Gönderen Konu: kuluçkaya konulacak yumurta  (Okunma sayısı 4492 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fırat Akın

• Ziyaretçi
kuluçkaya konulacak yumurta
« : Nisan 01, 2013, 06:41:55 ÖS »
Merhaba arkadaşlar sizlere kuluçkaya konacak yumurta konusunda sorular soracağım siteye şöyle bir göz gezdirdim,fakat tam cevap bulmadım yumurta konusunda  varsa özürler olsun konu tazelenmiş olsun  :)

1-Kuluçkaya konacak yumurta buzdolabında saklanabi lir mi?

2-Kuluçkaya konacak yumurta buzdolabına konursa kaç gün müddeti vardır. (kuluçka için)

3-Kuluçkaya konacak yumurtala ra su değmiş ise kuluçkaya konur mu?

4-kuluçkaya konacak yumurtala rın arasındaki doğum günü farkı maksimum ve minimum kaçtır?

5-kuluçkaya konacak yumurtala r piliçlerin ilk yumurtala rı olabilir mi ? (piliçlerin ilk yumurtala rı normal şartlar taşır mı?)  Not:Yazım kurallarına dikkat edilmiştir.

Günhan Tüzüngüç

• Ziyaretçi
Ynt: kuluçkaya konulacak yumurta
« Yanıtla #1 : Nisan 01, 2013, 06:55:47 ÖS »
1- İdeal saklama koşulları 15 derecede 1 hafta der.
2-Buzdolabına koymuyoru z. Bazı kişiler buzdolapt an çıkan yumurtada n da çıkım alabildik lerini söylüyorlar. Ancak bunun istisnai bir durum olacağı sözkonusu.
3-Su değmişse konabilir ama suda bekletilm işse kuluçkaya konmaz derler.
4-Kuluçka için biriktiri lecek ilk yumurtanın bekleme süresi 7 gün yada max 10 gün olacağına göre yumurtala r arasında ilk yumurta ile son yumurta arasında 7 ile 10 gün arası yaş farkı olabilir.
5-Döl garantisi olması açısından pilicin 15-20 yumurta yaptıktan aonra takip eden yumurtala rın kuluckalık olarak ayrılması ideal denir.

Ali Erılgaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Nisan 01, 2013, 06:56:57 ÖS »
Hepsinin cevabı forumda mevcut Fırat bey. Doğal gurk kuluçka bölümümüzü inceleyin konulara göz atın her sorunuza cevap bulacaksınız.
Saygılarımla. :)
« Son Düzenleme: Nisan 01, 2013, 06:57:44 ÖS Gönderen: Ali Erılgaz »

osman_gürel

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Nisan 01, 2013, 07:00:10 ÖS »
      3.4.ve5. soruları  cevapalyım;
3. deznfekte ederkerke n belli bir süre suda kalıyor,bir sorun olmaz gibime geliyor.
4. makina'da ise makina'nın durumuna bağlı ama doğal kuluçkada mümkün oldukça aynı gün koymak lazım eğer koyamıyorsak ilk yumurta ile son yumurta arasında en fazla 3 gün fark olması lazım
5. benim bildiğim piliçlerin ilk kırk yumurtası kuluçkaya konulmaz.

Buzdolabına konulan yumurtala rda civciv alanlar olmuş...

cumhursargin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Nisan 01, 2013, 07:04:20 ÖS »
buzdolabından civciv elde etmek istisnai bir durum değidlir.daha önce bu konuyla ilgili  konuları  "DOĞRU BİLİNEN YANLIŞ BİLGİLER" adı altında sitede yayınlaşmıştım.bu bilgiler rastgele yada kulaktan dolma değil bizzat uygulayar ak edindiğim bilgilerd ir.
ayrıca ben yumurtala rın çok uzun dayanabil diğini düşünüyorum.daha önce İngiltereden aldığım yumurtala rdan 1 civciv elde etmiştim.sırf kargoda yumurtanın geçirdiği süre 11 gündü.ayrıca 6 yumurtada n 2 tanesi kırılmış ve diğer yumurtala rı çok kötü kirletmişti.ben belki çıkabileceğini düşünerek yine de makineye koydum ve şimdi dünya güzeli bir gold brahma tavuğum var.
bugün almanyada n ve isveçten yumurtala rım geldi.bu belki de yumurtala rın süresi ile ilgili düşüncelerimizi değiştirecektir eğer yavru elde edersem.Y UMURTALAR TAM 3 HAFTADA ELİME ULAŞTI.bir de tavukların yumurtlam ası falan fialn derken sanırım bu yumurtala r yaklaşık 1 aylık.daha önce geç gelen yumurtala rdan iğrenç kokular geliyordu .o nedenle makineye koymayı düşünmedim bile.ama bu sefer paketleme müthişti her iki paketinde .nmakiney e fazla bekelemde n koyacağım.belki bir kaç yavru elde ederim.
« Son Düzenleme: Nisan 01, 2013, 07:10:27 ÖS Gönderen: cumhursargin »

Günhan Tüzüngüç

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Nisan 01, 2013, 07:57:19 ÖS »
buzdolabından civciv elde etmek istisnai bir durum değidlir.daha önce bu konuyla ilgili  konuları  "DOĞRU BİLİNEN YANLIŞ BİLGİLER" adı altında sitede yayınlaşmıştım.
Linki paylaşırmısınız Cumhur Bey. Arama motorunda n bulamadım. Okumak istiyorum .

muhammed yıldrım

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Nisan 01, 2013, 08:12:26 ÖS »
5. Sorunuz: Piliçler eğer horozlarl a birlikte yasıyor ve eşleşiyorlarsa ilk yumurtala rından civciv çıkar.Bu sezon denedim kuluckaya yumurta koyarken raslantıdır feriğim ilk yumurtasını yapmıs, çok küçük ve kanlıydı ancak civciv elde ettim...

İsmail TÜRMEN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Nisan 01, 2013, 08:12:44 ÖS »
bence sitemizde bu soruların muhakkak cevapları verilmiştir yinede arkadaşlar yardımcı olucaklar dır
« Son Düzenleme: Nisan 01, 2013, 08:14:54 ÖS Gönderen: İsmail TÜRMEN »

Günhan Tüzüngüç

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Nisan 01, 2013, 08:33:10 ÖS »
5. Sorunuz: Piliçler eğer horozlarl a birlikte yasıyor ve eşleşiyorlarsa ilk yumurtala rından civciv çıkar.Bu sezon denedim kuluckaya yumurta koyarken raslantıdır feriğim ilk yumurtasını yapmıs, çok küçük ve kanlıydı ancak civciv elde ettim...
Çok önemli bir bilgi bu.Teşekkürler

fırat Akın

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Nisan 02, 2013, 11:56:43 ÖS »
hepinize teşekkür ederim yumurta bölümünü şöyle bir karıştırdım ama her yorumu okumak açıkcası zor ve anlamsız çünkü herkes kendi için dogru olanıda yazıyor olabilir geçegide ayrıca ziyaretçi olan yazılara güvenemedim teşekkür ederim  cevaplar için bence bu başlıgı moderatörlerimiz igneler ise yardımcı olabilir bayagı hepsini toplamış olduk soruların