Gönderen Konu: ARAUCANAS (YEŞİL YUMURTACI) TAVUKLARI GENEL BİLGİLER  (Okunma sayısı 13301 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

İbrahim Sayma

 • Ziyaretçi
ARAUCANAS (YEŞİL YUMURTACI) TAVUKLARI GENEL BİLGİLER
« : Temmuz 31, 2009, 06:12:56 ÖS »
(Bu sitede Araucanas larla ilgili tarafımca eklenen tüm bilgiler sayfa sonunda belirtile n İngilizce kaynaklar dan  http://translate.google.com.tr  - www.hemen cevir.com gibi çeviri siteleri www.yemin lisözlük.com gibi sözlük siteleri ve sitemizde  http://www.kulucka.net/forum/index.php?topic=1483.0 adresinde ki Erdal Ali Bey’in “tavuk yetiştirmeyle ilgili ingilizce - Türkçe sözlük” ü  yardımıyla tarafımca düzenlenerek kanatlı sevenleri n kullanımına sunulmuştur. Resimleri n  tamamı da  belirtile n kaynaklar dan alınmıştır.Sınırlı ingilizce bilgimle sizlerin kullanımına sunduğum bu bilgiler arasında tespit ettiğiniz eksikler/hatalar varsa lütfen bana yada admine bildirini z. H.İbrahim Sayma)

ARAUCANAS (YEŞİL YUMURTACI) TAVUKLARI GENEL BİLGİLER
Araucana ya da araucanas (her iki isimde kullanılmaktadır), ideal olarak mavi/yeşil renklerde yumurta veren, Kulak tutamlarına sahip, sağrısız(arka kuyrukları eksik) bir tavuktur. Araucana tavuk/horozları, hem standart(normal boyut)hem de ispenç olmak üzere iki boyutta farklı renklerde olabilir.

Araucanas türü, Güney Amerikalı (Kuzey Şili) iki türün melezleme si sonucu elde edilmiştir. Bunlar : Sağrısız (kuyruksuz) ve mavi yumurta veren Collonca ve sorguçlu (kulak tüyleri olan), kahvereng i yumurta veren, karga familyasından Quetro.

İlk olarak 1600’lü yılarda İspanyolların Şili’deki Mapuche yerlileri nde bu türü gördükleri ve Avrupaya oradan getirdikl eri sanılmaktadır.(1556’da İspanyollarla Mapuche yerlileri arasındaki savaşta yerlileri n cesaretin i övgü için Alonso de Ercilla tarafından "La, Araucana" isimli epik bir şiir yazılmıştır. Bu isim sonra, Mapuche yerlileri için kullanılmıştır. Sonra da onların tavukları için. Araucanas ismi temelde bölgedeki Arauco körfezinden türer.)

1920’li yıllarda Araucanas ların Amerikaya Şili’den getirildiği bilinmekt edir. Araucanas farklı bir tür olarak 1976 yılında APA (American Poultry Associati on –Amerikan Kümes Hayvanları Derneği)  tarafından tanınmıştır.

Araucanasların Özellikleri:

Araucanasların temel ayırıcı özelliği mavi yumurta vermeleri dir. Safkan tavuklard a yumurta rengi gök mavisi rengini alırken safkan olmayanla rda bu renk kahvereng i gölgeler (zeytinims i) ve yeşilden maviye farklı tonlarda olabilir. araucanas ların yumurtala rı, mavi rengini vücutlarındaki oocyanin maddesind en alır Ayrıca araucana yumurtala rındaki mavi renk sadece kabuk yüzeyinde değil yumurta kabuğunun tüm katmanlarında vardır.beyaz ve kahvereng i yumurtala rda bu özellik bulunmaz. Yumurtaya yeni başlayan tavuklar daha mavi ve büyük yumurtlar ken yaşlı araucanas lar daha açık renklerde ve daha küçük yumurtlar lar. Kahvereng i yumurta veren türle araucanas melezlend iğinde mavi yumurta geninin baskın olması dolayısıyla melezin verdiği yumurtala r maviden kahvereng iye doğru zeytinims i renklerde gölgeli olarak çıkar. Araucanas ların yumurta verimleri yılda 150 kadardır.

Mavi/yeşil yumurtala rın diğer yumurtala rdan daha az kolestrol içerdiği şeklindeki iddialar 1980 li yıllara kadar yumurta üreticileri tarafından yayılmıştır. Ancak yapılan bilimsel araştırmalar yumurta rengine bağlı böyle bir farklılığın olmadığını ortaya koymuş hatta Ameraucan a türünün mavi yumurtala rında yumurta sarısı kolestrolünün daha yüksek çinko ve demirin ise daha az olduğu yolunda araştırma bulgularına da rastlanmıştır. Sonuç olarak mavi/yeşil yumurtala rın daha çok vitamin içerdiği ve sağlıklı olduğu söylemi sadece bir mittir.

Araucanaslar kulaklarının yanlarında kapak şeklinde bir deri ucundan çıkan kulak tüyleri (sorguç) ne sahiptir. Bu tüyler bazılarında her iki kulak tarafından (“çift sorguç”) çıktığı gibi bazılarında sadece tek kulak tarafından (“tek sorguç”) çıkmaktadır. Sorguçlu olmayan araucanas lara “temizbaş” denmekted ir. Sorguçları belirleye n gen araucanas lar için çok tehlikeli dir. Çünkü başın her iki tarafından çıkan sorguçlar kuluçkadaki civcivin yumurtaya yapışmasına ve çıkımdan önce ölmesine neden olmaktadır. Bu nedenle hem anne hem de babası çift sorguçlu olan bir çift sorguçlu araucanasın yumurtada n çıkabilmesi neredeyse imkansızdır. Bu durum dolayısıyla yetiştiriciler genellikl e temizbaşlılarla sorguçluları çiftleştirmektedirler. (Sorguçlu civcivler de yumurtada ölüm oranı %20-25 civarındadır)

Araucanaslar kuyruksuz, sağrısız tavuklardır. Bu özellik onların bir omurlarının eksik olduğunu ve arkalarının (birkaç günlük herhangi bir civcivin poposu gibi) yuvarlak görünmesini belirtir.( Şili’deki Araucana yerlileri nin bu tavukların yırtıcı hayvanlar tarafından kolayca yakalanma ması için kuyruksuz olan bu türü melezlediği iddia edilmekte dir) Ancak mevcut araucanas ların-özellikle de avrupadak ilerin- çoğu kuyruklud ur. Araucanas larda kuyruğun bulunmama sı ve tavuğun sırt tüylerinin kloakayı kaplaması dolayısıyla bu hayvanlar da arkada gübre birikimi ve çiftleşme zorluğu olabilmek tedir. Bu nedenle bazı yetiştiriciler arka taraftaki tüyleri biraz kırpmaktadırlar.

Araucanasların ibiği bezelye şeklinde ve parlak kırmızı renktedir . Derilerin in rengi sarıdır.Ayakları genelde yeşil ve benzeri renklerde olup 4 parmaklıdırlar.

Araucanasların yukarıda belirtile n özellikleri tam saf olanları için geçerli olup kalıtsal kirlenme-melezleme sonucu bu özelliklerin bazıları mevcut araucanas larda görülemeyebilir.Bu onların Araucanas olmadıkları anlamına gelmez. Yukarıdaki özelliklere sahip safkan Araucanas ların görülme oranı 100 de 1 olarak ifade edilmekte dir.(Bunun nedeni ticari olarak yumurta üretimini artırmak amaçlı yapılagelen melezleme çalışmalarıdır.)

İbrahim Sayma

 • Ziyaretçi
Ynt: ARAUCANAS (YEŞİL YUMURTACI) TAVUKLARI GENEL BİLGİLER
« Yanıtla #1 : Temmuz 31, 2009, 06:17:30 ÖS »
AMERİKAN KÜMES HAYVANLAR I DERNEĞİ (APA —THE AMERİCAN POULTRY ASSOCİATİON)’NE GÖRE
ARAUCANAS CİNSİNİN STANDARTL ARI

STANDART BOYUT:

Standart Araucana, sağrısızdır ve baş- boynunun her iki kenarından dışarı çıkıyor olan tüy tutamları vardır. Araucana'nın ibiği bezelye tipidir. Araucanal ar turkuvaz veya mavi kabuklu yumurtala rı vardır. Bu iki özelliğin arasında yakın kalıtsal bağlantı vardır, bundan dolayı bezelye ibikli gen, mavi yumurtayı sürdürmekte etkilidir .
Elenme: (Disqualif ication)
Kulak-tutamların eksikliği, bezelyede n başka ibik, kuyruğun temel varlığı, bacaklard a ya da  4 parmak aralarında tüyler, beyaz deri.
Ağırlık:
Horozlar: 2.5 kg Tavuklar :2 kg
Genç Horozlar: 2 kg Piliçler :1.75 kg
Onaylanan Varyetele r (Çeşitler):
"Siyah, beyaz, siyah göğüslü kırmızı(BBR), Gümüş Duckwing, Altın Duckwing"


İSPENÇ (BANTAM) BOYUTU:

Araucana ispencini n, bezelye tipi bir ibiği vardır, Araucana ispençlerinin turkuvaz veya mavi kabuklu yumurtala rı vardır. Bu iki özelliğin arasında yakın kalıtsal bağlantı vardır, bundan dolayı bezelye ibikli gen, mavi yumurtayı sürdürmekte etkilidir .
Araucana sınıfı ispençleri, onaylıdır/tanınmıştır ( recognize d).
Ağırlık:
Horoz :850gr tavuk:800 gr geçn horoz:800gr piliç:750 gr
Onaylanan Varyetele r:
"Siyah, beyaz, siyah göğüslü kırmızı(BBR),mavi,ten rengi(buff),gümüş”
Elenme: (Disqualif ication)
Biri veya her iki kulak tutamının yokluğu — temel kuyruk — maviden başka yumurtala r — sakalın varlığı — sakalla örnek ve veya manşonlar, beyaz deri.

Kaynağın orjinali:  http://www.araucana.net/Araucana_standard_guidelines.htm

İbrahim Sayma

 • Ziyaretçi
Ynt: ARAUCANAS (YEŞİL YUMURTACI) TAVUKLARI GENEL BİLGİLER
« Yanıtla #2 : Temmuz 31, 2009, 06:26:37 ÖS »
Araucanas türü ile Ameraucan as ve Paskalya Yumurtası Tavukları’nın Farkları

Yeşil yumurtlay an her tavuk Araucanas değildir. Yeşil yumurta verme özelliğine sahip olan Ameraucan as ve Paskalya Tavukları vardır.

Ameraucan as: Ameraucan as Araucanas tan farklı bir türdür.(APA tarafından farklı bir tür olarak tanınmıştır)1970’ li yıllarda ABD de geliştirilmiştir. Araucanas tan temel farkları: Boyut olarak Araucanas tan daha büyüktür. Yıllık yumurta verimleri Araucanas tan çok daha iyidir. Kuyruklud ur.Kulak tüyleri(sorguçları) yoktur.Çene altında sakalları ve yanaklard a tüyleri(muff-manşon) vardır. Kısaca, ekonomik amaçlarla; civcivler in ölmesine yol açan sorguçlu genin elemine edilmesi ,  çiftleşme kolaylığı için sağrısız özelliğin elemine edilmesi ve yumurta verimliliğinin artırılması gibi genetik determina syonlarla geliştirilen  Ameraucan as, Araucanasın Amerikan versiyonu dur.

Paskalya Yumurta Tavukları:  ABD ve avrupada ticari amaçlarla renkli yumurta üretmek amacıyla geliştirilen melezlerd ir. Bu ülkelerde pet shopların çoğunda kolayca temin edilebilm ektedir. yumurtasının renkli olmasından başka araucanas larla fazla benzerliği yoktur.bu tavukların yumurtala rı daha yeşil tonlardadır.İbrahim Sayma

 • Ziyaretçi
Ynt: ARAUCANAS (YEŞİL YUMURTACI) TAVUKLARI GENEL BİLGİLER
« Yanıtla #3 : Temmuz 31, 2009, 06:29:46 ÖS »
ARAUCANAS SÖZLÜĞÜ

Tufts (Kulak tüyleri-Sorguç) — Araucana'nın başının her iki kenarında küçük bir deri çıkıntısından (kulak memesi- Peduncle) büyüyen tüylerin demetleri . Çoğunlukla "Kulak-tutamlar" "Kulak-favoriler" veya "Kulak-halkalar" denir.

Peduncle —Kendisind en Araucana'nın kulak-tutamlarının, büyüdüğü etli kulak memesi

Bilateral Tufted (İki yönlü sorguçlu ) — Başının her iki tarafında kulak tüyleri olan,çift sorguçlu. Bazı araucanas ların tek sorgucu olduğundan bazen bu terimi kullanmak gerekebil iyor.

Clean-Headed (Temiz-başlı) — sorguç ya da sorguçları olmayan bir Araucana bu şekilde isimlendi rilir.
 
Muffs (Manşonlar) — Ameraucan as ve Paskalya yumurtası tavuklarının kulaklarının etrafında yanaklard a büyüyen tüylü homolar. ABD'de, manşonlar, standart Araucanas türü için bir elenmedir .( disqualif ication)

Beard (sakal)— Ameraucan as ve Paskalya yumurtası tavuklarının çenesinin altında tüylü bir homo. ABD'de, sakallar, standart Araucanas'ta bir elenmedir .

"Dirty" (Kirli) — Bazı Araucanal arda tüy rengini tanımlamak için kullanılır.O genellikl e, tavuğun boyun ve sırt tüylerinin siyaha doğru gittiğini anlatır.

Rumpless (Sağrısız) — Araucanas ların son bel omurlarının eksik olduğunu ve kuyruksuz olduğunu tanımlar.

BBR — (Black-Breasted Red) Siyah göğüslü kırmızı için kısaltma

APA —(The American Poultry Assiciati on) Amerikan kümes hayvanları derneği

Colored "Renkli" —genellikl e mavi veya yeşil yumurtala rı  tanımlar

Standard— normal boyutlu kümes hayvanı

Bantam –( İspenç) — minyatür kümes hayvanı

True-Breeding — türün özelliklerini dikkate alarak türe uygun yetiştirme

Standard-Bred—  ilgili kurumlarc a tanınmış özellikleri belirlenm iş standartl ara uygun tür


American Standard of Perfectio n— "Poultryma nın İncili" — Bütün tanınan cinsler ve renk değişikliklerini tanımlayan ve standartı koyan kitap.

Modern Araucana—  Sağrısız, sorguçlu, mavi yumurta veren APA,ASP tarafından belirlene n standartl ara uygun kümes hayvanı (safkan araucanas)
Ameraucan a — Kuyruklu, , sakallı, bezelye ibikli, mavi, mavi-yeşil yumurta veren kümes hayvanı. “American Standard of Perfectio n” da tanımlanmıştır. İsim çoğunlukla, "Americana" olarak yanlış hecelenir . gerçekte, "Ameraucan a" da "i" harfi yoktur.

Easter Egg Chickens (Paskalya yumurtası tavukları) — Bunlar, neredeyse bütün üretme çiftlikleri ve besleme depolarından geçerek satılan renkli yumurta veren  melezlerd ir. Onlar çoğunlukla yanlış olarak, "Araucanas" veya "Ameraucan as" olarak reklam edilir. Onların, kuyrukları vardır, çoğunlukla manşonlar(yanak tüyleri) ve/veya sakallara sahip olurlar. Farklı özelliklerde ve birçok farklı renkte olurlar ve hiçbir standarda sahip değillerdir.

Kaynaklar :
http://www.araucanasonline.com
http://www.araucana.net/ 
http://www.ameraucana.org/
http://www.freewebs.com/
http://centralpets.com
http://wapedia.mobi
http://www.afn.org
http://www.archieslittlegems.co.uk[eklenti yönetici tarafından silindi]

Fikret_Cakir

 • Ziyaretçi
Ynt: ARAUCANAS (YEŞİL YUMURTACI) TAVUKLARI GENEL BİLGİLER
« Yanıtla #4 : Temmuz 31, 2009, 07:45:04 ÖS »
iste  budur  bende  demıs tım  herkez  bır tavuıgu  ele  alsın ve  tum  detaylarını acıklasın valla  elıne  saglık

İbrahim Sayma

 • Ziyaretçi
Ynt: ARAUCANAS (YEŞİL YUMURTACI) TAVUKLARI GENEL BİLGİLER
« Yanıtla #5 : Temmuz 31, 2009, 09:00:32 ÖS »
Teşekkürler Fikret abi.insan ların bilgilenm esine vesile olabildim se ne mutlu bana. araucanas başlığı altında verdiğim bilgiler ağırlıklı olarak Amerikan kaynaklarından.Cinsiyet tespiti vb.yeterl i bilgi bulamadığım konularda Araucana Club of America başkanı Mrs.Rosal yn Upson'a mail atmıştım. az önce yanıt geldi. araucanal ara özel bir cinsiyet tespit metodu olmadığını belirtmiş.Diğer tavuklard a geçerli olan özelliklerin aynısı olduğunu söylemiş.bu arada önemli bir uyarısı var:avrupadak i özellikle de ingiltere deki araucanas ların amerikada kilerden epey farklı olabileceğini kuyrukları ve sakalları olabileceğini yazmış.şimdi ingiliz kaynaklarını incelemey e başladım.bitince onları da yayınlayacağım inş.

Seyfettin_Akbulut

 • Ziyaretçi
Ynt: ARAUCANAS (YEŞİL YUMURTACI) TAVUKLARI GENEL BİLGİLER
« Yanıtla #6 : Temmuz 31, 2009, 09:05:26 ÖS »
çok ğüzel yararlı bilğiler teşekkürler..............

Bekir_Boyalikli

 • Ziyaretçi
Ynt: ARAUCANAS (YEŞİL YUMURTACI) TAVUKLARI GENEL BİLGİLER
« Yanıtla #7 : Temmuz 31, 2009, 10:49:00 ÖS »
Muhterem Hocam, mükemmel bir araştırma olmuş. Tebrik ve teşekkürler.

Tek dosya halinde "Dosya arşivi" ne de atsanız. Belki arkadaşlar da kendileri ne bir arşiv oluşturmak isteyebil irler.

Devamının, devam etmesi dileğiyle...

Metin_Ak

 • Ziyaretçi
Ynt: ARAUCANAS (YEŞİL YUMURTACI) TAVUKLARI GENEL BİLGİLER
« Yanıtla #8 : Temmuz 31, 2009, 10:54:06 ÖS »
                      Merhabala r İbrahim'ciğim!
                     
                      Eline,emeğine sağlık olsun.En azından sayende belli başlı bir cinsin tüm özelliklerini çeşitli kaynakların analiziyl e bize sunduğundan dolayı bilgi dağarcığım genişledi.
                      Allah(cc) razı olsun.

Mustafa Alaca

 • Ziyaretçi
Ynt: ARAUCANAS (YEŞİL YUMURTACI) TAVUKLARI GENEL BİLGİLER
« Yanıtla #9 : Temmuz 31, 2009, 11:36:17 ÖS »
Olay budur..örnek alınacak  bir tanıtım yazısı olmuş..hocam proje-performans 100 üzerinden 100.

ismet_bayramoglu

 • Ziyaretçi
Ynt: ARAUCANAS (YEŞİL YUMURTACI) TAVUKLARI GENEL BİLGİLER
« Yanıtla #10 : Ağustos 01, 2009, 02:32:02 ÖÖ »
Gerçekten çok güzel olmuş. Elleriniz e ve emeğinize sağlık..

İbrahim Sayma

 • Ziyaretçi
Ynt: ARAUCANAS (YEŞİL YUMURTACI) TAVUKLARI GENEL BİLGİLER
« Yanıtla #11 : Ağustos 01, 2009, 12:00:18 ÖS »
İyi dilekleri niz için Teşekkür ederim arkadaşlar.yukarıda da belittiğim gibi buradaki bilgiler Amerikada ki araucanas larla ilgilidir daha çok.İngiltere avustraly a ve y.zelanda gibi ülkelerde (ingilizle rin iddiasına göre 60 tan fazla ülkede) araucanas ların tür standartl arı farklı.onlarıda yakın zamanda buraya ekleyeceğim inş. bu arada bu türden besleyen arkadaşlar varsa fotoğraflarını ve özelliklerini belirtirl erse araştırmamız ışığında ülkemizdeki araucanas ların hangi standartl ara göre ne durumda olduğunu değerlendirme şansımız olur.