Gönderen Konu: EL YAPIMI KULUÇKA MAKİNALARI  (Okunma sayısı 6412 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

YUMURTA

• Ziyaretçi
EL YAPIMI KULUÇKA MAKİNALARI
« : Şubat 08, 2009, 06:38:25 ÖS »
Kuluçka makinasını kendi imal etmek isteyen arkadaşlar için ne zamandır re4simli bir site arıyordum. Aydın Ünal arkadaşımızın da uyarısı ile bu araştırmalara biraz hız verdim :)

Yabancı bir site buldum. İngilizce bilmeyede gerek yok bence. esimler çok net ve detaylı.

Her türlü aletten ve ekipmanda n dönüştürülen makinalr ve sıfırdan yapım nasıl anlatıyorlar. REsimler ile bile sıfırdan imal edilebili r bence.

Faydalana cak arkadaşlar deneyimle rini de burada paylaşırsa çok seviniriz . Ayrıca mevcut makinalarınızın detaylı resimleri ni ekleyerek te bize ait bir kendi makinanı kendin yap başlığı oluşturtabiliriz belki.

Hoş ben işin ehlinden satın alınmasından yanayım. Fakat kendi yapıp da o ilk çıkan civcviler in hazzını duymak isteyen arkadaşlara da hak vermek gerekir.

İşte Site Adresi;

http://forum.backyardpoultry.com/viewtopic.php?f=6&t=7964516&start=0

Selamlar

semihali

• Ziyaretçi
Ynt: EL YAPIMI KULUÇKA MAKİNALARI
« Yanıtla #1 : Şubat 08, 2009, 08:22:10 ÖS »
El yapımı kuluçka makinemin resimleri . ;)

[eklenti yönetici tarafından silindi]

YUMURTA

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Şubat 08, 2009, 09:48:14 ÖS »
Birde Böyle makinalar var tabii :)

http://www.vidivodo.com/73234/how-its-made-hatchery-chicks

<a href="http://www.vidivodo.com/73234/how-its-made-hatchery-chicks" target="_blank" class="new_win">http://www.vidivodo.com/73234/how-its-made-hatchery-chicks</a>

mks

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Şubat 09, 2009, 12:51:58 ÖÖ »
sevgili yumurta abimiz ve aydın abimiz;
öncelikle paylaşımlarınız için teşekkür ederiz.
tabi ki herkes istediği şekilde kuluçka makinası yapabilir . bunun için sadece sunta malzeme kullanmanız gerekmez. daha kolayı ve en önemlisi ısı ve nem yalıtımı izolasyon u olması için eski bir buzdolabı veya fırın kullanılabilir. en kötü ihtimalle yapmanız gereken; içerisine rezistans bulunamaz sa bile, 4-5 adet ampul bağlamak. Gerekli ısı kontrolünü içeriye koyacağınız derece ile sağlayabilirsiniz. illaki digital gösterge olmasına gerek yoktur. 37,5 dereceyi sağlayabileceğiniz orana kadar ampul sayısını arttırabilir yada azaltabil irsiniz.. . ondan sonra gereken hava sirkülasyonunu sağlamak için ufak bir fan,ve tabiiki birkaç küçük hava deliği...marangozda yada telcide yaptırabileceğiniz yumutların oturacağı şekilde delikler açılmış sepetler, raflar gerekecek tir. bu rafları bir mile sabitledi kten sonra milin uçlarını kasadan dışarı çıkarmanız gerekecek tir. İsterseniz 45 derecelik açıda manuel çevirme yapılır, isterseni zde step motor bağlayarak zaman saati ile otomatik çevirme sağlayabilirsiniz. İlla manuel çevirme olacaksad a gün içerisinde 3-4 defa çevirmeniz yeterli olacaktır... gereken nemi sağlamak içinde; makinanın içerisine metal tasa su koymanız yeterli olacaktır. nemi ölçebilmek içinse higrometr e kullanmalısınız.... aynı makinanın alt kısmında kalan boşluğa ise hepimizin meyve kasası olarak bildiği plastik kasa kullanara k çıkım sepeti işinide halletmiş olacaksınız. Yalnız bu noktada ufak bir tüyo; çıkım sırasında civcivler in ayaklarının zarar görmesini, felç olmalarını önlemek için kasanın üzerine bez sermeyi unutmayalım.böylece zeminin kayganlığını engellemiş oluruz...
İşte herkesin kolaylıkla yapabilec eği, kabaca tasarlanmış bir makina modeli...

Herkese bereketli günler dileriz..
MKS KAFES VE KULUÇKA SİSTEMLERİ

semihali

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Şubat 09, 2009, 01:22:09 ÖÖ »
işte budur sizin gibi kuluçka makinesi ve kafes imalatı yapan birinin yardımları çok işimize yarar.
teşekkürler mks kafes ve kuluçka sistemler i

« Son Düzenleme: Haziran 11, 2009, 01:27:42 ÖÖ Gönderen: Aydın_ÜNAL »

mks

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Şubat 09, 2009, 10:51:33 ÖS »
sevgili aydın ünal;
bilgiler paylaşıldıkça değer kazanırmış.tabii ki bizlerde dostlarımızla bildiğimiz kadarını paylaşacağız..faydalı olabilirs ek ne mutlu bizlere

MKS KAFES VE KULUÇKA SİSTEMLERİ

semihali

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Şubat 11, 2009, 07:57:53 ÖS »
ELİNDE EL YAPIMI KULUÇKA MAKİNESİ OLAN VE KULLANAN VARSA BU KONU ÜZERİNDE RESİMLERİNİ PAYLAŞIRLARSA YAPMAYA NİYETLİ ARKADAŞLARDA FAYDALANI RLAR

LorD

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Şubat 18, 2009, 02:00:27 ÖÖ »
ben bu işe merak sardığımda bir mini buzdolabı aldım buzdolabı hurdacısından 25 ytl ye motorsuz boş kasasını aldım
daha sonra enda et1411 dijital termostat aldım termokupl(makinenin içine yerleştirilen ısı alıcısı) ile beraber
sonra 4mm mdf den aynı ölçüde 2 tane olmak üzere kestim
yumurta çapına göre çizimlerimi yaptım 1. parçayı yumurta çapına göre 2.parçayı da daha küçük olmak üzere panç denilen matkabın ucuna takılan aletle deldim
sonra bu 2 parçayı birbirine sabitledi m
yumurtayı koyduğumda 55-60 derecelik açılarda bile düşmüyor
2 adet 10w lık ampül yeterli geliyor ve 180 bıldırcın yumurtası alıyor
nem oranı gayet iyi tabana yerleştidiğim su tepsisiyl e (içine sünger koymanız nemi daha da arttırıyor küçük bir tavsiye)

ve şuan makinemde n%87 verim alıyorum (dölsüz yumurtala rı ayıklamıyorum o halde %87 alıyorum yani)

size örnek olması açısından yumurtalıkların fotoğrafları

kolay gelsin
saygılar...

LorD

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Şubat 18, 2009, 02:04:26 ÖÖ »
şuan tek eksiğim otomatik çevirme sistemi
onuniçin de MKS abimize danıştık
cevaplarını en kısa zamanda merakla bekliyoru z
kuluçkamakinesi yapmak isteyen arkadaşlar her konuda yardımcı olmaya ve damızlık bıldırcın-köy tavugu yumurtası temin etmeye çalışırım elimden geldiğince
saygılar.....

okutkan

• Ziyaretçi

okutkan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Şubat 23, 2009, 08:02:41 ÖS »
Sitenin en altındaki linklerde birsürü kuluçka yapımı için tarifler var. Onlarada bakmanıızda yarar var.

İSMAİL KAZANCI

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Ekim 16, 2012, 01:45:35 ÖÖ »
Erol bey güzel bir konuya değindiniz elleriniz e sağlık