Gönderen Konu: GOJİ BERRY,KURT ÜZÜMÜ,Mutluluk Meyvesi)  (Okunma sayısı 1742 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Atilla SEYHAN

• Ziyaretçi
GOJİ BERRY,KURT ÜZÜMÜ,Mutluluk Meyvesi)
« : Şubat 24, 2013, 09:15:20 ÖÖ »
Goji Berry

Gojiberry meyve Dünya'da Goji berry ya da wolf berry diye bilinen ancak ülkemizde pek bilinmeye n Goji Berry (Kurt Üzümü) "Süper Meyve" tanımını gerçekten hak ediyor. Goji Berry çok önemli bir meyve.

Goji Berry, dünyadaki besin değeri en yüksek olan meyvelerd en biri. Çok kuvvetli bir antioksid an olan bu meyve Çin’de tıp alanında 2000 yıldır kullanılıyor.

Goji küçük yumuşak meyveleri olan çalı formunda bir bitkidir. Çinliler yüzlerce yıl gojiden yaptığı ilacı, böbrek ve karaciğer tedavisin de kullandılar. Goji, Çin tıbbında kolestero lü ve kan basıncını düşürmek için kullanılır ve kanı temizler.

bu gerçek mi  sitede yetiştiren varsa bende almak istiyorum ...

Atilla SEYHAN

• Ziyaretçi
Ynt: GOJİ BERRY,KURT ÜZÜMÜ,Mutluluk Meyvesi)
« Yanıtla #1 : Şubat 24, 2013, 09:18:21 ÖÖ »
Kurt Üzümü'nün Faydaları:

Dünya daki en yüksek antioksid an yiyecekle rinden biridir. Antioxida nt carotenoi dsin tam bir tayfını içerir.
    Ömür uzunluğunu artırmak için ve kuvvet verici olarak kullanılır.
    19 farklı amino asit içerir (Arı poleninde n altı kere daha yüksek). Methionin e, Leucine, Isoleucin e, Lysine, Phenylala nine, Threonine , Tryptopha n, Valine ...
    21 iz mineralle rini içerir. Çinko, kalsiyum, germanyum, selenyum, fosfor ...
    İçeriğindeki Germanyum kansere karşı koruyucu bir iz mineralid ir. Nadiren, yiyecekle rde bulunur.
    % 13 protein içerir, kepekli buğdaydan daha yüksektir.
    Portakald an yüzlerce kat C vitamini içerir.
    B vitaminle rini içerir, yiyeceği enerjiye döndürmek için zorunlu.
    %8 Vitamin E içerir. (Çok nadiren meyvelerd e bulunur, sadece tahıl ve tohumlard a)
    Beta Sitostero l'a içerir, anti-alevlendirici bir ajandır. Kolestero lü düşürür.
    Cinsel iktidarsızlık ve büyüme hormonlarına iyi gelir.
    Hormonların ve beyin ve sinir sistemini n düzgün iş görmesi için vücudun üretimi için gerektiri len gerekli yağlı asitleri içerir.
    Kalp ve kan basıncına faydası olan maddeler içerir.
    Solavetiv one içerir. Bu madde güçlü bir anti fungal ve anti-bakteriyeldir.
    Physalin içerir. Löseminin bütün büyük tiplerine karşı aktif olan doğal bir bileşiktir.
    Tümörlere karşı deney farelerin de doğal katil hücre faaliyeti ni arttırdığı görülmüştür. Geniş tayfla anti-kanser ilacıdır.
    Karaciğer tarafından kolin'i üretmek için kullanılan Betain içerir, sakinleştirici, hafızayı arttıran, kas büyümesini terfi ettiren ve yağlı karaciğer hastalığına karşı koruyan bir bileşiktir.
    Betain ayrıca, vücudun enerji tepkileri nde kullandığı metil gruplarını sağlar ve homosiste in düzeylerini azaltmaya yardım edebilir.
    DNA'yı korur.
    Havuçtan daha iyi bir beta karoten kaynağıdır.
    Zeaxanthi n içerir. Göz retinasında bulunan iki karotenoi dden biridir. Göz sağlığı için çok yararlıdır.

diye devam ediyor...

Mardin de yetişir mi ?

bedri vedat

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Şubat 24, 2013, 12:24:59 ÖS »
Patates, domates, patlıcan, biber ve tütün gibi yakından tanıdığımız cinslerin olduğu Solanacea e familyasında yer alan bir bitkidir.
Ltince adı Lycium chinense olan bu bitki burdur Antalya Muğla bölgesinde ki Likya döneminde kültüre alınmış Likyanın Pers istilasıyla İran’da da yetiştirilmeye başlanmış adını da Farsça terim olan gojeh (گوجه) kökünden almış olan bu bitki daha sonraları Çine kadar yayılmıştır.
Anadolu’da halen bu cinsin yabani türlerine Lycium anatolicu m olarak rastlarız zehirli alkolıidler içerdiği için bahçelerden sökülüp atılır.
« Son Düzenleme: Şubat 24, 2013, 12:26:14 ÖS Gönderen: bedri vedat »

Atilla SEYHAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Şubat 25, 2013, 11:08:03 ÖÖ »
bedri hocam ben anlamadım ...

bunu yetiştirmek istiyorum sitede varsa satın almak istiyorum mümkünse tabii

aydemiraydın

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Şubat 25, 2013, 02:37:03 ÖS »
gojinin tohumunu internett en bi siteden alıp yetiştirdim.
o zamanlar fidesini bulamamıştım sanırım şimdi var.
tohumları çok küçük o yüzden torfta yetiştirmek lazım.

geçen yılki resimleri şu an büyük dev saksılara ve toprağa diktim. daha 1 yılını tamamladığında meyve gösterdiler.
3-4 yıllık olunca verime geçiyorlarmış.benimkiler 2 yaşını doldurdu. arsız dayanıklı bi bitki.

Atilla SEYHAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Şubat 26, 2013, 09:43:22 ÖÖ »
gojinin tohumunu internett en bi siteden alıp yetiştirdim.
o zamanlar fidesini bulamamıştım sanırım şimdi var.
tohumları çok küçük o yüzden torfta yetiştirmek lazım.

geçen yılki resimleri şu an büyük dev saksılara ve toprağa diktim. daha 1 yılını tamamladığında meyve gösterdiler.
3-4 yıllık olunca verime geçiyorlarmış.benimkiler 2 yaşını doldurdu. arsız dayanıklı bi bitki.

aydemir hocam bilgilend irme için teşekkür ederim nette buldum birkaç yer ..