Gönderen Konu: EN ÇOK YUMURTA YAPAN TAVUK HANGİSİ?  (Okunma sayısı 62640 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kemal İS

• Ziyaretçi
EN ÇOK YUMURTA YAPAN TAVUK HANGİSİ?
« : Ocak 25, 2012, 03:32:35 ÖS »
Arkadaşlar,

Tavuk konusunda kiminle konuşsam herkes başka bişey söylüyor.Benim  merak ettiğim 1 yıl ortalamad a hangi tavuk daha fazla yumurta yapar?Beslenme şeklinin etkisi ne kadar olur?Ben doğal besleme taraftarı olduğumdan dolayı dışarıda serbest gezerek beslenmes i ve buğday takviyesi yapılması en çok yumurta veren tavukta verimi azaltır mı?

serhat koymalı

• Ziyaretçi
Ynt: EN ÇOK YUMURTA YAPAN TAVUK HANGİSİ?
« Yanıtla #1 : Ocak 25, 2012, 04:24:28 ÖS »
Tavukların yumurta verimi ilk baş tavuğun ırkına,mevsime sonrada barınma, yaş ve beslenme faktörlerine göre değişiyor.Benim bildiğim lohman dedikleri kahvereng i yumurtacı cins onun çok benzeri olan atak ve yine atak-s yumurta verimi bakımından çok iyiler.9 tane atak yada lohman tavuğu olan bir arkadaşımın yumurta çedelesini gördüm hep 9 yada 8 çok nadir arada 7 vardı.RIR ve australor punda veriminin iyi olduğu söyleniyor.Sadece buğdayla beslemek pek doğru değil buğdayla maximum verim alman zor.yumur ta yemi vermesen bile buğdayı mısırla karıştırarak verebilir sin.

Şenol KIZILAY

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Ocak 25, 2012, 04:59:43 ÖS »
Yanlış bilmiyors am eğer mısır ı özellikle kışın ve buğdaya oranla daha az verilmesi gerekir , aksi halde tavuk vs. yağ bağlar.

Mevlut_Uysal

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Ocak 25, 2012, 06:23:02 ÖS »
Serbest ortamda buğday mısır çok aşırı olmamak üzere mahzuru yok.Ama kümes ortamında kombine hazır yem mecburi gibi bir şey.Çünkü hapis kalan tavuklar ihtiyacını başka türlü tam olarak gideremiy or.

mustafa akgun

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Ocak 25, 2012, 09:18:09 ÖS »
Mısır hangi hayvana verilirse yağlanma yapar sanırım.o yüzden arpa  fiği  buğday vs  verilirse randımanı fazla etkilemez .australo rp lar çok fazla yumurtluy or diye biliyorum ona görede yiyorlarmış tabiki  ;D

ahmet tolga anıl

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Ocak 25, 2012, 09:54:24 ÖS »
benim hayvanlar ne hikmetse mısır yemiyorla r. nedendir bilmiyoru m. ama ben cp nin yumurta yemiyle buğday veriyorum bide dışarıda buldukları börtü böcek ile yeşillikler. :) :)

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Ocak 26, 2012, 07:47:11 ÖÖ »
Kesin olarak en fazla verim alacağın şu tavuk diyecek var mı?

yunus_acara

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Ocak 26, 2012, 08:37:35 ÖÖ »
Atak s, atak, lohman, rir, ligorin.. . Yumurta icin bunlardan asla sasmamali

Emre OZCICEKCI

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Ocak 26, 2012, 12:12:07 ÖS »
araziye serbest birakicak san az yem ve az bakim ile iyi sonuca alicagin tavuk isa brown uygundur, uretirim ilerisi icin civciv dcikariri m ve yumurtala rda buyuk olsun dersen RIR, uygundur,  benim sevdigim langhsan, welsummer, australor p, barrnevel der tavuklari da guzel yumurtlay an uzun omurlu cins tavuklar.

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Ocak 26, 2012, 02:48:19 ÖS »
Yunus bey,
Emre bey,

Teşekkür ederim ilginiz için.

Genel olarak bir sorum daha var.Gezer ek beslenen tavuklara yumurta yemi vermek organik yumurta özelliğinin kaybolmasına sebep olur mu?

Orcun KESKİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Ocak 26, 2012, 03:15:55 ÖS »
Arkadaşlar tecrübem sizin ki kadar çok değil ama RIR besleyen bir hobici olarak diyebilir im ki köy ortamında yani doğal şartlarda beslenebi lecek (kar,yağmur, çamur onu etkilemiy or yağmurda daha kümesten çıkıp ıslanmak istiyor hayvan) en iyi ırk diyebilir im hayven neredeyse kendi pisliğini bile yiyerek yumurta yapacak ayrıca yumurtası Sussex,Austrolorp,Leghorh ve hibrit türlerin birçoğundan daha iri yanlışım varsa düzeltin.Tabii bizim artık Anadolu tavuğumuz haline gelmiş olan ve yıllardır köylümüze et ve yumurta sağlayan Plymouth Rockların hakkı yenmemeli dir diyorum her yerde her zaman diyorum keşke orjinal bir Plymouth bulsam onu beslesem.
« Son Düzenleme: Ocak 26, 2012, 03:16:57 ÖS Gönderen: Orcun KESKİN »

burak aras

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Ocak 26, 2012, 03:19:17 ÖS »
Genel olarak bir sorum daha var.Gezer ek beslenen tavuklara yumurta yemi vermek organik yumurta özelliğinin kaybolmasına sebep olur mu?

Yemlerin içindeki mısır, soya'nın genetiği değiştirilmiş olduğu için organik olacağını düşünmüyorum. Sadece yumurtası için tavuk beslemek istiyorsa nız hibridler daha iyidir.

Emre OZCICEKCI

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Ocak 26, 2012, 03:39:39 ÖS »
Yunus bey,
Emre bey,

yumurta yemlerini n icine balik unu, kan, deri, bagirsak, yurek, dalak, tavuk kesim artiklari katiyorla r, bunlar yumurtani n organik olmasini engeller, ama yumurta yeminin organik olanini bulursan sorun olmaz, yumurta yemi vermezde karisik tahil verirsen gene organik yumurta alirsin, yemden daha onemlisi tavuklari n gezindigi alanda yerde tezek, gubre, kimyasal atiklar olmiyicak, fabrikala rin atik suyunu birakdigi dereye yakin olmiyicak, bunlar organik olmasini engeller, bir diger onemli konuda tavuklara vitamin antibiyot uk veremezsi n gene organik yapiyi bozmus olur, ilac vericegin zaman yumurtala ri kullanmaz sin, bu tur ince detaylari var organik yumurtani n, kendin icinse bu dedigim ozellikle re ne kadar yakin olursa daha iyi olur, baskasina organik diye saticaksa n tam olarak sartlari yerine getirmen gerekir, basarilar dilerim,

Orcun KESKİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Ocak 26, 2012, 04:34:25 ÖS »
Esyemin güvercin için ürettiği 18 tahıl karışımlı yemi var 10 kg çuvallarda yani sadece tahıl karışımı araştırıp deneyebil irisniz ben güvercinlerime yavru dönemimde alıp kullanıyorum.

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Ocak 26, 2012, 05:07:15 ÖS »
Yunus bey,
Emre bey,

yumurta yemlerini n icine balik unu, kan, deri, bagirsak, yurek, dalak, tavuk kesim artiklari katiyorla r, bunlar yumurtani n organik olmasini engeller, ama yumurta yeminin organik olanini bulursan sorun olmaz, yumurta yemi vermezde karisik tahil verirsen gene organik yumurta alirsin, yemden daha onemlisi tavuklari n gezindigi alanda yerde tezek, gubre, kimyasal atiklar olmiyicak, fabrikala rin atik suyunu birakdigi dereye yakin olmiyicak, bunlar organik olmasini engeller, bir diger onemli konuda tavuklara vitamin antibiyot uk veremezsi n gene organik yapiyi bozmus olur, ilac vericegin zaman yumurtala ri kullanmaz sin, bu tur ince detaylari var organik yumurtani n, kendin icinse bu dedigim ozellikle re ne kadar yakin olursa daha iyi olur, baskasina organik diye saticaksa n tam olarak sartlari yerine getirmen gerekir, basarilar dilerim,

Abi 4 tane yumurta alıyoruz ne satması  ;D ;D Bilgi için teşekkürler..yalnız bişey söylemek istiyorum .Köyde bütün tavuklar gübrelerin arasında eşelenip duruyorla r.Herkes köy yumurtası organik diye yiyor.Onl ar ne olacak?hayvan bütün gün dışarıdan buldukları ile besleniyo r.Kimyasa lları anlarım ama gübre işi biraz kafamı karıştırdı doğrusu ???

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Ocak 26, 2012, 05:08:58 ÖS »
Esyemin güvercin için ürettiği 18 tahıl karışımlı yemi var 10 kg çuvallarda yani sadece tahıl karışımı araştırıp deneyebil irisniz ben güvercinlerime yavru dönemimde alıp kullanıyorum.

Aynen öyle orçun kardeşim.Bende bugün bile aldım ve tavuklarıma veriyorum .İçinde herşey var.ve fiyat olarakta uygun.

burak aras

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Ocak 26, 2012, 05:15:19 ÖS »
Güvercin yeminin içinde fiğ bulunuyor mu?

Yasin KOCATAŞ

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Ocak 26, 2012, 05:51:17 ÖS »
Bende açık alanda 100 - 150 yumurta tavuğu beslemek istiyorum . Türkiyede organik tavukculu k ( yumurta ) pek yaygın değil. Dün tarım tvde organik yumurta tavukculu punun tanıtımı vardı. Kahvereng i beyazımsı bir cins. Atak Atak-s benzemiyo r. Biraz baktım Logman benziyor. ama nerden temin ederiz hiç bilgim yok. Şubat sonuna doğru belki ataklarda n temin edebiliri m.

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : Ocak 26, 2012, 06:14:31 ÖS »

Şuan aklımdakiler:

fiğ
Aspir
mercimek
pirinç
mısır
kenevir
bezelye
Kırmızı darı
susam

Orcun KESKİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : Ocak 26, 2012, 06:19:19 ÖS »
Evet bulunuyor iki çeşit yem var sanırım biri 12 karışım diğeride 18 karışım yem özellikle yavru kullanmayı bende düşünüyorum bir ustanın tavsiyesi ydi banada.

Ayrıca Emre beyin elbet bir bildiği vardırama annemim köy tavukları ineklerim izle kombine çalışıyor hatta bazı ustalarımız civcivler e aşıyerine salıverin hayvanalrın yanına olsun isze doğal antibiyot ik demişlerdi bende rırlarımı ineklerin altında besliyom akşama kadar samandı tezekti karıştırıyorlar.Tabiii bu sağlık açısından doğal yumurtanın standartl arını bilmeden konuşuyorum.

burak aras

• Ziyaretçi
« Yanıtla #20 : Ocak 26, 2012, 06:19:24 ÖS »
Bu yem palet şeklinde galiba yani tavukların seçme şansı yok, bir kaynakta okuduğum fiğ tavuklar için zehirli olarak geçiyor. Normalde yemez ama palet olunca anlamayab ilir. Fiğ öldürmüyor fakat ishal olması olası.

ALPER BAL

• Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : Ocak 26, 2012, 06:32:41 ÖS »
Kemal bey ben beyaz lohman veya kendi hibrit ırkımız atabeyler i öneririm bu iki ırkın diğerlerine göre yem tüketimi daha az olmakla beraber yumurta verimleri de çok iyi seviyede 320 dolaylarında.Ortama da çok kolay adapta olabilen ırklar bunlar.Or ganik meselesin ede bir iki şey ilave etmek istiyorum,bende yıllarca hibrit yumurtacı besledim. Organik olabilmes i için gdo suz tarım ilaçsız ürünleri kullanmak gerekiyo bildiğimiz gibi, doğal tahılla beslenen hayvan mısır,arpa,buğday,fiğ vs de verilerek ve yeteri kadar dışarda serbest bırakarak kendi ihtiyacını karşılayabilecek duruma geldiğinde yıllık 320 deilde 250 tane yapar temiz olur doğal olur.Ayrıca çeşitli rasyon formüllerini kullanara k  yumurta yemi için gerekli olan ürünleri (doğal)ürünlerden seçerek kendimizd e yumurta yemi yapmamız mümkündür bu şekildede hem doğal hemde aynı verimi (senelik 320 adet ortalama) almamız mümkündür.Pİyasa yemlerini n hemen hepsinde doğal olmayan ürünler mevcut hele hele bu gdo illeti çıktıktan bu yana dahada tehlikeli hale geldi.Bu tip yemlerle doğal organik yumurta almak söz konusu deil.
« Son Düzenleme: Ocak 26, 2012, 06:33:40 ÖS Gönderen: ALPER BAL »

Kadir_Yavuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : Ocak 26, 2012, 10:53:27 ÖS »
içeriğindeki tahıllar gdolu olduğu için ilerde hayvanlar da kısırlık yapıyo

bedri vedat

• Ziyaretçi
« Yanıtla #23 : Ocak 27, 2012, 01:11:16 ÖÖ »
En çok yumurta yapan tavuk hangisidi r ?
dendiği zaman bir çok arkadaşında şahit olduğu gibi şöyle bir liste oluşturulabilir.

Saf Irk olarak
Leghorn 260 adet yumurta

Irkın varyetele ri olarak
Speckled Sussex ve Light Sussex   280+  adet yumurta

Hibrit olarak
Hi-Line, ISA Brown, ataks 300+ adet yumurta

« Son Düzenleme: Ocak 27, 2012, 01:21:46 ÖÖ Gönderen: bedri vedat »

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #24 : Ocak 27, 2012, 07:34:36 ÖÖ »
içeriğindeki tahıllar gdolu olduğu için ilerde hayvanlar da kısırlık yapıyo

Ben yıllarca güvercinlerimi bu şekilde besledim. Kısırlık yapacağı konusunda aynı düşünmüyorum.Olsaydı bende çoktan olurdu.İleride derken 10 yıl derseniz zaten hayvan ölüyor o zamana kadar  ;) Ama 5 yıl aynı yemle aynı hayvanları besledim ve sıkıntı görmedim.Tam tersine zengin içerikten dolayı daha sağlıklı oluyor ve özellikle Kenevirin hayvanları kızıştırmaktaki etkisi muhteşem ;)

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #25 : Ocak 27, 2012, 07:40:57 ÖÖ »
Kemal bey ben beyaz lohman veya kendi hibrit ırkımız atabeyler i öneririm bu iki ırkın diğerlerine göre yem tüketimi daha az olmakla beraber yumurta verimleri de çok iyi seviyede 320 dolaylarında.Ortama da çok kolay adapta olabilen ırklar bunlar.Or ganik meselesin ede bir iki şey ilave etmek istiyorum,bende yıllarca hibrit yumurtacı besledim. Organik olabilmes i için gdo suz tarım ilaçsız ürünleri kullanmak gerekiyo bildiğimiz gibi, doğal tahılla beslenen hayvan mısır,arpa,buğday,fiğ vs de verilerek ve yeteri kadar dışarda serbest bırakarak kendi ihtiyacını karşılayabilecek duruma geldiğinde yıllık 320 deilde 250 tane yapar temiz olur doğal olur.Ayrıca çeşitli rasyon formüllerini kullanara k  yumurta yemi için gerekli olan ürünleri (doğal)ürünlerden seçerek kendimizd e yumurta yemi yapmamız mümkündür bu şekildede hem doğal hemde aynı verimi (senelik 320 adet ortalama) almamız mümkündür.Pİyasa yemlerini n hemen hepsinde doğal olmayan ürünler mevcut hele hele bu gdo illeti çıktıktan bu yana dahada tehlikeli hale geldi.Bu tip yemlerle doğal organik yumurta almak söz konusu deil.

Alper bey,

Paylaşım için teşekkür ederim.Be n geçen yıl muhabbet kuşlarım için DARI ekip hiçbir ilaç veya gübre kullanmad an kendi organik yemimi  elde ettim.Anl aşılan tavuklar içinde aynı şeyi yapıp kendi yemimizi elde etmek en doğrusu olacak ;)

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #26 : Ocak 27, 2012, 08:22:15 ÖÖ »
En çok yumurta yapan tavuk hangisidi r ?
dendiği zaman bir çok arkadaşında şahit olduğu gibi şöyle bir liste oluşturulabilir.

Saf Irk olarak
Leghorn 260 adet yumurta

Irkın varyetele ri olarak
Speckled Sussex ve Light Sussex   280+  adet yumurta

Hibrit olarak
Hi-Line, ISA Brown, ataks 300+ adet yumurta

Bilgi için teşekkür ederim.At aks almak şart oldu o vakit  ;) ;)

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #27 : Ocak 27, 2012, 08:23:52 ÖÖ »
benim hayvanlar ne hikmetse mısır yemiyorla r. nedendir bilmiyoru m. ama ben cp nin yumurta yemiyle buğday veriyorum bide dışarıda buldukları börtü böcek ile yeşillikler. :) :)

Az olmak şartıyla kırık mısır verirsen afiyetle yedikleri ni göreceksin  ;)

Orhun Hicaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #28 : Ocak 27, 2012, 08:45:01 ÖÖ »
ilaveten benim de bir sorum olacak: Lohmann Brown ile Isa Brown arasında belirgin bir fark var mı?

Emre OZCICEKCI

• Ziyaretçi
« Yanıtla #29 : Ocak 27, 2012, 09:23:31 ÖÖ »
ilaveten benim de bir sorum olacak: Lohmann Brown ile Isa Brown arasında belirgin bir fark var mı?

Orhun bey,  Lohmann Brown, Isa Brown, Hi-sex, Hi Line, bunlarin hepsi ayni tavuk, hepsi hybrid yumurta tavugu, 300+ yumurta veriyorla r senede, tavuk olarak arada fark yok sadece ureten firmalar farkli oldugu icin isimlerin i farkli vermisler yoksa hepsi ayni tavuk, selamlar.

Orhun Hicaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #30 : Ocak 27, 2012, 10:05:36 ÖÖ »
hocam teşekkürler yanıtınız için... yumurta için alıp besleyeyi m dedim, ilanlarda lohmann brown vardı Isa Brown'a rastlayam adım... literatürde ikisi için de 300+ yumurta yazıyor... sayenizde kafamızdaki muammayı çözmüş olduk... sağ olun...
« Son Düzenleme: Ocak 27, 2012, 10:08:44 ÖÖ Gönderen: Orhun Hicaz »

cumhursargin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #31 : Ocak 27, 2012, 10:08:32 ÖÖ »
biraz inceleme yaptım.resimlerni hep aynı görüyordum bende.bu durum kafamı karıştırmıştı.
SONUÇ:
rhode islade red +rhode island white:lohman brown     YA DA
rhode islade red +rhode island white:isa brown
yani Emre Beyin dediği gibi aynı türe farklı isim veriyorla r.
not:Institut de Sélection Animale (ISA) bu tavuğu üreten fransız şirketinin ilk sözcüklerine bakarsanız neden isa denildiğini de anlarsınız.

Orhun Hicaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #32 : Ocak 27, 2012, 10:17:38 ÖÖ »
teşekkürler cumhur hocam. ben de araştırmıştım biraz... aralarında bir fark göremediğim için sormuştum zaten... ingilizce mizi elemantry seviyesin in üzerine çıkaramadığımız için :) ana kaynaklar dan yeterli derecede istifade de edemiyoru z... aralarında büyük bir fark olmadığı aşikârdı... bir 'nüans' mı var, diye merak etmiştim aslında...

Orhun Hicaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #33 : Ocak 27, 2012, 10:24:26 ÖÖ »
Bir soru daha :) :

plymouth rocks hibrit mi? leghron, RIR veya hibrit cinsler ile yumurta performan sı, organik yumurta için uygunluğu mukayese edilirse tercih sebebi olabilir mi?

başka bir ifadeyle plymouth rocks niçin tercih edilir?

« Son Düzenleme: Ocak 27, 2012, 10:25:00 ÖÖ Gönderen: Orhun Hicaz »

bedri vedat

• Ziyaretçi
« Yanıtla #34 : Ocak 27, 2012, 11:22:06 ÖÖ »
Bir ticari firmanın oluşturduğu isimleri farklı ise hibritler de farklı olabilir. Bunun nedeni ticari firmaların ırklar arasında ya da ırk içindeki varyetele r arasında ya da tamamen aynı ırk içinde oluşturdukları hatların ilk melezleri olmasıdır. Hatlar sanki ırkmış gibi homozigot laşmış ve devamlı aynı yavruyu veren bireyler grubudur. Bu hatları ana ya da baba olarak kullanara k bu hatların yavrularını birinci döl olarak piyasa sürdüklerinde verimi yüksek bireyleri satmış olurlar. Burada melez azmanlığından ya da genlerin özelliğinden yaralanar ak müşteriyi kendileri ne bağımlı kılmak esastır. Bu nedenle de birinci döllerin ana babası açıklanmaz sır gibi saklanır
Burada
Rhode island red X Rhode island white: Lohman brown     
Rhode island red +Rhode island white:İsa brown
derken Rhode island red içinde oluşturulan bir hattan bahsedili yordur bu hatları oluşturduklarında  Lohman brown  yada  İsa brown  için kullandıkları hatlar ayrı olabilir.
Şöyle düşünün üç arkadaş (A , B, C şahsı) aynı ırktan oluşan bireyleri olan kümesler yaptılar ve bu bireyleri hiç birbirler i ile karşılaştırmadan ve de dışarıdan başka birey katmadan uzun süre kendi aralarında eşleştirerek saflaştırdılar ve hat oluşturdular. Sonra bu üç arkadaş bir gün tavuk horoz değişiminde bulundu. Ortaya çıkan ilk yavrular F1 olur.  Bunlar ana ve babası gibi görünmelerine rağmen verimleri farklı olabilen yavrulardır.
A hattı X B hattı: F1 D
A hattı X C hattı:F1 E
B hattı X C hattı:F1 F
İşte buradaki F1 D, F1 E, F1 F bireyleri aynı ırktan olsalar bile artık verim yönünden ayrılmış ve kendi içinde aynı özelliklere sahiptir.
Aynı şekilde bu üç arkadaşın başlangıçta aynı ırklardan bir kümes oluşturması söz konusu olduğu gibi ırklar arasında ya da ırk içindeki varyetele r arasında da elindeki bireyleri eşleştirerek saflaştırmaları ve hatlar oluşturmaları söz konusu olabilir. Hibritler hatların ilk melezleri olduğu için F1 hibrit olarak anılırlar.

bedri vedat

• Ziyaretçi
« Yanıtla #35 : Ocak 27, 2012, 12:04:29 ÖS »
Plymouth Rock  başlangıçta hibritken sonra kendi aralarında eşleşmler sonucunda  belli özellikler kazanarak ırklaşmış, bu özellikleri yavrularına aktararak her seferinde aynı özellikte yavrular veren bir ırk olmuştur.
Şöyleki yukarda bahsettiğim gibi üç arkdaş değil New England da John C. Bennett (1804-1867) adlı bir kişi ayrı kümesler oluşturmuş
A kümesinnde Dominique ırkı 
B kümesinde Siyah Java ırkı
C kümesinde Siyah Cochin
koymuş. Bu onun kendisini n açıklamalarıydı.
 beklide başka kümeslerde yaptı ve
D kümesine Malayları
E kümesine de Dorkingle ri
koydu (sonradan onlarında kanlarını taşıdığı ortaya çıktığı için bunları da ekleyebil iyoruz)

Bu kümesler içindeki  bireyleri kendi arasında eşleştirip her seferinde en iyileri seçerek saflaştırıp hatlar oluşturduktan sonra bu sefer kümesler arası eşleştirmelere başladı ve ortaya çıkan yavruları yumurta ve et yönünden inceledi. Hangi kümesle hangi kümesin en iyi sonucu verdiğini tespit edip kendi aralarında eşleşmelere gitti. Böylece ortaya çıkan yavrular ana ve babasına tıpatıp benzemeye başladığında ilk kez 1869 yılında bir ırk olarak sergiledi .

Burada amaç çift yönlü (yumurta ve et ) bir kümes hayvanı yetiştirmekti bu ırk sonradan soğuğa dayanıklılığı uysallığı gurk özelliği ile mükemmel yumurta ve et verimine sahip olması nedeniyle çok hızlı bir şekilde popüler hale geldi İlk Plymouth Rocklar, Dominique ırkınan gelen çubukluluk B geni etkisiyle  ile çubukluydu ardından farklı renkteki varyetele ri oluşturuldu.

Amerika Birleşik Devletler i'nde yaygın olarak yetiştirilen bu ırk İkinci Dünya Savaşına kadar ırk olarak kabul edilmedi
« Son Düzenleme: Ocak 27, 2012, 12:40:35 ÖS Gönderen: bedri vedat »

Emre OZCICEKCI

• Ziyaretçi
« Yanıtla #36 : Ocak 27, 2012, 12:21:51 ÖS »

plymouth rocks hibrit mi? leghron, RIR veya hibrit cinsler ile yumurta performan sı, organik yumurta için uygunluğu mukayese edilirse tercih sebebi olabilir mi?

Orhun bey Plymouth Rocks hybrid tavuk degildir, saf irk uretimini yapabilir siniz, RIR gibi buyukce yumurtlay an tavuk, zamaninda Amerika'dan getirmisl er bunlari cogaltmis lar Turkiye'de, bizim soguk ve sicak iklim sartlarim izada uygun dusmus tutulmus, irkin kendiside zaten zor sartlara dayanikli tavuk, evcilde sayilir sahibini bahcede takip eder pesinde gezer, bazen gurkda olur civcivde cikarir, koylerimi ze kadar yayildigi na gore sevilmis bir tavuk irki, ben leghornla ri sevmiyoru m ama RIR lar guzel tavuk, her turden 3 4 tane temin edip karma kumes yaparsani z guzel bir goruntu olusdurmu s olursunuz hem farkli irklar icin tecrube edinirsin iz, bana gore RIR, Plymouth Rocks yada hybrid irklar organik besleme icin uygundur, daha agir irklari organik beslemek icin daha farkli yemleme yapmak gerekir ama bu soyledigi niz irklar az yemleme ile fazlada sizi ugrasdirm adan organik beslenebi lir,. 

Orhun Hicaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #37 : Ocak 27, 2012, 01:09:12 ÖS »

Orhun bey Plymouth Rocks hybrid tavuk degildir, saf irk uretimini yapabilir siniz, RIR gibi buyukce yumurtlay an tavuk, zamaninda Amerika'dan getirmisl er bunlari cogaltmis lar Turkiye'de, bizim soguk ve sicak iklim sartlarim izada uygun dusmus tutulmus, irkin kendiside zaten zor sartlara dayanikli tavuk, evcilde sayilir sahibini bahcede takip eder pesinde gezer, bazen gurkda olur civcivde cikarir, koylerimi ze kadar yayildigi na gore sevilmis bir tavuk irki, ben leghornla ri sevmiyoru m ama RIR lar guzel tavuk, her turden 3 4 tane temin edip karma kumes yaparsani z guzel bir goruntu olusdurmu s olursunuz hem farkli irklar icin tecrube edinirsin iz, bana gore RIR, Plymouth Rocks yada hybrid irklar organik besleme icin uygundur, daha agir irklari organik beslemek icin daha farkli yemleme yapmak gerekir ama bu soyledigi niz irklar az yemleme ile fazlada sizi ugrasdirm adan organik beslenebi lir,.

Emre hocam, aslında bulabildiğim kadarıyla yumurta üretimi için en uygun ırkların en iyi damarlarını bulup ayrı ayrı kümeslerde bakmak istiyorum ... Australor plar konusunda da üç dört ay önce sizinle irtibata geçmemin sebebi de buydu... inşallah bahara iki katlı bir kümes projem var :) Olası kümesim için yeni cinslerin araştırmasını yapıyorum da :) :

Australor p
Light Sussex
RIR
......
.....
....
...
..
.
:)

Orcun KESKİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #38 : Ocak 27, 2012, 01:10:41 ÖS »
şimdi tekrar soracağım ama Plymouth Rock besleyen arkadaşlardan foto alabilirm iyiz?

Orhun Hicaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #39 : Ocak 27, 2012, 01:34:24 ÖS »
bedri bey detaylı açıklamalarınız için teşekkürler...

Emre OZCICEKCI

• Ziyaretçi
« Yanıtla #40 : Ocak 27, 2012, 01:42:39 ÖS »

Emre hocam, aslında bulabildiğim kadarıyla yumurta üretimi için en uygun ırkların en iyi damarlarını bulup ayrı ayrı kümeslerde bakmak istiyorum ... Australor plar konusunda da üç dört ay önce sizinle irtibata geçmemin sebebi de buydu... inşallah bahara iki katlı bir kümes projem var :) Olası kümesim için yeni cinslerin araştırmasını yapıyorum da :) :

Australor p
Light Sussex
RIR
......
.....
....
...
..
.

Daha onceki konusmami zi hatirliyo rum Orhun Bey, insallah arzu ettiginiz cinsleri temin edersiniz guzel bir kumes yaparsini z kendinize, bu yazdigini z irklarin arasina Plymouth katmamani zi oneririm biraz sert mizacli olabilir kumesiniz icin, iyi huylu irklari beslemek istiyorsu nuz bu tur tavuklari ekleyin kumesiniz e sorun cikarmazl ar, ben bu yuzden plymouth eklemedim kumesime, yakin yerde temin edebilice gim cok guzel plymouth tavuklar var biraz dusundukd en sonra vazgecdim, onun yerine barneveld er ve favorelle s gibi iyi huylu agir kanli irklar temin ettim, size basarilar dilerim hayirlisi olsun Orhun bey.

Kadir_Yavuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #41 : Ocak 27, 2012, 01:49:48 ÖS »
kemal abi dedikleri n doğru faydalı bi yem o konuda bende seninle hem fikirim ama sigara içen her insanda kanser olmuyo nasip işi diyelim  ;) ;D

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #42 : Ocak 27, 2012, 02:25:10 ÖS »
kemal abi dedikleri n doğru faydalı bi yem o konuda bende seninle hem fikirim ama sigara içen her insanda kanser olmuyo nasip işi diyelim  ;) ;D

Şimdi oldu  ;)

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #43 : Ocak 27, 2012, 02:35:00 ÖS »
Bedri bey ve Emre bey'e detaylı bilgi verdikler i için bende teşekkür ederim.Si zlerin güzel yorumları sayesinde daha bilinçleniyoruz.

Orhun Hicaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #44 : Ocak 27, 2012, 03:55:49 ÖS »

Australor p
Light Sussex
RIR
......
.....
....
...
..
.

Daha onceki konusmami zi hatirliyo rum Orhun Bey, insallah arzu ettiginiz cinsleri temin edersiniz guzel bir kumes yaparsini z kendinize, bu yazdigini z irklarin arasina Plymouth katmamani zi oneririm biraz sert mizacli olabilir kumesiniz icin, iyi huylu irklari beslemek istiyorsu nuz bu tur tavuklari ekleyin kumesiniz e sorun cikarmazl ar, ben bu yuzden plymouth eklemedim kumesime, yakin yerde temin edebilice gim cok guzel plymouth tavuklar var biraz dusundukd en sonra vazgecdim, onun yerine barneveld er ve favorelle s gibi iyi huylu agir kanli irklar temin ettim, size basarilar dilerim hayirlisi olsun Orhun bey.

İyi temennile riniz ve konuya göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ediyorum Emre hocam...

Orcun KESKİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #45 : Ocak 29, 2012, 04:43:59 ÖS »
Orhun Hocama anlattım RIR ların ne kadar verimli ırk olduğunu bugün hesap yaptım 1 aralıkta ilk yumurtasını veren RIR tavuğum bugün itibariyl e 46 yumurta yaptı yani 31 gün Aralıktan 29 Ocak ayından toplam 60 günde 46 yumurta yaptı yani bence bu soğukta mükemmel ayrıca tavuğa annem sadece inek yemi ile besliyor yumurta yemi verilse belki bu verim artabilir .

HAKAN AKSU

• Ziyaretçi
« Yanıtla #46 : Şubat 07, 2012, 02:55:33 ÖS »
Eee Kemal neye karar verdin?
Hangisi imiş en çok yumurtacı,Hangisinden alıyorsan iki tanede bana al.Benimk iler bıktırdı artık.Kış ayı kuluçkaya yattılar yine >:( >:( Marketten yumurta almaya başladım yine.... 8)

Kemal İS

• Ziyaretçi
« Yanıtla #47 : Şubat 08, 2012, 08:18:39 ÖÖ »
Eee Kemal neye karar verdin?
Hangisi imiş en çok yumurtacı,Hangisinden alıyorsan iki tanede bana al.Benimk iler bıktırdı artık.Kış ayı kuluçkaya yattılar yine >:( >:( Marketten yumurta almaya başladım yine.... 8)

Hakan'ım Ataks ve LS alacağım  ;) Bende köy tavukları var başladılar bile yumurtaya  ;)