Gönderen Konu: Muhabbet kuşu eş seçme  (Okunma sayısı 27537 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fatih mehmet demir

• Ziyaretçi
Muhabbet kuşu eş seçme
« : Mayıs 26, 2012, 10:59:58 ÖS »
Kısa zaman önce aldığım erkek muhabbet kuşuna eş almak istiyordu m. Kemal İS beyinde söylediği gibi önce kuşu büyük bir kafese aldım ve yanına 2 adet dişi muhabbet kuşu koydum ve 3 gün izledim erkek kuş iki dişinin de yanına yaklaşmak istiyor ve onları etkilemek için türlü ötüşler sergiliyo rdu fakat bir tanesi de ona tam olarak karşılık vermese de daha yakın durdu ve arada sırada öpüştüler ve ikisini ayırdım diğer dişiyi gönderdim buraya kadar sorun yok.
Önce Erkek muhabbet kuşunu aldım ve alışkın olduğu kendi kafesine koydum bir gün ayrı kafeslerd e kaldılar bu süreçte sürekli birbirler inin yanına gitmeye hatta kafes tellerind en öpüşmeye çalıştılar ve ertesi gün dişiyi de erkeğin yanına koydum fakat dişi kuş artık erkeğe hiç yüz vermiyor ancak erkek öpüşmek için bazen çok ısrar edince küçük bir buse veriyor :) bazende kızıyor ve erkeği kovmaya çalışıyor fakat büyük kavga hiç olmadı zaten erkek hiç kavgada karşılık vermiyor onun tek amacı dişiyi etkileyeb ilmek ve öpüşmek sürekli ötüyor başını sallıyor. Sizce ne yapmam gerekir? Dişi kuş neden böyle davranıyor olabilir?

tuncay yıldız

• Ziyaretçi
Ynt: Muhabbet kuşu eş seçme
« Yanıtla #1 : Mayıs 26, 2012, 11:08:41 ÖS »
dişi muhabbet kuşunuz daha henüz kızışmamıştır bu kuşlar eş zamanı geldigind e yakınlaşırlar birde dişi dediginiz kuşu resimde gördügüm kadarıyla erkekte olabilir parçalı kuşlarda gagalar mavi olmayabil ir yakından bir resim koyarsanız daha iyi olur

Kemal_Uygur

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Mayıs 26, 2012, 11:39:46 ÖS »
Dişi dediğiniz resme göre soldaki kuş sanırım ama dişiliğinden çok emin değilim.
Sağdaki kuş tamam erkek ama soldaki net belli değil.

fatih mehmet demir

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Mayıs 27, 2012, 12:08:42 ÖS »
Tamam dişinin resmini koyayım. Birde dişiden daha önce yavru alındığını söylediler Eşi 2 ay önce ölmüş kuş şu anda tüy değişiminde kuşu güvendiğim yerden aldım ama resimlere bir bakın hiç belli olmaz dediğiniz gibi de olabilir

fatih mehmet demir

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Mayıs 27, 2012, 12:19:15 ÖS »
dişi muhabbet kuşunuz daha henüz kızışmamıştır bu kuşlar eş zamanı geldigind e yakınlaşırlar birde dişi dediginiz kuşu resimde gördügüm kadarıyla erkekte olabilir parçalı kuşlarda gagalar mavi olmayabil ir yakından bir resim koyarsanız daha iyi olur

fatih mehmet demir

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Mayıs 27, 2012, 12:23:39 ÖS »
Dişi dediğiniz resme göre soldaki kuş sanırım ama dişiliğinden çok emin değilim.
Sağdaki kuş tamam erkek ama soldaki net belli değil.

fatih mehmet demir

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Mayıs 27, 2012, 12:27:40 ÖS »
Bu resimler gayet net sanırım daha kesin karar verebilir siniz

Kemal_Uygur

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Mayıs 27, 2012, 01:38:33 ÖS »
Böyle daha iyi. Evet bu kuş dişi...

MUSTAFA SEZGİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Mayıs 27, 2012, 02:27:36 ÖS »
Başım ağrıyor diyor olmasın ;)

fatih mehmet demir

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Mayıs 27, 2012, 02:44:25 ÖS »
Başım ağrıyor diyor olmasın ;)
Bilmiyorum ne demek istediğini ama :)
Dişi kuşun tüylerinin çoğu dökülmüş hatta gaga altındaki tüylerden de belli oluyor sürekli uyumak istiyor yeni tüy çıkarıyor belki bunun etkisi olabilir

umut_serin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Mayıs 27, 2012, 03:42:42 ÖS »
dizi kızgınlık öncesinde kahvekızıl olucak o gaga üstü o zaman kızgınlıga gırmiş olur siz ona bol vitamimin li bir diyet uygulayın tüylerini düzsün sonra üreme fonksiyon una gelsin:)

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Mayıs 28, 2012, 08:40:38 ÖÖ »
Selam,

Benim tavsiyem kuşları ayır.Dişiye yumurta maması 2 günde 1 kez ver.Erkeğe her gün verebilir sin..Erke ğin çok sağlıklı ancak dişi biraz zayıf kalıyor erkeğe göre.10 gün sonra tekrar eşe atarsın.Bu arada dişi erkek birbirine yakın olsun ve görsünler birbirini ..Bu arada dişiye her gün az olmak şartıyla yeşillik vermelisi n..Tüyünü düzene kadar..
« Son Düzenleme: Mayıs 28, 2012, 01:22:20 ÖS Gönderen: Kemal İS »

fatih mehmet demir

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Mayıs 28, 2012, 01:20:35 ÖS »
Hemen Ayırıyorum Kemal Bey Teşekkürler

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Mayıs 28, 2012, 01:22:45 ÖS »
Bol şans  ;)

Emre YILDIZ

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Mayıs 28, 2012, 03:02:54 ÖS »
Bol şans  ;)
kemal abi bu konuda sana sormak lazım gördüğüme göre bir sürü kafesin vardı birde 6 yıldır uğraşıyorum demiştin herhalde.

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Mayıs 28, 2012, 04:00:21 ÖS »
Doğrudur Emre  ;) Bayağı tecrübelerim oldu mubişlerde  ;)

fatih mehmet demir

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Mayıs 28, 2012, 08:11:13 ÖS »
Kemal bey birkaç sorum daha olacak:
Yukarıda yazmıştım bu dişi kuşun daha önce Eşi varmış ve yavru yapmış ancak eşi ölmüş bu durum benim Eş tutturma olayını olumsuz etkiler mi? Dişi kuşun aşağıdaki resimde görülüyor sağ alt gaga taraftaki siyah benekleri olan tüyleri dökülmüş bu normal bir şey mi? oradaki tüylerde tekrar çıkar mı? Kuşun kanatları düşük duruyor fakat uçmasında problem yok birde bu konular hakkında yorum yaparsanız sevinirim

fatih mehmet demir

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Mayıs 28, 2012, 08:19:39 ÖS »
Bu arada kuşları dediğiniz gibi ayırdım bu dişi kuş ayırınca erkeğe dahada yakın duruyo nedense :) aynı kafese koyunca küs gibi bir köşeye gidiyo ayrılıktan mı hoşlanıyodur nedir? :)

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : Mayıs 29, 2012, 12:42:17 ÖS »
Kemal bey birkaç sorum daha olacak:
Yukarıda yazmıştım bu dişi kuşun daha önce Eşi varmış ve yavru yapmış ancak eşi ölmüş bu durum benim Eş tutturma olayını olumsuz etkiler mi? Dişi kuşun aşağıdaki resimde görülüyor sağ alt gaga taraftaki siyah benekleri olan tüyleri dökülmüş bu normal bir şey mi? oradaki tüylerde tekrar çıkar mı? Kuşun kanatları düşük duruyor fakat uçmasında problem yok birde bu konular hakkında yorum yaparsanız sevinirim

Daha önce eşinin ölmüş olması yeniden eş tutma olayını etkilemez .Tüyleri dökülebilir bu normal.Ye nisi gelir.Kuşun kanatlarının düşük olduğunu fark ettiğimden dolayı ayırıp mama takviyesi yapmanı istedim.M ama takviyesi ne ilave olarak Vitaminde verebilir sin..

fatih mehmet demir

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : Mayıs 29, 2012, 01:00:23 ÖS »
Teşekkürler reçetenize harfiyen uyuyorum tedavinin sonucunu burada paylaşırım :)

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #20 : Mayıs 30, 2012, 07:33:38 ÖÖ »
Kafesin içi çok kalabalık.Ben olsam ilk önce yemlikler i dışarıdan takma yeri var altta oraya takarım.Ayrıca ortadaki ağaçtan tünekleri kaldırırım.Tek olan kuşlar sallanıp oyun oynasın diye uygun ama eşe atılacak kuşların oyun oynaması diğer kuşa olan ilgiyi azaltır.Daha sonra resimdeki kuşların durduğu tüneği değilde yukarıda olanları biraz daha açıp mesafeyi uzatırdım.Kuşların tünekten tüneğe atlama mesafesi uzadığından daha çok hareket etmiş olup yağ bağlamazlar sağlıklı olurlar.D aha sonra eşe attığında da tek bir tane tünek bırak.2 kuşta aynı tünekte olsunlar. Yoksa biri başka diğeri başka tünekte dururlar ayrı ayrı  ;)

fatih mehmet demir

• Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : Mayıs 30, 2012, 05:07:43 ÖS »
Kafesin içi çok kalabalık.Ben olsam ilk önce yemlikler i dışarıdan takma yeri var altta oraya takarım.Ayrıca ortadaki ağaçtan tünekleri kaldırırım.Tek olan kuşlar sallanıp oyun oynasın diye uygun ama eşe atılacak kuşların oyun oynaması diğer kuşa olan ilgiyi azaltır.Daha sonra resimdeki kuşların durduğu tüneği değilde yukarıda olanları biraz daha açıp mesafeyi uzatırdım.Kuşların tünekten tüneğe atlama mesafesi uzadığından daha çok hareket etmiş olup yağ bağlamazlar sağlıklı olurlar.D aha sonra eşe attığında da tek bir tane tünek bırak.2 kuşta aynı tünekte olsunlar. Yoksa biri başka diğeri başka tünekte dururlar ayrı ayrı  ;)
Alındı Anlaşıldı ve Hemen uygulandı Kemal Bey  :)

fatih mehmet demir

• Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : Mayıs 30, 2012, 05:21:37 ÖS »
Şimdi oldu sanırım..

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #23 : Mayıs 31, 2012, 08:13:08 ÖÖ »
Yeşil suluk yanlış yerde  ;) ;D ;D

fatih mehmet demir

• Ziyaretçi
« Yanıtla #24 : Mayıs 31, 2012, 06:30:18 ÖS »
Yeşil suluk yanlış yerde  ;) ;D ;D
Oda nazar boncuğu olsun abi  ;)

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #25 : Mayıs 31, 2012, 09:59:12 ÖS »
Rahat su içemez ama  ;)

fatih mehmet demir

• Ziyaretçi
« Yanıtla #26 : Mayıs 31, 2012, 10:11:29 ÖS »
Rahat su içemez ama  ;)
Tamam Abi senin dediğin olsun  :) değiştireyim suluğun yerini sonradan kuşlar eş tutmaz ölür falan suluk başımıza kakılacak bahane olmasın ;)
Bu arada dişi kuşun bütün tüyleri şeffaf tüp şeklinde diken diken belirdi Kanatları da bayağı toplu duruyor reçete işe yaradı :) Fakat dişi kuş erkek kuşu aradaki kafes telinden gagalamay a çalışıyor o zavallı da öpüşmek istediğini sanıyor galiba kendinden geçiyor kafa bir aşağı bir yukarı ama dişinin amacı kavga etmek inşallah düzelir yüz vermeye başlar. Bir de bazen dişi kuş aynı erkeğin yaptığı gibi cak cak bağırıyor ve kafasını aşağı yukarı sallıyor neden acaba??

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #27 : Haziran 01, 2012, 07:16:55 ÖÖ »
Eğer dediğin gibiyse tek nedeni var !! o da dişi sandığımız kuş erkek  :o :o :o :o

fatih mehmet demir

• Ziyaretçi
« Yanıtla #28 : Haziran 01, 2012, 09:33:13 ÖÖ »
Eğer dediğin gibiyse tek nedeni var !! o da dişi sandığımız kuş erkek  :o :o :o :o
Eyvah :o ama görünüş olarak dişi ve erkeğe göre sesi çok cırtlak ???

fatih mehmet demir

• Ziyaretçi
« Yanıtla #29 : Haziran 01, 2012, 09:34:40 ÖÖ »
Resmen ıslık çalar gibi ötüyor. Gerçekten erkek olma ihtimali var mı??

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #30 : Haziran 01, 2012, 11:19:30 ÖÖ »
Normal görünüşü dişi.Ancak bazen cere renkleri aldatabil iyor.Ben bir keresinde dişi erkek eşe attım.Eş oldular.B ir baktım ki dişi erkeği eşliyor.Şaşırdım.Sonra baktımki yumurta yaptılar.Gözlemlemeye devam ettim.Erk ek yumurtada yatmaya başladı.Baktım erkek sürekli yatmaya başladı.O an anladım ki benim erkek sandığım dişi,dişi sandığım ise erkekmiş..Daha önce neden eş tutmadıklarını o zaman anladım.İki erkeği ve iki dişiyi atmışım sürekli..Allahtan kuş bol olunca değiştirme ve gözlemleme şansın oluyor..Y oksa çoook beklerdim eş olsunlar diye..

fatih mehmet demir

• Ziyaretçi
« Yanıtla #31 : Haziran 01, 2012, 11:27:39 ÖÖ »
Bu erkek olma ihtimali çok kafamı karıştırdı En iyisi yarın kuşu değiştireyim. Hakikaten dişi dediğimiz kuş erkeğin hareketle rinin aynısını yapıyor sadece sesi biraz cırtlak o kadar. :(

Ben dişi diye erkek alma işinde iyice mim lendim. Hatırlarsanız geçenlerde dişi diye 10 adet erkek bıldırcın almıştım  >:( Gerçi o zaman bıldırcınlar hakkında bilgisizd im kandırılmıştım ancak bu kuşu gören herkes dişi diyor. Bu sefer kuş oyunbozan lık yaptı.
Aslında Dişi sanılıp erkek çıkan bıldırcınların sonu aşağıdaki resimdeki gibi oldu bunu bizim
muhabbet kuşuna göstersem Erkekse de cinsiyet değiştirir ömrünün sonuna kadar dişi olur  ;) :)

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #32 : Haziran 01, 2012, 12:04:38 ÖS »
Denemekte fayda var  ;D ;D

fatih mehmet demir

• Ziyaretçi
« Yanıtla #33 : Haziran 02, 2012, 02:09:31 ÖS »
Erkek olma ihtimali olan Muhabbet kuşunu değiştirdim. Yenisi benim daha çok hoşuma gitti umarım Erkek kuşumuz maviş inde hoşuna gider ve birbirler ini beğenirler. İlk gözlemde : Kavga yok ama herhangi bir icraat de yok dişi yol yorgunuyu m beni rahat bırak diyor ve uyuyor erkekte ona saygı gösteriyor beklemesi ni bilirim diyor oda uyuyor :) bakalım ne olacak ;)

fatih mehmet demir

• Ziyaretçi
« Yanıtla #34 : Haziran 02, 2012, 02:14:37 ÖS »
Erkek olma ihtimali olan Muhabbet kuşunu değiştirdim. Yenisi benim daha çok hoşuma gitti umarım Erkek kuşumuz maviş inde hoşuna gider ve birbirler ini beğenirler. İlk gözlemde : Kavga yok ama herhangi bir icraat de yok dişi yol yorgunuyu m beni rahat bırak diyor ve uyuyor erkekte ona saygı gösteriyor beklemesi ni bilirim diyor oda uyuyor :) bakalım ne olacak ;)

fatih mehmet demir

• Ziyaretçi
« Yanıtla #35 : Haziran 02, 2012, 02:17:11 ÖS »
Sarışın Dişi :)

fatih mehmet demir

• Ziyaretçi
« Yanıtla #36 : Haziran 02, 2012, 02:22:07 ÖS »
Bunun cere rengi Kahvereng i ve Genel görünümü de gayet sağlıklı duruyor.

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #37 : Haziran 02, 2012, 07:05:55 ÖS »
Aynen öyle.bende beğendim bu seferki çifti  ;)

tuncay yıldız

• Ziyaretçi
« Yanıtla #38 : Haziran 02, 2012, 10:25:55 ÖS »
maşallah çok güzeller tüyleri kadar yavru alırsın inşallah

fatih mehmet demir

• Ziyaretçi
« Yanıtla #39 : Haziran 04, 2012, 11:57:58 ÖÖ »
Aynen öyle.bende beğendim bu seferki çifti  ;)
Teşekkür ederim :)

fatih mehmet demir

• Ziyaretçi
« Yanıtla #40 : Haziran 04, 2012, 11:59:11 ÖÖ »
maşallah çok güzeller tüyleri kadar yavru alırsın inşallah
İyi dilekleri niz için çok teşekkür ederim :)

fatih mehmet demir

• Ziyaretçi
« Yanıtla #41 : Haziran 05, 2012, 10:09:30 ÖÖ »
Kuşlar Eş tuttu  :) Bu kadar hızlı olmasını beklemiyo rdum çok sevindim.
Öpüşüyorlar, birbirler ini kaşıyorlar, Erkek kuş Dişi kuşun ağzına kusuyor, Erkek Dişinin Sırtına ayağını basmaya çalışıyor... Sanırım bu belirtile r eş tutmalarının göstergesi  :) :) :)

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #42 : Haziran 05, 2012, 10:18:28 ÖÖ »
Hayırlı uğurlu olsun..Eş tuttuktan 1 hafta sonra yuvalık takabilir sin..

fatih mehmet demir

• Ziyaretçi
« Yanıtla #43 : Haziran 05, 2012, 10:56:18 ÖÖ »
Hayırlı uğurlu olsun..Eş tuttuktan 1 hafta sonra yuvalık takabilir sin..
Teşekkür ederim çok Sağol

fatih mehmet demir

• Ziyaretçi
« Yanıtla #44 : Haziran 23, 2012, 09:13:30 ÖS »
Kuşlar Eş tuttu  :) Bu kadar hızlı olmasını beklemiyo rdum çok sevindim.
Öpüşüyorlar, birbirler ini kaşıyorlar, Erkek kuş Dişi kuşun ağzına kusuyor, Erkek Dişinin Sırtına ayağını basmaya çalışıyor... Sanırım bu belirtile r eş tutmalarının göstergesi  :) :) :)
Maalesef sarı dişi dediğimiz kuş da  Erkek gibi Hareket etmeye başladı cak cak bağırıyor kafa sallıyor erkeğin ağzına kusmaya çalışıyor  :( Erkek kuşta bu duruma şaşırdı ve çekinik davranıyordu :o Şansızlık ben demidir anlamadım Dişi kuşun bu hareketle ri yapması normal değil galiba bende dişiyi tekrardan değiştirdim malesef en son hali aşağıda kuşların bakalım ne olacak

fatih mehmet demir

• Ziyaretçi
« Yanıtla #45 : Haziran 23, 2012, 09:15:56 ÖS »

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #46 : Haziran 25, 2012, 07:38:10 ÖÖ »
Hayırlısı olsun  ;D ;D Galiba senin erkek artık antrepoza girmiş  ;D ;D

fatih mehmet demir

• Ziyaretçi
« Yanıtla #47 : Haziran 25, 2012, 06:36:52 ÖS »
Hayırlısı olsun  ;D ;D Galiba senin erkek artık antrepoza girmiş  ;D ;D
Girmediyse de bu kadar eş değişikliğinden dolayı girebilir . ;) Hayvanda ne olduğunu anlayamadı zavallı. Ama bu seferki dişi sağlam Cere deki beyaz renk Burun delikleri nden itibaren Kahvereng i olmaya başladı. Sonunda başardım galiba :) Erkek 1 Hafta kurdan sonra dişiyi kandırmayı başardı şimdi Dişi kuş erkeğin önüne uzanıp başını yere eğiyor kuyruğunu havaya kaldırıyor sanırım çiftleşmek istiyor ancak erkek ayağını sırtına atıyor fakat devamını getirmiyo r??? Bunun Sebebi Nedir???

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #48 : Haziran 26, 2012, 07:52:31 ÖÖ »
Sen görmeden o iş oluyordur eğer ayağını atıyorsa  ;D ;D

fatih mehmet demir

• Ziyaretçi
« Yanıtla #49 : Haziran 26, 2012, 12:54:44 ÖS »
Yabancımıyız ya Birde ben görsem ne olur sanki ;D ;D
Bende kamera koyarım. Nasıl olsa Hayvanlar da özel hayatın gizliliği diye bir şey söz konusu değil. ;)

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #50 : Haziran 26, 2012, 12:56:36 ÖS »
Bende kamera koyarım. Nasıl olsa Hayvanlar da özel hayatın gizliliği diye bir şey söz konusu değil. ;)

Bencede çok güzel olur  ;) Bir ara benimde aklıma geldi.Ama ben uzaktan görünmeden izledim..Çifleşmeyi görünce gerek kalmadı  ;D ;D Ondan sonra ben onlara onlar bana alıştı..Yanımda rahatlar yani  ;D ;D

fatih mehmet demir

• Ziyaretçi
« Yanıtla #51 : Haziran 26, 2012, 01:01:46 ÖS »

Bencede çok güzel olur  ;) Bir ara benimde aklıma geldi.Ama ben uzaktan görünmeden izledim..Çifleşmeyi görünce gerek kalmadı  ;D ;D Ondan sonra ben onlara onlar bana alıştı..Yanımda rahatlar yani  ;D ;D
Abi gören ne der ya. Bu Hobi Tutkusu Hayvan sevgisi insana her şey yaptırıyor. Kocaman adamlar Kapı arkasından kuşları röntgenliyor  ;D ;D ;D 

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #52 : Haziran 26, 2012, 01:02:32 ÖS »

Abi gören ne der ya. Bu Hobi Tutkusu Hayvan sevgisi insana her şey yaptırıyor. Kocaman adamlar Kapı arkasından kuşları röntgenliyor  ;D ;D ;D

O zamanlar gençtim  ;D ;D ;D ;D

Murat ÜNLÜ

• Ziyaretçi
« Yanıtla #53 : Ocak 03, 2013, 12:17:27 ÖÖ »
Bu en son çiftten yavru aldınız mı merak ettim

cem_seyidoğlu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #54 : Mayıs 04, 2013, 09:20:54 ÖS »
EŞ SECMEDE EN ÖNEMLİ ROLERDEN BİRİDE RENK UYUMUDUR BU KONUDA SİZE BİR  DİP NOT VERMEK İSTERİM HERZAMN EŞ KUŞ YAPMAK İÇİN KUŞ ALDIGINIZ DA NE OLURSA HANGİ RENK OLURSA OLSUN ERKEK KUŞ DİŞİ KUŞ RENGİNDEN BASKIN OLMASI GEREKKİ ERKEK KUŞ BASKIN OLSUN VE KENDİNİ KAFES İÇİNDE KENDİNE GÜVEN GELSİN BİZ ÜRETİCİLER BU KONU İÇİN EN GÜZEL BİR ÇÖZÜM OLAN DOGADAKİ RENGİ OLAN YEŞİL ERKEKE KULANMAKT AYIZ VE VERİMİ VE ÇİFLEŞMEDE HİÇBİR SORUN YOK VE VERİM DİYER RENKLERDE N ÇOK ÜSTÜN DİYE BİLİRİM SAYGILAR.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
  • Toplam İleti: 4468
  • Performans +0/-0
  • Meslek: Ziraat müh.
« Yanıtla #55 : Şubat 05, 2014, 12:01:00 ÖS »
Eş seçimi veya tanıştırma nasıl yapılmalıdır : Genelde evde tek muhabbet kuşu besleyen insanlar evcil hayvan mağazalarından satın aldıkları 2. bir kuşu eve getirdikl erin kuşların hemen eş olacaklarını zannederl er. Durum hiç de sanıldığı gibi değildir. Örneğin uzun yıllar tek bakılan muhabbet kuşları yıllarca kendi türünden bir canlı görmedikleri ve insanlar ile arkadaşlık etmeyi seçtikleri için eve yeni gelen kuşa hiç ilgi göstermezler hatta kıskanıp ona zarar vermeye de kalkışabilirler. Bu yüzden 1 yaşını doldurmad an tek beslediğiniz kuşunuza eş almanızı tavsiye ederiz. Eğer çift olarak kuş satın alıyorsanız ve yavru alma hevesiniz varsa kuşları satın alacağınız yerde bir müddet kuşları izleyip, birbiriyl e anlaşan, birbirini kaşıyan veya besleyen bir çift muhabbet kuşunu seçmelisiniz. Tek olarak baktığınız bir muhabbet kuşuna eş almak istediğinizde yapılacak en doğru davranış ona eşini kendisini n seçme fırsatını tanımanızdır. Örneğin kuşunuzu evcil hayvan mağazasında birçok arkadaşının bulunduğu bir kafese koyup bir süre izlersini z. Anlaştığı bir muhabbet kuşu varsa onu satın alırsınız. Dişi muhabbet kuşları daha zor eş seçtikleri için salmadaki erkek sayısının dişi sayısından daha fazla olmasında yarar vardır. Eğer kuşunuzun eşini seçme şansı yok ve siz ona eş aldıysanız onları bir araya getirdiğinizde anlaşabilmeleri için onlara zaman tanımalısınız. Örneğin 2. kuşunuzu satın aldığınızda onları bir süre ayrı kafeslerd e tutup daha sonra bir araya getirmek, tanıştırma için sıkça kullanılan bir yöntemdir.

.
BURSA- yenişehir.

Çevrimdışı aydemir aydın

• Yönetici
  • MASTER
  • Toplam İleti: 4468
  • Performans +0/-0
  • Meslek: Ziraat müh.
« Yanıtla #56 : Şubat 05, 2014, 12:05:36 ÖS »
Muhabbet kuşu eş seçme
BURSA- yenişehir.