Gönderen Konu: Habeş (Silkie) Tavukları  (Okunma sayısı 14381 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Erdal_Ali

• Ziyaretçi
Habeş (Silkie) Tavukları
« : Mayıs 08, 2009, 07:35:02 ÖS »
Silkiler Türkiye’de Habeş ismiyle biliniyor . En çarpıcı özelliği tüylerinin ipek gibi olmasıdır. Bu yüzden “ipekli / ipeğimsi anlamlarına gelen silky sıfatı ile adlandırılarak Silkie denmiş. Bizde Silkilere Habeş denmesine rağmen Habeşistan ile bir ilgisi olmayıp Çin kökenlidir.

Tarihçesi:
Silkie tavuklarının kökenleri tam olarak bilinmiyo r. İlkin 13. yüzyılda Marco Polo Çin’de beyaz kürklü, siyah derili tavuklar gördüğünü yazmış.

Kısa sürede büyük evrimleri: Bu tavuklard a zamanla fiziksel değişimler olmuş. Çok eskilerde başlarında uzun tepelik tüyler olmadığı ve bacaklarının tüylü olmadığı belirtili yor. Son 30 – 40 yılda ise daha da değişmişler ve orijinal habeşler sadece beyaz oldukları halde şimdi birkaç değişik renkli olanları da ortaya çıkmış.

Görünümleri ve yapıları
Tüyleri hiçbir tavuk cinslerin de olmayan bir yapıda olur. İpek gibi olup kürke de benzetili r ama soğuktan koruyucu değildir. bu yüzden habeşler ani hava değişimlerine, kötü hava şartlarına iyi uyum sağlayamazlar.
Tür olarak geneli bantam yani cüce tavuklar sınıfından değillerdir. Normal cüsseli tavuklard an olarak sınıflandırılmıştır. Bazı yerlerde yanlış olarak tüm silkiler bantam olarak kabul edilir. Oysa silkileri n bantam türü ayrıdır. Kuzey Amerika’da bulunan Habeş tavuklarının hemen hepsi bantam olup orijinal Habeşler daha çok Avrupa’da bulunur. Ama bantam olmasalar bile fazla büyük değildirler. Standart olarak kabul edilmiş ağırlıkları şöyledir: Horozlar 1.8 kg ve tavuklar 1.36 kg.

Başlıca iki ana cinsi vardır: sakallı ve sakalsız.. Yani gaga altı tüy topağı olanlar ve olmayanla r. Bu tüyler kulak loblarını örter. Böylece iki ana cinsi oluyor. Renklerin e göre de ayrılırlar.

Bütün silkilerd e ibik ceviz tipi olup küçüktür, gaga altı ibikleri koyu renklidir . Kulak lobları türkuaz mavisi olur. Derisi siyah, eti koyu gridir. Ayakları beş parmaklıdır.

Evcil hayvan olarak beslenmes i
Sakin, uysal, insana yakın bir hayvandır. ABD ve bazı Avrupa ülkelerinde evcil hayvan olarak en çok beğenilen tavuk türüdür.
Çinliler bundan gelenekse l bir çorba yapsalar da Silkiler çoğunlukla eti için beslenmez .  Uysal, cana yakın, sıcakkanlı evcil hayvan oldukları için, güzellikleri için, kuluçkaya çok fazla eğilimli oldukları için rağbet görürler. Bazı Silkileri n horozlarının dahi kuluçkaya yattıkları farklı bölgelerden farklı tecrübeli kişiler anlatıyor. Yani ender görülen bir şey değil.

Silkilerin yumurta verimi ve kuluçka özelliği
Gurk olmasına zemin sağlanmazsa yılda 100 kadar yumurta verebilir . Fakat sık sık gurk olmaları mümkün olduğu için yumurtada n kesilmele ri de buna bağlı olarak sık gerçekleşebilir. En azından şubattan temmuza kadar çok kuvvetli ihtimal.

Türkiye’de kuluçka konusunda Habeşlerin çok da elverişli olmadıklarını beyan eden tecrübeli kişiler var. ABD’de ise kuluçkaya yatmada aşırı olmaları ile şöhret olmuşlardır. Kuluçkaya oturmada çok inatçı oldukları, yumurta bulamazla rsa benzeri cisimleri n üstünde oturdukla rı, hatta hiçbir şey yoksa bile oturmaya devam ettikleri batı ülkelerinde meşhur. Bunun sebebi belki o kişilerin hep bantam (cüce) Silkilerd en tercih etmiş olmalarıdır. Çünkü bantam tavuklar genelde hangi tür olursa olsun bütün dünyada kuluçkaya fazla yatkınlıkları ile bilinirle r.
Bununla beraber Silkileri n kuluçka dönemlerinin kısa olduğu, gündüzlerin uzamasının sona erdiği haziran sonlarına kadar sürdüğü bazı tecrübeli kişilerce anlatılıyor. Ayrıca altında normal boyuttaki tavuk yumurtala rından belki ancak üç dört tane barındırabilmesi başka bir problem.

Habeşlerin sadece bantam türleri değil normal türleri de küçük yapılı oldukları için keklik gibi kuşların yumurtlarından civciv elde etmek için uygun bir kuluçka tavuğudur. İri tavukların altına küçük kuş yumurtala rını kuluçkaya koymak tavsiye edilmez.

Bazı yerlerde Habeşlerin iyi anaç tavuk olduklarından bahsedili yor, bazı yerlerde birden bire civcivler ine karşı ilgiyi kestiğinden dolayı kuluçkaya elverişliliği iyi olsa da analıkta iyi olmadığı belirtili yor.

Silkiler diğer bazı tavuk türleri ile çiftleştirilerek daha iyi kuluçka tavukları elde edilir. Bu mesele ilerdeki bir yazımın konusu olacağından dolayı şimdilik burada bitiriyor um.

[edited name=Erdal Ali date=1241801034][/edited]
« Son Düzenleme: Mayıs 08, 2009, 10:50:18 ÖS Gönderen: Erol_DAL »

Erdal_Ali

• Ziyaretçi
Ynt: Habeş (Silkie) Tavukları
« Yanıtla #1 : Mayıs 08, 2009, 07:36:35 ÖS »

« Son Düzenleme: Mayıs 08, 2009, 07:44:39 ÖS Gönderen: Erdal Ali »

Erdal_Ali

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Mayıs 08, 2009, 07:41:02 ÖS »

Erdal_Ali

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Mayıs 08, 2009, 07:42:16 ÖS »

burak_keyif

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Mayıs 08, 2009, 08:02:55 ÖS »
hepsi çokgüzel tüy yumağı gibi
 ;D ;D ;D ;D

Arda_Öztoprak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Mayıs 09, 2009, 03:13:51 ÖÖ »
yazınızın devamını yani habeşlerle üretilecek yeni tavuk türleri yazısını merakla bekliyoru z
Elleriniz e sağlık

Erdal_Ali

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Mayıs 09, 2009, 03:33:42 ÖÖ »
Teşekür ederim. O yazı gerçi kuluçka tavukları hakkında olacak ama içinde habeşlerin hangi tavuklarl a çiftleştirilmesiyle iyi kuluçka tavukları elde edilebile ceği de var. Şimdilik çok zayıf bir taslak halinde.

Arda_Öztoprak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Mayıs 09, 2009, 03:53:30 ÖÖ »
zayıf bir taslak dahi olsa diğer üyelerinde engin bilgileri yle beraber yoğurularak ortaya çok güzel şeyler çıkacağından eminim
teşekkürler, saygılar

Erdal_Ali

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Mayıs 09, 2009, 04:06:25 ÖÖ »
Son yazılarımdan Hint (Asil), eski ingiliz, orpington ve bu habeş yazıma hiçkimse en küçük bir katkıda bulunmadı. Belki eksik bir şey bulamadılar diye tahmin ediyorum. :)

Kuluçka tavukları yazımı ben her ihtimale karşı elimden geldiğince açıklayıcı hale getireyim nolur nolmaz. Sırada yeni bir yazım vardı şimdi bitirdim: http://www.kulucka.net/forum/index.php?topic=1127.0
« Son Düzenleme: Mayıs 09, 2009, 04:52:57 ÖÖ Gönderen: Erdal Ali »

Arda_Öztoprak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Mayıs 09, 2009, 10:53:31 ÖÖ »
eksik birşey bulamamış olma ihtimalle ri de var tabi abi
o yazınızı okumadım hemen okuyacağım
teşekkürler

cumhursargin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Ekim 22, 2010, 11:45:34 ÖS »
biraz bu bölümü canlandırmak lazım.bence dünyada habeş yada silkie tavuk türleri konusunda amerikalılar çok ileride.b u resimler amerikada üretilen habeşlere aittir.be lki ilkbahard a bunların yumurtasından elime geçebilir.

Mehmet Arpat

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Ekim 22, 2010, 11:58:35 ÖS »
Türkiyedeki Habeşlerle kıyaslarsak bunlar minyatür sanırım yalnız Habeşe en çok yakışan renk beyaz bence.

cumhursargin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Ekim 23, 2010, 12:05:25 ÖÖ »
amerikada sanırım pek mintayür yok.bildiğim kadarıyla habeşlerin 3 boyutu var.
1-normal standart.
2-bantam ( orta boy )
3-minyatür ( cüce )

metin_akalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Ekim 23, 2010, 12:56:26 ÖÖ »
buda benden olsun

yasin aktas

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Ekim 23, 2010, 01:00:52 ÖÖ »
bunları neyle boyamışlar acaba? Emolara benzettim :)

Bekir Atar

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Ekim 23, 2010, 01:39:39 ÖÖ »
Cumhur bey elinize sağlık nerden buluyorsu nuz böyle güzellikleri gerçekten çok güzeller. Çok sağ olun bu güzellikleri seyretird iğiniz için.

cumhursargin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Ekim 23, 2010, 01:44:26 ÖÖ »
internett e dolaşmayı seviyorum .bir de insanlara başka penereler den bakmalarını istiyorum .ülkemizde süs tavuğu anlamında bir sürü cins var.ama bu cinslerin çok daha güzellerinin de olduğunu fark ettirmek ve elde edebilirs e bunların damarından elde etmelerin i en azından bu konu hakkında düşünmelerini sağlamak istiyorum .belki bu resimleri gören biri amerikaya gittiğinde türkiyeye dönerken bunların yumurtala rından satın alabilir. eğer yumurta konusunda sorun yaşarsa ona bu tavukları üretenlerle iletişim kurdurabi lirim.

cumhursargin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Ekim 23, 2010, 01:45:55 ÖÖ »
bu arada turuncu renkli olanlarda n bende var.civci v durumuda daha.ve turuncu rengi almış değil.sanırım yakında 1 aya kadar turuncu rengi alır ve onların resimleri ni buraya yüklerim.

burak konak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : Ekim 23, 2010, 02:33:25 ÖÖ »
abi bunlar çok güzeller maşallah.bunların yumurtala rından bulna imkanım varmı ? satan varmı aceba

muratcankarakaya

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : Ekim 23, 2010, 10:16:32 ÖÖ »
emeği geçenlerin ellerine sağlık çok güzeller ama bulmak da bi okadar zor
tekrar teşekkür ederim emek veren arkadaşlara

cumhursargin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #20 : Ekim 23, 2010, 04:51:26 ÖS »
sevgili Burak.hab eşler diğer adıya silkiyele rden türkiyede bir çok hobicide var.ama benim gördüğüm çoğu üreticide saç ve sakal bunlara göre oldukça az.dolayısıyla gösterişi de daha az oluyor.be lki bu resimdeki ler kadar gösterişli olanlar varsa senin soruna cevap verebilir ler

sinaninci1

• Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : Ekim 23, 2010, 06:20:11 ÖS »
Cumhur bey bu resimleri buraya koymakla iyi hiç etmediniz, niyemi? beslemek için yer arama düşüncesi sardı şimdiden, bahçede nereyi bozsam diye düşünmeye başladım, hanımlan kapışacağız bu gidişlen  ;D ;D

burak konak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : Ekim 23, 2010, 07:51:04 ÖS »
cumhur abicim sizde yokmu bu cinsten bana yumurtala rından satamazmısınız?veya sitede olan abilerimd e varsa bana yazabilir lermi ?

cumhursargin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #23 : Ekim 23, 2010, 11:37:50 ÖS »
Sinan Bey , inanın yenge bunları görünce sizizin elinizden alır , kendisi ilgilenme ye başlar.yeterki bu damarı getirebil sek.
Burak , bu türden Türkiyede pek yok sanırım.bir tek turumcu renkte bir arkadaşımda var.burad ak,ler kadar güzel ama şu anda yumurta yoktur sanırım.ama istiyorsa n sorabilir im( sadece turuncu renkli olanı )

metin_akalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #24 : Ekim 24, 2010, 12:54:35 ÖÖ »
turuncu renk habeş yoktur

cumhursargin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #25 : Ekim 24, 2010, 01:14:50 ÖÖ »
ben renk körüyüm

sinaninci1

• Ziyaretçi
« Yanıtla #26 : Ekim 24, 2010, 01:16:59 ÖÖ »
sizin turuncu olarak söledikleriniz 34 ve 39 nolu resimdeki ler degilmi?

metin_akalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #27 : Ekim 24, 2010, 01:22:55 ÖÖ »
literatürde kızıl kahve olarak geçer

cumhursargin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #28 : Ekim 24, 2010, 01:26:46 ÖÖ »
aslında 34 ve 39 aynı renk değil.34 numaralı resimdeki silkieyey e kırmızı diyorlar. 39 numaralı silkiyeni n aynı özelliklerinden türkiyede var.ben bir arkadaştan almıştım ve 4 civcivim var.ama işin ilginç tarafı civciv tüyleri çok farklı.ben arkadaşa acaba   başka yumurta mı gönderdi diye düşünürken şimdi palazlanm aya başladılar ve gerçek renklerin i almaya başladılar

sinaninci1

• Ziyaretçi
« Yanıtla #29 : Ekim 24, 2010, 01:29:02 ÖÖ »
Peki sizdekide ler minyatürmü.

metin_akalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #30 : Ekim 24, 2010, 01:30:47 ÖÖ »
bendekile rimi sordunuz sinan bey

cumhursargin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #31 : Ekim 24, 2010, 01:43:30 ÖÖ »
34 numaralı resim DEEP RED SILKIE
39 numaralı resim ise GOLD  SILKIE

sinaninci1

• Ziyaretçi
« Yanıtla #32 : Ekim 24, 2010, 01:48:13 ÖÖ »
bendekilerimi sordunuz sinan bey
Yok cumhur beyin astığı resimdeki ler sormuştum sağ olsun cevaplamış

sinan_aysen

• Ziyaretçi
« Yanıtla #33 : Kasım 07, 2010, 01:13:43 ÖS »
Cumhur Bey,bu tip habeşlerden Türkiye'de de var ama bu kalitede olanın her rengini bulmak çok zor,ben siyahlard a bu kaliteyi çok gördüm,bir de sarılarda (renk polemiği oluşmasın BUFF diyelim bari...) ama beyazda böyle kalitede sadece 1 tane gördüm.

cumhursargin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #34 : Kasım 07, 2010, 02:00:47 ÖS »
bu kaliteye sahip olanlar bu sayfadan iletişime geçebilirler.hem kendileri hem de bunu arayanlar kazanırlar diyorum.g old türünden bir arkadaşımda var.ama bu siteye üye değil.isteyenler benimle iletişime geçebilir

sinan_aysen

• Ziyaretçi
« Yanıtla #35 : Kasım 07, 2010, 02:31:54 ÖS »
Cumhur Bey,benim buff dediğim de sizin gold dediğiniz renk; önceki mesajımda da belirttiğim gibi,zaten benim gördüğüm kaliteli habeşler siyah veya sizin gold dediğiniz renkte oluyor,beyazı bulmak biraz zor oluyor.Be nde de bu kalitede siyah var.

Sabit Alabaş

• Ziyaretçi
« Yanıtla #36 : Mart 26, 2011, 03:55:39 ÖS »
Çok eski konu fakat bu silkieler hakkında aklıma takılan bir konu oldu ;

Hiçbir sayfada bu türün horozlarının ötüp ötmediği ya da nasıl öttüğü şeklinde bir bilgi  verilmemiş..Bilen abiler varsa yazmalarını rica ederim..

cumhursargin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #37 : Mart 26, 2011, 04:41:44 ÖS »
tabiki bütün horozlar gibi bunlar da ötüyor.cüssesine göre oldukça kalın ama kısa bir ötüşü var.çok sık öten bir horoz cinsi değildir.oldukça sessiz ve sakin bir yaradılışa sahip.en azından benimkile r böyle.

Sabit Alabaş

• Ziyaretçi
« Yanıtla #38 : Mart 26, 2011, 06:08:43 ÖS »
tabiki bütün horozlar gibi bunlar da ötüyor.cüssesine göre oldukça kalın ama kısa bir ötüşü var.çok sık öten bir horoz cinsi değildir.oldukça sessiz ve sakin bir yaradılışa sahip.en azından benimkile r böyle.

Öncelikle bilgi için teşekkür ederim Cumhur Abi...Şehir hayatı malum çok öten horoz komşulara zarar veriyor sanki...İnsanın kanatlı sever komşusu olmaması çok kötü birşey ...
TEkrar teşekkür ederim...

MertErgün

• Ziyaretçi
« Yanıtla #39 : Mart 27, 2011, 04:23:43 ÖS »
Çok eski konu fakat bu silkieler hakkında aklıma takılan bir konu oldu ;

Hiçbir sayfada bu türün horozlarının ötüp ötmediği ya da nasıl öttüğü şeklinde bir bilgi  verilmemiş..Bilen abiler varsa yazmalarını rica ederim..

Merhaba bende 2 adet habeş horoz vardı, biri normal ötüyor fakat siyah habeş horozum gece gündüz ötüryordu, geniş bahçeli birine verdim kurtuldum :)

sinaninci1

• Ziyaretçi
« Yanıtla #40 : Mart 30, 2011, 05:32:52 ÖS »
Bizim mahallede, iki üç sokak arkada horozlar var, bütün gece ötüyorlar, balkona çıkınca seslerini duyuyorum yarın bende horoz koyarsam onları duyupta ötermi,

cumhursargin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #41 : Mart 30, 2011, 05:45:58 ÖS »
horozlar egemen bir yapıya sahiptir. bütün canlılar  kendi bölgesini korumak ister.hor ozlarda eğer yakın bölgelerine bir başka horoz girince bunu bir kaç yolla karşılığıını verirler. eğer mesafe uzaksa öterek karşı tarafı etkilemey e çalışırlar.eğer mesafe yakınsa olay dövüşe kadar gider.

sinaninci1

• Ziyaretçi
« Yanıtla #42 : Mart 30, 2011, 05:50:31 ÖS »
Yandık desenize neyse artık deniyeceg iz, yerlerini karanlık yaparım belki ötmez, eger gece 2-3 gibi o öterse bende bıçağı öttürürüm  ;D ;D ;D

Yılmaz Yavuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #43 : Mart 30, 2011, 06:25:04 ÖS »
Nasrettin Hoca'nın karısı ölmüş. Caminin avlusunda namazı kıldıracak olan imam cemaate sormuş;
Ey cemaat merhumu nasıl bilirdini z?
Hoca ön safta duruyormuş, cemaat "iyi bilirdik" deyince "siz onu bana sorun, bana sorun" demiş. :D
Bi habeş horozu da evimin bodrumund a var. Saat 03.00 te başlıyor ötmeye. Bazen araba farı bodrum kata yansıyınca sabah oldu sanıyor yine ötmeye başlıyor.  :D

cumhursargin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #44 : Mart 30, 2011, 06:34:40 ÖS »
bu arada belirtmek istedim.y ukarıda resmini gördüğünüz silkieler in yumurtala rından elde etmek için girişimlerde buşundum.şimdi bir tek engel kaldı.amerikdan bunu götürmeyi kabul edecek bir kargo şirketini bulmak.eğer bu da olmazsa yaza doğru bir arkadaşım gelecek.o nunla getirmeye çalışacağım

yunus_acara

• Ziyaretçi
« Yanıtla #45 : Nisan 01, 2011, 12:45:56 ÖÖ »
horoz konusunda ben çok şanslıyım o zaman,,, bendeki habeş horoz en az 3 aydır bende ve sadece bir kere öttüğüne şahit oldum.... tam benlik yaniii... .. erkeklik kısmına gelinçede iyi maşaallah...

ALPER GÜNGÖR

• Ziyaretçi
« Yanıtla #46 : Mayıs 09, 2011, 10:42:36 ÖS »
abi bunlar çok güzeller maşallah.bunların yumurtala rından bulna imkanım varmı ? satan varmı aceba
burak habeşlerden bende var temin etmek istediğinde yardımcı olurum.Re simlerini yakında eklerim en az bunlar kadar güzeller.....

Muratgulcek

• Ziyaretçi
« Yanıtla #47 : Ekim 28, 2011, 05:34:10 ÖÖ »
Bende habeş beslemek istiyorum, sitede veren yada satan olursa benimle iletişime geçerse sevinirim . Yeniyim kimseyi tanımıyorum o yüzden yardımcı olabilece klere şimdiden teşekkürler..

muratcankarakaya

• Ziyaretçi
« Yanıtla #48 : Ekim 28, 2011, 12:07:18 ÖS »
tabiki bunun gibi değiller

AMA EMİN OLUN ÇOK DAHA GÜZELLER MEVCUT

yunus emre acara

tek adres olmalı