Gönderen Konu: beyaz bıldırcın (albino)  (Okunma sayısı 11793 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

LorD

• Ziyaretçi
beyaz bıldırcın (albino)
« : Şubat 18, 2009, 01:02:16 ÖÖ »
Albinismu sda yetişkin bıldırcınların vücudu saman sarısı - beyaz renkte, fakat yumurta kabuğu ile yumurta sarısı normal renktedir . Bütün tüylerdeki pigmentas yonun yokluğu ile ifade edilebile n fenotiple rin oluşmasında beyaz tüylülük (c), eksik albinoluk (al) ve tam albinoluk (a) genleri rol oynamakta dır (12). Lauber (39) albinoluk genini cinsiyete bağlı resesif bir gen olarak tanımlamıştır. Görünüş olarak kesin ayırım ancak göz rengine bakılarak yapılabilir. Beyaz tüylülükte gözler normal, eksik albinoluk ta pembe ve tam albinoluk ta yakut kırmızısıdır.

Yani konunun kısacası beyaz bıldırcınların hibir sağlık problemi olmayıp normal bıldırcınlar gibi üreyip normal bıldırcınlar gibi yumurta verirler aralarındaki tek fark vücutlarındaki albimin eksikliği yani albinoluk tur yani sadece renk farkı var beyaz jumbo japon bıldırcın da olabiliyo rmuş şuan dünya üzerindeki bıldırcınların hepsi 2.dünya saaşı sonunda yabani japon bıldırcınından türetilmiştir.

kaynak çok uzundu okumaktan yoruldum yarısında okumayı bırakmayın diye özetledim  8)

LorD

• Ziyaretçi
Ynt: beyaz bıldırcın (albino)
« Yanıtla #1 : Şubat 20, 2009, 07:08:20 ÖS »
bana bıldırcınların renklerin in neden beyaz olduğu konusunda bir konu açmam önerilmişti
bu konuda yaptığım araştırmaları sizinle paylaştım
ama gördüğüm kadarıyla hiç ilgi görmemiş konu
ilginiz için teşekkür ederim...

Çevrimdışı admin

• Yönetici
  • MASTER
  • Toplam İleti: 1317
  • Performans +0/-3
« Yanıtla #2 : Şubat 20, 2009, 07:39:35 ÖS »
Merhaba Lordum :)

Mesajınızı henüz gördüm. Çok teşeşkkür ederim merak ettiğim konuyu dile getirimişsiniz.
Ancak yazıyı kısa da tutmuşusunuz. Keşke tamamını ekleseydi niz. Yazı üzerinde mütalaa yapabilse ydik.

Çok merak ettiğim bir konu. Tamamnı bekliyoru m.
Selamlar

Array

chakrak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Şubat 21, 2009, 08:27:23 ÖÖ »
bıldırcınlarda dişi erkek nasıl ayırıyoruz

LorD

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Şubat 23, 2009, 01:22:31 ÖS »
Sayın admin
ilginiz için çok teşekkürler
konunun tamamını da eklerim en kısa zmanda ama özet olarak konu bu

chakrak abim
bıldırcınlarda erkek dişiyi ayırmanın 2 yolu vardır
birincisi renkli bıldırcınlarda dişilerin göğsü beneklidi r erkeğinki düzdür
ayrıca erkekleri n sürmeleri daha belirgind ir dişiler erkeklerd en iridir

ama bu yolla albino bıldırcınları ayırt edemeyiz
o yüzden 2. yol

45 günü geçmiş bıldırcınlarda hayvanı elimizie alıyoruz ve ters çeviriyoruz
erkekleri n cinsel oranının kuyruğa doğru olan kısmında bi şişlik olur ve hafif bastırdığımız takdirde beyaz bi köpük çıkar bu meni dir böylece erkek olduğunu anlarız
zaten yoksa dişidir:)
ayrıca yumurtlam aya başlamış bir dişinin karnını parmağımızla yokladığımızda( eğer yeni doğurmamışsa ) yumurtayı bile hissedebi liriz

cinsiyet ayrımı kolay hayvanlar
iyi günler...

Erol DAL

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Şubat 23, 2009, 11:23:28 ÖS »
Albino bıldırcınların doğada hangi türden etken gen ile geldiği belli mi acaba?

Yani kültür bir ırk olarak mı rastgele çıkıyor. Yoksa belli bir kan karışımının sonucumu acaba?
Selamlar

LorD

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Şubat 28, 2009, 05:46:14 ÖÖ »
Doğada albino bıldırcın bulmak çok zordur
daha önceleri bilimadam ları tavukların genlerind e yapacakla rı oynamalar dan önce bııldırcınlar üzerinde deneyler yapmışlar
bunun nedeni ise bıldırcının genetik profilini n tavuklara çok benzemesi , tavuk gibi 6-9 ayda üremeye başlamaması 2 ayda üreyebilmesi ve düşük yem ve az yer kapladıkları için maliyetle rinin oldukça düşük olmasıdır
bilimadam ları yaptıkları laboratuv ar çalışmalarda bıldırcınların daha iri ve daha iyi yumurta verebilme leri için japon bıldırcınının jumbo türünü üretmişlerdir
daha sonraları ise bu bıldırcınların çiftlik tavukları gibi temizlikl erinin kolay olması,bir hastalık veya yaralanma durumunun daha çabuk farkedilm esi için bu türün renklenme sini sağlayan genleri değiştirerek albino bıldırcını üretmişlerdir
bu sayede albino bıldırcınlar oluşmuştur ve diğer bıldırcınlardan(renkleri hariç) hiçbir farkları yoktur

saygılarımla.....

Erol DAL

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Şubat 28, 2009, 10:41:04 ÖÖ »
bıldırcınların çiftlik tavukları gibi temizlikl erinin kolay olması,bir hastalık veya yaralanma durumunun daha çabuk farkedilm esi için bu türün renklenme sini sağlayan genleri değiştirerek albino bıldırcını üretmişlerdir
bu sayede albino bıldırcınlar oluşmuştur ve diğer bıldırcınlardan(renkleri hariç) hiçbir farkları yoktur

.........
Teşekkürler Lord;

Şimdi bir soru; Yukarıdaki açıklamanıza göre doğada ALBİNO yokken suni olarak bir tür ortaya çıkartılmış. Dünyada bütün hayvanlar da da doğal seleksiyo n doğada milyonlar ca yıldır var olduğuna göre;
STANDART, ORJİNAL, SAF kelimeler i neyi ifade etmektedi r.

Sevgili Lord; cevabınızı bekleyeceğim.
Selamlar

LorD

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Mart 01, 2009, 07:55:57 ÖS »
Sayın Admin

doğada ortaya çıkan seleksiyo nların nedeni türlerin hayat şartlarına daha iyi adapte olabilmel eridir
seleksiyo nun kelime anlamı seçilimdir
doğal seleksiyo nda türün zayıf bireyleri ölür geriye kalanlar seçilmiş daha güçlü varlıklardır
bu nedenle saflık bozulmaz
fakat günümüzde jumbo olarak ifade ettiğimiz japon bıldırcınlarıyla orjinal japon bıldırcınları arasında farklar vardır
jumbo türü daha iyi et ve yumurta verimi alabilmek için geliştirilmiş bir türdür ve bu tür de kendi arasında saftır
yani yabani japon bıldırcınları da jumbo japon bıldırcınları da saf türlerdir ikisi de orjjinald ir
bunu şöyle de değerlendirebiliriz
birini dev cochin birini cüce cochin tavuk olarak düşünebiliriz
ikisi de cochin türünün bireyleri dir
fakat biri daha iri biri daha küçüktür
ama ikisi de orjinal ve saf hayvanlar dır

yardımcı olabildiy sem ne mutlu bana...

saygılar...

Erol DAL

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Mart 01, 2009, 09:33:36 ÖS »
Bu cevabı Abdullah Bey görmesin; Vaaza başlar valla bence  ;D

Mustafa_Günay

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Haziran 06, 2009, 02:49:55 ÖS »
benim normal japon bıldırcınlarının yumurtala rın çıkarıdığım bıldırcınlar 8 yumurtada n 4 ü beyez 5 i normal renginde çıktı haret ettim böle bişi mümkün mü

Arda_Öztoprak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Haziran 06, 2009, 03:36:01 ÖS »
mümkündür 7 kuşakta o geni taşıyorsa atabilir

Mustafa_Günay

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Haziran 06, 2009, 05:56:21 ÖS »
7 kuşak geni nasıl oluyor acaba  ???yani dedeleri beyazlık mı varmış bıldırcınların

Arda_Öztoprak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Haziran 07, 2009, 12:03:25 ÖÖ »
dedelerin in dedeleri diyeyim
dedelerin in dedelerin den bu güne kadar soyda beyazlık varsa bu günde de atabilir;)

Mustafa_Günay

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Haziran 07, 2009, 03:31:13 ÖS »
ama yazılardan anladığıma göre bu beyaz bıldırcın diğerlerinde daha aranır halde.diğer bıldrcınlarla aynı ama sadece tüyü değişik fakat daha pahlı mı yani :) ya arda kardeşim kusura bakma senide meşgul ediyoruz ama

Muhammed_Coskun

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Haziran 07, 2009, 04:30:25 ÖS »
aynı fiyat kardesim normal bıldırcınla sadece dediğin gibi renk farkı var buda fiyata yansıma yapmaz

şerif istanbullu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Haziran 07, 2009, 07:18:41 ÖS »
hatta çifliklerden isterseni z size öncelikle beyaz bıldrıcınları vermek isterler çünkü erkek dişi ayrımı zordur yani binlerce bıldrıcın içinde bi bakışta albinoları erkek dişi ayıramazlar ellerine alıp bakmak lazımdır buda ayrı bi külfet demektir .

Mustafa_Günay

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Haziran 07, 2009, 08:04:31 ÖS »
ama bizim orası çiflik olmadığı için ben onları büyüyünce satarım abiler :)olum beyaz bıldırcın diye :)

Arda_Öztoprak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : Haziran 08, 2009, 05:46:44 ÖÖ »
Abi Türküz biz hemen işi ticarete döküyoruz helal valla :)

Uğur ÖZTÜRK

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : Nisan 23, 2011, 12:23:40 ÖS »
benim normal japon bıldırcınlarının yumurtala rın çıkarıdığım bıldırcınlar 8 yumurtada n 4 ü beyez 5 i normal renginde çıktı haret ettim böle bişi mümkün mü

Oran çok iyiymiş 8 yumurtada n 9 civciv :)))

Yunus_Demirci

• Ziyaretçi
« Yanıtla #20 : Nisan 23, 2011, 02:34:23 ÖS »
Madem konu hortlamış,
ben, kümesimdeki beyaz bıldırcınlarımda 5-6 nesildir saflaştırma çalışmalarım var, ama tam lekesiz beyaz halen alamadım, kafa arkasında belli belirsizd e olsa çok açık sarı yada gri tüy mutlaka oluyor, bunu başarabilen arkadaşlar varmı acaba aramızda.
 bazende tam beyaz yavrular alıyorum ama ya özürlü oluyor yada en fazla 1 hafta yaşıyorlar...

Uğur ÖZTÜRK

• Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : Nisan 24, 2011, 07:49:26 ÖS »
Beyaza bende merak sardım fakat ilk seferde 4 beyazın 3 öldü, 2. seferdeki 3 beyazın 1 i bugün öldü. işin kötü tarafı ölen lekesizdi .

Emrah ÜRGER

• Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : Nisan 24, 2011, 09:06:22 ÖS »
Aslında benim beyazlard a yaşadığım genel sorun renkli bıldırcınlar tarafından devamlı yaralanıyorlar ve genelde bu yaralanma lar ne kadar ilaç ta kullansak ölümle sonyçlanıyor. Son çıkımlarımda şu anda 3 saf beyaz 3 sarı beyaz bıldırcınım daha oldu zaten benim kuşların hemen hemen hepsi siyah beyaz , kahvereng ii beyaz ve değişik renklerde beyaz ırkı ayrı kümeste yetiştirmeyi planlıyorum şimdilik.