Gönderen Konu: Kuluçka makinası yapımı için yardım  (Okunma sayısı 17245 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

black_-snow

• Ziyaretçi
Kuluçka makinası yapımı için yardım
« : Şubat 10, 2009, 12:48:31 ÖS »
slm  bu kuluçka  makinasını nasıl yapılır ben artvinden öğrenciyim  üniverste  yardım lütfen

chakrak

• Ziyaretçi
Ynt: Kuluçka makinası yapımı için yardım
« Yanıtla #1 : Şubat 10, 2009, 09:54:37 ÖS »
bende kendim yapıyorum evde gerekli olan malzemele r dijital veya analog termostat fan duy ve ampul yada reziztans artık buzdolabı fırın yada suntadan yapıcaksınız ama sunta pek elverişli deyildir bu iş için siz malzemele ri temin edin gerekli açıklamalar gelicekti r

Çevrimiçi admin

• Yönetici
  • MASTER
  • Toplam İleti: 1320
  • Performans +0/-3
« Yanıtla #2 : Şubat 10, 2009, 10:22:20 ÖS »
http://kulucka.net/forum/index.php?topic=112.0

Burada MKS den yusuf beyin açıklamaları güzel ve doyurucu bence. Ayrıca resimli başka modellerd e var.

Selamlar
Array

emrah28

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Şubat 10, 2009, 10:36:32 ÖS »
Arkadaşlar gerekeni yazmış bende kendim yeni yaptım mdf den ama nem sorunu oluyor içini kaplaman gerek.Bir de malzemeyi temin ettimi çok kolay oluyor.Be nde çok zorlanmıştım ilk başlarken diyolardı bana bir kere başla sende zamanla geliştiriceksin aynan dogru her geçen gun farklı bir şey öğreniyorum.

mks

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Şubat 10, 2009, 11:34:41 ÖS »
arkadaşlar aşağıdaki linkde yeterli açıklamalar vardır sanırım.yinede takıldığınız yerler olursa bekleriz.

bereketli günler dileriz.

MKS KAFES VE KULUÇKA SİSTEMLERİ

http://kulucka.net/forum/index.php?topic=112.0

black_-snow

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Şubat 11, 2009, 11:42:54 ÖÖ »
Arkadaşlar hiç resimli anlatımı koyabilec ek olan var mı kuluçka için

rahmanakcay

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Şubat 14, 2009, 12:03:55 ÖÖ »
slm  bu kuluçka  makinasını nasıl yapılır ben artvinden öğrenciyim  üniverste  yardım lütfen
arkadaşım öncelikle kolay gelsin, 11 yıl önce kendim kuluçka makinası yaptım elekronik mühendisi 2 teyze oğluyla beraber ,sonuçta bıldırcından başka bir şey çıkaramadım, tavuk ta çıkardım 1 kaç tane ama koyduğum yumurtaya göre çok komik rakamlar çıktı.Makinaya koymadığımız elektroni k parça makinayla ilgili kalmadı ama sonuç başarısızlık oldu. Benim konuyla ilgili düşüncem eğer sırf bıldırcın düşünüyorsanız yapın derim ama diğer kanatlılar için düşünüyorsanız kişisel fikrim yapmayın olur. Bakım tam otomatik dijital makinalar bile bir çok kanatlı çıkımında başarız oluyor. selamlar

uciftci58

• Ziyaretçi
Ynt: Kuluçka makinam yardım
« Yanıtla #7 : Şubat 14, 2009, 01:46:52 ÖS »
[Slm arkadaşlar herkese bereketli günler. Bi sorum olacaktı dün kuluçka makinamın nemini ölçtüm aksam içinddeki kabı biraz daha büyülttüm ve higrometr eyi içine koydum sabah baktığımda nem 65 civarındaydı ama makinanın içinde su kabarcıkları oluşmuştu. makinanın üst kısmın da bi tane fan var ama makinede hava cıkış deliği yok sadece kapagın aralarından hava alıyor sizce fanın olduğu yere delik acmalı mıyım makineyi mç den aldım geln havanın yeterli olduğunu söylemişti sizce nasıl olmalı.

bi de ben makinenin termostatı ayarlarke n analog termostat olduğu için sıkın tı oluyor. ne kadar ince ayar yaparsam yapayım makine mesela 35 de acılıyor 40 ta kapanıyor. boyle bi ısınma nasıl oluyor digital termostat takayım mı?

omerkılıcoglu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Şubat 14, 2009, 02:40:44 ÖS »
merhaba uciftci58 makinana dijital termostat takman gerek her hayvanın gelişim derecesi farklıdır dijital termostat zaiatını önler ve iyi verim almanı sağlar ayrıca hava giriş ve çıkış vantiller i açman lazım yoksa nem oranını ayarlayam azsın ve içerdeki havanın tazeliğini koruyamaz sın.

mks

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Şubat 17, 2009, 09:40:40 ÖÖ »
sevgili uciftci58,
Sadece kapının kenarındaki boşluklardan almış olduğu hava yetersiz gelecekdi r.makinan ın en azından 2 noktasına marangozl arda bulunan daire testerele rle ufak hava kanalları açmalısın ki; hem nem oranın dengeleye bilesin, hemde yumurtanın içinde hayvanın gelişiminin iyi bir şekilde olması için gerekli olan temiz havayı sağlayabilirsin.Böylece su kabarcığı oluşmasınıda engellemiş olacaksın...
Anolog termostat da yapmış olduğun ayar içinde; digital kullanmanı tavsiye ederim. Zira belirttiğin gibi ise 35 derecede yumurta içi gelişimi olmamakta dır.yada çıkım süresini uzatacağından civciv gelişmesine rağmen çıkım sağlanamamaktadır. Termostat 40 derecede kapanıyorsa; zaten bu sıcaklığı gören bir yumurtanın içerisinde civciv yanarak ölür. Çıkım olmaz. Yumurtanın yanması dediğimiz konuda zaten budur.
Burada faydası olabileceğini düşündüğüm ufak bir uygulama tiyosunu paylaşmak isterimbe n her ne kadar full otomatik makinalarımızdan da kullansam; makinanın içerisinde ufak bir metal tas bulunduru rum. makinayı yumurta ile doldurduk tan 2 gün sonra bu tasın içine 1 lt suya 1 çay bardağı sirke ilave ederek doldururu m. Faydası??? Yumurtanın üzerinde ki hava delikleri nin temizlenm esini sağlayarak; civcivin gelişimine gerekli olan havayı daha kolay almasını sağlıyoruz....
Bereketli günler, bol çıkımlar dileriz.

yaralıavcı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Şubat 26, 2009, 03:46:55 ÖS »
sevgili uciftci58,
Sadece kapının kenarındaki boşluklardan almış olduğu hava yetersiz gelecekdi r.makinan ın en azından 2 noktasına marangozl arda bulunan daire testerele rle ufak hava kanalları açmalısın ki; hem nem oranın dengeleye bilesin, hemde yumurtanın içinde hayvanın gelişiminin iyi bir şekilde olması için gerekli olan temiz havayı sağlayabilirsin.Böylece su kabarcığı oluşmasınıda engellemiş olacaksın...
Anolog termostat da yapmış olduğun ayar içinde; digital kullanmanı tavsiye ederim. Zira belirttiğin gibi ise 35 derecede yumurta içi gelişimi olmamakta dır.yada çıkım süresini uzatacağından civciv gelişmesine rağmen çıkım sağlanamamaktadır. Termostat 40 derecede kapanıyorsa; zaten bu sıcaklığı gören bir yumurtanın içerisinde civciv yanarak ölür. Çıkım olmaz. Yumurtanın yanması dediğimiz konuda zaten budur.
Burada faydası olabileceğini düşündüğüm ufak bir uygulama tiyosunu paylaşmak isterimbe n her ne kadar full otomatik makinalarımızdan da kullansam; makinanın içerisinde ufak bir metal tas bulunduru rum. makinayı yumurta ile doldurduk tan 2 gün sonra bu tasın içine 1 lt suya 1 çay bardağı sirke ilave ederek doldururu m. Faydası??? Yumurtanın üzerinde ki hava delikleri nin temizlenm esini sağlayarak; civcivin gelişimine gerekli olan havayı daha kolay almasını sağlıyoruz....
Bereketli günler, bol çıkımlar dileriz.
Bilgiler için teşekkürler ama bu son şeyi anlamadım kusura bakmayın daha yeni yeni öğreniyorum bu suya sirke ekledikte n sonra nasıl temizleye cez suyun içinde ne kadar kalmalı kaçıncı günde bu işlem yapılmalı bilgi verebilse niz çok memnun olurum teşekkürler

okutkan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Şubat 26, 2009, 04:57:06 ÖS »
Arkadaşlar, kuluçka makinesi yapan kişilerden yardım istiyorum . Bana termostat satan bir site önerebilirmisiniz veya kendi kullandığınız ( termostat'tan verim alıyorsanız) termostatın markasını verebilir misiniz. Öğrenci olduğum için uygun fiyata almam gerekiyor :D

enku43

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Şubat 26, 2009, 05:07:22 ÖS »
merhaba okutkan bu sıtede var bakmak ıstersen bır kac sıtede kullananl ardan okumusdum
http://www.enda.com.tr/tr/index.php?p=urun&uid=115&gid=15
bırde anoloğ olanalrı var elektrıkcılerde mevcut ama verımı nasıl bılmem gecen yıl tanıdık bır arkadas buzdolabındna yapmısdı anolog olan cıhazla ama cıkan cıvcıvler bır kac gun sonra oldu sanırım karar senın dostum forumda bılgısı olan baska arkadasla rda vardır yardımcı olurlar

muhsin5791

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Şubat 26, 2009, 05:13:47 ÖS »
sevgili arkadaşım , manuel termostat lar çok ucuz. şofben tamir eden parçası satan yerlerden 5-10 liraya alırsın ama
sonra benim gibi digital aramaya başlarsın çünkü hassasiye t aralığı çok fazla. Enda diye bir firma var sitesine bak derim ,
yada google de IMIT yaz ara. Bu arada ben de daha almadım hangisini alim diye sorarsan bilmiyoru m.

Bereketli günler

veyisogullaı kulucka

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Şubat 26, 2009, 06:21:07 ÖS »
Kulucka makineler inde sıcaklık çok önemlidir.

Mekanik Imıt termostat lar 4-40 arasıdır. +- 3 derece oynar . Randıman alamazsınız.

Endanın olabilir ama PID özelliği olması gerekir . On Off özellikli ise bu sefer makine hacmine göre +-2 derece fark eder.

Selamlar.

uciftci58

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Şubat 26, 2009, 06:33:28 ÖS »
arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. ben bi tane enda dijital termostat aldım. bu termostatın calısmasında 2 derece fark var 38 ayarlarsa m 36 - 38 arsı calısyor. 39 ayarlarsa m 37 - 39 calısıyor. 37. 5 sıcaklık için hangisi makul bi de hava deliğini alta mı yoksa üst tarfa mı acayım hangisi iyi olur. yardımlarınız için çok teşekkür ederim. herkese bereketli günler.

okutkan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Şubat 26, 2009, 09:44:33 ÖS »
enda ET1411 digital termostat ın fiyatı ne kadar?

okutkan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Şubat 26, 2009, 09:54:10 ÖS »
Fiyatı en düşük kuluçka makinesin in(ahşap olmayan) fiyatı ne kadardır?

okutkan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : Şubat 27, 2009, 08:38:56 ÖS »
Cevap verecek yokmu acaba?

uciftci58

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : Şubat 27, 2009, 10:15:36 ÖS »
enda et 1411 i 40 tl ye aldım 2 derece farkla calısıyor.

Erol DAL

• Ziyaretçi
« Yanıtla #20 : Şubat 27, 2009, 10:23:54 ÖS »
kim satıyor enda et 1411 i.. çok iyi rakam vallahi.. .

ilk kez duydum ben. resimleri ni eklerseni z çok seviniriz sevgili uciftcçi

selamlar

muhsin5791

• Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : Şubat 28, 2009, 10:47:27 ÖÖ »
Kendi yaptığım makine için son ayarlamal arı ve ilaveleri yapıcam. bir konuda ustaların fikrini istiyorum . cihazın ısıtması tabandaki ampuller
ile yapılıyor. soru şu : ısıtma tabanda mı , yanda mı yoksa tavandamı olmalı.
Ben kapağın karşısındaki duvara alt alta koyayım fan üstten aşağı ikisine birden üflesin sıcak hava yumurtala rın altından dolaşsın diye düşünüyorum. bu arada altada su tepsisi suya çarpan sıcak hava nem oluşturacam.

Ne dersiniz.  :-\

veyisogullaı kulucka

• Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : Şubat 28, 2009, 11:30:50 ÖÖ »
Yapacağınız makinenin şeklini bilemiyor um ama .

Ne olursa olsun En-direk havalandırma yapın.

Isıtma 3 şekilde olur.

1.)Infraruz denilen ışık lı ısıtma
2) Hava ile ısıtma
3) temas ile ısıtma.

Siz bunlarda lamba  ile 1ve 2 beraber kullanaca ksınız. demin bahsettiğim gibi indirek olmalı.Yumurtalar lamba yı görmemeli.

okutkan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #23 : Şubat 28, 2009, 09:20:52 ÖS »
kim satıyor enda et 1411 i.. çok iyi rakam vallahi.. .

ilk kez duydum ben. resimleri ni eklerseni z çok seviniriz sevgili uciftcçi

selamlar

Termostatı satan bir site buldum.
http://www.bilendenal.com/esm3710-5-12-0-1-00-00-2-1-0-p-858.html?osCsid=3johpb9sdf2g1lld4diteduuq5

Nasıl 2derece farkla çalışıyor? mesela 37 derece olmasını istiyorsa nız 35dereced emi işlem yapıyor; Yoksa ısıyı 37-39 derece arası tutuyor?

murat_e

• Ziyaretçi
« Yanıtla #24 : Mart 02, 2009, 10:24:50 ÖÖ »
muhsin579 1 resimleri nizi baktımda moral vereyim, kesin çıkacaktır yumurtala rda sorun yoksa. Resimleri nize çok benzer ben de hazırlamıştım, dün yeğen dayı noldu çıkmıyormu deyince sınayalaım deyip 4-5 gün evvel en son koyduklarımdan birini kırıp bakalım dedik, embriyoyu ve kalp atışlarını gördük. Kabinizmi z çalışıyor deyip kapattık, sadece sabah akşam açıp yumurta viyolünü 45 derece çeviriyorum o kadar. günde bir su bardağı da su tüketiyor.

muhsin5791

• Ziyaretçi
« Yanıtla #25 : Mart 02, 2009, 10:29:04 ÖÖ »
Sağol arkadaşım.

En son Barış Bey'in ikazı ile ampulleri n üzerini kapattım , direkt yumurtaya vurmasın diye. Bakalım bıldırcınların ilk
yumurtala rından koydum 2 tane ne olacak. Daha önce zaten bıldırcın çıkartmıştım ama performan sını artırmaya
çalışıyorum. Keklikler yumurtlam aya başlicak hazır olayım istiyorum .

Erol DAL

• Ziyaretçi
« Yanıtla #26 : Mart 02, 2009, 11:19:07 ÖÖ »
Merhaba Muhsin bey hayırlı olsun, çok güzel duruyor makine

Ama hemen bir UPS bağlayın. Bu tür el yapımı makineler de genelde en büyük sorun elektrik kesilince ısının muhafaza edilememe si bence.

1kv lık bir ups işiniz görür.

Selamlar

ispirteli

• Ziyaretçi
« Yanıtla #27 : Mart 02, 2009, 01:17:37 ÖS »
Muhsin kardeş yaparda hiç güzel olmazmı
bende yapacğım ama biraz zamanı var daha
Bol çıkımlı günler dilerim

muhsin5791

• Ziyaretçi
« Yanıtla #28 : Mart 02, 2009, 04:07:09 ÖS »
Teşekkürler Dostlar ,

Galiba sorun yok cihaz da. İlave önerisi sadece Erol Abi'den geldi.
Bir de bütçeyi ayarlayıp digital termostat alsam tamamdır.

Yılmazbaşkan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #29 : Mart 02, 2009, 04:28:56 ÖS »
Erol Bey UPS nedir ve elektrik kesintisi nde ne gibi bir işlevi olur?

muhsin5791

• Ziyaretçi
« Yanıtla #30 : Mart 02, 2009, 05:33:39 ÖS »
Güç depolama , kısaca akü diyebilir iz , başkan. Ama 220 V için.

Erol DAL

• Ziyaretçi
« Yanıtla #31 : Mart 02, 2009, 08:43:25 ÖS »
Merhaba Muhsin Bey;

hehangi bilgisaya rcıya gidip; 1KV lık UPs alacağım derseniz satın alabilirs iniz. Benim önerim İnform almanız; servisi iyidir. Yerli bir markadır ama Japonyaya UPS ihracı yapar.

Aslında geçenlerde bir arkadaşla msn de bu konuyu konuştuk. En kolayı şudur.

Bir Bilgisaya rcıya gidilir. Aküsü ölü bir sürü atılmış ups vardır nasılsa. 1 adet alınır. ona iki de sulu akü bağlamak için akücüye gidilir. 2 araba aküsü alınır. ups e bağlanır.

Tek kuluckam makinasını sanıyorum tek başına 3 gün idare edebilir.

Aslında bir arkadaş yapsa aküsü olan de denesek. En güzel UPS ,işte budur.
Not:Mesleğiniz icabı akü bulmanız kolay olur diye bu öneriyi yazdım.
Selamlar

emrah28

• Ziyaretçi
« Yanıtla #32 : Mart 02, 2009, 10:42:17 ÖS »
Bu akü işi bana şart kendim bir makina yaptım.Bu pazar elektirik gitti saat 9 dan akşam 16 kadar bende arabanın aküsünü söktüm daha önce iki araba ampullu seyyar yaptırmıştım,onu koydum makinaya birde dijital proplu ısı ölçer vardı onunda koydum.Dışardan ısıyı ölçtüm yükseyince ampulleri söndürdüm düşünce taktım fişi akşama kadar nöbet tuttum makinanın başında.Resim akliyecek tim ama boyutu büyük oldugunda n ekliyemed im.

chakrak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #33 : Mart 04, 2009, 07:08:22 ÖS »
akü işi bana da şart oldu

uciftci58

• Ziyaretçi
« Yanıtla #34 : Mart 07, 2009, 07:11:17 ÖS »
merhaba arkadaşlar. ben enda 1411 termostat almıstım onun calısma seklini sormustu bazı arkadasla r. 2 derece farkla calısıyor demiştim. yani 39 a ayarlarsa m 37 ye kadar düşüyor tekrar calısmaya baslıyor 39 a kadar. 38 ayarlarsa m sıcaklık 36 ya kadar düşüyor. ben su an 39 a ayarladım çünkü termokupl un ( sıcaklık algılayıcı) kablosu ampüle biraz yakın o yüzden

engin_kulak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #35 : Mart 11, 2009, 10:52:14 ÖÖ »
Kulucka makınasını kendısı yapmak ısteyenler ıcın fıkır oluşturabilecek bir video. Erzurumlu bir vatandaş yapmış. adres lınkı aşağıdadır
http://www.vidivodo.com/231002/kulucka-makinesi

Yılmazbaşkan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #36 : Mart 11, 2009, 11:12:07 ÖÖ »
Video için teşekkürler Engin kardeşim. Ancak video daki kuluçka makinesi yapı itibariyl e hobi kuluçkacılığa ters düşüyor. Hobi kuluçka makineler inde gözetleme camı olmazsa olmaz. Kuluçka makinesi imalatı yapan herkes bunu gözönüne almalıdır. Ben kuluçka makinesin in yanına eşorfmanlarımı giyim saatlerce oturduğumu bilirim. Çayımı alırdım, yumurtala rın yönünü çevirirdim, öylece makinenin içini seyrederd im. Lamba sönünce makinenin içi kararırdı, gider biraz televizyo n seyrederd im belli bir süre sonra lamba tekrar yanacak ya hemen gelir yine otururdum . Hele son günlerde acaba yumurtada n çıkan oldumu? Yumurtayı gagasıyla delen oldumu? Yumurtayı gagasıyla delen civciv in bir hizar ustası gibi aynı doğrultuda aynı yönde o yumurta kabuğunu kesmesi yok mu Harika bir olay.

engin_kulak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #37 : Mart 11, 2009, 11:58:43 ÖÖ »
Elbette yılmaz bey olmazsa olmaz o anı görmek hepimizin isteği. Belki kendisi yapmak isteyen arkadaşlar var ise fikir olur düşüncesi ile koydum adresi. Barış beye mix-9 için üst tarafta cam olsaydı diyede hatta ılk toplantıda söyledik dile getirmiştik.

engin_kulak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #38 : Mart 11, 2009, 12:39:10 ÖS »
Birde bu linkte var el yapımı makineler
http://www.backyardchickens.com/chicken-coop-incubator.html

mtimsah

• Ziyaretçi
« Yanıtla #39 : Mart 11, 2009, 08:44:31 ÖS »
erol bey bu UPs ye aküyü nasıl bağlıyoruz bilginiz varmı? veya bilgisi olan arkadaşlar varsa yardımcı olursa çok sevinirim . sağolsun kazım varol abimiz bana 3 viyol yumurta verdi makineyi deniyecem
 süper_mod arkadaşımın (olaya çok üzüldüm) düştüğü durum düşmek istemiyor um .:(

Saygılar

Erol DAL

• Ziyaretçi
« Yanıtla #40 : Mart 11, 2009, 09:07:49 ÖS »
Aslında olaybasit .

Ups deki aküleri çıkartıp artı ve eksi uçları aküye bağlayacaksınız. Ancak ups in kullandığı akülerin amper değerlerine göre bir sulu akü bulmanız gerekir. Veya bir elektroni kçiden destek alınarak elinizdek i aküyü de bağlatabilirisniz.

Selamlar

myukselir

• Ziyaretçi
« Yanıtla #41 : Mart 11, 2009, 09:11:13 ÖS »
muhsin kardeş ellerine sağlık çok güzel olmuş çıkımların bol olur inşaallah istersen yumurta konum tablasını  makinenin gövdesinden  karşılıklı bir mil geçirerek yumurta tablasını mile sabitleye bilirsin makinenin dışından 45 derece açıyı ayarlayar ak bir kol yardımı ile yumurtala rı çevire bilirsin diye düşünüyorum böylelikle makine içimdeki ısı kaybını kazanmış olursun ve nem oranını ayrıca nem suyu kablarının içine sünger koyarsan neme çok faydası oluyormuş hadi hayırlısı.

mtimsah

• Ziyaretçi
« Yanıtla #42 : Mart 11, 2009, 09:18:55 ÖS »
Erol bey çok teşekkür ederim sabah ilk işim bir UPs bulmak olacak

saygılar.

muhsin5791

• Ziyaretçi
« Yanıtla #43 : Mart 12, 2009, 12:36:38 ÖS »
yumurta tablasının ön ve arkasından yukarı kapaktan birer tel çıkarttım. ortadan da yan duvarlara bağlı kapağı açmadan
çevirebiliyorum. Sağolun dostlar merakla bekliyoru m içindeki yumurtala rı.

Arda_Öztoprak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #44 : Mart 12, 2009, 09:05:09 ÖS »
2 derece fark fabrika standardı ayarıdır
bende enda et 1411 kullanıyorum
ve ince ayar verince 0.1 derece hassasiye tle çalışıyor 37.7 ye ayarlıyorsunuz ekranda da 37.7 şeklinde görülüyor mesela

uciftci58

• Ziyaretçi
« Yanıtla #45 : Mart 17, 2009, 07:30:14 ÖS »
sayın arda bey ince ayarı nasıl yapacağız ben  anlamadım zaten 3 düğme var biri set diğerleri de alt üst. bilgi verirseni iz sevinirim

semihali

• Ziyaretçi
« Yanıtla #46 : Mart 18, 2009, 07:35:20 ÖS »
alt ve üst beraber düğmelere basınca menüye giriyor oradan ayarlarsın.

tüm ayarlar kullanma klavuzund a yazıyor.

mtimsah

• Ziyaretçi
« Yanıtla #47 : Mart 20, 2009, 12:07:36 ÖÖ »
kılavuz elimde ince ayar için hangisind en ince ayara giricem yardımcı olursan çok sevinirim

merakli57

• Ziyaretçi
« Yanıtla #48 : Mart 20, 2009, 01:44:36 ÖS »
o makinayı çöpe at dostum ben 6 seferde 3 adet  yavrusu  ördek alabildim o termostat ayar tutmuyor
dijital termostat almalısınız.

mustafa.15

• Ziyaretçi
« Yanıtla #49 : Mart 22, 2009, 09:19:46 ÖS »
Arkadaşlar kuluçka makinası yapmak isteyen arkadaşlara yapımı çok basit ve çıkım oranınında yüksek olduğunu gördüğüm bir polis abimizde gördüm buzdolabının üstüne saç kurutma makinasının ucu sığacak şekilde delmiş ve yine misket büyüklüğünde altve üstüne hava sirkilasy onu yapması için ufak delik delmiş hem ısıyı hemde fan olayını sadece tek saç kurutma makinasyl a halletmiş .makinala rda dijital termostat önemli olduğu için yapacak arkadaşların dijital kullanmal arını tavsiye ederim.sa ygılarımla

tonmaister

• Ziyaretçi
« Yanıtla #50 : Mart 23, 2009, 04:07:27 ÖS »
     Mustafa.1 5 kardeş
bahsettiğin kuluçka makinasının resimleri ni çekip
siteye yüklersen yapmak isteyenle re görsel olarak
faydalı olur.

muhsin5791

• Ziyaretçi
« Yanıtla #51 : Mart 23, 2009, 04:10:06 ÖS »
hakikaten resim alırsak iyi olur. benim gibi kendi makine yapıp uğraşanlara faydası olur bence de.
saç kurutma makinesi işi süper vallahi.

Yılmazbaşkan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #52 : Mart 23, 2009, 04:17:08 ÖS »
Abi saç kurutma ile kuluçka makinesi düzeneği hem çıkaracağı gürültü açısından hem de aşırı elektrik tüketimi açısından verimli değildir diye düşünüyorum

engin_kulak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #53 : Mart 23, 2009, 04:34:22 ÖS »
Birde saç kurutma makinası çok çalıştığı zaman kızar kötü durumlara neden olmazm mı? Bazı saç kurutma makinaları çok çalıştığında otomatik kapatıyor soğuyuncaya kadar çalışmıyor mesela.

muhsin5791

• Ziyaretçi
« Yanıtla #54 : Mart 23, 2009, 04:37:05 ÖS »
kapalı , izolasyon lu ve hacmi ufak bir alanı çok çabuk ısıtır ama , böylece kızmaya ve otom. kapanmaya
gerek kalmadan termostat kapatır zaten diye düşünüyorum.

sinan_ucak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #55 : Mart 23, 2009, 06:05:23 ÖS »
peki havlandırma fanını ampul yada rezistansın arkasına monte etsekte üflediği zaman sıcak olarak içeriye hava verse nasıl olur?

veyisogullaı kulucka

• Ziyaretçi
« Yanıtla #56 : Mart 23, 2009, 06:15:49 ÖS »
merhaba,
Saç kurutma pek uygun olmaz. nedenleri

1.Saç kurutma makineler i yapılış itibari ile kısa zamanda kullanım içindir.
2. İçerisinde bulunan motor normalde DC motordur. Yani fırçalı tip denir. motor uzun süreli çalışmalarda fırçalar yanar çabuk bozulur. 
3.Motor dc  voltaja çevirmek için restans tan yararlanır. Yani ısı kontrol ile kumanda etmeye çalıştığınızda fan motoruda durur.

4. Genellikl e 2000 watt civarlarında olur. Yani makineniz çok büyük olması lazım ki bu wattı kullanabi lesiniz.

5. Kumanda devresi ihtiyacınız var direk olarak ısı kontrole bağlamaz. Yani role li tip ısıkontroller anlık 5 amper sürekli ise 3 amper çekebilirsiniz. 2000 watt da yaklaşık olarak sürekli 9 amper çeker.

umarım açıklayıcı olmuştur.

Selamlar.

mustafa.15

• Ziyaretçi
« Yanıtla #57 : Mart 23, 2009, 06:24:57 ÖS »
Arkadaşlar aslen Amasyalı ıspartada polis olan gani abinin yanına gittiğimde saç kurutma makinasıyla yapılan büyük buzdolabındaki aparatları (sistemi) resimleri ni çekip sizinle paylaşacağım.Ama tlf la kendisind en yardım almak isteyen olursa yardım edeceğini düşünerek numarasını yazıyorum Gani köprülü 050521556 25

uciftci58

• Ziyaretçi
« Yanıtla #58 : Mart 26, 2009, 08:18:56 ÖS »
merhaba arkadaşlar enda 1411 termostat takmıştım makineye bugün ciccivler çıktı (32 yumurtanın 26 sı.) 4 tanesi dölsüz 2 si de yarıda ölmüş. makineyi m.ç . den almıştım sonuç sanırım iyi sizler ne dersiniz. ayrıca denediğim bi şeyi sizlerle paylaşmak istedim nem i artırmak için su kabının içine küçük bi rezistant bağladım üst tarafa bi de düğme koydum kuluçka döneminde günde 1 dk çıkımda da günde 3 - 4 defa açtım sonuç bu şekilde denemek isteyen arkadşlara duyurulur .herkese bereketli günler..( su kabı alüminyum kaptı)

merakli57

• Ziyaretçi
« Yanıtla #59 : Mart 26, 2009, 09:16:35 ÖS »
merhaba arkadaşlar enda 1411 termostat takmıştım makineye bugün ciccivler çıktı (32 yumurtanın 26 sı.) 4 tanesi dölsüz 2 si de yarıda ölmüş. makineyi m.ç . den almıştım sonuç sanırım iyi sizler ne dersiniz. ayrıca denediğim bi şeyi sizlerle paylaşmak istedim nem i artırmak için su kabının içine küçük bi rezistant bağladım üst tarafa bi de düğme koydum kuluçka döneminde günde 1 dk çıkımda da günde 3 - 4 defa açtım sonuç bu şekilde denemek isteyen arkadşlara duyurulur .herkese bereketli günler..( su kabı alüminyum kaptı)
  gözün aydın   ucifci58  bence büyük başarı aynı makinede ben nem 60 geçmiyor hatta alta geniş metal tepsi kosdum arasıra sıcak su koyuyorum ayrıca plastik su ısıtıcısı ile suyu ısıtıp pastik hortumla içeri sıcak buhar verdiğim halde nem ölçer 65 geçmiyor  termostat evka 41  taktım nem ölçerde teknik tm1011  termostat ve nem ölçerin sensörleri yanyana olduğu halde nem ölçer 1 derece az gösteriyor rezistans olayını biraz açıklarmısın ben akvaryum ısıtıcısı koymayı düşünüyorum ne drsiniz tşk ler