Gönderen Konu: Dijital Termostat seçimi hakkında tereddüt Yaşıyorum  (Okunma sayısı 2843 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

omerfatin

• Ziyaretçi
Dijital Termostat seçimi hakkında tereddüt Yaşıyorum
« : Mayıs 31, 2013, 11:59:12 ÖÖ »
Arkadaşlar merhaba.
Şimdiye kadar tavuklarım için doğal kuluçka çıkı yaptım. Ancak Bıldırcın beslemeye karar vermem ile birlikte kuluçka makinesin e ihtiyacım oldu. Şuan için tüm ekipmanla rım hazır ancak Termostat seçiminde kararsız kaldım.

Kuluçka kutusunun ebatları Genişlilk 50cm Yükseklik 40cm Derinlik 40cm.

Bu ölçülere göre herşeyimiz hazır. Isıtmayı 5 yönlü(Alt, Sağ, Sol, Ön, Arka) resistans ile yapacağım. Termostat seçiminde ise 2 ürün arasında kararsız kaldım.

1. Ürün ON/OFF cihaz 51TL KDV Dahil
EMKO ESM-3710 TERMOKUPL GİRİŞLİ RÖLE ÇIKIŞLI ON-OFF SICAKLIK KONTROL CİHAZI 230Vac

2. Ürün PID kontrollü 79TL Cihaz + 36TL PT100 Termokulp = 115TL KDV Dahil
EMKO ESM-4420 PID ISI KONTROL CİHAZI 230Vac

Ortalama 30 ile 50 Yumurta(Tavuk) arasında kuluçkalık yumurta kapasites i olacak.

Burada kafama takılan konu şu. ON/OFF cihazlard a Isı 37.5 dereceye geldiğinde ısıtmayı kesecek 36.5 dereceye düştüğünde tekrar ısıtmaya geçecek.

Bu 1 derecelik dalgalanm a sürekli olacağı için çıkıma etkisi ne olur. Eğer çıkıma etkisi çok olacak ise PID kontrollü 2. cihazı almayı düşünüyorum.

Yada daha ekonomik PID kontrollü termostat öneriniz varmı.
Değerli fikirleri nizi beyan ederseniz memnun olurum.

Saygılarımla,
Ömer Fatin Yerlikaya
« Son Düzenleme: Mayıs 31, 2013, 12:23:37 ÖS Gönderen: omerfatin »

Yalçın Şenol

• Ziyaretçi
Ynt: Dijital Termostat seçimi hakkında tereddüt Yaşıyorum
« Yanıtla #1 : Mayıs 31, 2013, 06:02:13 ÖS »
merhaba ömer bey eğer kesin tercihini z Emko değilse eforstar pl 1300 t yi tavsiye ederim. 1 sn hassasiye tli çift yönlü zaman röleli. motoru sağ ve sol çeviriyor.(zorlanmay la terse dönen motorlard a tek yönlüde kullanabi lirsiniz) sıcaklık ayarını 37.5-37.7 olarak kullanıyorum çok memnunum.

omerfatin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Mayıs 31, 2013, 09:19:31 ÖS »
Yalçın bey EMKO yu tercih sebebim hesaplı oluşu. Tereddütte kaldığım nokta ise Küçük bir kuluçka makinesi için ON/OFF olması ile PID Kontrollü olması fark edermi.

EFORSTAR PL-1300-T de ON/OFF kontrollü. Fiyatıda 75-80TL civarında. bu fiyata çıkarsam PID kontrollü olması daha iyi olur diye düşünüyorum.

Recep Keleşler

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Mayıs 31, 2013, 11:23:30 ÖS »
Valla eforstar pl1300 aldım hemde peşin fiyatına 12 ay taksitle 75 TL ye timer,çift tarafa dönebilme var emko alsan elle yada manuel yapıcaksanız yumurta döndürmeyi yada ekstra timer alıcaksınız 17 ile 25 TL arasında değişiyor.

erhan demirci

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Haziran 01, 2013, 10:40:40 ÖÖ »
selamınaleyküm ben derimki efor starın pl 1300 modelini kullan kalibre edilmiş ayrıca çift yönlü zaman rölesi mecvut yumurtala rı çevirmek için

Yalçın Şenol

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Haziran 01, 2013, 12:15:53 ÖS »
Yalçın bey EMKO yu tercih sebebim hesaplı oluşu. Tereddütte kaldığım nokta ise Küçük bir kuluçka makinesi için ON/OFF olması ile PID Kontrollü olması fark edermi.

EFORSTAR PL-1300-T de ON/OFF kontrollü. Fiyatıda 75-80TL civarında. bu fiyata çıkarsam PID kontrollü olması daha iyi olur diye düşünüyorum.

küçük bir makine için pid kontrolün çok da gerekli olduğunu sanmıyorum. termostatın probu hava ısısını ölçüyor her ne kadar kuluçka makinesin in iç ısısı dışardan sürekli temiz hava aldığı için 0.5 derecelik alçalma ve yükselme gösterse de yumurta iç ısısında saniyeler içinde 0.5 derecelik ısı alçalması ve yükselmesi olması mümkün değil. fiyat konusuna gelinde aralarında 20-30 tl lik bir fark var. bence o kadar masraf en önemlisi emekten sonra bence bu kadarlık farkın bir önemi yok. zira aralarındaki küçük farkı bence fazlasıyla hak ediyor. tercih sizin kolay gelsin allah emeklerin izin karşılığını versin.

omerfatin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Haziran 03, 2013, 07:25:51 ÖS »
Arkadaşlar ilgi ve alakanız için teşekkür ederim. Bu hobiyi bırakan bir arkadaşımızda Pid ve Motor kontrollü Eforstar PR-13-T varmış ve sağ olsun 75TL gibi uygun bir fiyata verdi. Cihazı tamamladım ve bugün çalıştırdım. Şuan normal çalışıyor. 3-4 gün daha boşta çalıştırıp sorun çıkmaz ise hafta sonu bıldırcın yumurtala rımı alıp yükleyeceğim.

Herkese çok teşekkürler.

Yalçın Şenol

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Haziran 03, 2013, 08:52:31 ÖS »
Arkadaşlar ilgi ve alakanız için teşekkür ederim. Bu hobiyi bırakan bir arkadaşımızda Pid ve Motor kontrollü Eforstar PR-13-T varmış ve sağ olsun 75TL gibi uygun bir fiyata verdi. Cihazı tamamladım ve bugün çalıştırdım. Şuan normal çalışıyor. 3-4 gün daha boşta çalıştırıp sorun çıkmaz ise hafta sonu bıldırcın yumurtala rımı alıp yükleyeceğim.

Herkese çok teşekkürler.
en doğrusunu yapmışsınız. inşallah sorunsuz çalıştırır, bol bol üretim yaparsınız.

Recep Keleşler

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Haziran 04, 2013, 09:51:48 ÖÖ »
Güzel bir tercih yapmışsın şimdiden hayırlı olsun bol çıkımlar.