Gönderen Konu: Australorpların gerçekden rekortmen mi?  (Okunma sayısı 3164 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Salih ŞAHİNGÖZ

• Ziyaretçi
Australorpların gerçekden rekortmen mi?
« : Mayıs 21, 2013, 03:55:06 ÖS »
Arkadaşlar türkiyede ilk üretici diye öğünerek australor p satan satıcıdan aldığım damızlıkların yumurta verimleri nerdeyse köy tavuğuna yakın. 8 aydır yumurtluy orlar 100 yumurta alamadım. Bu ırkı besleyen diğer arkadaşlarda durum nasıl merak ettim?
Bilgisi olan paylaşırsa bu ırkı edinmeyi düşünenler doğru satıcıya ulaşır diye düşünüyorum.

Şadan Ercan

• Ziyaretçi
Ynt: Australorpların gerçekden rekortmen mi?
« Yanıtla #1 : Mayıs 21, 2013, 05:08:38 ÖS »
Arkadaşlar türkiyede ilk üretici diye öğünerek australor p satan satıcıdan aldığım damızlıkların yumurta verimleri nerdeyse köy tavuğuna yakın. 8 aydır yumurtluy orlar 100 yumurta alamadım. Bu ırkı besleyen diğer arkadaşlarda durum nasıl merak ettim?
Bilgisi olan paylaşırsa bu ırkı edinmeyi düşünenler doğru satıcıya ulaşır diye düşünüyorum.

Eğer varsa bir rekortmen o da Leghorn'dur. İnanmayanlar Metin Bahadır'a sorabilir :) Gerçekten de şimdiye kadar yaptığım araştırmalarda yerli ve yabancı kaynaklar da yıllık yumurta üretimi konusunda en iyisi Leghorn olarak gösteriliyor.

Amerika Hayvan Irklarını Koruma Kurumu (ALBC)'nun verilerin e bakarsanız yıllık 300 adete ulaşabilen tek türün Leghorn olduğunu görebilirsiniz.

http://www.albc-usa.org/documents/chickenbreedcomparison.pdf

cumhursargin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Mayıs 21, 2013, 05:10:27 ÖS »
ausytarlo rplar yumurta makinesi olan bir ırk değil.
gurk oluyorlar .gurk olan bir tavuk ırkından 300 yumurtanın üzerinde yumurta beklemek hayal olur
çünkü bir tavuğun gurk olduktan sonra tekrar yumurtaya gelmesi 1 ayı bulabilir .bu da 365 günden 30 günün çıkması demek.gei ye 335 gün kalır.haftada bir gün fire verse 6 gün yumurtlas a yaklaşık olarak da 50 gün oradan fire  verir.bu da eder 285 gün.bu normal hallerde olan bir durum.işin içine bir de hastalık stres gibi durumlar girerse  senede 250 yumurta bir australor p için iyi bir rakamdır.bir çok kişinin dünya rekortmen i diye lanse ettiği bir tavuğu acaba yumurta için üreten çiftlikler neden tercih etmiyorla r acaba?
genelde bu çiftliklerin ilk tercih ettikleri ırk lohman yada isa Brown ( halk arasında sarı kuyrukları ile altın kuyruk da denir ) denilen tavuk türüdür.( senede yaklaşık 320 yumurta verim olan bir ırk ) ancak bu tavuk türü hibrit olduğu için yavruları anne ve babanın özelliklerini göstermiyor.
australor p tavuklarını abartılı yumurta durumlarının yanında ise beslenmes i için  bir sürü özelliği var.
1-çok çok iri bir ırk.
2-Avustralya'dan Emre Özçiçekçi'ye göre 2.yıldan sonra verimi artan bir tavuk türü ( diğer türlerde 2 yılın sonunda verim düşmeye başlıyor.sizler de bilirsini z pazarlard a bu şekilde satılan tavukları )
3-çok çok uysallar. bebek gibiler.s anki sizinle konuşur gibiler.
4-özellikle köylerimiz için ideal olduğunu düşünüyorum.çünkü köyde bir aile senede 15-20 civciv çıkarsa yeterli görür.10 tavuktan 3-4 tanesi gurk olacaktır ve bu da ailenin gurk ihtiyacını dolayısıyla civciv ihtiyacını giderecek tir.austr alorplar safkan oldukları için ailelerin elde edeceği tür de iyi özelliklere sahip safkan bireyler olacaktır.

aydemiraydın

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Mayıs 21, 2013, 05:53:02 ÖS »
rekortmen tavuklar, ligorin ve atakstır yumurtala rıda oldukça iridir.

ahmet yıldırım

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Mayıs 21, 2013, 06:28:07 ÖS »
susex ler rekortmen değilmi ama beyaz bacak olması şart :)

mustafa akgun

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Mayıs 21, 2013, 06:36:55 ÖS »
İlk üretici olarak adı geçen kişinin sattıkları Australor p değildi zaten bunu artık herkes biliyor.S izdeki köy tavuklarını tamamen siyah olanı gibi.Saf olan Australor pların yumurta verimleri nin çok güzel oldugu besleyen arkadaşlar tarafından söyleniyor.

mustafa aşlamacı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Mayıs 21, 2013, 08:05:30 ÖS »
ilk üreticiden aldığım yumurtala rdan 2 tavuğum var, tavuklarım eylül 7 ve eylül 29 da yumurtlam aya başladılar, bugün itibari ile 2 tavuktan 491 gün/tavuk sayısı sürede 421 yumurta aldım tavuklarım gurk olmadı, ancak anaçlardan elde ettiğim 4 yarkadan 2. ayda gurk olanı var.

yumurta için leghorn et için red broiler beslenir, ama köyde beslenece k veya organik yumurta üretecekseniz australor p bir numara derim. hem et hem yumurta anlamında kombine olmanın hakkını veriyor. çiftliklerde beslemek mantıklı değil yediği yeme göre yumurta boyutu yeterli değil.

erol_pehlivanoglu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Mayıs 21, 2013, 09:18:23 ÖS »
Valla ben bu hayvana hiç  bulaşmadım  :)

Hüseyin Çelik

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Mayıs 21, 2013, 09:40:16 ÖS »
Söz konusu şahıstan aldığım yumurtala rdan 1 horoz 5 tavuk çıktı. Çıkanların verimi kötüydü, bunların yavrularından çıkan 2 horozun kanatlarından sarı renkler çıktı, 1 tanesinin de gözleri çakırdı ,

Tam austrolor plardan vazgeçecektimki, içlerinden bir tavuk yakaladım, benim tüm rekorlarımı alt üst etti. 2 hafta kılavuz yumurtada n sonra 21 gün üst üste yumurtladı. bir hafta sonra 7 aylık olacak. Dün dinlendi bu gün tekrar seriye başladı üşenmeden 1 yıl takvimi işaretleyeceğim. Tüm yumurtala rını makinaya koyacağım.Hiç birini harcamaya cağım.

AHMET BANCAR

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Mayıs 21, 2013, 10:45:27 ÖS »
Bu türe bi türlü kanım kaynamadi . Kara kedi gibi geliyor bana. Etrafımda da kimsenin kümesinde görmedim. Adı da bi tuhaf. Astronot  der gibi. Dilim dönmüyor. Cumhur hocam özetlemiş aslında. Gurk eğilimi olan bi türden rekor beklemek biraz hayal ötesi olur. Ama ısrarla besleyen arkadaşların da vardır mutlaka bi bildikler i.

Günhan Tüzüngüç

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Mayıs 21, 2013, 10:54:43 ÖS »
Omu daha çok yumurtlar? Bu mu daha çok yumurtlar? dan ziyade hangi ırktan besliyors ak besliyeli m önemli olan eşit şartlarda hangi yumurtanın adedinin maliyetin in düşük olduğudur?

Yumurtacı diye bilinen Australor plardan edinmişinizdir. Koca cüssesini beslemek için tükettiği yem, sağlık harcamala rı ve kümeste işgal ettiği alanların girdi maliyetle rini yıllık toplam yumurta gramajı ile oranladığınızda çıkan rakam muhtemele n herhangib ir sussex veya ligorine nazaran daha yüksek olacaktır. Yumurta odaklı bir seçim için Australor pun seçim yapılmayacak yönünü ortaya koyabilir .Tabi bu neticeler sadece yumurta odaklı bir cins seçimi tartışmasına cevaben birşeyler ifade eder.

Australor pu zevk için besleyen biri için bu girdi ve çıktıların hiçbir önemi yoktur. Zevktir hobidir dersin gecersin. İsterse tek bir yumurtanın maliyeti 1 TL olsun.

yaşar kabayel

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Mayıs 21, 2013, 11:02:46 ÖS »
ausytarlorplar yumurta makinesi olan bir ırk değil.
gurk oluyorlar .gurk olan bir tavuk ırkından 300 yumurtanın üzerinde yumurta beklemek hayal olur
çünkü bir tavuğun gurk olduktan sonra tekrar yumurtaya gelmesi 1 ayı bulabilir .bu da 365 günden 30 günün çıkması demek.gei ye 335 gün kalır.haftada bir gün fire verse 6 gün yumurtlas a yaklaşık olarak da 50 gün oradan fire  verir.bu da eder 285 gün.bu normal hallerde olan bir durum.işin içine bir de hastalık stres gibi durumlar girerse  senede 250 yumurta bir australor p için iyi bir rakamdır.bir çok kişinin dünya rekortmen i diye lanse ettiği bir tavuğu acaba yumurta için üreten çiftlikler neden tercih etmiyorla r acaba?
genelde bu çiftliklerin ilk tercih ettikleri ırk lohman yada isa Brown ( halk arasında sarı kuyrukları ile altın kuyruk da denir ) denilen tavuk türüdür.( senede yaklaşık 320 yumurta verim olan bir ırk ) ancak bu tavuk türü hibrit olduğu için yavruları anne ve babanın özelliklerini göstermiyor.
australor p tavuklarını abartılı yumurta durumlarının yanında ise beslenmes i için  bir sürü özelliği var.
1-çok çok iri bir ırk.
2-Avustralya'dan Emre Özçiçekçi'ye göre 2.yıldan sonra verimi artan bir tavuk türü ( diğer türlerde 2 yılın sonunda verim düşmeye başlıyor.sizler de bilirsini z pazarlard a bu şekilde satılan tavukları )
3-çok çok uysallar. bebek gibiler.s anki sizinle konuşur gibiler.
4-özellikle köylerimiz için ideal olduğunu düşünüyorum.çünkü köyde bir aile senede 15-20 civciv çıkarsa yeterli görür.10 tavuktan 3-4 tanesi gurk olacaktır ve bu da ailenin gurk ihtiyacını dolayısıyla civciv ihtiyacını giderecek tir.austr alorplar safkan oldukları için ailelerin elde edeceği tür de iyi özelliklere sahip safkan bireyler olacaktır.

Hocam bir tavuk ırkı ancak bu kadar güzel tarif edilebili r, teşekkürler...

Hocam birde light sussex'i bu şekilde tarif ederseniz çok sevinirim, forumda çok fazlla sussex
konusu var ancak inanın okuyasım gelmedi, sizden kısa bir tarif rica ediyorum. ..

Saf bir ırkmıdır, değilse nasıl oluşturulmuştur, yumurta için beslenirm i, et verimi vesaire gibi, hem paylaşım
olur hocam...Şimdiden teşekkürler...

Mevlut_Uysal

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Mayıs 23, 2013, 12:51:33 ÖÖ »
Rekortmen mi değil mi anlamam ama 4 yıldan bu yana gurk olan australop 'um olmadı.Demek farklı hatlar söz konusu.Ka yın valideme bir adet australor p piliç vermiştim, istisnasız her gün yumurtluy ordu; öldü dedi.Serb est ortamda çok daha verimlile r.5 tavuklu bir kümesten 5 ;4 tavuklu kümesten 4 yumurta almak insana zevk veriyor.1 8 tavuktan günlük yumurta adedi 14'ün altına düşmedi.Belki biraz da ortam+ bakım gibi şartlar da etkili oluyordur .

Oğuzhan İLİK

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Mayıs 23, 2013, 09:56:32 ÖS »
Ataks tavuğum var hergün istisnasız yumurtluy or , Tüğ dökümü yapmadığı sürece neredeyse sektirmed en yumurtluy or. Yumurtasının renginden ve büyüklüğünden anladığım için hergün yumurtlayıp yumurtlam adığını kontrol ediyorum hergünde yumurtlamış oluyor.

mustafa kaypak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Mayıs 23, 2013, 11:48:44 ÖS »
nasip olursa benimde olucak bu cins australor plarım, henüz elime geçmedi ama geçicek inşallah  :)yakında,umarım dediğiniz gibi güzel bir ırktır siyah inci dedikleri kadar var görünüşleri şimdiden merakla bekliyoru m yumurtala rı saygılar...

Salih ŞAHİNGÖZ

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Mayıs 24, 2013, 08:24:33 ÖÖ »
Burada dikkat çekmek istediğim konu doğru satıcı ve saf ırkı bulmak
Her ben australor p satıyorum diyene veya ilk üreticiyim diyene itibar etmemek.