konusu bıldırcın olunca kabul ettim  ufak olduğu için koyucak yer buluruz elbet.
sağolasın ömer kardeşim biliyon ben keklik hastasıyımda ilk gördüğüm için çeşidinden bulundura yım dedim canın sağolsun ne demek

Omer_Kilicoglu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Ağustos 04, 2009, 11:55:30 ÖÖ »
abi buna en az 10 m2 kafes lazım iyi bitkilend irilmiş toprak ve kaya tabanlı kafes lazım. benim kümes zaten 1,5 m2  ;D

ersinpaksoy

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Ağustos 04, 2009, 12:00:54 ÖS »
Benim bir arkadaşımda iki çift var. Çok saklı tutuyor. Kendi kümesinde dahi bakmıyor. Gelecek dönem yumurta alabileceğini söyledi.

mustafa haytan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Ağustos 04, 2009, 12:18:00 ÖS »
ersin paksoy kardeşim bakınca ne oluyorki o zaman doğurmuyorlarmı acaba

ersinpaksoy

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Ağustos 04, 2009, 12:39:09 ÖS »
Mustafa Bey
Galiba yanlış ifade ettim. Arkadaş ziyaretçi trafiğinden ve böyle bir kuşun kendisind e olduğunun bilinmesi ni istemedig i için (yasal problem yaşamamak için) kendi kümesi dışında, başka bir yerde besliyor. Onu anlatmak istedim.

mustafa haytan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Ağustos 04, 2009, 12:49:13 ÖS »
Mustafa Bey
Galiba yanlış ifade ettim. Arkadaş ziyaretçi trafiğinden ve böyle bir kuşun kendisind e olduğunun bilinmesi ni istemedig i için (yasal problem yaşamamak için) kendi kümesi dışında, başka bir yerde besliyor. Onu anlatmak istedim.
ok şimdi anladım

dedetoker

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Ağustos 04, 2009, 01:36:32 ÖS »
insanoğlu olarak tabiyata verdiğimiz zararlar çok büyük gözle gürünür derecede biz site sakinleri olarak en azından kendi çapımızda böyle soyları tehlikede olan türleri yani sitemizde hemen hemen herkezin kuluçka makinası var yumurtala rdan üretip çıkartsak doğaya salsak en azından bir tabiyata bi katkımız olacağını düşünüyorum siz sevgiye değer kuluçka ailesi üyeleri bu ve buna benzer fikirleri olan arkadaşlar  lütfen bilgi ve paylaşımlarınızı sunmanızı diliyorum saygılarımla

fatih_erturk

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Ekim 13, 2011, 09:21:06 ÖÖ »
iki kekliği yanyana göre olmamıştır diye resmi ekledim.

fatih_erturk

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Ekim 13, 2011, 09:23:33 ÖÖ »
ur keklik ailesi sabah kahvaltısında,

Omer_Kilicoglu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Ekim 13, 2011, 09:30:55 ÖÖ »
eline sağlık fatih abi çok güzel oldu benim için

fatih_erturk

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Ekim 13, 2011, 09:35:10 ÖÖ »
Araştırıyorum. Hangi çevre ve orman işletmesinde üretimi yapılıyor.
Eğer bulursam onlardan bir çift almayı düşünüyorum.

Omer_Kilicoglu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : Ekim 13, 2011, 11:13:52 ÖÖ »
çok zor hocam hiç biri üretimini yapmıyor